Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért harangoznak reggel...

Miért harangoznak reggel hétkor a településünkön a Római Katolikus templomban?

Figyelt kérdés

Egyáltalán miért harangoznak?

A déli harangszót tudtommal a törökök óta kongatják, ami szerintem teljesen okafogyottá vált már. Az első világháború miatt miért nem harangoznak 14 órakkor, a második miatt 15 órakkor, Mohács miatt 11-kor, és így tovább.


Régen például tűz esetén félrekongatták, ez rendben van, rendben volt, de ennek nyílván vége.

Mise kezdésekor miért? Elég zajosak lennének a települések, ha minden egyház és felekezet a szertartásaik kezdésekor zajongana.


Konkrétan a kérdésben szereplő reggel hét órai harangozást végképp nem értem, mivel ilyenkor nincs is mise abban a templomban.


Ez nem csendháborítás? Az egész felesleges harangozós figyelemfelkeltést teljesen értelmetlennek tartom.


2011. nov. 9. 16:43
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
41%

Reggel és este,általában akkor is 7 órakor az Úrangyalára imádkoznak. Akik vallásosak,azok minden nap imádkozzák.

Ez nem csendháborítás,senkit nem zavar.

2011. nov. 9. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Bocs. Úrangyalára harangoznak.
2011. nov. 9. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Én úgy gondolom, hogy nagyjából mindenkinek van már órája, nincs szükség időegyeztetésre. Ha én meg este 9-kor imádkoznék, akkor előtte kolompoljak? Az, hogy senkit nem zavar, ezt azért túlzásnak tartom, úgy gondolom, hogy nem beszélhetsz mindenki nevében...
2011. nov. 9. 17:41
 4/11 A kérdező kommentje:
De köszönöm a választ, most legaláb tudom, hogy miért verik hétkor...
2011. nov. 9. 17:42
 5/11 anonim ***** válasza:
47%

Kedves Kérdező!



Te nagyon tájékozatlan lehetsz a vallási témákban, és nem is igazán kedveled e dolgokat, ahogy észreveszem. :)


Minden felekezet szokott harangozni a szertartásainak kezdetekor, ahol van harang. :) A harangozásnak 3 funkciója van:

1. Az élőket hívogatom (szertartásokra, imádkozásra)

2. A halottakat megsiratom (ha meghal valaki, vagy halál évfordulója van)

3. A villámokat megtöröm (árvíz, tűzvész esetén)


Reggel 7-kor vagy misekezdésre harangoznak, vagy pedig az Úrangyalára. Emiatt harangoznak reggel, délben és este is, naponta 3-szor. Igaz, a reggeli harangozást már sok templomban elhagyták, de nálatok ezek szerint még él.


Szerintem az a templom hamarabb ott volt már, mint mondjuk a ti házatok (hacsak nem új a templom), szóval a legjobb amit tehetsz, ha ezt elfogadod. :) Úgysem tehetnél ellene semmit.

2011. nov. 11. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

"Minden felekezet szokott harangozni a szertartásainak kezdetekor, ahol van harang."

Igen mindegyik, csak éppen a Kat. templomon van olyan harang, melyet használva agyonzengetik a környéket.


"Az élőket hívogatom (szertartásokra, imádkozásra)"

Ez baromság, ha belegondolsz. Szépen hangzik, csak funkció nélküli.


"A villámokat megtöröm (árvíz, tűzvész esetén)"

Ahogy így leírtad, ez okkult babonaság, nem több. Régen valóban volt vészhelyzeti felhívása, de hosszú évtizedekkel okafogyottá vált ez a kommunikáció, ráadásul nem is használják már erre a célra.


"A halottakat megsiratom (ha meghal valaki, vagy halál évfordulója van)"

Ezt inkább ki se fejteném, mert lehet, hogy nem tudnám normális kultúráltságnak medrében tartani a felzaklatottságomat.


