Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A 10parancsolat melyik pontját...

A 10parancsolat melyik pontját szegted meg eddig a legtöbbszőr?

Figyelt kérdés

A tízparancsolat


1. Ne tisztelj más isteneket.

2. Ne csinálj faragott képet (bálványt) és ne imádd.

3. Isten nevét hiába ne mondd.

4. Szenteld meg a hetedik napot.

5. Tiszteld apádat és anyádat.

6. Ne ölj.

7. Ne törj házasságot (ne paráználkodj).

8. Ne lopj.

9. Ne tégy hamis tanúságot.

10. Ne kívánd, ami embertársadé.


2009. szept. 6. 00:13
1 2 3 4
 21/36 A kérdező kommentje:

utolsó:

oké, de ki akarja betartani?

2009. szept. 7. 11:11
 22/36 anonim ***** válasza:
95%

1. Nem tisztelek én se istent se embert :)

2. Ez stimmel, van ugyan egy kis Shiva szobrom, de nem én csináltam, és nem is imádom.

3. Miért mi a neve? (tudtommal a JHVH azt jelenti vagyok, már az is egy megkerülése a névnek, a többi meg cím, teremtő, mindenható stb.)

4. Inkább mind a hetet ha lehet, általában nem lehet.

5. OK.

6. Na, csak egy kicsiiiit, léccilécci...

7. Hát persze.

8. Gyerekkori nyalókalopás nálam is játszik. De amúgy semmi. Nagyobb baj hogy nem bántam meg, mert finom volt, ingyen volt, és utáltam a boltos nénit.

9. Egyszer voltam tanú, nem kívánom senkinek. Azóta nem hallok meg lövéshangot, nem veszem észre a hullát, hagyjanak engem békén.

10. Pedig de.


Nem számolom, de szerintem nálam (is) a 7-es vezet, aztán talán a 10 meg a 4.

2009. szept. 7. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/36 anonim ***** válasza:
79%

01:06

Kicsit más a zsidó, az evangélikus és a katolikus tízparancsolat is(pl. a ne paráználkodj a zsidóban a 7., míg a másik kettőben a 6.). Ez a fenti leginkább a zsidóhoz hasonlít, azzal a különbséggel, hogy ott az első parancsolat csak annyi, hogy "Én vagyok az Úr, a te Istened, aki kihoztalak téged Égyiptomnak földéről, a szolgálat házából" (tudd a helyed!), a másodikban pedig egyben van a nuku más isten a nuku bálvánnyal.


Manapság szerintem egyértelműen a 4.,es a leggyakrabban megszegett, utána jöhet a 10es, és dobogós lehet még a 9., a 2.,es is lehet (kövezettek meg ezért, de nekem erről manapság tipikusan politikai jelkép jut az eszembe, amiket egyesek már-már vallásos áhítattal nyáladzanak körül - nem elírva melyek ezek, mert az másfelé vinné el a dolgot, de szerintem ez erre is vonatkozik)

- szerencsésebbeknek a 7.,es kerülhet fel a dobogóra.

2009. szept. 8. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/36 anonim ***** válasza:
80%
Kedves kérdező. Kérdésedre, hogy ki akarja betartani, hát talán azok, akik vallásosak, és hisznek Istenben. Akik nem hisznek, azok meg általában nem is foglalkoznak vele.
2009. szept. 8. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 anonim ***** válasza:
62%

Kedves kérdésfelvető és hozzászólók!

Elhangzott, hogy hány féle tízparancsolat van. Sajnálatos, hogy mindenki igyekszik egyszerűsíteni a parancsolatokat, noha azok sokkal pontosabbak, mint az itt leírtak. A Bibliában a tízparancsolat egyértelmű:

1. Én, az Úr, vagyok a te Istened, a ki kihoztalak téged Égyiptomnak földéről, a szolgálat házából. Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem.

2. Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, a melyek fenn az égben, vagy a melyek alant a földön, vagy a melyek a vizekben a föld alatt vannak. Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened, féltőn-szerető Isten vagyok, a ki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyediziglen, a kik engem gyűlölnek. De irgalmasságot cselekszem ezeriziglen azokkal, a kik engem szeretnek, és az én parancsolatimat megtartják.

3. Az Úrnak a te Istenednek nevét hiába fel ne vedd; mert nem hagyja azt az Úr büntetés nélkül, a ki az ő nevét hiába felveszi.

4. Megemlékezzél a szombatnapról, hogy megszenteljed azt. Hat napon át munkálkodjál, és végezd minden dolgodat; De a hetedik nap az Úrnak a te Istenednek szombatja: semmi dolgot se tégy azon se magad, se fiad, se leányod, se szolgád, se szolgálóleányod, se barmod, se jövevényed, a ki a te kapuidon belől van; mert hat napon teremté az Úr az eget és a földet, a tengert és mindent, a mi azokban van, a hetedik napon pedig megnyugovék. Azért megáldá az Úr a szombat napját, és megszentelé azt.

