Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Katolikus testvérek! Ha lenne...

Ozmium42 kérdése:

Katolikus testvérek! Ha lenne egy protestáns szemmel kifogástalanul bálványtalan (az oltáriszentséget leszámítva) templomunk, az katolikus szempontból rosszabb lenne, mint egy "hagyományos" katolikus templom?

Figyelt kérdés
2013. febr. 5. 00:38
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kzs!


A szekta jelentése egy nagyobb vallási, kulturális, politikai, vagy szociális szempontból jól megkülönböztethető csoporttól elkülönülő, azzal szemben álló kisebb csoport. (forrás nem túl megbízható: wikipedia)

A szó egyébként a latin sequor (3) szóból ered, jelentése követ, méghozzá főleg önként. Főleg ez a jelentése, de érdekesség, hogy jelenti még azt is, hogy üldöz. (lásd: Gyökössy Alajos-féle latin szótár, Akadémiai kiadó)

Főként olyan csoportokat hívtak így más az ókorban is, akik egy tanító köré gyűlve az ő iskolájának tanait tanulták.

Más forrásból a szekta szó a szintén latin seco (1) szóból származik, itt a jelentése elvág, lemetsz. Tehát elkülönülnek a nagyobb egységtől.

Tehát én teljesen nyugodtan maradok a szekta szónál bizonyos felekezetek esetében.

2013. febr. 5. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
57%

Látom megküldték az ügyeletes hitgyülis embert fenyíteni...


"Megkérnélek, hogy itt és most fejezd be más egyházak szektázását!"

Bízd csak rám, majd én eldöntöm, hogy mit írok.


A hitgyülit azért nevezem szektának, mert egy destruktív szekta, és nem csak a katolikus egyházra mondanak kígyót-békát, de a magyar nemzettudat sarokköveit is igyekeznek aláásni.

Hitgyüli padsoraiban ülnek azok, akik micisapkázták a Szent Koronát, akik bálványimádásnak minősítik a szentek tiszteletét stb.

Imakommandókat működtetnek, ahol csoportosan összegyűjtve átkozni kell az aktuális ellenséget.


Részemről téma lezárva.

2013. febr. 5. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 kzs ***** válasza:
13%

@ ma 19:23


Na először is: a Hit Gyüliben semmiféle destruktivitás nincs: Istentiszteleteiben Jézus és a korai kereszténység képviselői (Pál, Péter, Jakab, Júdás, János) által hirdetett tanításokra épít.

Mindezekhez felhasználja az Ószövetség által kinyilvánított próféciákat is - az Írás teljessége miatt.


Éppen ezért nem hiszem, hogy a prédikációkban akár a magyarságra, akár a Bibliai kereszténységre vonatkoztatva is destruktív tevékenységet folytatna.


Ezt írod: "micisapkázták a Szent Koronát"

> figyelj, elfogadjuk a Szent Koronát, mint Magyarország jelképét. Ebben semmi kivetnivalót nem találunk. Mi az, amiben nekünk - ezzel kapcsolatban - változtatni kéne?


Ezt írod: "akik bálványimádásnak minősítik a szentek tiszteletét"

> Figyelj, ne hidd hogy számunkra nem példamutató Pál apostolnak a munkássága. Vagy mondjuk Jánosé (de akármelyik korai Újszövetségi apostolt is említhetném...)

De igen! Rendszeresen tanulmányozzuk az általuk kinyilatkoztatott Igéket. Ilyesformán tiszteljük tehát őket, de sohasem folyamodunk hozzájuk imakéréssel, és semmit nem is várunk tőlük.


Imáinkban csak az Istent szólítjuk meg, csak Őhozzá fordulunk, csak Őbenne bízunk.

-------------------

"Imakommandókat működtetnek, ahol csoportosan összegyűjtve átkozni kell az aktuális ellenséget."

> Igen?? És ezt honnan veszed?

Mert vannak ugyan közösségi imák, de mindig, minden esetben gyógyulásokért, függőségektől való megszabadulásért, munkahelyért, és bármely más szükségek betöltéséért vannak.


Az meg hogy csoportos átkozódás van valamilyen aktuális ellenség ellen... na ez úgy hazugság, ahogy van.

A Hit Gyüli kizárólag szellemi természetű hadviselése kizárólag az Efézus 6/ 11-18-ig terjedő Igeszakaszban van szó arról a hadviselésről, ami szellemi természetű, és nem emberek ellen, hanem olyan sötét erők ellen folyik. Pál a 12. Igében pontosan megnevezi, hogy hol vannak.

