Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Csak szerintem hímsoviniszta...

Csak szerintem hímsoviniszta a Biblia?

Figyelt kérdés
Ádámot teremti meg először, aztán a bűnbeesés után is Évát bünteti meg jobban. Ő szüljön gyereket fájdalmasan, meg stb., pedig Ádám is eszik abból a nyamvadt almából! A férfi sem okosabb!

2014. febr. 7. 17:15
1 2 3 4 5
 1/47 anonim ***** válasza:
100%

Nem (csak) a Biblia, hanem az egész társadalom is hímsoviniszta volt akkoriban.

Nem gondolom úgy, hogy Isten Évát büntetné jobban... a gyerekszülés nem büntetés, bár biztosan fájdalmas. Fájdalom nélkül nem lehet szülni (bár ma már van érzéstelenítő), gondolj csak bele, hogyan is zajlik maga a folyamat. Isten tkp. elosztja a nemi szerepeket. Igaz, úgy van leírva, mint valami büntetés - az embereknek meg kellett magyarázni valamivel, hogy miért van szenvedés és miért vannak nehézségek az életben. Lehet azon vitatkozni, hogy a férfiaknak vagy a nőknek van-e nehezebb dolguk, úgysem jutnánk vele semmire.

2014. febr. 7. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/47 anonim ***** válasza:
45%

Nana. Egyrészt Ádám amiatt esett el mert Éva adott neki. Másrészt Éva csak a szülés fájdalmát kapta de Ádám ezt: ...átkozott legyen e Föld temiattad...

Azaz az egész földet miatta átok alá helyezte. Akkor ugye már világos kié a nagyobb büntetés. Aztán mikor Jákób lányát, Dinát megerőszakolták, akkor a két bátyja minden résztvevőt megölt. De mondok mást. A bírák könyve utolsó fejezeteiben egy nő miatt aki belehalt a közösülésbe egész Izrael elkezdett csatázni. Aztán egy utolsót: Mikor Jézus elé vittek egy parázna asszonyt, hogy megkövezzék, Jézus nem tette meg sőt azt mondta: eredj el és ne vétkezz többet. Na szóval ennyit a Biblia sovinizmusáról :)

2014. febr. 7. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/47 anonim ***** válasza:
35%

Ádámot is megbünteti, nem is akárhogy: arcod verejtékével keresed a kenyered. Nem mai irodai aktatologató munkára kell gondolni, hanem nagyon komoly fizikai megterhelésre minden nap. Nem vagyok teljesen képben a korabeli munkamegosztással kapcsolatban, de egészen biztos vagyok abban, hogy a fizikai munka oroszlánrésze a férfiaké volt, már csak a testfelépítésük miatt is. Tehát a férfi szétdolgozza magát, a nő meg szül. Mindkettő szív, ha úgy tetszik.

Persze tudom, hogy régen a szülés nagyon veszélyes volt, de most, hogy a 21. században élek, ki merem mondani, hogy én boldog vagyok, hogy nő lehetek, és szülhettem. Fáj meg minden, de életem legszebb élménye a két gyerekem születése, úgyhogy a magam részéről örülök, hogy ezt a "büntetést" kaptam.

u.i: Valahol olvastam, hogy az eredeti szövegkörnyezetben nem is a 'fájdalom' hanem a 'kemény munka' szó szerepel a szüléssel kapcsolatban. Tehát a férfinak és a nőnek is meg kell dolgoznia a feladata teljesítéséért.

2014. febr. 7. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/47 anonim ***** válasza:
46%

A Biblia egyáltalán nem hímsoviniszta. Sőt a Biblia inkább védte a nőket a többi barbár nép szokásaitól is.

Arról nem tehetnek a szerzők, hogy ma már harcolnak a férfiak szülési jogaiért és egyéb baromságokért is...


A nő attól lesz nő, mert biológilag nő. Tehát anya (ez a természetes). A nő nem férfi. De ettől még egyáltalán nem kevesebb.

A Biblia több helyen tanítája, hogy az asszonyt szeretni kell. Éva és Ádám mellé lett rendelve, nem pedig alá. Azért lett belőle teremtve Éva és nem porból....

Az pedig teljesen mindegy, hogy ki evett előbb.


Habár nem hiszem, hogy Ádám pénisszel lett teremtve (ami szintén a szaporodáshoz szükséges, de nem volt mellé nő).

2014. febr. 7. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/47 anonim ***** válasza:
73%

Szerintem árad belőle a negatív megkülönböztetés, csak aki nem akarja.az nem veszi észre.

