Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Lukács 16. Ezt én nem értem. ...

Lukács 16. Ezt én nem értem. Valaki elmagyarázná nekem ennek az értelmét?

Figyelt kérdés

"A hűtlen intéző:

Aztán a tanítványokhoz fordult: „Egy gazdag embernek volt egy intézője. Bevádolták nála, hogy eltékozolja vagyonát. Magához hívatta, és így szólt hozzá: Mit hallok felőled? Adj számot vagyonomról, mert nem maradhatsz tovább intéző. Az intéző így gondolkodott magában: Mitévő legyek? Uram elveszi tőlem az intézőséget. Kapálni nem bírok, koldulni szégyellek. Tudom már, mit teszek, hogy befogadjanak az emberek házukba, amikor elcsap az intézőségből. Egyenként magához hívatta urának minden adósát. Megkérdezte az elsőt: Mennyivel tartozol uramnak? Száz korsó olajjal – felelte. Erre azt mondta neki: Fogd adósleveledet, ülj le hamar, és írj ötvenet. Aztán megkérdezett egy másikat: Te mennyivel tartozol? Száz véka búzával – hangzott a válasz. Fogd adósleveledet – mondta neki –, és írj nyolcvanat. Az úr dicsérte a mihaszna intézőt, hogy okosan járt el. – Igen, a világ fiai a maguk módján okosabbak a világosság fiainál.

A pénz helyes felhasználása:

Azt mondom hát nektek: Szerezzetek magatoknak barátokat a hamis mammonból, hogyha majd elfogy, befogadjanak benneteket az örök hajlékokba."


Egyszerűen nem értem, hogy mire célzott ezzel Jézus.



#Biblia #Jézus #Lukács 16
2022. jan. 25. 21:33
1 2 3
 11/23 Darkmoon80 ***** válasza:

Majd ha én is úgy gondolom!!!



Egyébként komolyan venni azt kell, ami meg van alapozva és kellően meg van indokolva.


Belekötni pedig csak abba szoktam, amiben hibát vélek felfedezni.


Ha a válaszomban HIBA VAN, akkor arra reagálj, ne a személyemmel foglalkozz!!!


Egyébként ez itt a VALLÁSKRITIKA rovat, ha vallásoktól vársz választ a kérdésedre akkor azt a VALLÁS rovatban írd ki!!!!

2022. jan. 29. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 munyamunya ***** válasza:

Darkmoon 9es,

Úgy értettem, hogy a Felkent tanítása nem az, hogy helyes lenne csalni. Egyszerűen elmond egy történetet világi szereplőkről, valós helyzetet ábrázol. Ez nem példabeszéd, nem lehet a semmit jelképesen értelmezni, a gazdag ember nem képviseli sem az Istent, sem senki mást, a sáfár sem szimbolikus, hanem minden szó szerinti. Össze is foglalja a végén az Úr, hogy itt a "világ fiainak" a viselkedése van ábrázolva.

Ezt a mértékű igyekezetet, ráfókuszálást emeli ki, mint ami a világosság fiaiban is jó, ha megvan. Nem a becstelen ügyintézés a lényeg, hanem a teljes odaadás egy cél érdekében. A világiaknál ez a cél a saját jóllétük, érdekük. A hívők esetében az Isten dolgaival kell hasonlóképpen elszántan bánniuk. Legalábbis számomra így van értelme ennek a szövegnek.

2022. jan. 29. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
0%
Egyedüli gazdag ember csak az Isten, mindenki más csak hiszi az ő gazdagságát. Tulajdonképpen mindenki csak sáfár, intéző, mert a halál mindenkitől elvesz mindent, az anyagi gazdagság, ami az életében jellemezett egyeseket, a halállal elvétetik tőlük és más intézők, emberek gazdálkodhatnak vele tovább. Jézus viszont a "hamis" intézőt dicséri, aki elengedte az adósságokat, nem gyarapította vég nélkül a javakat, mert megfelezte a tartozásokat. A hamis intéző ugyanis bevádoltatott, mert megkárosította az urát. A hamis intéző nem azért felezte meg a tartozásokat, mert rájött, hogy az ura is ezt szeretné, mert az Isten is olyan, aki elengedi a tartozásokat, hanem egyszerű emberi ravaszságból, számításból tette amit tett. Így tesznek a világ fiai, ha a kellő ravaszság, raffináltság eluralkodik rajtuk. Nyilván, ez emberi dimenzióban egy közönséges csalás, hamisítás, ezt nem helyeselheti Jézus és senki más. Egyedül csak akkor, ha ez azt példázza nekünk, hogy a mi igazi urunk, az Isten is jóváhagyja a mi "csalásunkat", mert ő engedi, hogy eltékozoljuk az anyagi javakat másokra, a rászorulókra, a bajba jutottakra. Ezzel szerzünk barátokat, akik megléte miatt az angyalok az örök hajlékokba vezetnek, mert ha nincsenek ilyen barátaink, akkor sajnos kívül rekedünk és nem a mennybe kerülünk.
2022. jan. 29. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
51%
#13 ez elég izzadságszagú magyarázkodásnak tűnik nekem. De biztos, csak én vagyok bunkó ehhez a magassághoz.
2022. jan. 29. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
62%
Szerintem a lényeg, hogy az ateisták, hitetlenek (a hamis mammonból valók) kell megtéríteni, hitet kell nekik adni. Nem a teljeset, hanem amennyit be tudnak fogadni a tanításból. A gazdag ember maga a főördögöt képviseli, aki féli, hogy a hitetlenek mégis megtérhetnek. Ez esetben a hűtlen intéző az Isten szolgája, aki sajnos a Sátánnak (gazdag ember) dolgozik, mint itt a Földön mindenki. Ugye farkasok közé küldelek titeket, mint bárányok. Ezért is támadják az ember minden honnan, a főnök és a beosztottak (hitetlenek vagyis farkasok) de te velük megpróbálsz kedves lenni, hogy megtérítsd őket. Nem tudom érthető, mert én nagyon értem.
2022. jan. 30. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 Darkmoon80 ***** válasza:

