Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ha reformátusnak kereszteltek,...

Ha reformátusnak kereszteltek, majd felnőtt katekézisen részt vettem, és most húsvét szombaton a vigílián első áldozok akkor már katolikusnak számítok egyházjog szerint? Vagy csak bérmálás után? Az kétévente van és külön felkészítő van rá.

Figyelt kérdés

márc. 28. 09:42
1 2 3 4 5
 31/42 anonim ***** válasza:
34%
Felonőtt áttérőként nem bérmálnak meg, hanem külön van az első áldozás? Ez megoldható így, de általában a bérmálás megelőzi felnőtteknél az elsőáldozást. Kérdezd meg a papot!
márc. 28. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/42 anonim ***** válasza:

A BÉRMÁLÁS KISZOLGÁLTATÓJA


882. kán. - A bérmálás rendes kiszolgáltatója a püspök...

...

884. kán. - 1. §. A megyéspüspök személyesen bérmáljon vagy gondoskodjék arról, hogy ezt más püspök végezze...


[link]

márc. 28. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/42 anonim ***** válasza:

"1313 A latin szertartásban a bérmálás rendes kiszolgáltatója a püspök. [142] Jóllehet, ha szükséges, a püspök fölhatalmazást adhat papoknak bérmálásra, [143] neki magának kell bérmálnia, hogy feledésbe ne menjen, hogy éppen ennek érdekében vált ketté időben a bérmálás és a keresztelés. A püspökök az apostolok utódai, ők kapták meg az egyházi rend szentségének teljességét. Amikor ők bérmálnak, az jól kifejezi, hogy e szentség hatására a megbérmáltak szorosabban kötődnek az Egyház apostoli eredetéhez és azon küldetéséhez, hogy tanúskodjék Krisztusról."

[link]


Miért akarnád annyira, hogy egyből meg is bérmáljanak? Legalább lesz majd még egy ünnepelnivalód. :) És a püspök fog bérmálni, nem "csak egy pap". :)

márc. 28. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/42 A kérdező kommentje:

Tegnap beszéltem a pappal. Azt mondta hogy utána nézett és bérmálhatok húsvét szombaton.


Kissé össze vagyok zavarodva de ezek szerint akkor mégis lehet keresztelt és áttértként a bérmálás szentségét kiszolgáltatni. A püspök helyett a pap is megtudja tenni.


Vélemények ?


Kell bérmanév? Kell bérmaszülő? Utóbbi szerintem felnőttként nem kell már.


Köszönöm !

márc. 29. 07:34
 35/42 anonim ***** válasza:
70%
Tavaly bérmálkoztam, úgyhogy igen, kell bérmanév és bérmaszülő is. Bár nem tudom, hogyan kapod elő őket ilyen hirtelen.
márc. 29. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/42 A kérdező kommentje:

Szerencsére van a családban római katolikus tehát a bérmaszülő nem gond, bár nekem azt mondták felnőttnek nem kötelező.


Ennyire eltérően megy ez plébániánként?


Lehet te nem mint felnőtt bérmáltál.

márc. 29. 10:14
 37/42 anonim ***** válasza:
100%
41 évesen bérmáltam, és kellett bérmaszülő.
márc. 29. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/42 anonim ***** válasza:

"mégis lehet keresztelt és áttértként a bérmálás szentségét kiszolgáltatni. A püspök helyett a pap is megtudja tenni. Vélemények ? ... Ennyire eltérően megy ez plébániánként?"

Nem a véleményeink számítanak, hanem amiket beidéztem. Azokból látszik, hogy van azért némi játéktér: a rendes kiszolgáltató a püspök, de el is lehet térni ettől, ha szükséges - és hogy mikor érdemes eltérni tőle, az nyilván az adott pap meg püspök lelkiismeretére van bízva, ebből adódhatnak az eltérések a plébániák között.

Ezek szerint ebben az esetben a te papod úgy látja, hogy most jobb lesz eltérni az alapszabálytól, és nem várni arra, hogy a püspök majd egyszer valamikor ráérjen ellátogatni a templomotokba bérmálni, mert nincs szükségetek további felkészítésre és nyilván az engedélye is megvan a püspöktől, hogy ő legyen a szentség kiszolgáltatója.

Attól az alapszabály a ti templomotokban is működik, hiszen a "rendes" bérmáláskor (amikor már rég megkeresztelt és már rég elsőáldozott fiatalok bérmálkoznak, miután szeptember óta célzottan magára a bérmálkozásra készülnek) továbbra is a püspök lesz majd a bérmálás szentségének a kiszolgáltatója.

Tudod, az is benne van ebben, hogy paphiány van, túlterheltek a püspökök is, így nem mindig fér bele az életükbe, hogy 4-5 emberes bérmálásokra is mindig, minden egyes templomba el tudjanak jutni, ezért inkább csak a 2o-3o fős bérmálásokat illesztik bele a programjukba, a többire meg engedélyt adnak a papoknak.

márc. 29. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/42 A kérdező kommentje:

37-es: nagyon köszönöm, most jövök a plébániáról, valóban kell a bérmaszülő, és mivel sajnos a keresztszülőm elhunyt, ezért egy r. katolikus rokont kértem fel erre, amikor még úgy volt hogy jövőre, püspöki jelenléten kerül sor a bérmálásra.


38-as: nagyon köszönöm. Abszolút így lett végül ahogy írtad, a plébános atya eltér attól amit szoktak az esetemben és nem köti a bérmálás előkészítőhöz a bérmálás kiszolgáltatását. A többi katekumen akivel együtt voltunk hitoktatáson januártól a kereszteléssel együtt fogja megkapni a szentséget. Az én esetem volt egyedül eltérő mert én már megkeresztelt vagyok de úgy látta nem szükséges várnom még 1 évet a bérmálásra, főleg mivel a belátása szerint a hitemet vallom, gyakorlom és ez egyfajta egyedi elbírálás a részéről. Nyilván a püspöki jóváhagyása is megvan hogy bérmálhasson, egy nagy fővárosi kerületnek a plébániája ez amúgy.


Köszönöm még egyszer Nektek és áldott húsvéti ünnepeket!

márc. 29. 12:13
 40/42 anonim ***** válasza:
Neked is! :)
márc. 29. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!