Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért temetteti el valaki a...

Miért temetteti el valaki a szerettét olyan vallás szertartása szerint, ami a pokolba száműzi az elhunytat?

Figyelt kérdés

Vagyis, ha valaki "bűnös" életet él, akkor miért temettetik el katolikus szertartás szerint?

De tényleg kíváncsi vagyok, hogy mi jár ilyenkor mondjuk egy szülő fejében, amikor olyan vallási szertartás keretében temetteti el a fiát, ami szerint ő a pokolba jut.

Tudom, hogy az átgondolt racionalitás nem a hívőkre jellemző:S De ezt én tényleg nem értem.

Vagy ilyen meg se fordul a fejükben?


(Ne értsetek félre, nem vitát szeretnék eredményezni, csak egyszerűen nem értem, ezért vagyok rá kíváncsi)


2011. nov. 26. 21:34
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
78%
Szerinted a katolikusoknál csak a pokol létezik? Ne haragudj, de rád nem jellemző a racionalitás, ha még ennyit sem tudsz...
2011. nov. 26. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
63%

Szerinted Isten ül a trónján és nézi, hogy ki milyen szertartás szerint van eltemetve, és aszerint ítél? Adott a bűnös életet élt ember, akire nem várna pokol, mert nem hisz semmilyen vallásba, de mivel a szülők katolikus temetést rendeztek neki, így a pokolba kerűl? Ezt te sem gondoltad komolyan.


De most komolyan: Az ember a Biblia szerint a halálakor meghal. Semmivé lesz, nem lát, nem hal, nem érez. Oda kerűl, amit te magad is láthatsz, a sírba. Krisztus úgy fogalmazott, hogy alszik. A pokolban (hádész, seol) van, azaz a sírban.

"Ama nagy napon" mindenki feltámad. Ki az örök kárhozatra (második halál), ki az örök életre.


Üdv: L

2011. nov. 26. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Nem értem miért kell gorombának lenni:(


Első válaszolónak: mielőtt idegen szavakkal dobálózol, nézz utána a jelentésüknek a szótárban...

Úgy tudtam, hogy a katolikusoknál csak menny és pokol van, tényleg így tudtam. Pont ezen hiányosságok miatt merült fel bennem ez a kérdés. A felvilágosítást kultúráltabb "hangnemben" is megtehetted volna. Aki nem vallásos, annak ezek a dolgok nem magától értetődőek.

Másrész viszont köszönöm, mert most is tanultam valami újat:)


Második válaszoló: most ránéztem a wikire a purgatórium miatt (előtte azért nem tettem mert teljes /téves/ meggyőződésem volt afelől, hogy pont a katolikus vallás az, ahol nincs tisztítótűz), és ott azt írja, hogy A purgatórium a katolikus egyház tanításában azok ideiglenes helye vagy állapota, akik a megszentelő kegyelem állapotában haltak meg, de még tisztulásra van szükségük ahhoz, hogy beléphessenek a mennyei boldogságba. A megtisztelő kegyelem nem a temetés? (kérlek javíts ki, ha nem, én erre gondoltam először)

Félre értettél, nem azt mondtam, hogy azért kerül a pokolra mert egyházi temetése volt. Hanem, hogy az egyház az életvitele miatt azt gondolja, hogy a pokolra fog kerülni. De itt még nem tudtam a purgatóriumról:)

Olvasom, hogy te a tisztítótűzról nem írtál, hanem csak a feltámadásról. Arra is kíváncsi lennék, hogy a purgatórium az mikor következik? Az is a feltámadás után, vagy az a haláltól a feltámadásig tart?

De most egy kicsit belekeveredtem, mert most látom, hogy írtad: "Krisztus úgy fogalmazott, hogy alszik. A pokolban (hádész, seol) van, azaz a sírban." Akkor a pokol az, ahol addig vagy amíg nem jön a feltámadás?