--------------

Nézd, nem tagadom, sok ténynek nevezett vád érte a Hit Gyülit. Cikk is van ezzel kapcsolatban, de ezekből egy szó sem igaz. Szemenszedett aljas hazugságsorozat mind, aminek a valóságalapja kb. 1%, az összes többi hazugság és fantáziálás együttvéve.

---------------

Egyébként ami engem illet, hosszú évekig voltam görög katolikus, voltam miséken, gyóntam és áldoztam, valamint hittanra is jártam.

Azonkívül érdekes Ozmium 42-nek ez a kérdése, és csak kiváncsi voltam hogy mit válaszoltok, ÉS MIVEL felmerül a Hit Gyüli neve, így én is válaszoltam.


Azzal bizonyára tisztában vagytok, hogy a katolikus-protestáns ellentétek a mai napig is megvannak.

És az is igaz, hogy a protestáns szemlélet egyik legnagyobb - ha nem 'A' legnagyobb - képviselője a Hit Gyüli.


De abban a körben, amiben én mozgok, még sohasem hallottam, hogy bárki is "kígyót-békát" mondana a katolikus egyházra.

A két egyház között teológiai jellegű nézeteltérések vannak, csak mivel emberek vagyunk, óhatatlan, hogy érzelmek lépjenek be a viták során.

Na ez az, amit nem kéne.


A fórum tulajdonképpen arra lenne hivatott, hogy bizonyos témákkal kapcsolatban folytassunk értekezéseket anélkül, hogy indulatokat táplálnánk akár egymás személye, akár egymás egyháza ellen.


Én magam sohasem neveztem szektának a katolikus egyházat, mert nem illik rá. Annak ellenére, hogy sok tanításában nem értek egyet - ami miatt kiléptem anno, valamikor régen -, de akkor is: nem előítéletből, mások hallomásából származó véleményekre alapozok, és maximum ezeket vitatom meg.


És most elhiszitek nekem, hogy a Hit Gyülivel kapcsolatban, ami itt felmerült: imakommandó, átkozódás, stb. - szemenszedett aljas hazugság, és hogy a Hit Gyüli jóravaló, becsületes, és tisztességes egyház?


Nézzétek: én azt mondom: higgyen mindenki Istenben úgy, ahogy azt jónak látja. Vallásszabadság van, és mindenkinek jogában áll úgy gyakorolnia azt, ahogy.


És ne higgyétek, hogy a Hit Gyüli áskálódna a Katolikus egyház ellen. Én magam soha ilyen kijelentést nem hallottam.


Hát hogyne lenne tisztában a Hit Gyüli azzal - és ne higgyétek hogy hazudok - hogy a Katolikus Egyháznak igenis vannak erényei!

Ezek:

1. Teológiai részről a Katolikus Egyház vallja a Szentháromságot, vallja Krisztus engesztelő áldozatát és Isteni mivoltát, szellemi vonatkozásban megfelelően értelmezi a bűn komolyságát és annak következményeit.

2. Társadalmi szempontból védelmezi az életet és a házasságot.


Viszont sok olyan tanítás van, amit viszont egyáltalán nem ismernek el a protestáns egyházak:

1. Üdvösség kérdése

2. Védőszentek tana - és itt nem a példaképet értjük ezalatt, hanem a közbenjárásukat

3. Purgatórium tana

4. Mária tanítások

5. Kegytárgyak használata

6. Bizonyos hagyományok szükségessége


Ezek mindegyike részletes, hosszú téma, de a Hit Gyüli ezt sohasem indulatból utasította el. Csupáncsak azért tette, mert ezek Bibliai vonatkozását (pláne az Újszövetségben) sehol nem látja.

De akkor sem gyűlöletből.


Vallásszabadság van, a Hit Gyüli hirdeti azt, amit, a Katolikus is azt, amit.

Vannak követői ennek is, és annak is.

Ez minden.

2013. febr. 5. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
100%

Visszatérve a kérdésre: korábban is említették, ez nem példa nélküli.


Gondoljunk csak bele, az első keresztények, vagy a római katakombákban összejövő gyülekezetek nagy valószínűséggel éppen a kérdésben említett helyeken gyűltek össze, s nem mondjuk, hogy bármiben hiányt szenvedett volna a hitgyakorlatuk. Tehát a válasz: nem rosszabb, mint bármilyen más katolikus templom. Viszont szerintem a katolikus hagyomány (nem a Szenthagyomány!) az évszázadok során kiérlelt egyfajta identitástudatot, amit könnyebb meglelni egy "hagyományos" katolikus templomban, de ez nem kapcsolódik szorosan a kérdéshez.

