Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A heti ciklikusságot miért...

A heti ciklikusságot miért "találta" volna ki az ember?

Figyelt kérdés

Hogy az éves ciklikusságot az évszakok (és a csillagok) újra visszatéréséből, a hónapokat a Hold fázisváltozásának ciklikusságából, a napot természetesen a napszakok periodikusságából "megalkothatta" volna, de a hét kitalálása miért kellett? Miért van vagy miért volt erre szükség? Miért szerepel minden általam ismert kultúrában ez, ha látszólag semmi értelme? Vagy lenne?


Nem elképzelhető, hogy tényleg Isten alkotta ezt is?


2011. szept. 19. 22:18
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

Ha a geocentrikus világképet nézzük, akkor az égitestek Földtől való távolság szerinti sorrendje:

Hold, Merkúr, Vénusz, Nap, Mars, Jupiter, Szaturnusz. Ez ismert volt. A keringési idejük is ismert volt, és ez alapján pedig a sorrend éppen fordított.

Namármost a nap 24 órájának (babiloni eredet) mindegyikét sorrendben visszafelé egy-egy bolygónak (istennek) szentelték. Ha tehát a Szaturnusz az első óra, akkor övé a nyolcadik, a tizenötödik és a huszonkettedik. A Jupiteré a második, a kilencedik és a tizenharmadik, és így tovább.

Ha így számolunk tovább, akkor kiderül, hogy a huszonötödik óra, azaz a következő nap első órája mindig hárommal visszafelé a következő égitest (mivel ugye 24:7 maradéka 3).

Tehát ha az adott napot az első óra védőistene alapján nevezzük el, akkor a napok nevei sorrendben: Szaturnusz, Nap, Hold, Mars, Merkúr, Jupiter, Vénusz. Így tehát megvan a hétnapos időosztás.

A napok ezen elnevezése máig megmaradt a germán és az újlatin nyelvekben.

Pl (angol):

Saturday (Saturn's day, Szaturnusz napja)

Monday (Moon's day, Hold napja)

Tuesday (Tyr's day, Tyr napja, Tyr germán hadisten)

Wednesday (Wodan's day, Odin napja, Odin hasonló germán isten, mint görögöknél Hermész=Merkúr)

Thursday (Thor's day, Thor napja, Thor germán villámisten ~Jupiter)

Friday (Freya's Day, Freya germán termékenységistennő)


Egyébként érdekes módon pont ugyanezt a sorrendet használták az indiaiak is. De annyira azért nem kézenfekvő megoldás, például Kínában tíz napos a hét.

2011. szept. 21. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:

"Az ókori görögök hétszámításainak melyek a bizonyító leletei?"


A római töténetírók írásai, például Dio Cassius, aki említi, hogyan tértek át a rómaiak a nyolc napos hétről a hét naposra. Aztán volt bizonyos Vettius Valens nevű asztrológus a második században, akitől az egész fenti levezetés is megmaradt. A bolygókat a hét napjai szerinti sorrendben való ábrázolásuk fennmaradt egy Pompei falfestményen. Első körben ezeket találtam.

2011. szept. 21. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:

Pullo! Gondolj bele és nézz fel az égre. Tételezzük fel: Neked semmilyen ismereted nincs hogy mi az a bolygó, csillag, üstökös, stb. Mit látsz tiszta égboltú éjszaka? Világító pöttyöket. Honnan tudnád, hogy az egyik világító pötty az speciel nem csillag, hanem bolygó. Azt tudod, hogy a föld az amin te vagy, a marha nagy sütő valami nappal az a Nap, éjjel meg az a kisebbik világító a Hold. Ugyanis az a probléma, hogy magát a távcsövet csak az i.sz. 16. század (!) környékén találták ki.

Az égbolton lévő egyik pöttyöt a sok közűl nem hinném, hogy istenként tisztelték volna. A nagy világító és a kisebbik világító kerek izéről az égen még csak csak elképzelhető számomra.


A bizonyító leletekről meg félreértettél. Tudsz olyat mutatni, mely az eredeti fényképes irat, lelet, felfedezés, vagy csak a retusált, illetve a tudomány restaurátorai által felépített esszék tanainak bizonyságai vannak a birtokunkban?


Ha belegondolsz például az említett angolszász germán nyelvterületű elnevezésekkel kapcsolatban, hogy éppen fordítva is meg lehet közelíteni: Isten létrehozza a naptári hetet, a népek szétszélednek, "elistentelenednek", de a naptári számításaik megmaradnak. Hamis isteneket kezdenek imádni, és mivel a napjaiknak nincsenek neveik, éppúgy, ahogy a zsidóknál sem, hát feltöltik az űrt a hamis isteneik neveivel. Így lesz szintén hét napos hetük, égitestek neveivel. Ez éppolyan fantazmagória, mint az ellentkezője.

2011. szept. 22. 03:12
 14/18 anonim ***** válasza:
71%

Kedves Kérdező!


Ha fogalmad sincs az egészről, akkor minek írsz ki kérdést.


"Az égbolton lévő egyik pöttyöt a sok közűl nem hinném, hogy istenként tisztelték volna"


Tudod megfigyelték őket. A bolygók fényesebbek, mint a többi csillag, és -meglepetés- bolyonganak. Vagyis a helyzetük nem fix a többi csillaghoz képest. Ezért tulajdonítottak nekik különös jelentőséget. És nyilván semmi közük az istenekhez, és csak véletlenül van mindegyik egy ókori istenről elnevezve.

2011. szept. 22. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
100%

"Tudsz olyat mutatni, mely az eredeti fényképes irat,"


Igen, rengeteg ókori fénykép maradt fenn, sőt van egy HD minőségű videó Julius Ceasar meggyilkolásáról.

2011. szept. 22. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:

A válasz írója 73%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 12:52


Köszönöm, gondolom te sem gondolod, hogy segítettél volna...


Nem akkori korból származó fénykép érdekelne, hanem meg szeretném nézni a konkrét leleteket, amiből alkották a tudást. És mivel ezek a leletek nem a Magyar Szépművészeti Múzeumban vannak, nem tudom személyesen megnézni. De mivel a neten nagyon sok a felhalmozott adat értelmes dolgokból is, nemcsak a szennyből, elképzelhetőnek tartom, hogy valaki meg tudja mutatni melyek ezek.

Gondolom teljesen biztosnak véled, hogy a Bolygóknak tulajdonítottak Isteni mivoltot, mely alapján egy időben adták meg mind a bolygók, mind ennek az istenségnek a nevét és ez egy és ugyan az. Nem egy istenről nevezték el a bolygót? De gondolom erre megalapozott tények álnak rendelkezésre, hiszen én vagyok a hülye, ez az alapfelálás.

2011. szept. 22. 14:23
 17/18 anonim ***** válasza:
100%

"Tudsz olyat mutatni, mely az eredeti fényképes irat, lelet, felfedezés"


[link]


Tessék, ha szeretnél hozzáférni Vettius Valens Antológiájához eredetiben, már ha tudsz ógörögül.


[link]


Ez pedig Dio Cassius Róma történelme című nyolckötetes művének töredékei eredeti görög szöveggel és angol fordítással.

2011. szept. 22. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim válasza:

Hm. Ha hiszel Istenben, akkor igen. Minden hit kérdés.

De egyébként a nappalok és éjszakák váltakozásával felismerték a hónapot, majd a hetet. Szerintem. :-)

2011. okt. 10. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!