Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Az állatoknak van szabad...

Az állatoknak van szabad akarata? Ha igen akkor az ő szabad akaratukat is tiszteletben tartja Isten?

Figyelt kérdés

Mert az rendben hogy az ember szabadakaratát nem veszi el Isten ezért megteheti a rosszat is.

Amikor egy vadállat, vagy egy megvadult háziállat emberre támad, akkor az ő szabad akaratát sem veheti el Isten hogy megfékezze a támadást?


Vagy még jobb az az eset mikor csodával határos módon szinte a semmiből 3 delfin előtűnt, és egy cápatámadástól megmentettek egy férfit.


Ez utóbbi eset úgy néz ki mintha Isten vette volna rá a delfineket, hogy tegyen jót a bajba jutott emberrel, de ennyi erővel a cápát is befolyásolhatta volna, hogy ne támadjon arra bizonyos emberre.

Most akkor hogy is van ez az állatoknál?



febr. 4. 14:37
1 2 3 4 5 6 7
 1/66 anonim ***** válasza:
59%
Az állatoknak nincs szabad akaratuk.
febr. 4. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/66 anonim ***** válasza:
36%
Embernek van.
febr. 4. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/66 anonim válasza:
54%
Ha nekem van, nekik is van.
febr. 4. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/66 anonim ***** válasza:
25%

Az állatok ösztönből cselekednek, nem szabad akaratból. Ezért nincs "lelkiismeret furdalásuk" sem.

Sajnos az állatok az ember miatt váltak vaddá, nem Isten teremtette őket így. Hiszen Ők is éreznek, és védik az életüket, mivel ez ösztönből van beléjük "programozva".

Bár ember hatalmat kapott az állat felett, de nem azért, hogy kegyetlenkedjen vele. Hanem arra kapott felhatalmazást, hogy szeretettel törődjön az állat állománnyal, és figyelje meg Isten ilyen munkáját is. Így ebből is látható Isten személye, és tulajdonságai. Isten számon kéri az embertől, hogyan bánnak az állatokkal, mivel Ők is a keze műve.

febr. 4. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/66 anonim ***** válasza:
57%

Az embernek sincs szabad akarata, mivel sok minden befolyásol minket a döntéseinkben.

Az intelligencia szint, a környezet, az evolúciós késztetések, a reklámok stb... mind befolyásolnak.

Azt hisszük, hogy mi döntünk, pedig amögött mindig van valami. A szabad akarat illúziója az, ami megvan.

febr. 4. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/66 anonim ***** válasza:
61%

Ami pedig az állatokat illeti, ők teljesen ösztönből cselekednek. Olyan összetett gondolkodásra nem képesek mint az ember. Például az állatnak halálfélelme van, de haláltudata nincs.

Az ember az egyetlen faj, amely tudja, hogy egyszer véget ér az élete.

febr. 4. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/66 A kérdező kommentje:

"Az embernek sincs szabad akarata, mivel sok minden befolyásol minket a döntéseinkben."


Ezt csak így kijelenteni nagyon meredek állítás.

A szabad akarat létezésével kapcsolatban nincsen egyértelmű tudományos vagy filozófiai konszenzus. A kérdés a filozófia, a teológia, a pszichológia és az idegtudományok területén is intenzív viták tárgya.

De te azért már kijelented, hogy nincs szabad akarat, te már jóval előrébb haladsz mint a tudomány és filozófia emberei. xD


1. Determinizmus: Ez az álláspont azt állítja, hogy a világ eseményei előre meghatározottak természeti törvények és előző állapotok által, így a személyek cselekedetei nem lehetnek szabadok. A kiteljesedett determinizmus nem hagy teret a szabad akaratnak.


2. Kompatibilizmus (vagy lágy determinizmus): Ez az elmélet azt állítja, hogy a determinizmus és a szabad akarat egymással összeegyeztethető. A kompatibilisták szerint a szabad akarat nem feltétlenül jelenti a fizikai világ determinizmusának hiányát, hanem egyfajta belső szabadságot, amely lehetővé teszi az egyének számára, hogy önmaguk szándékai és vágyai szerint cselekedjenek.


3. Liberalizmus (nem politikai értelemben): Ez az álláspont azt vallja, hogy az emberek rendelkeznek valódi szabad akarattal, amely független a fizikai okok és következmények hálózatától. A liberálisok szerint vannak olyan cselekvések, amelyek teljes mértékben a szabad döntésünkön alapulnak.


4. Indeterminizmus: Az indeterminizmus az az elv, miszerint vannak bizonyos események, különösen a kvantumszinten, amelyek nem teljesen meghatározottak. Egyes filozófusok és tudósok szerint az indeterminizmus nyit egy ajtót a szabad akarat lehetőségére, mert a fizikai világ nem teljes mértékben determinált.


5. Illuzionizmus: Az illuzionizmus azt állítja, hogy a szabad akarat csupán egy illúzió, és az embereknek nincs valódi kontrolljuk a cselekedeteik felett, a tudatosságunk csak utólag észleli és indokolja meg a már megtörtént eseményeket.


És ez csak néhány a szabad akarat létezését vagy hiányát támogató álláspontok közül. Gondolom ezek közül van egy felszínes tudásod valamelyikben úgy sejtem a determinizmus az, és azért hiszed, hogy nincs szabad akarat.

febr. 4. 22:59
 8/66 Senki__Alfonz ***** válasza:
100%

Kedves 6-os!