Valóban érdekel a téma és ne haragudjatok, ha a kérdés stílusa sértő volt számotokra:S De annyira értetlenül álltam a dolog előtt:(

2011. nov. 26. 22:07
 4/12 anonim ***** válasza:
47%

Bocsánat, ha megbántottalak volna, nem volt szándékomban. A purgatórium a katolikus egyház kreálmánya, éppolyan hazug tanítás, mint a reinkarnáció tana. Nincs semmilyen tisztítótűzről szó a Bibliában, ráadásul Krisztus beszéde teljesen ellent is mond ennek a tannak. A tisztítótűz tana nem a temetkezés, mint mondtam ez egy közbenső állapot a pokol és a menny között. De mondtam, hogy a pokol szó héberűl (ószövetség irányadó nyelvezete) seol, görögűl (újszövetség irányadó nyelvezete) hádész. Mindkét szónak a jelentése sír. Krisztus azt mondta a halál állapotáról, hogy alvás. Mi voltál 1243-ban? Emlékszel? Nem, mert semmi. Ugyan ez lesz a halál után. Egészen Krisztus második eljöveteléig, amikor feltámaszt mindenkit.


Üdv: L

2011. nov. 26. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

A katolikus egyház, mint minden keresztény egyház, Isten kegyelmét és szeretetét hangsúlyozza, nem a poklot. (a középkort felejtsük el)

Isten a szíveket vizsgálja, és nem látszat szerint ítél. Jézus a paráznákkal és vámszedőkkel evett és mulatott. És megbocsátott a házasságtörő nőnek. Isten nem gonosz. A szülők azért temették katolikus szertartással, mert remélték hogy ezzel is kifejezik a szülői óhajukat Isten felé.


Ha az én gyermekem halna meg (ne adj Isten!)akkor arra kérném Istent, hogy bármi bűne volt, nekem rója fel, majd én állom. Mert fiatal volt és nem tudta, mit cselekszik.


Jézus az őt verő katonákért is így imádkozott. (nem tudják, mit cselekszenek....) Hidd el, jó dolog fog történni azzal a fiatalemberrel a feltámadáskor. Isten akarata az hogy minden ember megmeneküljön.


Freya

2011. nov. 26. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
70%

Kedves L.!

Ha nem vagy katolikus, akkor kérlek ne itt tanítsd a kérdezőt a saját vallásodról. Konkrétan a katolikus vallásról kérdezett, és a katolikusoknál létezik a purgatórium a vallásuk szerint. Ha tetszik, ha nem. De nem akarok vallási vitába bonyolódni 6 év teológia tanulás után. :)


Kedves kérdező!

Vallásunk szerint Isten nem valamiféle kényúr, aki eldönti, hogy a bűnös a pokolba kerül és kész. Isten alapvetően beleteremtette az emberbe a jót. A jónak az ellenkezője a rossz, vagyis a bűn.

Isten szabad akaratot is adott az embernek arra, hogy válasszon a jó és a rossz között. Mivel emberek vagyunk, olykor a rosszat válasszuk, vagyis a bűnt. Na de van, hogy az ember megbánja azt a bűnt. Biztos veled is előfordult már, hogy valami rosszat tettél az életedben, és utána azt kegyetlenül megbántad. Ha megbánod bűneidet, akkor Isten megbocsájt neked. De ehhez szívbéli megbánás kell. (katolikus vallás szerint gyónás és az ehhez kapcsolódó elégtétel)


Persze ez nem jelenti azt, hogy ha mindenféle bűnömet megbánom, akkor rögtön a mennyországba kerülök. Vannak ugyanis bocsánatos és halálos bűnök. A halálos bűn olyan mértékű, amit a gyónás és elégtétel által nem lehet maradéktalanul jóvá tenni. Ezért vallásunk hisz abban, hogy a halál után vár minket egy hely, amit tisztítótűznek(purgatórium) nevezünk. Ott megtisztulunk bűneinktől, és ezáltal bekerülhetünk a mennyei birodalomba.


Hát nagyon leegyszerűsítve ennyi.

Egyébként az első válaszoló vagyok, és ne haragudj, hogy ráripakodtam, de sokszor úgy föl tudnak idegesíteni az itt kiírt kérdésekkel, hogy olykor másokon csattan az ostor. :)


És még valami: Én nem állítom azt, hogy ez márpedig így van, és kész. Én azt mondom, hogy az én vallásom szerint így van, és én hiszek benne. És aki katolikus az hisz benne. Ettől függetlenül más vallásokat sem tartok hülyeségnek, ezért is jött létre az ökumenizmus, vagyis a vallások közötti párbeszéd. Mert minden vallásban van valami, ami igaz, és van, ami hamis.

