Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hisztek a természeti jelensége...

Hisztek a természeti jelenségek okságának zártságában?

Figyelt kérdés
Az okság zártsága azt jelenti, hogy a természeti jelenségeknek nincsenek természeten kívüli/természetfölötti okai, csak természetes okai vannak.

2022. jan. 17. 19:55
1 2 3 4 5 6 7
 21/62 pelgrim ***** válasza:
0%

16/

“A vallásos hit ezt nem helyettesíti.”

Ahogy mondod, a vallásos hit nem helyettesíti a tudományt, de vajon nem lehetne egy kihívás a tudmány számára?

„A tudományban ilyen nincs.”

Úgy van, de hogy a tudomány még nem talált rá, nem jelenti azt, hogy ilyesmi nem létezhet. Szerintem létezik egy ilyen magasabb rendű természeti törvény amely alkalomadtán bármely más természeti törvényt felülír, és egy ilyen alkalom lehet az ember utasítása is.

Mikor olyan dolog történik amit nem tudunk megmagyarázni, akkor rövid ideig tünődünk rajta de csakhamar véletlennek minősítjük és megfeledkezünk róla. De ha egy ilyen véletlen nagyon szembetűnő akkor a hiszékeny emberek csodáról, természet fölöttiről vagy isteni beavatkozásról beszélnek, míg a szkeptikusok csűrik-csavarják a dolgot, csakhogy ne kelljen elismerni, hogy nem tudják megmagyarázni. Szerintem ilyenkor ez a törvény érvényesült, valakinek szándékos, vagy akár véletlen utasítására.

2022. jan. 18. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/62 IndoorPussyOnTheStreet ***** válasza:
Rosszul fogalmaztam igen.
2022. jan. 18. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/62 anonim ***** válasza:
100%

"Ahogy mondod, a vallásos hit nem helyettesíti a tudományt, de vajon nem lehetne egy kihívás a tudmány számára?"


Nem. A tudomány egy módszertan, amely eleve nem is keres olyan jellegű válaszokat, amelyeket a vallás ad. A vallás kulturális fogalom, valamint - ellentétben a tudománnyal - hit és nem bizonyíték alapú. Személyes meggyőződésen, neveltetésen, a szélesebb értelembe vett kultúrkön múlik, vagyis azon a környezeten, amiben felnősz, és a te saját érzéseiden, amelyek mentén a hited akár felnőttként is változhat. Tehát végső soron belőled ered. A tudomány forrása ezzel szemben a természet megfigyelése, mérések, kísérletek, amelyek megismételhetők és újra meg újra ellenőrizhetők. Egy keresztény meg egy muzulmán fizikus is ugyanazt tanulja az egyetemen, de más a hitük. A fizika egyetemes, a hit meg személyes. Az rólad szól, nem a világról.


"Úgy van, de hogy a tudomány még nem talált rá, nem jelenti azt, hogy ilyesmi nem létezhet."


Hát ha szerinted is "úgy van", akkor miért írod, hogy akár létezhet is? Úgy tűnik, hogy még mindig nem érted: a tudomány módszertana zárja ki az ilyen természeti törvények létezését. Tudományos következtetéssel sosem fogunk arra jutni, hogy van olyan törvény, ami csak néha érvényesül, máskor meg nem. Ez nem tudományos következtetés, hanem humbug.


"Mikor olyan dolog történik amit nem tudunk megmagyarázni, akkor rövid ideig tünődünk rajta de csakhamar véletlennek minősítjük és megfeledkezünk róla."


Ez legfeljebb a te hétköznapi gondolkodásod, de a tudományos gondolkodás nem ilyen.


"De ha egy ilyen véletlen nagyon szembetűnő akkor a hiszékeny emberek csodáról, természet fölöttiről vagy isteni beavatkozásról beszélnek, míg a szkeptikusok csűrik-csavarják a dolgot, csakhogy ne kelljen elismerni, hogy nem tudják megmagyarázni."


Akkor, ha jól értem, te magad minősíted magad hiszékenynek, mivel te elképzelhetőnek tartod ezt.


