Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Szerintetek, milyen lenne az...

Szerintetek, milyen lenne az élet, ha a Mózesi törvény lenne érvényben a mai napon is?

Figyelt kérdés
Mind a kb 800 féle törvénnyel.

2012. aug. 5. 01:19
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
Olyan, mint mikor érvényben volt.
2012. aug. 5. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 anonim ***** válasza:

Nna, jó, akkor nézzünk néhány részletet, milyen is lenne. :)


<< Az idegen megbecsülése


„Idegent ne gyötörj és ne zaklass, mert idegenek voltatok (ti is) Egyiptom országában" (2. Mózes 22, 20). „És idegent ne sanyargass, hiszen ti ismeritek az idegen lelkét (átérzitek helyzetét) mert ti is idegenek voltatok Egyiptom országában" (uo. 23, 9).


36 alkalommal figyelmeztet a Szentírás az idegenek gyűlölete, sanyargatása, becsapása, zaklatása, de még a kigúnyolása ellen is.


Idegen alatt eredetileg olyan nem-zsidót értenek, aki ugyan elfogadta a bálványimádás tilalmát, de nem vált zsidóvá (Gér Tosáv).


A Midrás részletesen felsorolja, mi mindent nem szabad az idegennel tenni. Többek között, tilos bántalmazni nemcsak tettleg, de még szóbelileg sem; nem szabad felhánytorgatni neki a pogány múltját; tekintetbe kell venni érzékenységét.


Máshelyütt a Tóra előírja az idegenek szeretetét.


Tudni kell, hogy az ókori társadalmakban a legelhagyatottabb és legszerencsétlenebb réteg az árvák és özvegyek voltak, ezért a Tóra külön kiemeli védelmüket. Az idegenekkel való bánásmódot pedig ezekéhez teszi hasonlóvá.


* * *


Későbbi korok, a „gér” -ben (idegen) a prozelita, betért nem-zsidó fogalmát látták megtestesülni, de az utasítás ugyanaz: nem bántani, nem kihasználni kiszolgáltatott helyzetében és nem felhánytorgatni neki korábbi életét. A Midrás még azt is előírja, mit ne mondjanak egy „gér” -nek, a vita hevében: „te, aki még nemrég tisztátalant ettél, te utasítsz engem helyre?” (Mechiltá, Smot, 22,2). Ugyancsak a Midrás mondja ki, hogy a „gyötrés” szavakban, míg a „zaklatás” anyagiakban értendő (uo.).


* * *


Don Jichák Abarbanel, neves spanyol zsidó tudós, államférfi és Biblia-magyarázó szerint azért kellett a Tórának az idegengyűlölet tilalmát azzal indokolni („idegenek voltatok Egyiptom országában”), mert tudvalevő, hogy akik maguk is elszenvedték az elnyomást, amikor fordul a kocka, kegyetlen elnyomókká válhatnak. Ezért figyelmezteti a Tóra a zsidókat: vigyázzatok, emlékezzetek és őrizkedjetek attól, nehogy elnyomatástok reakciójaként az idegengyűlölet vétkébe essetek.


* * *


A Tóra nemcsak az idegenek zaklatását, bántását tiltja meg, hanem előírja azok szeretetét is (3. Mózes 19:34).


A Chinuch könyvében, amely a 613 parancsolatot rendszerezi és magyarázza, erről a következőket mondja: „aki ezt megszegi, és gyötri az idegeneket, vagy pedig hanyagul viselkedik, amikor megmentésükről van szó, vagy pedig semmibe veszi tekintélyüket (vagyis lebecsüli őket) csupán azért, mert idegenek és védtelenek – annak nagy a vétke, hiszen a Tóra is többször figyelmeztet és tiltja az idegenek bántalmazását" (83. parancsolat).


A Chinuch szerzője ehhez még hozzáteszi, hogy ebből a micvából vezetik le azt a kötelességet is, miszerint „könyörülni kell minden emberen, aki nincs otthon, szerettei körében és nincs, aki segítségére siessen.”.


* * *


„Özvegyet és árvát ne sanyargass. Ha sanyargatod őt, mikor hozzám kiált – meghallgatom kiáltását.” (3. Mózes 19:21-22).


Nem véletlen, hogy az özvegyek és árvák védelme közvetlenül az idegenekkel való bánásmód előírása után következik a Tórában. Az idegen, özvegy és árva – védtelen, kiszolgáltatott emberek, akik a Tóra, illetve a Bét Din (bíróság) védelme alatt állnak.


A Midrás értelmezése szerint itt nem feltétlenül szegény emberekről van szó. „Még ha a király özvegyéről és árváiról is van szó – azokat sem szabad bántalmazni, gúnyolni vagy szívfájdalmat okozni nekik” (Midrás Háchéfec). Lehetséges, hogy a király egy zsarnok volt, aki a népnek sok rosszat tett, de ez nem ok arra, hogy halála után bosszújukat özvegyén és árváin töltsék ki azok, akik a király életében mukkanni sem mertek... A történelem ismer ilyen eseteket.


