Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Katolikus testvérek! Ha lenne...

Ozmium42 kérdése:

Katolikus testvérek! Ha lenne egy protestáns szemmel kifogástalanul bálványtalan (az oltáriszentséget leszámítva) templomunk, az katolikus szempontból rosszabb lenne, mint egy "hagyományos" katolikus templom?

Figyelt kérdés
2013. febr. 5. 00:38
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
46%

Igen, mert Szűz Mária tisztelete hangsúlyosan megjelenik nálunk, katolikusoknál, viszont a protestánsoknál nem, ezért a szobrokat, szentképeket is száműzik a templomokból.


Magyarország történetében kiemelt szerepe van Szűz Máriának, nem csak patróna (védőszent), de regina, vagyis királynő is, mióta Szent István felajánlotta neki az országot jelképező Szent Koronát.


Ugyanilyen hangsúlyos a szentek tisztelete.

Mondanom se kell, hogy a magyarság számára milyen fontos ez.


Sarkítva: a protiknál "csak" Jézus anyja oszt jónapot.

2013. febr. 5. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
86%
Nekem speciel megfelelne. Szobrok és képek nélkül is lehet imádni az Istent. De az énekeinket is elhagyhatnánk, vagy a templom helyett a téren, vagy az erdőben is tarthatnánk a misét, úgy is lehetne teljes értékű az Isten tisztelete, természetesen. Szóval nem feltétel a szobor és kép, a zene, és az épület sem, csak mi szeretjük ezket a dolgokat, nekünk segít közelebb kerülni az Úrhoz.
2013. febr. 5. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
88%
Soha, semmi nem a külsőségeken múlik, hanem az embereken, akik jelen vannak.
2013. febr. 5. 03:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
74%

A katolikus templomokban nincsenek bálványok! A szentképek, szobrok NEM bálványok, mert nem imádjuk azokat, akiket ábrázolnak! Ha katolikus vagy, akkor ezt tudnod kellene.

Szentmisét pedig nem csak templomban lehet mondani. Többször voltam már szabadtéren tartott misén.

A pápa is sűrűn tart szabadtéren, a Szent-Péter bazilika előtt, vagy külföldi látogatásaikor szabadtéri szentmisét.

2013. febr. 5. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:
Utolsó, kérlek olvasd már át még egyszer alaposabban a kérdésem első felét!
2013. febr. 5. 08:40
 6/23 anonim ***** válasza:
86%

Nekem tökéletesen megfelelne. De azt is meg lehetne oldani, hogy egy ökumenikus templomban, ahol több felekezet tarthat istentiszteletet/misét, legyen egy kisebb, külön helység, katolikus kápolnának berendezve. Ott lehet Mária-szobor is, ha valakinek épp arra van szüksége. Másrészt egy fából készült szobor nem olyan nehéz, azt lehet hozni-vinni.


Amúgy én katolikusként református istentiszteletre is járok majdnem minden héten, és a református ismerőseim is jönnek néha katolikus misére. A református lelkész is okosakat szokott mondani, sőt szerintem nagy átlagban jobban beszél, mint a mi papunk. Az a jó benne, hogy mindig arról beszél, azt magyarázza, amit olvasott, és nem tök másról, aminek köze sincs hozzá.

2013. febr. 5. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
88%
Az én legelőmön gallyakból rakott oltár előtt is misézett pap.De a komcsi börtönökben és a gulágon is bemutatta majdnem minden pap majdnem mindennap az áldozatot.Nem a helyszín a lényeg ,csak hogy szívünket felemeli-e a hit.
2013. febr. 5. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
79%

Szerintem lényegtelen, mivel ahogy írták már, nem a helyszín a lényeg. Viszont azt mondom, hogy nem kéne feladnunk a szokásainkat csak azért, mert a protestánsok egy kisebb részének nem tetszik. Ugyanis eddigi tapasztalataim szerint a reformátusok, evangélikusok és baptisták nem akadnak fenn azon, hogy nálunk szobrok vannak. Most volt nemrég ökumenikus imahét a városban és a katolikus templomban volt, semelyik protestáns felekezetet nem zavarták a szobrok és teljesen jó hangulatú volt az egész összejövetel. Egyes neoprotestáns szekták (ha bátorkodhatom így hívni őket) szokták nagy hangon kritizálni a szobrokat, de ők a kákán is csomót keresnek..

Szerintem a képek, szobrok jelentik a kisebb ellentétet, van olyan, amiben nehezebb megtalálni a közös hangot.

2013. febr. 5. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
62%

"Viszont azt mondom, hogy nem kéne feladnunk a szokásainkat csak azért, mert a protestánsok egy kisebb részének nem tetszik."


Így van!



"Egyes neoprotestáns szekták (ha bátorkodhatom így hívni őket) szokták nagy hangon kritizálni a szobrokat, de ők a kákán is csomót keresnek."


Protestáns felekezetek között is zongorázni lehet a különbséget.

lásd: Hitgyüli szekta

(a pünkösdi karizmatikusok úgy általában igen fura irányvonal)

2013. febr. 5. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 kzs ***** válasza:
6%

@ előbbi válaszoló


Megkérnélek, hogy itt és most fejezd be más egyházak szektázását!

1: a kérdező - Ozmium42 - mindenféle provokáció és rágalmazás nélkül tette fel a kérdését, ami nem más egyház ellen irányult

2. Kicsit nézz utána a "szekta" szó fogalmának, mert nem igazán világos, hogy mire véled

3. Ami engem illet, én sohasem hallottam még egyetlenegy hitgyülist se, aki leszektázta volna akár a katolikus egyházat, akár másmilyet.


Akkor te miért teszed ezt?


Gondolkozz el ezen légyszives.

2013. febr. 5. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!