Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért értelmezhető többféle...

Openyoureye kérdése:

Miért értelmezhető többféle képpen a biblia?

Figyelt kérdés

2014. ápr. 21. 08:46
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
0%

Az evolúció csak egy elmélet, míg a Biblia minden története már rég bizonyított a régészet segítségével is. Nem tudom ki hisz olyanban, ami nem létezik...


A kérdésre pedig csak annyit, hogy az, aki nem a Szent Szellem segítségével olvassa a Bibliát, hanem pl azért, hogy irányítás alá vonjon embereket, vagy kialakítson egy felsőbbrendű csoportot, mint a jehovisták vagy az adventisták, ott addig csavarják az igéket, míg illeszkedik a hamis tanításukhoz.


Aki rendszeresen olvassa a Bibliát, és megtért, azt nem lehet átvágni. Csak azt, aki nem tiszta, a vasárnapi hobbikeresztényeket például.

2014. ápr. 21. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 Salx Narval ***** válasza:
Kedves utolsó, ezzel csak az a gond, hogy ők ugyanezt mondják, csak szerintük a többiek tévednek és ők értelmezik helyesen a Bibliát.:D
2014. ápr. 22. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:

Katy Weaver-nek:


- Az, hogy ki hogyan értelmez egy szöveget sok mindentől függ. Mint ahogy a 6-os válaszban is olvashatod, nem csak a bibliát lehet többféle képpen értelmezni. Az pedig, hogy bizonyos dolgok egyénenként mást mást jelentenek, nem azért van, mert sátán úgy akarja. Ebben nincs semmi ráció.

Ugyan úgy, ahogy más könyveket, ezt is lehet többféle képp érteni. Nem kell mindenbe az ördögöt látni. (OFF! Hidd el az ember magától is van olyan kegyetlen, mint manapság a világban látható, nem kell hzzá segítség OFF!)


Ráadásul ellentét már csak azért sem merülhet fel, ahogy te írod, mert ha valamit másképp értett, akkor a könyv többi részével is ugyan ezt teszi, nem csak bizonyos részeknél tér el. A fordítóknál ugyan ez a helyzet. Nem tudom fordítottál e már szöveget(én igen). Egy mondat jelentése attól függ milyen szövegkörnyezetben van. Az aki csak az előtte és utánna lévő mondatokhoz igazítja a fordítását, teljesen más eredményt kap végül, mint az, aki előbb elolvas egy hosszabb szakaszt, értelmezi és utánna fordítja le a szöveget.

Te tényleg úgy gondolod, hogy vannak a sátánnak beépített emberei az egyházakban akik DIREKT rosszul fordítják a bibliát? Az ilyen el-fordításokra hamar fény derülne, hisz emberek milliói forgatják nap mint nap a bibliát. Remélhetőleg nem csak olvassák hanem értelmezik is. Ha igen, azonnal kitűnhet a félrefordítás. Egyébként pedig lektorálni is szokták a fordításokat azaz ellenőrzik mielőtt kiadják.

Bocs, hogy ezt mondom, de az elméleted inkább hasonlít egy összeesküvés elméletre mint az igazságra.



A következő bekezdés ne vedd személyeskedésnek, objektívan próbálom lefesteni a helyzetet:



De térjünk vissza az értelmezésekre. Vegyünk például titeket, Jehova tanuit: Korábban, mondjuk 500 éve nem emleggette senki a jehova nevet, senki sem mondott olyat, hogy testben támadunk fel. Aztán jöttetek ti akik egész másképp értelmeztétek a bibliát és megalakult a Jehova tanui szervezet. Ti magatok különültetek el a többi kereszténytől akikről úgy vélitek hamis tanításokat terjesztenek. Igazából egészen a 19. századig senki nem hiányolta azokat a tanításokat amiket ti kiolvastatok a bibliából. Szóval az újraértelmezés igazából nálatok is ugyan úgy megtalálható, mint azoknál akikre ti ráolvassátok ezen bűnöket.



