Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért könnyebb Istenben hinni?

LowriderGirl kérdése:

Miért könnyebb Istenben hinni?

Figyelt kérdés
Kedves vallásosok, akik úgy hiszik, Isten teremtette a világot. Van egy barátom, aki vallásos, de igencsak érdekli a tudomány világa is, egyszer azt mondta, hogy emiatt sokszor nehéz megtartania a hitét. Elismeri a fizika minden törvényét, nem tudja elképzelni, hogy az univerzum "csak úgy magától" teremtődött, ezért azt gondolja, hogy Isten teremtette azt. Aki hasonlóan van ezzel, miért könnyebb abban hinni, hogy Isten alapvetően volt, mint hogy univerzum alapvetően volt?

2013. aug. 12. 02:14
1 2 3 4 5 6
 21/59 A kérdező kommentje:

Kedves Girgoy, örülök, ha elnyerte tetszésed a kérdés :)


"Ilyen egyszerű ez, könnyebb elhinni, hogy alkotó intelligencia van mögötte, mert annak jegyeit hordozza magán."


Nem hinném, hogy alkotó intelligencia jegyeit hordozná magán, én legalábbis, mint nem hívő ember, sokkal inkább természeti törvények együtthatását látom benne. De tegyük fel, hogy valaki valóban alkotta mindezt, ezesetben őt ki alkotta?


Swinburne vizsgálódásairól - valamiért nem tudom a természet tökéletességét egy mögöttes alkotóval sem magyarázni, sem elképzelni. Valóban ezek, és nem mások - de ez bármiről elmondható, anélkül, hogy szándékot keresnél mögötte, nemdebár? Hogy egy nagyon egyszerű példát mondjak; ha leejtesz egy poharat a földre, ami valamilyen különleges alakúra törik, azt te nem szándékosan törted olyanra, ugye? Függött attól, hogy milyen szögben esik, milyen magasról ejted, meg még egy rakás dologtól, de a te szándékodtól semmiképp.


A csillagászat témában tzolko-val értek egyet, meglehetősen tág tudományág, és aki csak távcsövekkel leskelődést lát mögötte, meg elszórt pénzeket, az inkább ne mélyüljön bele.

2013. aug. 13. 08:17
 22/59 anonim ***** válasza:
67%

Lowridergirl szerintem már megkaptad a választ a kérdésedre.

Úgy látom inkább vitatkozni volt kedved eddig azokkal akik másképp gondolkodnak mint Te, mint hogy meghallgasd Őket. Bizonyitékot sem Te sem a másik oldal nem fog felmutatni arról hogy mi volt előbb. Aki materialista akar lenni higgyen az anyag elsőbbségében, aki pedig nem fogadja ezt el, az abban hisz hogy a látaható világon felül van egy felsőbbrendű Isten. Akivel való kapcsolata/ vagy éppen Tőle való elidegenedése mindenkinek a saját szubjektív megtapasztalása/vagy tapasztalatlansága. Én mint hívő nem skatulyázom be az atesistákat hogy ilyenek meg olyanok, (én is az voltam a tudatlanságom idején), és a tisztelet jegyében elvárnám hogy több milliárd Istenben hívő, Istent kereső embert se tegyenek pellengére egy bizonyos egyház vagy bizonyos vallási irányzatok hibái/vagy történelmi bűneiért. Távol legyen tőlem hogy pl az összes ateistára ráfogjam a kommunizmus vagy más egyéb istentelen rendszer vagy csoport bűneit.

2013. aug. 13. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/59 anonim ***** válasza:
39%

Ahogy a régebbi válaszomat olvasom, látom, korántsem soroltam fel a csillagászat összes ágát, de nem untatlak vele tovább benneteket.


"Én mint hívő nem skatulyázom be az atesistákat hogy ilyenek meg olyanok, (én is az voltam a tudatlanságom idején)"


Őszintén szólva ez a tudatlanság dolog nekem fordítva jön le. Annyi mindenesetre igaz, hogy magam sem vagyok járatos a csillagászat összes tudományágában, pl.: nem végeztem színképelemzést és szeizmográffal sem dolgoztam, de legalább az alapjaival tisztában vagyok és nagyjából ismerem az összefüggéseit, legalább is törekszem erre.