Az úrangyalára imádság, mint Mária-kultuszhoz mi a búbánatos közöm van nekem? Nem Krisztus mondta?:

"Te pedig a mikor imádkozol, menj be a te belső szobádba, és ajtódat bezárva, imádkozzál a te Atyádhoz, a ki titkon van; és a te Atyád, a ki titkon néz, megfizet néked nyilván." Mt 6,6

Miért kell ilyen módon üvöltve imádkozni?


"Szerintem az a templom hamarabb ott volt már, mint mondjuk a ti házatok (hacsak nem új a templom), szóval a legjobb amit tehetsz, ha ezt elfogadod. :) Úgysem tehetnél ellene semmit."


Szerintem a sátán hamarabb itt volt már, mint mondjuk te, szóval legjobb amit tehetsz, ha elfogadod? Ugye nem?


Ez az érved tipikusan az én vagyok az erősebb, fogd be érv. Nem fogadom el.


"Te nagyon tájékozatlan lehetsz a vallási témákban, és nem is igazán kedveled e dolgokat, ahogy észreveszem. :)"


Félre ne érts, nyilván nincs bajom veled, hiszen nem is ismerlek, de te sem vagy próféta, az már biztos.


Hiszem, hogy az Úr teremtette a világot, hogy prófétáin keresztül nyilatkoztatta ki magát, hogy elküldte az egyszülött fiát, Krisztust, hogy elvegye áldozatával a világ bűneit és megtérésre szólítson fel mindenkit az utolsó időkben, hiszem, hogy feltámadt, és eljön az ég felhőivel az Atyának dicsőségében megítélni élőket és holtakat, hogy aki hisz az ő nevében üdvözűljön, aki nem, elkárhozzon. Minden napomat, szinte minden órámat ezek a gondolatok és a Biblia teszi ki. De ha úgy gondolod, hogy nem érdekel, és nem szeretem, akkor gondold azt.


Én az agyon-harangozásokat nem szeretem. Idejétmúlt, felesleges, zavaró és egyáltalán nem szép. Annyi szépsége van a hangjában, mintha én kimennék délben a fazék tetejét verni fakanállal. Ez az én véleményem.

2011. nov. 11. 22:16
 7/11 anonim ***** válasza:
55%

Hát nézd, hogy kinek tetszik a harangozás, kinek nem, ez egyéni ízlés kérdése. A harangozás egyszerűen VAN és kész. :)


Engem például az idegesít, mikor hangosbemondóval szaladgál egy kocsi, hogy "megérkezett a tollfelvásárló..." vagy mikor a jégkrémes kocsi játssza azt az idióta zenéjét. Hiába idegesít, mégsem lázadozok, mert ez egyszerűen VAN és kész. :))

2011. nov. 11. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Ember! Ha lázadnék, akkor kitépném a templom falából a harangvezérlő elektronikát. Én írogatok, felvetem a problémmámat, kérdést teszek fel. Nem tudtam, hogy hétkor miért harangoznak, arra kaptam is választ, köszönöm. Baromságnak tartom, és akár adott esetben zavarónak is. Ennyi.
2011. nov. 11. 22:49
 9/11 anonim válasza:
Nálunk reggel 7kor harangoznak de csak olyan 5-10et üt a harang
2014. jún. 25. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Fazon Egon válasza:
100%

Egyetértek a kérdezővel! Nálunk is harangoznak 7-kor és 8-kor is!!! Van, hogy 11-kor szintén............. Minek????

Ráadásul kb 30 méterre van a harang a háztól. A munkámból adódóan van, hogy későn este végzek és reggel még aludnék, hogy ki tudjam magam pihenni, de az átkozott harangozás miatt esély sincs rá!! Ráadásul a pap egy arrogáns disznó!! Leszarja, hogy más e miatt zombiként kóvályog a lakásában!!! Szép kis keresztény az ilyen!!

2015. aug. 21. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!