2011. nov. 27. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
45%

ma 11:26!


Attól, hogy azt hiszed, hogy vastag a jég, és valójában vékony, attól még eltörik alattad, és ekképpen, ha azt hiszed, hogy vékony, és valójában vastag, hiába remeg a rábad, félve attól, hogy betörik, mégsem fog. Az igazság nem attól függ, hogy ki mit gondol és mekkora hanggal hirdeti. Az igazság Krisztus. Ha a teológia tanulmányod alatt nem csak emberek kreálmányaira figyelnél, hanem Krisztusra is, akkor tudhatnád, hogy a purgatórium nem valóságos, hanem kitalált hely. Még jó, hogy a pásztorok, akik Isten legnagyobb üzenetét mentek hirdetni, miszerint megszületett a megváltó, a próféták, Malakiás, Ézsaiás, Jeremiás, Sofóniás, Habakuk egyszerű emberek voltak, kik hirdették az igazságot, és nem teológiát végeztek. Nem kell felvágni a tanulmányaiddal, mert Isten üzenetét soha nem teológusok hirdették. Ezen el lehet gondolkozni. Persze nem azt jelenti, hogy Isten nem egy teológust használ-e hirdetni az evangéliumot. Az, hogy az embereknek hogyan hirdetem az igazságot, nem a te dolgod. Az, hogy a vallásod kreálmányait te hogyan hirdeted, ahhoz meg nekem nincs dolgom. Ebben úgy gondolom egyet értünk. Nem személyesen a katolikus embert hurrogtam le, hanem a tanítást. És ezt meg is magyaráztam. Te velem személyeskedtél, de tanaidat nem támasztod alá semmivel csak emberi hagyományokkal. Ez úgy gondolom különbség.


Kérdező! Én kívánom, hogy az igazságot keresd és ne a hagyományokat.


Jn 4,23-24 "De eljő az óra, és az most vagyon, amikor az igazi imádók lélekben, és igazságban imádják az Atyát: mert az Atya is ilyeneket keres, az ő imádóiul.

Az Isten lélek: és a kik őt imádják, szükség, hogy lélekben és igazságban imádják."


Üdv: L

2011. nov. 27. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Attól függ, mit nevezünk igazságnak kedves L. Én az én igazamat fogom, te a tiédet. És nem vágok fel a tanulmányaimmal, csak nem szeretem, ha van egy dolog, amibe az életemet adtam, mások lehülyézik. És pont egy szintén Istenhívő embertől nem szeretem hallani. Innen lehetne benned annyi szolidaritás, hogy más tanokat nem nevezel vallási kreálmánynak.


És nem vagyok teológia mániákus sem, de engem egyszerűen sért az, ha Istenhívő embertől hallok ilyesmit. Még az ökumené sem mond ki egyértelműen dolgokat egymás vallásáról, akkor hogy jössz te ahhoz, hogy kijelentsd akármire is, hogy ez nem igaz? Mindannyian emberek vagyunk, és az igazat majd halálunk után fogjuk megtudni. Én ebbe hiszek. A hagyományokat pedig tisztelem.


Szép estét!

2011. nov. 27. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Nagyon érdekes dolgokat mondtatok, köszönöm!

A valódi igazság valóban a halál után derül ki, addig mindenkinek joga van abban hinni, amit igaznak vél, amiben esetleg nagyobb megnyugvást talál.

Nem hinném, hogy Isten ha figyel ránk, a végítéletnél különbséget fog tenni római katolikus vagy evangélikus között:)

2011. nov. 27. 20:46
 10/12 anonim ***** válasza:
0%

Gyerekek, bár nagyon szórakoztató, ahogy itt küzdötök egymással a képzeletbeli világok harcával (látnotok kellene magatokat egy racionális ember szemszögéből), attól tartok, hogy egyikőtöknek sincsen igaza, úgyhogy tegyetek egy szívességet magatoknak és fejezzétek be ezt az ostoba vallásoskodást.


A világ sokkal nagyobb és összetettebb és szebb, mint amit ti a beszűkült lyukatokon keresztül láttok. Ígérem.

2011. nov. 28. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!