Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Tisztelt keresztény embertársa...

Tisztelt keresztény embertársaink -különösen Jehova Tanúi -, miért hivatkoznak pl. evolúció kérdésében olyan tudósokra, akik elszólásokon kívül nem bizonyították és nem védték meg kijelentéseiket, esetleg publikációikat?

Figyelt kérdés
Sok helyen hivatkoznak -különösen az Őrtoronyban- olyan tudományos kijelentésekre,sokszor eredeti szövegkörnyezetéből kiragadva, mintha az tótum-factum lenne,de utóbb mindig kiderül,hogy sem bizonyítva,sem védhető érvrendszerrel nincs alátámasztva,az ún "tudós"sehol sem tudományos munkatárs,semmilyen kutatásban nem vesz részt,nincsenek komoly publikációi...stb. Mint Hovind,aki egy Amerikai fizetős egyetemen végzett,ami kb. óvoda nagyságú,és ott bárki szerezhet tudományos fokozatot. Szóval,a bizonyítás folyamata nélkül ez nem hiteltelen?

2013. szept. 25. 14:49
1 2 3 4 5
 1/48 anonim ***** válasza:
49%

Nem vagyok Jehova tanú, és nem is ismerem ezeket a tudósokat.

De valahogy úgy érzem, hogy "le akarod alázni" az Istenhívőket, mintha az evolúció egy tök egyértelmű, bizonyított, dokumentált valami lenne.

Igazából egyik tábornak sincs megrengethetetlen bizonyítéka.

Csupán hitkérdés az egész.

Az egyik elmélet nagyjából ezt mondja: Régen nem volt semmi, aztán az évmilliók alatt hipp-hopp összeállt belőle mondjuk néhány kocsi. Néhány az idők folyamán elavult-tönkrement, néhány viszont alkalmazkodott a környezete viszontagságaihoz.

A másik elmélet: Öröktől fogva megvan egy gyártó. Őt nem gyártotta senki, csak úgy van. Aztán saját kénye-kedve szerint olyan kocsikat csinál az idők folyamán, amilyenhez csak kedve szottyan, és utána azt csinál velük, amit csak akar.

Ki-ki döntse el maga, hogy melyik elmélet a szimpatikusabb. Nekem személy szerint inkább a második.

2013. szept. 25. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/48 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hozzászólást,csak kár,hogy az evolúcióról semmit nem tudsz. A valóság nem szimpátia kérdése,hanem a bizonyítékok,elméletek,érvek igazolása úgy,hogy bárki azt ellenőrizhesse.
2013. szept. 25. 15:43
 3/48 anonim ***** válasza:
97%

"Igazából egyik tábornak sincs megrengethetetlen bizonyítéka. "

Ez igaz, de azért az objektív tudományos megközelítés mégiscsak bizonyítékokra alapul, még ha nem is ért véget a kutatás.


"Csupán hitkérdés az egész."

Vallási oldalról biztosan.

Tudományos oldalról biztosan nem. (Csak ha valaki nem ért hozzá kicsit sem.)


De abban egytértek a kérdezővel, hogy sajnos a tudomány ellenzői éppen a tudomány eszköztárát próbálják használni érvként. Elvetik a bizonyítékok erejét, és közben ugyanezen módszert erőltetik, kevés sikerrel.

Elég lenne azt mondaniuk, hogy ők ebben és ebben hisznek, és kész.


Respect.

:)

2013. szept. 25. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/48 anonim ***** válasza:
58%

Első vagyok.

Látott már valaki létrejönni embert a semmiből? És macskát? És gilisztát? És Tulipánt? És papucsállatkát? És bármilyen vírust? Én még nem.

Ti komolyan elhiszitek, hogy egy "steril dobozba" évmilliárdokra magára hagyunk x gram szenet, meg vizet, meg mindenféle elemeket, és abból egy csodálatos teremtmény fog kimászni? Én nem hiszem.

Létezik -e egy Ősszellem, vagy Univerzum, vagy Isten, aki bármire képes? Akár "evolúciót generálni"? Ezt meg ti nem hiszitek.

Akkor most hitkérdésről van szó, vagy sem?

2013. szept. 25. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/48 anonim ***** válasza:
70%

"Ti komolyan elhiszitek, hogy egy "steril dobozba" évmilliárdokra magára hagyunk x gram szenet..."