5. Tiszteld atyádat és anyádat, hogy hosszú ideig élj azon a földön, a melyet az Úr a te Istened ád te néked.

6. Ne ölj.

7. Ne paráználkodjál.

8. Ne lopj.

9. Ne tégy a te felebarátod ellen hamis tanúbizonyságot.

10. Ne kívánd a te felebarátodnak házát. Ne kívánd a te felebarátodnak feleségét, se szolgáját, se szolgálóleányát, se ökrét, se szamarát, és semmit, a mi a te felebarátodé.

Ha így tekintjük a tízparancsolatot, bizony az egyszerűsítők bajban vannak, hiszen a katolikusok nem tartják meg a másodikat és a 4-et és a protestánsok nagy többsége sem tartja meg a 4-et (tisztelet a kivételnek).

Egyébként Pál apostol előre megmondta, hogy mivel lesznek a gondok:

"Azt pedig tudd meg, hogy az utolsó napokban nehéz idők állanak be. Mert lesznek az emberek magukat szeretők, pénzsóvárgók, kérkedők, kevélyek, káromkodók, szüleik iránt engedetlenek, háládatlanok, tisztátalanok, szeretet nélkül valók, kérlelhetetlenek, rágalmazók, mértékletlenek, kegyetlenek, a jónak nem kedvelői. Árulók, vakmerők, felfuvalkodottak, inkább a gyönyörnek, mint Istennek szeretői. Kiknél megvan a kegyességnek látszata, de megtagadják annak erejét. És ezeket kerüld."

Üdvözlettel: Péter

Bibliaház Gödöllő

[link]

2009. szept. 8. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/36 anonim ***** válasza:
94%

3 10 és néha 5 :D

gyakran megkivánom ami az embertársaimé

pl kocsiját, nőjét stb.....

2009. szept. 8. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/36 anonim ***** válasza:
80%

De miért csúsztok el folyamatosan a parancsokkal? Még te is, aki a bibliaházból írtál ide...


A szexet nem véletlenül hívják szexnek. Azért ez a neve, mert hat-ot jelent, mégis folyamatosan a hetedik parancsolatként emlegetitek.


A helyes sorrend így hangzik:


1. Uradat, Istenedet imádd és csak neki szolgálj!

2. Isten nevét hiába ne vedd!

3. Az Úr napját szenteld meg!


4. Atyádat és anyádat tiszteld!

5. Ne ölj!

6. Ne paráználkodj! ez a hatodik parancs

7. Ne lopj!

8. Na hazudj, mások becsületében kárt ne tégy!

9. Felebarátod házastársát ne kívánd!

10. Mások tulajdonát ne kívánd!


Egyébként meg nem jó ez a nyilvános gyónás, mert nem tartozik másra a saját bűnünk. Vagy menjen el mindenki gyónni (ha katolikus) vagy magában bánja meg (ha református), de ez a nyilvános gyónás egy félrefordított és google-ből másolt Tízparancsolattal elég szerencsétlen dolog.


24/L, római katolikus

2009. szept. 9. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 anonim ***** válasza:
62%

Kedves Római Katolikus Testvérem!

Ez a Bibliának nem félrefordított, hanem eredeti héber és görög nyelvekből fordított (hozzáteszem legjobb magyar fordításban fellelhető) eredetie. Nem kellene mást tenned, mint megnézned a saját katolikus Bibliádat. Ott sem fogsz mást találni, csak kicsit más szavakkal: [link] kivonulás könyve 20:1-17. A faragott képek tiszteletének tiltása és a szombat ugyanúgy benne van a katolikus Bibliában is, csak nem vesztek róla tudomást!

Teljesen mindegy hogyan osztod fel a parancsolatokat, ha a teljes szöveget nézed!

Testvéri üdvözlettel: Péter

Bibliaház Gödöllő

[link]

2009. szept. 10. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 anonim ***** válasza:
85%

Kedves Péter!


A római katolikus lány vagyok.

Ne mondd, hogy nem veszünk azokról a parancsokról tudomást, amiket említettél. Ez a ti nagy tévedésetek, a protestánsoké, amit elszórtatok a világban, pedig nagyon nagy tévedés.


A szenteket és a Szűzanyát MI tiszteljük, TI nem. Nem baj, attól még mi tiszteljük és szeretjük őket. A szentek közbenjárók értünk, a Szűzanya pedig Isten, azaz az Úr Jézus és minden ember anyja, mióta a keresztfán nekünk adta anyját Jézus, hogy legyen a mi anyánk is. De ezt biztosan tudod.