Az adódó választ eddig még nem fogalmazta meg senki a kérdésre, de ebből a csillagászatot bíráló megjegyzésből könnyen leszűrhető:

A vallás által hirdetett egyszerű tanokat elfogadva feleslegessé válnak a tudományok. Nem kell éveken keresztül tankönyveket bújni, magolni és felesleges a tudomány óriási területéből egy csekélyke rész szakemberévé válni. Minek tenné ezt egy vallásos, hiszen adottak a válaszok, Isten teremtett mindent, mindenható módon és elég, ha Ő tudja mi, miért van, mi úgysem érthetjük meg az Ő kifürkészhetetlen szándékait, akaratát.

Nagyjából ennyi az érdeklődés és bizonyára szívesen rámondaná egy vallásos a szentenciát, hogy a repülő Isten akaratából marad fenn a levegőben, az autó Isten akaratából megy, a tv is ezért működik, a beteg ezért gyógyul meg, az orvosnak és a gyógyszereknek nincs köze, vagy minimális hozzá. Sorolhatnám a sok példát, de szükségtelen, megteszitek Ti, nap mint nap. Természetesen belátom, hogy ez sokkal könnyebb álláspont, hiszen még a tudományok nevét sem kell így megtanulni, nemhogy belemélyedni, megismerni csínját-bínját. Felesleges ez, sőt káros, mert az átkos tudomány sehogy sem akarja Istent látni a dolgok mögött, cseppet sem elégszik meg az egyszerű magyarázattal, ráadásul mindent bizonyítani akar, azzal, ami nem bizonyítható, azzal nem is törődik a nyavalyás, de nem is méltó arra, hogy egy derék vallásos a legcsekélyebb figyelemre méltassa, hiszen csak elterelné őt a lényegről, amiben hinni kell neki mindenáron, hogy örök élete lehessen és bűnei megbocsájtásra lelhessenek majd egy jobb világban, valahogy, valamikor, valamiért, Isten akaratából.

Ennyi éppen elég számára és még a rabszolgasággal is megbékülne, hiszen a Biblia is megengedi, csak kissé szabályozza azt.

Ha véletlenül sakkpartit játszanánk, gondolhatod azt, hogy Isten akarata miatt kapsz mattot. :)


Hát ezért könnyebb Istenben hinni...

2013. aug. 13. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/59 anonim ***** válasza:
42%

Tzolko!

Kicsit el vagy szállva.:-)

Megint beskatulyázol minden vallásost egy olyan dobozkába hogy ők a tudatlanok, tudománytalanok, nem kell tanuljanak, stb, pedig Te állítottad hogy a tudomány nem foglalkozik nem bizonyítható dolgokkal. Emiatt aztán lehet még Nálad is okosabb és szakértőbb csillagász, fizikus, matematikus, stb, aki hívő is egyben.:-)

Ki tudja, kérdezd meg egyszer a tanáraidat Ők mit gondolnak, nem biztos hogy az összes teljesen egyetértene Veled.:-) Személy szerint öt egyetemi tanárról, (köztük professzorokról is) is tudom hogy hívők. Nincs ilyen válaszvonal hogy okos ateisták és buta vallásosak. Amúgy a tudatlanságot az Isten ismeretének a hiányára értettem, nagyon sajnálom ha ez miatt Te vagy bárki megsértve érezte magát. Bocsánat.:-)

2013. aug. 13. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/59 anonim ***** válasza:
35%

" Emiatt aztán lehet még Nálad is okosabb és szakértőbb csillagász, fizikus, matematikus, stb, aki hívő is egyben.:-)"


Érdekes, amikor halljátok a tényt, hogy a tudósok nagy része ateista (pl.: az amerikai tudományos akadémia 97%-a), akkor egyből nem számít a hitetlenségük. De ha egy tudós ateista, akkor mi is hihetnént, ha már ő is :) Furcsa, hogy a semmit el nem érők és a teológusok valamint a bölcsészek (magam is az vagyok, nem a bölcsészet ellen beszélek) között van a legtöbb hívő tudós, természettudományokban alig vannak. És az is érdekes, hogy a lapos föld feltételezése, az intelligens tervezés, a melegátnevelés témáiban van 100%-os hívő tudós ráta. """Kicsit""" mintha a Biblia jobban számítana nekik, mint a tények.


