Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi alapján gondolhatja ezt...

Mi alapján gondolhatja ezt egy keresztény? (a többi lent. )

Figyelt kérdés

" Ha nem fogadnánk el a Bibliát Isten szavának, az erkölcsnek nem volna egyetemes mércéje. "

A 21.sz.-ban ez érvényes és értelmes kijelentés lehet? Hiszen ez a vallás egyik alappillére. De vajon tartható-e? Lehet-e mellette érvelni? És ellene?



2014. ápr. 1. 20:01
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Pont ma gondolkodtam el ezen, olvasva az egyik témát itt a gyakorin. Ott azért ugatták le a kérdezőt, mert az erkölcsösséget kért számon a mai fiatalokon. Minden válaszoló azt állította, hogy az erkölcs relatív, minden attól függ, hogy mely korba vagy földrészre születik az ember. Az biztos, hogy az erkölcs relativizálása számomra visszataszító mértéket ölt manapság, pedig nem vagyok idős, aki a régmúlt tradícióit sírja vissza.
2014. ápr. 1. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
0%

Szia Filoszmen barátom.


Pontosan ez így van, és igen érvényesnek kellene lennie a 21. században is.

Mert hát az emberi mérce nem egyenlő az Isten által helyesnek tartott mércével, mint ahogy tapasztalhatod is.


viszont ez nem a "vallás" alap pillére, hanem Isten által hozott alapelv, ami minden emberre vonatkozik.

Az már másik gondolat, hogy az emberek nem úgy akarnak ehhez viszonyulni, vagy nem akarják betartani.


Igen, meg, illetve betartható, és mellette érvelek, mert ha csak félig alkalmaznánk Jézus tanácsait vagy Isten alapelveit ezen a téren is, máris megoldottunk volna rengeteg problémát.


Persze vannak akik a saját érdekeiket szem előtt tartva érvelhetnek ellene, mondván, hogy "modernizálódni kell"


De attól még ez alapelv marad, és az alapelv változtathatatlan. Ugyan is ha a modernizáció mellett érvelnénk, akkor maradna minden így, sőt egyre rosszabb lesz, és az ember már nem emberként éli az életét....s a társadalom hanyatlásához, és elidegenedéséhez vezet.


Ez pedig az emberiség nagy csődje.


Katy Weaver

2014. ápr. 1. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

Az erkölcs nem lehet relatív, csak az ízlés (és ez így természetes).

Senkinek sincs joga beleszólni a másiknak az életébe.

Ami ezen túl mutat, az már kultúra, hagyomány, egyéniség témakörbe tartozik.

Tehát amikor valaki baromságra mondja, hogy erkölcsi kérdés (az illető a szubjektív világát akarja ráerőszakolni a másik emberre vagy az objektív valóságra).

Szóval ettől is fog az illető visszataszító lenni, elvakult stb..


Az sem mindegy, hogy mi a következménye az erkölcs nem betartásának és minden elemét egyforma szinten kezeljük-e.


Nyilván minden ember mást gondol helyesnek vagy helytelennek. Ilyen szempontból relatív az erkölcs.

De ha valaki nem tartja magát ahhoz, hogy a másiknak ne ártson, akkor annak a valakinek miért ne lehetne viszont ártani?


Ha választani kell, hogy az én erkölcsi normáim vagy másoké érvényesüljenek, két dolog lehetséges:

- Az én nézetemet kell követni. (ebből lesz a konfliktus és háború).

- Mindenki addig követheti a magáét, amíg nem ugat a másik életébe (ez volna a cél).


Befejezésül:

Amit ma sok keresztény erkölcsnek prédikál, puszta hagyomány vagy ízlés. (esetleg irracionális).

Ezen kellene változtatni.