* * *


A relatív többség


„Ezek pedig a törvények, amiket tárj elébük... ne kövesd a többséget rossz irányba; (de) dönts a többség határozata alapján" (2Mózes 23, 2).


Ez a szakasz a zsidó magánjog alapjait tartalmazza. Többek között foglalkozik a rabszolgaság szabályozásával, az emberek egymás közötti viszonyával. A Mispátim: az a zsidó törvénytár, amely az emberi lét minden megnyilvánulására, tételesen megfogalmazott szabályokat, előírásokat foglal magában, mind erkölcsi, mind anyagi értelemben. Például, ha valaki megsebesíti felebarátját azáltal, hogy megüti őt, köteles neki kártérítést fizetni, még- pedig nemcsak fájdalomdíjat, hanem meg kell térítenie az elveszett időt, amit munkával kellett volna töltenie, és az orvosi költségeket is.


Innen vezették le Bölcseink azt az elvet, hogy az orvosnak joga – és kötelessége – embertársait gyógyítani. Ezzel együtt sosem tévesztették szem elől, hogy tulajdonképpen az Isten az, aki a gyógyulás és egészség alapja, és az orvos csak isteni küldetést teljesít. >>


(Forrás: Naftali Kraus: Mózes öt könyve)

2012. aug. 5. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:

"A kérdező kommentje:


Magam is úgy vélem, hogy nem lenne egyszerű, de nem is lenne ennyi gonoszság, meg erkölcstelenség sem."


Hátöhm....

Azért van néhány szakasz benne ami arról szól,hogy:

Aki...az halállal lakoljon!

Aki...az halállal lakoljon!

Aki...az halállal lakoljon!

és a változatosság kedvéért:

Aki...az halállal lakoljon!

De ki is lehet irtani,megkínozni,megkövezni,megátkozni, testi-lelki bajokkal sújtani.

Ezeket Berta is kihagyta a repertoárból,pedig így teljes.

2012. aug. 5. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:

^ Szinte már hiányoztál. :P


1. Ez tényleg csak néhány rendelkezés, de így is a szöveg nagy részét lehúztam, tudván, milyen hosszúságokat olvasnak el általában az emberek (néhány sornál többet ritkán); ill. mennyire szeretnek olvasni egyáltalán... :(((


2. Ha mind a 613 rendelkezést el akarod olvasni, az első válaszomhoz bemásolt linkre kattintva megteheted. :)

Akkor mit is hagytam ki a repertoárból? :P


3. Csak költői kérdések: Ma a világ hány országában létezik még mindig a halálbüntetés? Ez hány embert érint? A többi országban mikor szűnt meg ez a büntetési forma?


4. Egy kis olvasnivaló néhány további rendelkezésről, az akkori jogrendszer működésének részleteivel: A ius talionis és az asylum városok jogi, vallási és kultúratörténeti jelentősége a Tanachban; Intézménytörténeti vázlat; Tokics Imre PhD disszertációja:


[link]


Alig 180 oldal; szólj, ha megvan, és kéred a következőt. :)

2012. aug. 5. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:

Berta


Te is nekem:-)

Mind a 613-at nem fogom elolvasni.Csak kiegészítettem pár dologgal a 2.válaszod,mert olyan volt,mintha csak az egyik oldal lenne hangsúlyozva.

A halálbüntetéses kérdésekkel mit akarsz pontosan?

2012. aug. 5. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 A kérdező kommentje:
Nos nagyon tetszett a Berta által levezetett érvelés. azért ezeket milyen jó volna , de csak ezeket vissza hozni.
2012. aug. 5. 19:38
 17/31 Pietrosol ***** válasza:
8%
Igen,csak hát jönne vele az összes többi!
2012. aug. 5. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 Salx Narval ***** válasza:
Gyerekek, rajtatatok múlik, vagyis a legtöbb. A 10 parancsolat mellett nyugodtan betarthatjátok a többit is, amit saját köreiteken belül gyakorolhattok is. Ezek Isten törvényei, amit magatokénak éreztek belőle, tartsátok be.Ha indultok a választásokon, akár törvény erőre is emelhetitek.:D
2012. aug. 6. 03:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:
2012. aug. 7. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:
100%

Milyen, milyen... Majd ha jön a Krisztus, bemutatja, hogy milyen, amikor a törvényt VALÓBAN betartják a népek (Izraellel együtt, ahol állni fog az Ezékiel temploma az 1000 év alatt)



Zak. 14:16. És lészen, hogy a kik megmaradnak mindama népek közül, a melyek Jeruzsálem ellen jőnek: esztendőről esztendőre mind felmennek, hogy hódoljanak a királynak, a Seregek Urának, és megünnepeljék a sátorok ünnepét.