Gyönyörű.


HÁROM hívők által adott értelmezése a történetnek:


#12: "a gazdag ember nem képviseli sem az Istent, sem senki mást,... "

#13: "Egyedüli gazdag ember csak az Isten..."

#15: "A gazdag ember maga a főördögöt képviseli"



Tetszik, hogy ennyire egységes a véleményetek.

2022. jan. 31. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

"Isten szolgája, aki sajnos a Sátánnak (gazdag ember) dolgozik"

Ez elég hajmeresztő! Isten szolgája az Istennek dolgozik, különben a Sátán szolgájának kéne nevezni. Arról van szó, hogy Jézus a barátságot, a barátokat szerzést az anyagi haszonszerzés fölé emeli. Ezért dicséri meg a hűtlen sáfárt,aki erre rájött. Nem a sikkasztását dicséri, hanem csak ezt a felismerését! Ezért mondja, hogy a maga nemében okos, mert a világosság fiai erre képtelenek rájönni, mert azt hiszik, hogy Istennek kell szolgálnunk életünk során, pedig valójában ez nem igaz, mert barátokat kell szereznünk, mert az elhunyt barátaink protekciója révén nyílik csak ki a Menny kapuja.Péter apostol, aki a kulcsokat őrzi, minden barát jelképezője, aki befogad az örök hajlékba, mert megismer minket, mert ő az egykori barátunk.

2022. jan. 31. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 Darkmoon80 ***** válasza:

"ézus a barátságot, a barátokat szerzést az anyagi haszonszerzés fölé emeli. Ezért dicséri meg a hűtlen sáfárt,aki erre rájött."


A baj ott van, hogy az intéző nem a saját vagyonából szerez barátokat

(még ez sem egészen helyes, hiszen a barátságot/szeretetet megvenni... hmmm nem igazán lehet, akik ezzel próbálkoznak, hamar rádöbbennek, hogy az ilyen szeretet/barátság csak addig tart amíg csörög a pénz), hanem bűnös módon jut a pénzhez.



" a világosság fiai erre képtelenek rájönni, mert azt hiszik, hogy Istennek kell szolgálnunk életünk során, pedig valójában ez nem igaz ... mert az elhunyt barátaink protekciója révén nyílik csak ki a Menny kapuja..."


Érdekes ötlet. Beszéltél már róla pappal?

2022. jan. 31. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
0%

18. "A baj ott van, hogy az intéző nem a saját vagyonából szerez barátokat"

Nem is ezt dicséri az Úr, hanem azt, hogy rájött, érdemesebb barátokat szerezni.

"Érdekes ötlet. Beszéltél már róla pappal"

Nem a pap mondja meg a frankót, hanem az Írás: "Én is mondom nektek: szerezzetek magatoknak barátokat a hamis mammonnal, hogy amikor elfogy, befogadjanak titeket az örök hajlékokba."

Tehát az örök hajlékokba úgy lehet belépni, ha a hamis mammonnal barátokat szerzek.

"barátságot/szeretetet megvenni... hmmm nem igazán lehet"

Nyilván nem csak a mammont kell felhasználni ehhez, mert az tényleg kevés, de azt is fel lehet és fel is kell haszni, mint ahogyan minden más dolgot is fel lehet és fel kell. Ahogyan Jézus is szerezte a barátait.

2022. jan. 31. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

19-es én nem értem, hogy miért kell barátkoznunk a hamis mammonnal?

Ez egy kicsit ellentétes Jézus tanításával, nem gondolod?


Ez olyan, mint aki korpa közé keveredik, megeszik a disznók. Tehát nem szabad Istent gyalázó (hamis mammon) emberekkel nagyon beszélni, mert ha nem erős a hited, eltávolodsz Istentől és magad is káromló, hamis lehetsz. Mert ugye embert barátjáról. Ha hamis mammonokkal barátkozol, olyanok leszel, mint ők.

2022. jan. 31. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!