2013. febr. 6. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
57%

Beindult a szokásos verkli, a hitgyüli propaganda...


Nem vagyok agymosott, nyitott szemmel járok.


Azon a vidám vasárnapos ugrabugra videón a Hősök terén, az egyik fehér pulóveres srác premier plánban, tisztán láthatóan bemutat a Szent Koronát tartó Gábriel angyalnak.

Béketűrő ember vagyok, de akkora maflást lekevertem volna a taknyos kölöknek, vagy inkább annak, aki azt mondta neki, hogy be kell mutatni.


Nem tisztelnek ezek se Istent se embert, csak a pénzt gyűjtik.

Amerika tele van ilyen szektákkal. Egy gazdagodásra vágyó Tv-prédikátor köré csoportosulnak emberek. A tv-prédikátor "igét hirdet", ördögöt űz, persze kamu az egész. Ja, és adományokat elfogadnak, meg ott a temérdek cd, könyv, tanfolyam stb.

Ez egy jól kiépített amcsi szekta-franchise.

Sanyi bácsi kinn volt Amerikában, megkapta a kiképzést és itthon kezdődhetett a nagy biznisz.


Rászabadította az országra a legkártékonyabb politikai formációt, az szdsz-t.

Megmondják az embereknek, hogy kire kell szavazni.

Azt mondta Sanyi bácsi, a szdsz még mindig a parlamentbe lenne, ha nem váltak volna el az útjaik...


Magyarország himnusza a Boldogasszony Anyánk volt egészen a mostani himnusz keletkezéséig.

Tudod hogy szól a szöveg?

"Boldogasszony anyánk, régi nagy PÁTRÓNÁNK."


Szenteknél "érdekes" meg sem említetted a MAGYAR szenteket, CSAK ÉS KIZÁRÓLAG nem magyarokat.


Az ún. Árpád-ház elnevezése Szent Királyok Nemzetsége volt.


A hitgyüli sokkal rosszabb, mint egy átlagos amcsi tucatszekta, mert rombolja a keresztény vallást és a nemzettudatot.


Amit ott kereszténység címszó alatt árusítanak(!), annak köze nincs az evangéliumokhoz.


Néha belenézek vasárnap a szeánszokba...

Akkora marhaságokat mond félművelt Sanyi bácsi, hogy a fejem fogom.

Lexikai tévedések, logikai hibák és szándékos félremagyarázás.


Az ottani "tanítás" egész egyszerűen nem fér össze sem a katolikus katekizmussal, sem a magyar nemzettudattal.

Nem lehetsz magyar, ha hitgyülis vagy. Választhatsz: vagy ez, vagy az.


Mindegy, hiába is mondok akármit, rád az ész érvek nem hatnak...


Küldheted az átokkommandót. :)

De előbb a lepontozó hittársakat. :)

2013. febr. 6. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 kzs ***** válasza:
17%

@ "ma 12:19"


Mi az hogy szokásos verkli, meg hitgyüli propaganda??

Légyszives ne gúnyolódj.

Mert semmi ilyenről nincs szó. Véleménynyilvánítás, ez minden. Úgy ahogy te is megteszed.

-------

Ami pedig azt a - hogy is fogalmaztál? "vidám vasárnapos ugrabugra" - videót illeti, nyugodtan utánanézhetsz, mert semmi rosszat nem tettek: a szeretetről énekeltek: "ez a szeretet győzni tud csak, a gonosz menekül tőle futva, ez az egy ami tényleg biztos, a szeretet maga Jézus Krisztus", stb.


Ez a dal a Krisztusi szeretetet dicséri, ráadásul úgy, hogy az 1.Kor 13-ban leírtakat tartalmazza. Úgyhogy ebben semmi rossz nincs. Elsősorban a fiatalságnak szólt, táncos formában, örömmel, ami pedig megfelel a 149., 150. zsoltárokban írtaknak.

--------------

"bemutat a Szent Koronát tartó Gabriel angyalnak"

TÉNYLEG Gábriel tartja a Szent Koronát?

És ezt hogy tudták ábrázolni, hogy csakugyan így néz(ett) ki Gábriel? Honnan ez a felismerés, hogy így néz(ett) ki?

Különben mellékelnéd ezt a videófelvételt?

Mert eléggé valószínűtlen hogy pont tánc közben valaki szándékosan beintene, hogy PONT ezzel foglalkozik...