"Nincs ilyen válaszvonal hogy okos ateisták és buta vallásosak."


De.


[link]

[link]

[link]

2013. aug. 13. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/59 Girgoy ***** válasza:
42%
Aha, értem. Tehát ez is egy olyan kérdés, amire a kérdező már eleve megválaszolta a választ és amelyik válasz ettől eltér, azt csúnyán lepontozzák, még akkor is, ha mást idéz. További jó szórakozást!
2013. aug. 13. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/59 anonim ***** válasza:
29%

Talán bizony ateista küldte a csillagászatot fitymáló választ?

Katolikus egyetemi tanár bizonyára létezik, egyről magam is hallottam, bár nem vagyok meggyőződve róla, mert ezen nézeteit soha nem hangoztatta. Talán a családja, a békesség miatt járt templomba, de az is lehet, hogy a tudománytalanságon felülemelkedve olyan hite alakult ki, amit Ti magatok pontoznátok le, ha hangoztatná.

Annyi mindenesetre bizonyosnak tűnik, hogy egy átlagos vallásosnak diplomája sincs, esetleg speciális, ami nem zavarja különösképpen a hitét.

Talán vegyész, történész lehet kis nehézségek árán, de szerintem nem jellemző a fenti okok miatt, mert megelégedtek az egyszerű, két évezredes magyarázatokkal.

Sajnos az pedig manapság tudatlanságnak számít...

2013. aug. 13. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/59 anonim ***** válasza:

Egyébként valóban csak amatőr szinten foglalkoztam csillagászattal, kétségtelenül vannak nálam sokkal szakértőbbek rengeteg témában, nem is mondtam hasonlót, de nem becsülöm le az emberiség felhalmozott tudását, aminek mindent köszönhetünk.

Azon kívül, hogy több tucat könyvet olvastam a csillagászat kialakulásáról, fejlődéséről, történetéről, csak vázlatosan ismerem magam is, a gömbhalmazok voltak a kedvenceim és csak egyetlen programban vettem részt, kettőscsillag megfigyelésekben, amit hihetetlen számuk miatt lelkes amatőröknek is kiadnak szerte a világon. Egyszerű fényességmérés, amit rendszeresen ismételni és dokumentálni kell, nem túl érdekes, nem is propagálom, aligha akad köztetek, aki ezt értékelni tudná.

A megfigyelések fontosak, mert az információkat ilyen módon lehet megszerezni.

2013. aug. 13. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/59 A kérdező kommentje:

Egyáltalán nem vitatkozásra szántam a kérdést, az meg, hogy nem értek egyet minden válasszal... nos szerintem normális kereteken belül reagáltam, egyszerűen igyekszem megcáfolni azt, amit nem vélek helyesnek, nem hiszem, hogy ez elvetendő.


Egyetlen olyan válasz érkezett a kérdésre, amit meg tudok érteni, és igazán a kérdésre vonatkozik:

"én meglátásom szerint az embert megnyugvással tölti hogy van odafent valami nagyobb erő ami vigyáz rá és még a halálos ágyán sem hagyja el, és halála után új élete lesz"


De attól, még lehetek kíváncsi más véleményekre is, ugye?


Ja, és én ugyan nem pontoztam le senkit.

2013. aug. 13. 13:14
 30/59 anonim ***** válasza:
82%

A barátod rosszul áll a kérdéshez.

Alapvetően azt könnyebb elhinni, hogy Isten volt előbb, és nem a fizika törvényei, melyek állítólag térben és időben mindig állnak. Az Univerzum keletkezése 2 fizikai törvény egyértelmű következménye:

1. Az Univerzum összes energiája mindig 0, függetlenül attól, hogy mely koordinátarendszerből mely téridőpontban figyeljük.

2. Az entrópia az idő előrehaladtával folyton növekszik.


De vajon miért áll ez a 2 tétel? Meg persze sok másik, ez csak a 2 legfontosabb a kérdés szempontjából. Ennél egyszerűbb abban hinni, hogy ezen törvényeket Isten hozta meg, és ő változtathatja őket kénye-kedve szerint.

2013. aug. 13. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!