Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi a különbség a hit és a...

Mi a különbség a hit és a skizofrénia között? Hogy lehet megkülönböztetni?

Figyelt kérdés
Mitől lesz az egyik kevésbé értelmesebb viselkedés a másiknál? A skizofrének is elhiszik, hogy a képzelgésük valóság és ragaszkodnak hozzá. Pl.: régen máglyán elégették az embereket egy képzelt mindenható nevében. Ez nem pszichotikus viselkedés?

2013. szept. 5. 22:31
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
81%

Szerintem is téveszmék a vallásosak elképzelései, hiszen én ateista vagyok. Egy képzelt világban élnek, az szabja meg cselekedeteiket.

Azonban a skizofrénia más.

A személyiség szétesése, rendezetlen beszéd és gondolkodás, üldözési mánia, koncentrációs zavarok, dühkitörések, érzelmi eltompulás lehetnek a tünetei többek között és ez nem jellemző a hívőkre általában.

A skizofrénia betegség, a vallás pedig (szerintem) tévhit.

2013. szept. 5. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
53%

"A személyiség szétesése, rendezetlen beszéd és gondolkodás, üldözési mánia, koncentrációs zavarok, dühkitörések, érzelmi eltompulás lehetnek a tünetei többek között és ez nem jellemző a hívőkre általában."


Hát, azért van rá példa. Ezek egy része például lazán érvényes a jehova tanúira.

2013. szept. 5. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
30%

Tulajdonképpen semmi.


Ennyi erővel UFÓ hívők is lehetünk, annak több a valóságalapja :)

2013. szept. 5. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
58%

Ha te beszélsz Istenhez, az a hit.

Ha Isten beszél hozzád, az a skizofrénia.

2013. szept. 5. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 nagylzs ***** válasza:
82%
Szerintem #1 nagyon jól leírta a skizofrénia tüneteit. Bár az én vallás fogalmam más mint az övé. Szerintem a vallás olyan hitrendszert haszná l amiben nem ellenőrizhető hittételek vannak. Ezért nem téves eszme. Nem tudjuk hogy igaz-e, de hinni lehet benne. A skizofrén attól lesz téves eszmés, hogy olyan dolgokban hisz amik igazolthatóan nem léteznek. Ső t látja és hallja őket.
2013. szept. 5. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
16%
Mint az ateizmus és a depresszió között.
2013. szept. 5. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
52%

Hát, annyi igaz, hogy az ateisták között talán több a depressziós, de azért messze nem egyenlő a kettő. Vannak persze enyhébb formái is.

Viszont a skizofrénia sem egyből alakul ki, vannak fokozatai. Egy enyhébb betegség hozzásegíthet ahhoz, hogy hívővé válj, lehetséges, hogy van ilyen párhuzam. Némi elrugaszkodás a valóságtól, egy kis hallucinogén hajlam besegíthet.

Talán szakembert, pszichiátert kellene megkérdezni, mert azért én nem vonnék le ilyen messzemenő következtetést. A rengeteg hívő két évezrede mind skizofrén lett volna? Nem, ez bizonyára túlzás. Talán a bigott fanatikusok között akadhat esetleg.

2013. szept. 6. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Úgy értettem, hogy ha máskülönben normális az értékítélete, a viselkedése, akkor mégsem beteg, de akadhat, aki már nagyon el van szállva...
2013. szept. 6. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Andizsuzsi ***** válasza:
93%

"rengeteg hívő két évezrede mind skizofrén lett volna"


Két évezrede? A vallás egyidős az emberiséggel. A történészek a homo sapienst onnantól datálják, ahol a vallás megjelent.

2013. szept. 6. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

"A delusion is a belief held with strong conviction despite superior evidence to the contrary."

[link]


"A skizofrénia, szkizofrénia vagy hasadásos elmezavar (angolul: schizophrenia) olyan kóros mentális állapot, amelyet a mentális folyamatok összeomlása, a gondolatok, érzések és cselekedetek közötti összhang felbomlása, rossz érzelmi alkalmazkodás, érzékcsalódások és téveszmék jellemeznek."

[link]


A két Google-keresés lefuttatása max. 20 másodperc volt, ennyi időt kellett volna rászánni a tájékozódásra...

A lényeget kiemeltem, de érdemes elolvasni a Wikit végig. A további vitákat megelőzendő kifejezetten felhívnám a figyelmet az _értő_ olvasásra, pl. hogy hány tünet fennállása szükséges és mennyi időn át a diagnózishoz, mik ezek pontosan stb.

Plusz kerüljétek el az "elsőéves orvostanhallgató-szindrómát", azaz ne "diagnosztizáljátok" magatokon a tüneteket, és ne essetek pánikba, ha valamelyiket felfedezitek. Másokon sem (ismeretségi körben). Vannak nyilvánvaló, félreérthetetlen tünetek; de a teljesen helyes értelmezéshez kevés az olvasástudás, ezeket kizárólag szakember (pszichiáter) tudja helyesen értelmezni, és a diagnózist felállítani.

(Esetleg nagyobb rálátása lehet valakinek, ha ismeretségi körben volt/van skizó, akinek a viselkedését huzamosabb ideig tapasztalta, nem csak annyit látott/hallott, hogy a szomszéd utcából a Mariskát már megint viszi a mentő...)

2013. szept. 6. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!