Ráadásul egyik felekezet sem jelentheti ki magáról önkényesen, hogy az ő értelemzésük az igaz, mert nincs mihez mérten viszonyítani. Az egyik értelmezés pont annyira szavahihető és logikus mint a másik, egyik sem emelhető a többi fölé.



6-nak:


- Egyetértek veled.



7-nek:


- Most a kritikába nem mennék bele, egyenlőre azt próbálom kibogozni, miért szakadt ennyi részre ugyanazon vallás és miért tekintik ellenfélnek egymást. Egyetlen felekezettel sem foglalkoztam behatóan, de a Jehova tanuival sokat vitatkoztam már. Őket mindenképp megemlíteném, mert úgy vélik, hogy csakis általuk lehet üdvözülni és a többi vallás mind mind hazug tanokat hirdet. Tetszik nem tetszik, ezt bárki megmondja. Ja és nem szítani akarom a tüzet, vagy vitatkozni, de ezen kijelentéshez úgy érzem már elegendő információt gyüjtöttem tőlük. Az aki ezeket tagadja, a saját tanainak mond ellent.


8-nak:


"a Biblia egy több műfajban íródott irodalmi szöveg, nem tudományos értekező próza, ezért értelmezhető többféleképpen."


- Tehát még egy pont a multi-értelmezésnek. De ebben az esetben akkor nem tekinthető ugye Isten által ihletettnek, hisz a tíz parancsolat is egyértelmű, ami ugyancsak tőle származik, miért lenne ez másképp a bibliával?


9-nek:


"Igazából egyértelmű, nem lehetne sokféleképpen értelmezni. A gond azzal van, hogy hozzátesznek az emberek saját ízlésük szerint. "


- Igazából most nem arra vagyok kíváncsi, hogy mivel toldják meg, hanem arra, hogy ami le van pontosan írva, azt miért értelmezik mégis többféle képpen az emberek? Talán nem elég egyértelmű?



10-nek:


"Társadalmi nyomásra a keresztények már sokkal toleránsabbak és elfogadóbbak a homoszexuálisokkal szemben"


- Ezzel egyet kell, hogy értsek veled!


"Amíg nem volt tudományos válaszunk az élet nagy kérdéseire, addig a Bibliában leírtakat egyetemes igazságként értelmezték."


- Ezt én is alá tudom támasztani a középkori inkvizícióval. Eretnekség volt természettudományos eléleteket hírdetni.



11-nek:


"A kérdésre pedig csak annyit, hogy az, aki nem a Szent Szellem segítségével olvassa a Bibliát, hanem pl azért, hogy irányítás alá vonjon embereket, vagy kialakítson egy felsőbbrendű csoportot, mint a jehovisták vagy az adventisták, ott addig csavarják az igéket, míg illeszkedik a hamis tanításukhoz. "


- Talán szervezeti szinten igazad van, de egyéni szinten ez nem állja meg a helyét. A jehova tanui valóban elhiszik a tanításaikat, ugyan úgy mint bármeléy más felekezet, különben értelmetlen és logikátlan lenne számukra is. A sátáni közbeszólás és irányítás pedig épp annyira hihető elmélet, mint bármely más összeesküvés elmélet.


Egyébként hogyan lehet a szent szellem segítségével olvasni? A biblia ezek szerint csak megtért és 100-ban hívő embereknek szól?


"Aki rendszeresen olvassa a Bibliát, és megtért, azt nem lehet átvágni. Csak azt, aki nem tiszta, a vasárnapi hobbikeresztényeket például."


- Már ne vedd sértésnek, de ugyan azt tudom tőled is kérdezni, mint a Jehova tanuitól: Honnan veheted biztosra, hogy a te hided az igaz?? Mihez mérten lehet azt mondani, hogy egyik állítás igazabb a másiknál?


12-nek:


Nálad a pont ;)

2014. ápr. 22. 04:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!