Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Keresztények, ateisták! Ha a...

Openyoureye kérdése:

Keresztények, ateisták! Ha a bibliából kivesszük az erkölcsi érték oktatását, mi marad belőle?

Figyelt kérdés

Szerintem egy olyan istenkép mely teljesen emberi tulajdonságokkal bír. Olyan uralkodásra vágyó Istent ismerhetünk meg, aki nem tűr ellentmondást. Ezek szerint a biblia egy olyan erkölcsi kódex amihez hozzá van toldva egy emberi értékeket/tulajdonságokat hordozó Istenkép?


Ti mit véltek felfedezni a lecsupaszított bibliában?



2014. máj. 7. 00:34
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:

Egyébként Istennek miért kellene másnak lenni, mint az embereknek?

Én sem gondolom, hogy emberi.

Ha viszont emberi, akkor nekünk embereknek miért nem megfelelő?

Mások szerint egyáltalán nem emberi (és a görgök jobb fejek).


Na jó értem, hogy mire gondolsz. Azt viszont nem értem, hogy mennyivel lenne hitelesebb ha egy alien írta volna vagy világítanának a betűk. Bár jogos, hogy az a rejtőzködő viselkedés primitív nagyon, ha csak nem direkt csinálja. Akkor viszont van neki oka és ezen kellene gondolkodni.


Az erkölcsről meg annyit, hogy nehéz eldönteni, hogy mi tartozik bele.

Szerinted mi marad benne? Mert én nem tudom.

2014. máj. 7. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
70%

Ha kivonod, akkor az egésznek semmi értelme.


A Biblia lényege: I-ten parancsai - ezek az ekölcsi értékek. egyszerûen NEM LEHET KIVONNI, mert


"És most Izrael, halljad a TÖRVÉNYEKET ÉS RENDELETEKET, melyekre én tanítlak benneteket, HOGY MEGTEGYÉTEK, HOGY ÉLJETEK"


- érted? HOGY ÉLJETEK ...

2014. máj. 7. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
95%

Ami pedig I-tent illeti:


egyik hászid rabbi mondta, amikor diákjai megkérték:

— Rebe, taníts meg minket Isten szeretetére!

Mire a mester elgondolkodva így szólt:

— Szeressétek az embereket!

2014. máj. 7. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

1-nek:


- Először is meg szeretném köszönni, hogy nem értetlenkedsz, mert sajnos a logikus gondolkodás itt a valláskritika rovatban nem evidens, hanem erény. Sajnos.



"Egyébként Istennek miért kellene másnak lenni, mint az embereknek?"


- Egy felnőttnek miért kellene többnek (mondjuk tapasztaltabbnak, bölcsebbnek, türelmesebbnek) lennie mint egy gyereknek. Hát pont azért, mert tapasztaltabb, intelligensebb.



"Szerinted mi marad benne? Mert én nem tudom."


- Nem sok. Igazából inkább tekinthatő erkölcsi kódexnek, mint Isten és az ő létének megismerésére szolgáló útmutatásnak. Jó gondolatok vannak benne, de ha valóban Istentől származna, sokkal de sokkal logikusabb felépítést, információ mennyiséget és közérthető/egyértelmű kijelentéseket kellene, hogy tartalmazzon.

Az erkölcs már a biblia megjelenése előtt is jelen volt világunkban, nem sokat tett hozzá az ismereteinkhez.

Elismerem, hogy az irány amit mutat, jó példával jár elől és követendő is kellene, hogy legyen sok emebr számára, de ahhoz, hogy megismerjük a "másvilágot" és azt aki a világmindenséget megalkotta, ahhoz nagyon kevés. Ezután nem csoda, ha újabb kérdés fogalmazódik meg bennem: Mi értelme volt a biblia megalkotásának? Mi volt az a plusz amit hozzátett az emberek életéhez azon kívül, hogy homályos utalásokkal mesél egy másik világról és annak teremtőjéről? :)



2-nek:


- Az erkölcs már a biblia megalkotása előtt is ismeretes volt, szóval az, hogy még egy ilyen könyv íródjon ráadásul ehhez Isten közreműködése kellett, nem hogy logikátlan, de felesleges is. Ha semmi mást nem tartalmaz, nem értem miért kellett az Isteni beavatkozás.



