Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ismerős valahonnan valakinek...

Ismerős valahonnan valakinek ez a történet?

Figyelt kérdés

Idézet a wikipédiáról (illetve több forrás is létezik, tehát szavahihető anyag).


"A perzsa gyökerű Zarathustra vallásban jelent meg először egy, a halálával az embereket halhatatlanná tevő istenség, akit véráldozattal ünnepeltek a hívők, akik főként pásztorok voltak. A véráldozatok betiltását követően a vallás többszörösen átalakult, hogy végül kialakuljon Mithra (görögösen Mithrász), a napisten kultusza. Mithrász a mítosz szerint a téli napfordulókor, az akkori római naptár szerint december 25-én, egy barlangban született. Bölcsőjét őt imádó pásztorok vették körül. Felnőve megölte a termékenységi jelképet jelentő bikát, és ezzel megváltotta az embereket, halhatatlansággal ajándékozva meg őket. Minthogy a bika ugyancsak ő volt más személyben, ezzel saját magát áldozta fel az emberekért. Híveinek beavatását szentelt vízzel való meghintéssel végezték. A hívek rendszeresen részt vettek egy kenyérből, vízből és borból álló vacsorán, amelyen Mithrász utolsó vacsorájára emlékeztek, amit követően istenük napkocsin az égbe szállt."


2011. okt. 29. 08:50
 1/7 Smartguy86 ***** válasza:
36%

Nincs ebben semmi meglepő. A Kereszténység rengeteg jóval korábbi dologból másolt. Pl az özönvíz történet sumér időkből való, de a meghaló majd feltámadó megváltót megtaláljuk több távol-keleti vallásban is. A népek vándorló tagjai akkoriban is terjesztettek szájról szájra meséket, mint később (vagy mint pl ahogy az internet terjeszt dolgokat és végül mindenki elhiszi, hogy egy tök másik ember mondta azokat a dolgokat).


Persze a vallásos emberekkel erről kár vitázni, ők elfogadták, hogy az ő igazságuk az egyetlen igazság, az meg már nem érdekli őket, hogy az ő igazságuk más igazsága is...

2011. okt. 29. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
70%

" ...hegyen ült és kiválasztottnak látszott. Bőre világos volt és fehér ruhát viselt. ...így válaszolt: Isten fiának neveznek, szűztől születtem,"


ez egy indiai szent iratban olvasható. JÓVAL a biblia előttről. ha valakit érdekel bemásolom a teljes szöveget. ezt wikipédiáról copyztam ki gyorsan.

2011. okt. 29. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
88%

Bemásolom helyetted a linket:


[link]


Egy kis kiegészítés:

[link]


1. A Biblia ószövetségi részében már vannak próféciák Jézus születéséről, haláláról, feltámadásáról, ill. a megváltásról. Amennyire én tudom, ezek az iratok régebbiek.


2. Véráldozattal ünneplés nincs a kereszténységben.


3. Jézus i. e. 4. és 7. között, valamikor ősszel született a kutatók szerint a Biblia leírásai és a történelmi adatok figyelembe vétele alapján; a dec. 25-i dátum csak egy katolikus "kinevezés".


4. Barlang helyett egy – valószínűleg használaton kívüli – istálló, bölcső helyett jászol; a pásztorok stimmelnek, kiegészítve a napkeleti bölcsekkel. Első találat megvolt. :)


5. A bikás részt szerintem hanyagoljuk... Elképesztő. :)


6. Szentelt vízzel való meghintés... Megint csak katolikus szokás. Eredetileg vízben való teljes alámerítés volt (baptidzó), Bemerítő János is ezt hirdette a bűnök lemosását jelképezendő.


7. A kereszténység ún. Úrvacsoráján kenyér és bor (vagy szőlőlé) oké, víz nincs. :) Továbbá nem az utolsó vacsorára emlékeznek ezzel, hanem Jézusra, az ő halálára és feltámadására, ill. ennek még más mondanivalója is van.


8. Jézus a Mennybe ment az Atyához, felemeltetett, napkocsi nélkül, csak úgy á la natur.


Na, és most akkor mi van? Vagy ha nem csak ez a néhány dolog egyezne (ha jól számolom, kettő), hanem az összes? Semmi.

Lehet lepontozni. Üdv. :)

2011. okt. 29. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
93%

Berta, jó válasz, nincs is mit hozzátenni. Talán annyit, hogy mindez nem meglepő. Istenről minden népnek volt ismerete, próféciák mindenhol voltak, a mitológiák és szokások közötti hasonlóság pedig nem azért volt mert másolták egymást, hanem mert mindannyian az emberi fajhoz tartozunk ergó Isten képére lettünk teremtve ergó valahol mélyen tudjuk miről is van szó.


Számomra a hasonlóságok inkább meggyőzőek mint zavaróak.

Freya

2011. okt. 29. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
91%

Hali, Freya :)

Köszi, a tiéd is teljesen korrekt.

Van egy jegyzetem, ami érint néhány dolgot a beszivárgásokról (a katolicizmusba); gondoltam, bemásolom, de aztán letettem róla.

Meg a részletesebb válaszról is, mert már megint el vagyok havazva.

Remélem, még összefutunk valahol. :)

Húú, ez mennyire off volt... :)

2011. okt. 29. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

"Ismerős valahonnan valakinek ez a történet?"


Sőt. Meséld el az életedet, és tök ismerős lesz. Ugyanis az átlagos józsik élete pár tucat féle mintát ismételget.


Egyébként ez a Mithrász-ügy nyilván borzalmasan megrengeti a kereszténység alapjait, nem véletlen, hogy minden papnövendék tanul erről és sok más hasonló vallási hagyományról a tanulmányai során.

2011. okt. 30. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
58%

Több pogány ünnepet igyekezett az ősegyház egyrészt megszentelni, másrészt mivel előtte sokan pogányok voltak a híveik közül mindenféle vallással, hogy ne nélkülözzék az ünneplést, mint olyat, igyekeztek az akkori körülöttük levő világ ünnepi idejében ünnepelni. Csak valami egészen mást.


Ez csak egy kis adalék az eddigi válaszokhoz.


Nem lehet eltörölni múltat és minden szokást. Teljes talajvesztés az eredménye. Megszentelni viszont lehet párat, és jó célokra használni. Kitépve pogány gyökereiket.

2011. nov. 2. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!