Épp ez a különbség, hogy ez nem hit kérdése, hanem kutatási terület. Nem az a kérdés, hogy elhisszük-e, hanem dolgozzunk a tények megismerésén.


A hit pedig készen van, nem változik, kényelmes. Nem terheli az agyat, nem kell változtatni, nem kell bizonyítani, mindenkinek érthető, egyszerű magyarázatot ad mindenre.

A kérdés, hogy ez-e a valóság.

2013. szept. 25. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/48 izidorkata ***** válasza:
29%
genetikusok, biokémikusok, paleontológusok imponzáns életművel, kutató munkával, és elismert publikációval azon a véleményen vannak hogy az evolúciós mechanizmusok nem elegendőek ahhoz hogy megmagyarázzák a létezés és az élet mikéntjét. Az evolúciós elmélet magyarázatot ad sokmindenre, de nem tudományos ha pl. a hangya kolóniák működését, vagy a sejt felépítését működését akarnénk megmagyarázni vele. Aki az evolúcióval akarja a teremtő létezését cáfolni, az nincs tisztába a filozófia alapfogalmaival.
2013. szept. 25. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/48 anonim ***** válasza:
89%

"Aki az evolúcióval akarja a teremtő létezését cáfolni, az nincs tisztába a filozófia alapfogalmaival."


Az evolúció egy tudományos kutatási terület, és még messze nem teljes. Sokmindent nem tud megmagyarázni, de ez még nagyon kevés érv a kreacionisták igazának bizonyítására.


A "semmiből valami" pedig nem az evolúció, hanem a kozmológia kutatási területe, ne keverjük. Az ember és más élőlények olyan egészek, amik részekből épülnek fel, és ezen részek adottak voltak a biológiai evolúció hajnalán.

És teljesen midengy, hogy elhisszük-e az önszerveződés eme folyamatát, a kutatás attól még folyik, és az eddigi eredmények bizonyítékokon vagy kísérleteken alapulnak. A teljes megismerés persze még messze van, és valószínűleg ezt nem tudják sokan feldolgozni magukban.


Másrészt pedig a tudomány soha nem akarta cáfolni a teremtő létét, egyszerűen nem ez a célja. Az, hogy egyesek mégis megkísérlik, nem vezet sehova.

2013. szept. 25. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/48 anonim ***** válasza:
80%

"Látott már valaki létrejönni embert a semmiből? És macskát? És gilisztát? És Tulipánt? És papucsállatkát? És bármilyen vírust? Én még nem."


Atyaég! Miért kéne a semmiből macskának lennie?

Legalább a 8 általánost kijárhattad volna.


Ui.: Te láttál már semmiből teremteni élőlényeket?

2013. szept. 25. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/48 Grielean ***** válasza:
60%

"Első vagyok.

Látott már valaki létrejönni embert a semmiből? És macskát? És gilisztát? És Tulipánt? És papucsállatkát? És bármilyen vírust? Én még nem.

Ti komolyan elhiszitek, hogy egy "steril dobozba" évmilliárdokra magára hagyunk x gram szenet, meg vizet, meg mindenféle elemeket, és abból egy csodálatos teremtmény fog kimászni? Én nem hiszem.

Létezik -e egy Ősszellem, vagy Univerzum, vagy Isten, aki bármire képes? Akár "evolúciót generálni"? Ezt meg ti nem hiszitek.

Akkor most hitkérdésről van szó, vagy sem?"

Érdekes a hozzászólásod, van benne igazság is, de azért néhány dolgot korrigálnék!

Először is, a semmiből valami épp hogy a hit és a teremtés tárgyköre. A tudomány egyik legalapvetőbb törvénye az anyagmegmaradás, a semmiből létrejövő ember, macska, stb kizárólag a vallásos teremtéstörténetekben létezik.

Aztán, "steril doboz" alatt mit értesz? Egy halom összedobált elem egy elszigetelt rendszeren belül természetesen nem fog varázsütésre életre kelni. De az ősföld messze nem írható körül a steril doboz kifejezéssel.