Egy valamit azért próbálj megérteni: a tudományt nem cáfolják a megmagyarázatlan jelenségek, hanem előbbre viszik. A tudományt olyan kérdések hajtják előre, amiket bárki megpróbálhat megválaszolni a tudományon belül. A hit meg egyéni dolog, és nincs köze ahhoz, hogy hogy működik a gravitáció.

2022. jan. 18. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/62 IndoorPussyOnTheStreet ***** válasza:
2%
Nem általam megismételhető a jelenség, így nem tudom mérni tudománnyal, ugyanakkor megtörtént, és nem vagyok mentálisan beteg. Ilyen esetekben, mit tegyek, ha nem feltételezek a tudomány jelenlegi állásán túl. Ez nem rögtön azt jelenti, hogy mindenképpen egy láthatatlan lény a tettes, ugyanúgy feltételezés e veszem, hogy akár párhuzamos dimenziók összefonódhatnak egymással kölcsönhatásba lépnek.
2022. jan. 18. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/62 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, milyen jellegű tapasztalásaid voltak, de az, hogy te önmagában nem tudsz rájuk magyarázatot adni, az nem jelenti azt, hogy nem is lehetne.


Tudományosan kutatni olyasmit tudsz, amit rendszeresen meg tudsz figyelni, és aminek valamilyen paramétereit számszerűen mérni is tudod. A világon csak egy emberrel "állítólag megtörtént" dolgok nem tartoznak ezek közé, mert nem ellenőrizhetők.

2022. jan. 18. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/62 IndoorPussyOnTheStreet ***** válasza:
0%
Az egyik, amit láttam is, az asztalomon tartottam a tükröket, mert sokat néztem magam, tehát elég gyakran léptem interakcióba vele. Ültem a székben és egyszer csak a fény, ami visszaszokott tükröződni, ahogy fel-le rakom, most az a fény lassan elhaladt a függönyön, majd eltűnt. Sok más tárgyammal történtek hasonlóak, bolt amiket napi szinten használtam, mást csak alkalomszerűen, és volt amit nem használtam, csak gondolatom volt iránta. Ezek a történések napi szinten többször előfordultak. Azóta se történt velem hasonló.
2022. jan. 18. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/62 anonim ***** válasza:
100%
Ezt nem igazán értem. A tükörről visszaverődő fény anélkül mozgott, hogy te mozgattad volna a tükröt? A többit sem értem, hogy mire gondolsz, hogy mi történt a többi tárggyal.
2022. jan. 18. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/62 IndoorPussyOnTheStreet ***** válasza:
Igen anélkül mozgott, én csak ültem és néztem. Arra gondoltam, hogy olyan tárgyakkal történtek ilyenek, amikkel kapcsolatban állok, mint a saját tárgyaim. Egy egyszerű villával, törölközővel nem történt ilyen.
2022. jan. 18. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/62 anonim ***** válasza:
100%

Egy tükörről visszaverődő fény akkor is tud mozogni, ha a fényforrás mozog. Tipikusan ilyen pl. egy szemközti ablakról vusszaverődő fénysugár. Ha az ablakot mozgatják, a fénysugár is mozog, és vágül eltűnhet, ha már olyan szögben verődik vissza, hogy te nem látod.


Önmagában ennyiből még nem lehet megállapítani semmit. Pontosan kéne rekonstruálni a történteket: honnan jött a fény, milyen úton, hol volt a tükör, te hol álltál, milyen szögben néztél a tükörre és közben mozgott-e bármi a szobában vagy odakint, stb.? Ezt mind nem tudni. A történetből csak a te természetfelettire való fogékonyságod jön át, de semmi konkrétum a történésekről.

2022. jan. 18. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/62 IndoorPussyOnTheStreet ***** válasza:
Asztalon volt a tükör fektetve, plafonon spotlámpa, nem mozgott semmi, csak a kör alakú visszaverődés, ami megjelenő a függöny egyik végén, majd ment rajta horizontálisan, és megszűnt, pont úgy, mint amikor felemeltem és néztem magam a tükörben minden nap (kétoldalú tükör), csak most magától történt, úgy, hogy nem használtam.
2022. jan. 18. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!