--------------

Ezt írod: "Nem tisztelnek ezek se Istent se embert, csak a pénzt gyűjtik."

> Merész kijelentés, mondhatnám pimasz.

Mert nekem az Istentiszteleteken nagyon úgy tűnik, hogy a dalokban és az elhangzott imákban igencsak Istent tisztelik.


Ami pedig a pénzgyűjtést illeti: képzeld, vallásszabadság van, és a begyűjtött pénzzel azt csinálják amit kell: fenntartják magukat és az intézményeiket. A vallásgyakorlatot szolgálja, úgy, mint a katolikus egyház esetében.

---------------

SZDSZ - figyelj, nem tagadom, hogy annak idején bizony támogatták az SZDSZ-t. Egészen addig, amíg nyilvánvalóvá vált, hogy a liberális SZDSZ politika kiáll a homoszexualitás mellett (úgyis mint egyneműek házassága), és bizonyos drogok legalizálása mellett.


Na akkor azonnal szakított a Hit Gyüli az SZDSZ-szel, és ez most is így van: sohasem fog olyan elveket támogatni, ami szembenáll a Bibliával (és a homoszexualitás valamint a drog pont ilyen).

------------------

Magyarország - állítólagos - régi himnuszáról nem tudok, de ugye nem azt akarod mondani, hogy a Hit Gyüli változtatta meg?


Bár megjegyezném, hogy nekem nem fáj a mostani himnusz: "Isten áldd meg a magyart" - jókivánságok vannak benne, és szerintem teljesen jó.

-------------------

Ezt írod: "A hitgyüli rombolja a keresztény vallást és a nemzettudatot."

> Mivel is??

Figyelj, lehet hogy tévedek (ami szerintem kizárt), de nekem nagyon úgy tűnik, hogy az elhangzott témákban minden esetben a SzentÍrást tárgyalják - beleértve az Evangéliumot is.


A beérkezett kérdésekre a válasz minden esetben a SzentÍrás függvényében kerül értelmezésre.

Akkor mégis HOL van rombolva a keresztény vallás??

Egyáltalán miben van ellentét pl. az evangélium, vagy az apostolok hitvallása, cselekedete ÉS a Hit Gyüli tanítása között?

----------------

Egyébként NINCSENEK szeánszok. Istentisztelet van, ahol a Biblia magyarázása folyik. Tudniillik hit nélkül lehetetlenség Istennek tetszeni > a hit hallásból van > a hallás Isten Igéje által.


A katolikusok mise keretében végzik a vallásgyakorlatukat. Ők így teszik, a hitesek pedig másként. Ki hogy látja jónak: ez is része az önálló szabad akaratnak és ilyesformán a vallás szabad gyakorlásának. Vagy nem jól mondom?

------------

És milyen nemzettudatot rombolnak?

Figyelj, az egyháznak az a dolga (bárhogy is hívják azt az egyházat), hogy Istenhez vigye közel a hívőket.


És tévedsz barátom, ha azt hiszed hogy a Hit Gyüli nem foglalkozik nemzettudattal! Mert Jézus azt mondta, hogy adjátok meg ami a császáré, és adjátok meg, ami az Istené.

És mi meg is adjuk.

Megadjuk, ami a császáré (vagyis a társadalomé): felállunk himnusz és a szózat előtt, elismerjük nemzeti ünnepnek a március 15-ét, stb.


Na! Úgyhogy NINCS semmiféle nemzettudat-rombolás.

OK?

--------------------

Ezt írod: "Az ottani 'tanítás' egész egyszerűen nem fér össze sem a katolikus katekizmussal, sem a magyar nemzettudattal."

> Ne tedd idézőjelbe a tanítás szót. Ugyanis ezer és ezer embert köt le az itt elhangzott tanítások, akik a mai napig is hitelesnek (úgy értsd: meggyőzőnek) tartják azok tartalmát.


De ha valaki nem így gondolja, abban az esetben esetleg ő maga is megteheti azt, hogy kiáll ország-világ színe elé, és beszéljen ÚGY, ahogy a vezető lelkész: érje el hogy olyan hatása legyen, amilyen ma és most.

--------------

És légyszives vedd tudomásul, hogy mindegyik egyház fejének joga van kiállnia és a meggyőződését kinyilatkoztatnia úgy, ahogy akarja:

- a Katolikus Egyház miséiben megjelennek azok a tanítások és gyakorlatok, amiket jónak vél.