Stanley Miller már 1952-ben kísérletileg bemutatta és bizonyította, hogy az ősföld körülményei között minden gond nélkül létrejöhetett az összes makromolekula, amely ma az élő szervezeteket alkotja. Sok olyan molekula is ismert, amelyek autokatalitikus folyamatok során reprodukálják önmagukat, ahogyan ezt az élőlények is teszik. Ezen túl sokféle elmélet létezik az első sejtek kialakulásáig, de mivel ezekből az időkből gyakorlatilag nem maradtak fent fosszíliák, nem lehet biztosat mondani. De azért vannak egész valós teóriák. Pl ott van Gánti kemoton-elmélete, ami olyan autokatalitikus reakciót ír le, ahol a molekula úgy "szaporodik", hogy egyszerre működik energiaszolgáltató és információs rendszerként. És ez még mindig semmi más, mint egyszerű önszerveződés. Hogy az ezen felüli szerveződést mikortól kezdjük élőnek tekinteni, ez már egy komoly kérdés, hisz valószínűleg nem valami éles határvonalat kell itt keresni. Gyakorlatilag a vírosuokat sem tekintjük élőlénynek, holott igen komoly szerepük van a biológiában.

Mindenesetre ha a "steril szoba" tartalmazza mindazokat a feltételeket, amelyeket az ősföld biztosított, akkor kétségtelenül ugyanúgy beindul az önszerveződés.

Nos, az, hogy valamikor valami természetfeletti hatalom, mondjuk Isten tudatosan indította el (teremtette meg a feltételeit) az élet kialakulását, vagy netán a törzsfejlődés bizonyos pontjain beleszólt abba, hogy a neki tetsző irányba haladjon a változás, ez nem egy kizárható dolog. De másrészről az is igaz, hogy az élet kialakulása és fejlődése akkor is végigvezethető, ha semmilyen felsőbbrendű beavatkozás nem történik.


Szóval az, hogy evolúció létezik, az kismilliószor bizonyított (és bárki által megfigyelhető) tény, hisz ez a jelenben is működik, a hatásaival nap mint nap találkozunk. Az, hogy hogyan kezdődött az egész, és hogy a fejlődés folyamatába volt-e valakinek beleszólása, ez az, ami valóban hitkérdés, egyszerűen mert ez közvetlen módon vizsgálhatatlan.

2013. szept. 25. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/48 izidorkata ***** válasza:
19%

az evolúció még nem adott választ pl. arra hogy a méhek, darazsak pl. mért csinálnak kaptárt, honnan tudják hogy kell, meg hol van tárolva az erről szóló információ. Én észrevettem hogy a meztelen csigák a kertbe, udvarba, fészerbe képesek elég hosszú utat megtenni esténként, és elég szövevényes pályán ha tudják hogy ott valami majszolni való, pl, macskáknak kitett ételmaradék van a földön. Közbe azt olvastam hogy a meztelen csigának nincs agya, csak valami primitív idegközpontja. Akkor hol memorizálja az útvonalat?

összefoglalom mit akartam mondani:

A biológia ne csak evolúcióból áll, szerencsére, sokkal konkrétabb területei is vannak. Nem lehet a biológia egésszéből kiragadni az evolúciót. Az evolúció elméletéhez felhasználják a biológiai kutatások eredményeit, de ezek a kutatások nem mindig evolúciós kutatások. Egyszerűen az élőlényeke anatómiáját, fiziológiáját, etológiáját, genetikáját kutatják. És az evolúcionisták megpróbálják saját elméletükhöz felhasználni ezeket a kutatásokat, akárcsak a kreacionisták.

összefoglalom rövidebben: az evolúció nem ad, és nem is fog adni magyarázatot az élet létrejöttére, céljára, és nem fogja megmagyarázni az élőlények rendkívül bonyolult, értelmes, és céltudatos tevékenységét. Mert érdekes mód a hangyák valószínű semmi értelmi képességgel nem rendelkeznek, és mégis olyan dolgokat tesznek, és úgy viselkednek hogy inteligencia van a viselkedésükben. Erröl sokat lehet olvasni, valószínűhogy mindenki halott róla, különben tényleg kár komentelgetni, ha aalp tájékozotságunk sincsen.

Még egy összefoglalás:

egyenlőre sokmindent nem tudunk az élőlényekről, valószínű hogy előbb utóbb sokkal jobban fogjuk érteni a természetet, és az élőlényeket, de nem az evolúciós teória érdeme lesz hanem a biológiai kutatásoké.

2013. szept. 25. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!