Röviden érzékeltetve a fogalmakat, hogy értsd:

közbenjáró= mint a gyermeknek az anyja az apjánál. Az apa nagyon szereti a gyerekét, de nem akar neki nyalókát venni, mondván, hogy elromlik a foga. A kicsi nagyon nyúzza az apját, de az apa hajthatatlan. Akkor odamegy az anya, kéri az apát, hogy vegyenek a gyereknek nyalókát, majd megmossa a fogát utána. Oké, az apa szíve meglágyult, a gyerek megkapja a nyalókát. Az anya így volt a gyerek közbenjárója az apánál.

Béna példa, de az életből való, hogy értsétek végre. Azért szükséges az embernek közbenjáró, és azért is kapta az Istentől, mert az ember nem képes tökéletesen imádkozni, és ezt a közbenjárója, a szentek, a védőszentje és a Szűzanya megteszi helyette. Annyiféleképpen lehet szépen imádkozni, kár, hogy ti, protestánsok ezt megkurtítottátok a magatok számára, elvéve így magatoktól ezerféle kegyelemi lehetőséget.


Képek a templomban= megint csak egy hétköznapi példa. Mint a kedvesed fotója, vagy éppen a családodé. Akkor róluk se teszel ki fényképet az asztalodra? Nem hordasz a pénztárcádban egy képet sem a gyerekeidről? Na látod. Amikor a képre nézel, te sem a papír fényképet magát szereted, hanem a gyerekeidet, akiket a papír fénykép segítségével láthatsz. Na, így vagyunk mi is a szobrokkal a templomban. A szobor maga csak eszköz arra, hogy láthassuk, imádhassuk (Jézust), szerethessük, tisztelhessük (szenteket) azt, akit ábrázol, aki mögötte van.


A szombat: nekünk vasárnapunk van, és azt maradéktalanul meg is tartjuk (vasárnapi kötelező munkatilalom, szentmisehallgatás). Persze emberhez méltó, rugalmas körülmények közt. Miért? Mert Jézus is megmondta az Újszövetségben: Nem az ember van a szombatért, hanem fordítva. Viszont az embernek törekednie kell arra, hogy ne dolgozzon aznap, de ha feltétlenül szükséges, akkor dolgozhat (Pl a mentősök, tűzoltók is teljesen jogosan dolgoznak, hiszen nem halhat meg senki csak azért, mert vasárnap van). A szentmisére is el kell menni, de ha valaki nagyon beteg, akkor ágyban maradhat.

És miért vasárnap? Mert a szombat a zsidóké. Az Ószövetségben olvashattál a szombatról, de azóta már volt egy Újszövetség is, ahol eljött Jézus, és nekünk vasárnap van, az Úr napja, amikor Ő feltámadt.


Ha kérdésed van, nyugodtan írj még.


24/L rómakat teológus

2009. szept. 10. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/36 anonim ***** válasza:
62%

Kedves Római Katolikus Teológus Testvérem!

A szentek közbenjárása nem bibliai tanítás, a Biblia ennek az ellenkezőjét tanítja:

I.Tim.2:5. "Hiszen egy az Isten, egy a közvetítő is Isten és ember között: az ember Krisztus Jézus"

A közvetítő szó helyén itt a görögben a közbenjáró kifejezés áll.

Mária és a szentek közbenjárása már csak azért sem lehetséges, mert ők még nem támadtak fel, a halál állapotában pedig nem lehet közbenjárni. (lásd pl. Jn. 11.24)

A katolikus Bibliában is azt találjuk, hogy a szobroknak nincs helyük a templomban:

"Ne csinálj magadnak faragott képet vagy hasonmást arról, ami fent van az égben, vagy lent a földön, vagy a vizekben a föld alatt.

Ne borulj le ilyen képek előtt és ne tiszteld őket"

(Kiv 20.4-5)

Persze lehet ezt magyarázni, hogy miért jó, de a katolikus Bibliából idéztem a tízparancsolatot!

A szombatot is a katolikus Bibliából idézem:

"Gondolj a szombatra és szenteld meg." (Kiv. 20:8)

Jézus Krisztus a szombat megtartását kérte a tanítványoktól a halála utáni időről beszélve:

"Imádkozzatok, hogy ne télen vagy szombaton kelljen menekülnötök!" (Mt. 24:20)

A szombat áthelyezése vasárnapra a nap napjára Nagy Konstantin nevéhez fűzödik, a IV. században!

A protestánsoknak éppen ezt dörgölték a katolikusok az orruk alá, hogy "lám milyen nagy az egyház hatalma, hogy a szombatot is áthelyezte vasárnapra"

Szó nincs itt Krisztus feltámadásáról...ez is olyan magyarázat, mint a többi...

Jól ismerem a katolikus dogmatikát, mivel én is végeztem teológiát...

Testvéri üdvözlettel: Péter

Bibliaház Gödöllő

[link]

2009. szept. 11. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!