Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Elfogadható-e tudományos...

Elfogadható-e tudományos magyarázatnak, hogy amikor a hívők "megtapasztalják lelkükben Istent", akkor csupán a pozitív gondolataik által az agyban felszabaduló endorfin hatását érzékelik és ezt tulajdonítják Isten jelenlétének?

Figyelt kérdés

Az alábbi felsorolás endorfin termelődést okoz :

Chilipaprika, Pozitív gondolatok, Edzés, Orgazmus, Egy kis kiruccanás, Csokoládé, Félelem, Napsütés, Viccek és romantikus filmek..


2009. jan. 20. 17:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
90%

nem.

a "pozitív gondolataik" nem tudományos terminológia.

2009. jan. 20. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
53%
Az áhítatnak és ezen belül az istenélménynek külön területe van az agyban. Ezeket a jelenségeket a tudomány vizsgálja - és már elég jól ismeri. Részben mesterségesen is elő lehet idézni.
2009. jan. 20. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

"istenélménynek külön területe van az agyban"

cö-cö-cö


[link]

javasolom a külső hivatkozások tanulmányozását is...

2009. jan. 20. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

17:30

„Pozitív gondolat” = minden olyan gondolat amely endorfintermelődést okoz,

„Negatív gondolat” = minden olyan gondolat amely gátolja az endorfinok termelődését.

A különböző gondolatok által előidézett endorfinszint változás mérése.

Elég tudományos ?

2009. jan. 20. 17:46
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

ne szívd fel magad, te kezdtél "tudományos magyarázatot" írni...


mi a gondolat?

2009. jan. 20. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
A gondolkodás, a racionális gondolat, a hit gyilkosa.
2009. jan. 21. 19:42
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem értem miért gondoljátok azt, hogy ha valaki hisz Istenben, az nem racionális. Én hiszek istenben, mérnök vagyok, és minden körülöttem lévő valós, racionális dolog, a fizika, kémia, biológia, Istenben való hitemet erősíti. Sokan azt mondják ők a tudományban hisznek, ezért nem hisznek Istenben. Én a tudományon keresztül ismertem meg őt.
2009. jan. 22. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
72%

Olyan messze vagy a tudományosságtól kedves kérdező, mint Makó Jeruzsálamtől. Olyan fogalmakkal dobálódzol, amiket definálni sem tudsz.

Mind teista mind ateista szempontból leginkább szánalmas, önigazoló vergődés amit csinálsz, de lásd kivel van dolgod alapon, megmutatom, miként is kellene ennek a dolognak nekiállni.


Érzekszervek: receptorokat tartalmazó szervek, vagy szervrendszerek, amelyek külső fizikai vagy kémiai inger hatására idegi impulzusokat (ingerület) juttatnak az agyba.

Érzet: ingerület hatására létrejövő, ahoz szignifikánsan kapcsolható agyi folyamat, vagy folyamatok

Vízió: Olyan érzet jellegű agyi folyamat, vagy folyamatok, amelyekhez nem társítható érzékszervi ingerület.

Gondolat: Nem érzet jellegű, a vegetatív idegrendszerhez nem, vagy csak kis mértékben kapcsolódó agyi folyamat.


"megtapasztalni lelkünkben Istent": olyan vízió, amely során egy nem manifesztálódó felsőbb hatalom, vagy személy jelenlétét érzékeljük.


Ez így még mindíg több sebből vérzik, de legalább emlékeztet egy kicsit a "tudományosságra".


Az viszonylag nyilvánvaló, hogy érzet, létrehozhat gondolatot. Azt is feltételezhetjük, hogy gondolat létrehozhat víziót. (pl. amikor felidézünk egy képet, illatot stb.)

A kérdés az, hogy szignifikánsan kapcsolódó gondolat nélkül létre jöhet-e vízió, mert ha igen, akkor biztosan megbukott az elméleted.

Ha nem, akkor még nem bizonyítottunk semmit, mert többek között tudományos alapon még azt sem zárhatjuk ki, hogy Isten létezik.


Mellesleg létrejöhet, pl. amikor egy illat (parfüm) hatására megjelenik elöttünk egy arc (pl. a Kedvesünké)


nah, ennyit erről. További szép napot. :)

2009. jan. 22. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

10:30

Kedves válaszoló ! A kérdés feltevésem a következő volt : Elfogadható-e tudományos magyarázatnak,... „

Feltételes módban !!!!

Szerinted tehát nem bizonyítható tudományos módszerekkel. Elfogadom az álláspontodat. A kérdés erre vonatkozott. Nem dobálóztam semmilyen nem definiált fogalommal. A „gondolat a hit gyilkosa” az egyik hozzászólónak szánt válaszom volt, aki feltette a körülbelül ugyanolyan kaliberü, jelenleg megválaszolhatatlan kérdést.

„mi a gondolat”. Te sem tudod !!!! Szerintem senki. Ez egy darabig olyan kérdés lesz, mint az hogy mi a gravitáció, vagy a mágnesesség fizikai magyarázata. Csak jelen van, tapasztaljuk, de nem ismerjük a lényegi magyarázatát.


Nem vagyok olyan messze a tudományosságtól mint gondolod, CSAK programozó vagyok.

Mivel a biokémia nem tartozik az általam művelt tudományág körébe, ezért bátorkodtam feltenni ezt a látszólag provokatív, gonoszkodást sugalló kérdést. A létező ! Istenről való gondolkodást (mint sokak általt tényként kezelt állítást) pedig irracionálisnak tartom, mivel egy ember által kitalált fikciót próbálunk bizonygatni és ténynek elfogadni és racionálisnak beállítani, pusztán mert egy 2000 éves irat ezt állítja. A bigott hívők kiindulási feltevése rossz : miszerint Isten létezik. Nem is hajlandók a kételkedésre, mert ezt a hitük alapvetően tiltja. Racionálisan, pusztán filozófiai kérdésként lehet beszélni Istenről, de abban a pillanatban, ha úgy beszélünk róla mint létező dologról és csak az elfogadása a kérdés, akkor azt gondolom tévúton járunk. Engem meg lehet győzni érvekkel valamiről, (még isten létéről is, nem vagyok eleve ateista), de a hívőket semmilyen érv nem tántorítja el, azonnal a bibliából idéznek, ami -ebben megegyezhetünk, abszolút tudománytalan, kijelentésgyűjtemény-


„Olyan fogalmakkal dobálódzol, amiket definálni sem tudsz.”


Azt hiszem hogy először Neked kellene definiálnod Istent.

Gondolom ismered Iván Gábor istendefiniciós közvéleménykutatását.

200 különféle istenkép létezik a hívő emberek fejében.

Először ebben kellene megegyzeniük és utána mint mondod „dobálózni a fogalmakkal”.

2009. jan. 22. 11:10
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
OFF 10:30- szánalmas a válasz. Ezt a pár sort betanultad :-D Tudod, aki igazán tanult, az nem használja úgy a gondolatait hogy másokat megalázzon, még ha úgy is van ahogy te látod. Neked is van még mit tanulni más területről.
2009. jan. 23. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!