- ugyanígy a Hit Gyüli Istentiszteleteiben azok a tanítások és gyakorlatok vannak, amiket meg ő vél igaznak.

Mindkét egyháznak joga van ehhez, viszont senkinek sincs joga, hogy ebben akadályozza.


Nem tetszik valamelyik?

Ember, akkor ne hallgasd!

Ennyi az egész!

---------------

Még az sem igaz, hogy a Hit Gyüli tanításai egyáltalán nem férnek össze a katolikus katekizmussal.

Mert van ami megegyezik: ilyen pl. a Szentháromság tanítása, Jézus Krisztus Istensége, földi születése, kereszthalála és feltámadása, a bűn jelentősége.

Viszont olyanok is vannak, amikben teljesen eltérnek.

-------------

És ugye csak vicceltél azzal a kijelentéseddel, hogy a Hit Gyüli tanításainak nincs köze az evangéliumokhoz?


Hisszük és valljuk (tanításokban benne is van):

1. A Szentháromság mindegyik Isteni személyének teljes elfogadása

2. Jézus Krisztus engesztelő áldozatának teljessége, és minden áldás közvetítése, ami ebben az áldozatban megadatott

3. Jézus mint közbenjárónk, aki igaz főpapi szolgálatot tesz miérettünk

(ezek most csak címszavak, de valójában nagyon is mélyreható, nagyon sok minden benne van: hatalmas témák)


Akkor MI AZ, ami NEM felel meg - szerinted - az evangéliumban írtaknak?

------------------------

Ezt írod: "Nem lehetsz magyar, ha hitgyülis vagy. Választhatsz: vagy ez, vagy az."

> Nagy tévedés. Mint már említettem, a Hit Gyüli teljesen elfogadja a magyarságtudatot, és soha semmilyen ezelleni kijelentése nem volt.

Úgyhogy barátom: én magyar vagyok ÉS hitgyülis.

----------

Ezt írod: "Küldheted az átokkommandót. :)"

> Nincs ilyen. A keresztény hadviselés kizárólag az Efézus 6/11-18 Igeversek tartalmát jelenti, ami NEM emberre irányul (keresd ki ezt a részt a Bibliában).

2013. febr. 6. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
20%

"Légyszives ne gúnyolódj."

(Mondhatnám, hogy járjál elől jó példával, mert a kommented hemzsegett tőle:)


"TÉNYLEG Gábriel tartja a Szent Koronát?"

Angyalom, ezt a nevet adta az alkotó, de ha nekem nem hiszel:

[link]


"És ezt hogy tudták ábrázolni, hogy csakugyan így néz(ett) ki Gábriel? Honnan ez a felismerés, hogy így néz(ett) ki?"

Figyu, van egy ismert szobor, amit egy általad talán nem ismert Michelangelo Buonarroti készített.

Az alkotás címe: Dávid.

Újra elmondhatod, hogy "csakugyan így néz(ett) ki Dávid? Honnan ez a felismerés, hogy így néz(ett) ki?"


"Magyarország - állítólagos - régi himnuszáról nem tudok"

Látod, ez a baj, hogy már megint nem tudod.

Általános műveltség része jobb helyeken.



"Megadjuk, ami a császáré (vagyis a társadalomé): felállunk himnusz és a szózat előtt, elismerjük nemzeti ünnepnek a március 15-ét, stb."

Ebben ki is merül nálad a hazafiasság. :)

Azért egy augusztus huszadikára kíváncsi lennék nálatok.

Szent István, államalapítás, Szent Jobb körmenet, kenyér megáldása stb. :)



Ami a videót illeti, 3:45-nél a flegmán vonagló kopasz gyerek bemutat. Tisztán kivehető.

2013. febr. 6. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 mustafa33 ***** válasza:
69%
Miért lenne egyik templom rosszabb mint a másik? Igaz, nekem a modern templomok inkább pályaudvari várótermeknek tűnnek, de ez egyéni ízlés kérdése és kor divatjáé. Egy gótikus templom más érzéseket ébreszt a betérőnek, mint egy barok, egy katedrális mást mint egy falusi meghitt Isteháza. Az ember testét is templomnak nevezte Jézus. De nekem az erdő az igazi templom, a költővel vallom "a természet az Isten temploma, madárdal benne az orgona".
2013. febr. 7. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 mustafa33 ***** válasza:
31%
És az sem mellékes, hogy az erdő templomába nem illenek a lilazakós csepűrágó prédikátorok.
2013. febr. 7. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
0%
Politikusokra gondolsz?
2013. febr. 7. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!