17. És lészen, hogy a ki nem megy fel e föld nemzetségei közül Jeruzsálembe, hogy hódoljon a királynak, a Seregek Urának: nem lészen azokra eső.

18. És ha nem megy fel, vagy nem jön fel az égyiptomi nemzetség, ő rájok sem lészen; de lészen az a csapás, a melylyel megcsapkodja az Úr a népeket, a kik nem mennek fel a sátorok ünnepét megünnepelni.

19. Ez lészen Égyiptomnak büntetése, és mindama népek büntetése, a kik nem mennek fel a sátorok ünnepét megünnepelni.

20. Azon a napon a lovak csengettyűin is ez lesz: Az Úrnak szenteltetett. És a fazekak az Úrnak házában olyanokká lesznek, mint az oltár előtt való medenczék.

21. És Jeruzsálemben és Júdában minden fazék a Seregek Urának szenteltetik, és eljőnek mind, a kik áldozni akarnak, és választanak közülök és főznek azokban; és nem lészen többé Kananeus a Seregek Urának házában e napon.



Ézs 42,21 Az Úr igazságáért azt akarta, hogy a törvényt nagygyá teszi és dicsőségessé.


Ézs 42,1 Ímé az én szolgám, a kit gyámolítok, az én választottam, a kit szívem kedvel, lelkemet adtam ő belé, törvényt beszél a népeknek. Megrepedt nádat nem tör el, a pislogó gyertya belet nem oltja ki, a törvényt igazán jelenti meg.


Mt 5,18 Mert bizony mondom néktek, míg az ég és a föld elmúlik, a törvényből egy jóta vagy egyetlen pontocska el nem múlik, a míg minden be nem teljesedik.



Ézs 66


17. A kik magokat megszentelik és mossák a bálvány kertekért, egy pap megett, a középen; a kik disznóhúst esznek és férget és egeret, együtt pusztulnak el mind, mondja az Úr.

18. És én cselekedeteiteket és gondolataitokat megbüntetem! Eljő az idő, hogy minden népeket és nyelveket egybegyűjtsek, hogy eljövén, meglássák az én dicsőségemet.

19. És teszek köztök jelt, és küldök közülök megszabadultakat a népekhez, Tarsisba, Pulba és Ludba, az íjjászokhoz, Tubálhoz és Jávánhoz; a messze szigetekbe, a melyek rólam nem hallottak, és nem látták dicsőségemet, és hirdetik dicsőségemet a népek között.

20. És elhozzák minden testvéreiteket minden népek közül ajándékul az Úrnak, lovakon, szekereken, hintókban, öszvéreken és tevéken szentségemnek hegyére Jeruzsálembe, így szól az Úr, a mint hozzák Izráelnek fiai az ajándékot tiszta edényben az Úrnak házába.

21. És ezek közül is választok a papok közé, a Léviták közé, így szól az Úr.

22. Mert mint az új egek és az új föld, a melyeket én teremtek, megállnak én előttem, szól az Úr, azonképen megáll a ti magvatok és nevetek;

És lesz, hogy hónapról-hónapra (újholdról újholdra) és szombatról-szombatra eljő minden test engem imádni, szól az Úr.

24. És kimenvén, látni fogják azoknak holttesteit, a kik ellenem vétkeztek, mert az ő férgök meg nem hal és tüzök el nem aluszik, és minden test előtt borzadásul lesznek.


Mal 3.

Mert ímé, eljön a nap, lángoló, mint a sütő-kemencze, és olyanná lesz minden kevély és minden gonosztevő, mint a pozdorja, és megégeti őket az eljövendő nap, azt mondja a Seregeknek Ura, a mely nem hagy rajtok gyökeret, sem ágat.

2. És feltámad néktek, a kik félitek az én nevemet, az igazságnak napja, és gyógyulás lesz az ő szárnyai alatt, és kimentek és ugrándoztok, mint a hízlalt tulkok.

3. És széttapodjátok a gonoszokat, és porrá lesznek lábaitok nyomása alatt azon a napon, a melyet én szerzek, azt mondja a Seregeknek Ura.

4. Emlékezzetek meg Mózesnek, az én szolgámnak törvényéről, a melyet rendeltem ő általa a Hóreben, az egész Izráelnek rendelésekül és ítéletekül.

5. Ímé, én elküldöm néktek Illyést, a prófétát, mielőtt eljön az Úrnak nagy és félelmetes napja.

6. És az atyák szívét a fiakhoz fordítja, a fiak szívét pedig az atyákhoz, hogy el ne jőjjek és meg ne verjem e földet átokkal.



Ilyen.

2012. aug. 7. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!