Vannak állatfajok melyek igenis képes összettet érzelmeket kimutatni, mint például gyász, és vannak állatok melyeknek valamilyen formában van tudatunk (pl elefánt)

febr. 4. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/66 anonim ***** válasza:
0%

Igen és igen.

Isten szemében nincs ezek között különbség. Mit gondolsz te mi voltál 500 éveddel ez előtt? Minden létezés teljes szabad akarata szent.

febr. 5. 04:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/66 anonim ***** válasza:
82%

"Ezt csak így kijelenteni nagyon meredek állítás."


>Nem. Egyáltalán nem meredek állítás. Azért tűnik meredeknek, mert ez egy olyan kényelmetlen igazság, amit a világban nem hangoztatnak. Végső soron miért is tennék, amikor ez a vallások egyik kedvenc tanítása, illetve egy egész biznisz épül rá, lásd a motivációs trénerek munkásságát?

Ne csodálkozz, hogy nem hallod az ellenkezőjét.


"A szabad akarat létezésével kapcsolatban nincsen egyértelmű tudományos vagy filozófiai konszenzus."


>Hát jó, beszélgessünk kicsit a tudományos álláspontról.


Albert Einstein relativitáselmélete teljesen a fejét tetejére állította azt, amit az időről gondolunk. Ez a hétköznapi emberhez szintén nem jutott el (de ezen már meg sem lepődöm...) Einstein ugyanis úgy vélte a relativitáselméletből fakadóan, hogy a múlt, a jelen, és a jövő hagyományos szemlélete merőben hibás. Nem véletlenül. Szerinte ezeket nem lehet különválasztani, hanem egyszerre léteznek egy ú.n. tömbuniverzumban, ami - fogalmazzunk így - be van fagyva. Nem csak a múlt fagyott be, hanem a jövő is. Egyszerűbben fogalmazva: a relativitáselmélet szerint NINCS nyitott jövő, hanem csak a tudatunk megy végig ezen az idővonalon.


Lásd az ezzel kapcsolatos előadást itt:


[link]


Abban valóban igazad van, hogy nincs tudományos konszenzus, de a Brian Greene - a matematika és fizika tudományok professzora - azt elmondja, hogy miért: mert az ember cselekvésére vonatkozó bonyolult számításokat még senki nem végezte el, ezért logikailag nem zárható ki a szabad akarat. Ugyanakkor azt is elmondja a szerző, hogy nincs okunk feltételezni azt, hogy ha a számításokat elvégeznék, a szabad akarat jönne ki.

Greene a könyvében drámaian húzza ki a szabad akarat lába alól a talajt. Elmondja, hogy testünk részecskékből épül fel, amiket a természeti törvények irányítanak (vagyis nem mi!) Azt is elmondja, hogy egyesek azt hiszik a kvantummechanikára vonatkozóan, hogy az támogatja a szabad akaratot, de leírja, hogy valójában Schrödinger sem engedi meg azt, ahogyan a klasszikus fizika sem.

Greene egyértelműen kijelenteni, hogy a szabad akarat hagyományos koncepciója téves, ezért könyvében egy új definícióját adja a szabadságnak.


Lásd a könyvet itt:


[link]


"A kérdés a filozófia, a teológia, a pszichológia és az idegtudományok területén is intenzív viták tárgya."


Feltehetően azért vita tárgya, mert az ember hinni akar a szabad akaratban.

A szabad akarat ellenes filozófiai érv viszont meggyőző, ráadásul éppen egy vallásos ember mondja el:


[link]


Ami a pszichológiát illeti. A Friderikusz postcat-ban vendég volt egy intelligenciát kutató szakember. Így konkrétan a szabad akaratról nem esett szó, viszont amit elmondott az IQ kutatások új eredményeiről, az hátborzongató volt, és nem úgy tűnik, hogy a szabad akaratot támogatná.

Azért volt hátborzongató, mert a közhiedelemmel ellentétben kiderült, hogy az intelligencia sokkal, de sokkal jobban meghatározza egy ember életét (és viselkedését is) mint hinnénk. Az, hogy valakiből bűnöző lesz-e vagy, becsületes állampolgár, gazdag-e vagy szegény, már valószínűsíthető az intelligencia szintből, és levonhatunk egy következtetést, ami bár nem egzakt, de legalább általános:


[link]


A téma meglehetősen terjedelmes. Nem tudok most írni az evolúciós eredetről, amely szintén meghatározza az ember viselkedését.

Ugyancsak nem tudok írni a reklámok befolyásoló tevékenységéről sem. Az ember itt is rendkívül naiv. Azt hiszi, hogy rá nincsenek befolyással, pedig de, minden emberre hatással vannak a reklámok, és nem is tudjuk, hogy amikor döntünk pl. egy termék megvásárlásánál, már befolyásolva vagyunk.

Ugyancsak befolyásoló tényező az emberekkel való közösség is, mivel hatással vagyunk egymásra. Annak idején hallottam egy ilyesmi mondást, hogy "az vagy, aki az 5 legjobb barátod". Igen. Mert mások is befolyásolnak abban, hogy mit teszünk.


A téma meglehetősen terjedelmes. A szabad akaratnak sehol sem látok helyet, ahová be lehetne illeszteni, ezért bár hihetsz benne, én csak egy illúziónak tartok.


A kommentet egy filmes idézettel zárom:


"Nem azért jöttél ide hogy meghozd a döntést. Azt már meghoztad. Azért vagy itt, hogy megértsd a döntésed okát." (Matrix)

febr. 5. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!