2014. ápr. 1. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%
És mi van azokkal a Biliai elemekkel, amiket ma már normális ember erkölcstelennek tart? Mint pl. rabszolgaság, kényszerházasság, kisebb hibákért halálbüntetés és sorolhatnám. A keresztények szerint ezek sem változnak?
2014. ápr. 2. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
Kitől származik a kérdésben az idézet?
2014. ápr. 2. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

Egy könyvben, a címe " Tények és keresztények ".

De ez nem lényeg, ott is, mint kijelentést elemzik...

Lehet-e hivatkozni erkölcsi kérdésekben az Ószövetségre? Ha valami blődséget idézünk belőle, a keresztények azonnal arra hivatkoznak, hogy azokat Jézus felfüggesztette. A Teremtést is, vagy csak azokat, amik mai szemlélettel és a született szociális érzékkel is azonnal elutasítandó, pl. a nem szűz ara megkövezése...Valamit egyáltalán figyelembe lehet venni az Ószövetségből, vagy szelektálni kell? De akkor Jézus abból mit fogadott el, ha egyáltalán hallott róla. Mai formájában biztos nem. Akkor mit függesztett fel? Az Újszövetségben sincsenek új, vagy eredeti gondolatok. De mire hivatkoznak a keresztények?

2014. ápr. 2. 13:45
 7/18 anonim ***** válasza:

Ez egy érdekes téma, Filoszmen.


Igaz ugyan, hogy Jézus mondott olyat, miszerint "a szombat van az emberért, nem az ember a szombatért"( Mk 2:27), de azt is mondta, hogy nem eltörölni jött a törvényt, hanem beteljesíteni azt(Mt 5:17,18).

Szóval, lényegében a "törvényerőre emelt" hagyományok (misna) egy részére mondott csupán mást, magukra a törvényekre (ti. a tízparancsolat) ezt nem vonatkoztatta.

Én legalábbis így tanultam.

2014. ápr. 2. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

Ami az eredeti kérdésedet illeti, az meg egyszerűen "csak" hit dolga. Innentől kezdve az egyén "sara": hisz, vagy nem?


Előző voltam.

2014. ápr. 2. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

az idézet "Egy könyvben" ? ? ? szerintem lényeges, azért kérdeztem. És ha idézed, te is lényegesnek tartod.

Nem szokványos megfogalmazás,szerintem, nem is jó.

"felfüggesztette" ?- ilyet sem hallottam még.

"Jézus abból mit fogadott el, ha egyáltalán hallott róla"

12 éves korában a rabbikat, az öreg bölcseket tanította.

Elámultak nagy tudásán.


"Újszövetségben sincsenek új, vagy eredeti gondolatok"


Az egész világ megközelítése más. Az ószövetségi kőbevésett törvényekkel, bosszúval spékelve, az újszövetségi a szívre, a szeretetre, a megértésre, a részvétre gondol, hogy a szavaink, a cselekedeteink onnan induljanak. Részvétből, szeretetből. Ennek a 180°os fordulatnak - a kőtábla felől a szív felé - az ószövetségben már a prófétáknál megjelenik az előrejelzése: ez lesz.

"Egy szívet adok majd nekik, és új lelket adok beléjük, eltávolítom testükből a kőszívet, és hússzívet adok nekik"

Ezékiel1;19

Értehető ez? Kőszívvel-lehet (racionálisan ) a kőbevésett törvényeket olvasni. A szívvel "gondolkodva, ahogy a Kis Herceg mondja, "jól csak a szívével lát az ember" meg azt lehet tudni, mit kell tennem minden adott helyzetben. Nem rohanok törvénykönyvet olvasni: hanem LÁTOM, mit kell tennem.

Ez lenne a lényeg. (Nem kívánok ebbe belemenni, hogy ez a gyakorlatban hogy valósul meg, mert a kérdés elvi volt, maradjunk annál.)

2014. ápr. 2. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Akkor most mi van? Ha egy keresztény ószövetségi törvényekre hivatkozik olyan folgokkal kapcsolatban, amikben ma már teljesen más a normális, akkor az érvényes vagy nem?
2014. ápr. 2. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!