Manapság patikamérlegen mérik egy egy bizottság, testület összetételét, legyen benne nő is, kisebbség is.

A valóságban is tükröződött a Biblia szemlélete, nőnemű fontos ember, uralkodó alig volt a történelemben, de azoknak is rendesen meggyűlt a baja az alattvalóikkal.

Például IV. Henrik özvegye, Medici Mária, aki XIII. Lajos nagykorúságáig régensként uralkodott Franciaországban és az állandóan lázadozó főurakkal küszködött, de szerencsére kereskedőcsaládból származott és ha háborúzni nem is tudott, mindig megvette a békét aranyon, vagy adományokért cserébe. Mire a fia trónra jutott, a rendek el voltak pimaszodva, a központi hatalom egészen meggyengült és több háború kellett, hogy rendet tegyenek az országban.

A Biblia hűen tükrözi az általános szemléletet, talán a kiváltásába is besegített, hogy nők fontos állásba, pozícióba nem, vagy alig kerülhettek, szinte csak kivételként van rá példa. Úgy tartották régen, elég nekik a háztartás vezetése, a gyermekek kormányzása és ennek megfelelően a nevelésük is erre szorítkozott.

Lényegében az elhúzódó Első világháború alatt kezdtek a nők a termelésbe bekapcsolódni, hiszen a férfiak a lövészárokban harcoltak és kiderült, hogy minden munkát ők is el tudnak végezni. Utána kezdődtek az egyenlőségi mozgalmak, ami szerencsére egyenjogúságot hozott a nőknek, bár nem volt könnyű és csak az ateizmus terjedése tette lehetővé az emancipációt, mert szerintem a vaskalapos keresztények soha nem egyeztek volna bele maguktól és ez attól független, hogy mára a normálisabb felekezetek már nem tekintenek rá ellenségesen.

A Biblia nőellenességét jól jelképezi Salamon ezer felesége, vagy a pátriarkák hatalma feleségeken, ágyasokon.

Jézusnak sincs női tanítványa, a tizenkét apostol mindegyike férfi, de az azt követő időszakot jól tükrözi a katolikus egyház felépítése, ahol szintén a férfiak dominálnak és pap, vagy egyházfő csak közülük kerülhet ki.

Kijelenthetjük, hogy éppen csak hogy jobb a kereszténység a mohamedán vallásnál ebben a tekintetben, de ez nem dicsőség, mert mindkét vallás eléggé nőellenes.

2014. febr. 7. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/47 anonim ***** válasza:
25%
' csak aki nem akarja az nem látja ' akkor te sem mert ez csak pár példa volt. Olvasd el Debora és Bárák történetét, Annaét, Huldáét, Filep evangélista lányaiét, Thámárét, Júdáét, Eszterét, akiről egész könyv van elnevezve de sorolom neked ha ez nem elég.
2014. febr. 7. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/47 anonim ***** válasza:
10%

Hogyan ellensúlyozhat ez a pár kitalált történet tényeket?

Mondj egy női pápát, bíborost, érseket.

A reformáció óta talán van olyan protestáns felekezet, ahol van a nőknek valami szerepe, de talán még náluk sem, legalább is nem általános.

2014. febr. 7. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/47 anonim ***** válasza:
Eddig szó sem volt arrol h ezek kitaláltak e vagy sem. Másrészt szerinted a tekintély alapú megkülönböztetés sovinizmus? Mert ezzel az erővel rámondhatod a legtöbb politikusra h mivel ők vannak a parlamentben többségben nem a nők ezért biztos soviniszák. A tekintély nem azt jelenti h a másik bármiben is alacsonyabbrendű ezt kellene megértened. Ha meg nem tetszik, akkor fordulj Istenhez mert Ő találta ki hogy a ffi a fej, de azt is mondta hogy mint saját magát, annyira kell szeretni asszonyát. Ez van. Mit tehetsz ellene?
2014. febr. 7. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/47 titak ***** válasza:
69%

Jogos felháborodás.

- Atyaisten „képmása”, a férfi. A nőnek a hatalom tekintetében minden esetben alárendelt szerep jut.

A nők a Bibliában csak háttérben álló személyek, akik abban hasznosak, hogy árnyékukkal kiemeljék a férfi kontúrját.

2014. febr. 7. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/47 anonim ***** válasza:
67%
Isten nem férfi, de nem is fog kis isteneket szülni.
2014. febr. 7. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!