"egyik hászid rabbi mondta, amikor diákjai megkérték:

— Rebe, taníts meg minket Isten szeretetére!

Mire a mester elgondolkodva így szólt:

— Szeressétek az embereket!"


- Igen, ez érthető, '"mert Isten nek kőből és fából készült templomokban van hanem bennetek". Ezt én eddig is tudtam, sőt kiegészíteném azzal, hogy Istent ne könyvek lapjain keressétek, hanem nézzetek szét a világban és gyönyörködjetek benne. Az Isten által ihletett kifejezést is sokan félre értelmezik. Azt hiszik az tollbamondást jelent, pedig közelről sem. A költő mikor ihletet merít valamiből akkor nem hall semmiféle suggalatot, hogy ezt írd le komám. Elképzeli, ráhangolódik arra a dologra és megpróbálja szavakba önteni azt ami megfogalmazódik benne. De semmiképp sem lediktált szöveg. Sok vallásos pedig így véli.

A példád nagyon jó és megmutatja, hogy nincs szükség semmi fizikai dologra, melybe bele képzelhetjük Istent, pl templom, biblia, mert valójában ott van mindenben és mindenkiben, nem csak bizonyos dolgokban.

sajnos a vallás szeretné az embert minél jobban lekorlátozni pl olyan dolgokkal, hogy Isten a bibliából ismerhető meg legjobban és nem pedig megtapasztalás útján. Ez olyan mintha azt mondanák neked, hogy nem kell gyakorlat a pék szakma elsajátításához, csak tanulj meg mindent a könyvekből abban minden benne van. Vajon igaz ez a kijelentés? Döntse el mindenki maga.

2014. máj. 7. 06:47
 5/20 anonim ***** válasza:

Open, lehet hogy most hirtelen nem a legjobb választ írok.


Képzeld el, mintha töled valaki elvenni az emberi egyéniségedet valamilyen módon pld. gyógyszerekkel megfosztana téged emberi mivoltadtól, és egy érzelem, tudat nélküli robot válna belöled


Szerencsére ez nem így van, és nem is lesz.


Nézd ha jobban megismerjük a Biblia Istenét, akkor egészen másként gondolkodunk.


Nézz csak kérlek magad körül....figyeld a természetet, figyelj egy kicsit oda még a vadállatok is micsoda gyengédséggel nevelik kölykeiket.

Figyeld kisgyermeked édes csevegését, rakoncátlankodását...tedd a kezed a szívedre és mond nem csodálatosan szép, mennyit nevetsz, milyen jól érzed magad?


Figyeld meg kérlek a csodálatos tájakat, a csillagos éjszakákat, menj jó barátaiddal, rokonaiddal este tábortüzet rakni, gyermekednek magyarázni hol a "Fiastyúk, a Göncölszerkér" .....


Mond milyen Isten az aki ennyi csodát alkotott?


Katy

2014. máj. 7. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:

"Nézd ha jobban megismerjük a Biblia Istenét, akkor egészen másként gondolkodunk."


Katy,azt azért te is tudod,hogy a Biblia Istene nem csak abból áll,hogy őzikéket teremt,meg göncölszekeret,hogy mi a tábortűz mellől csodálhassuk őket,hanem értelmetlen kínzásokat,gyilkosságokat,kicsinyes haragot is magába foglal.Persze csak ha kiállsz amellett,hogy ezekben semmi emberi nincs.Én azért nem hiszem el,hogy nincs benne emberi,mert a Bibliai Isten egyes megnyilvánulásai kísértetiesen hasonlítanak primitív gondolkodású emberekére,akik labilis idegzetűek,logikátlanul cselekszenek,mást vádolnak gonosz tetteikért.Ha Isten is így viselkedik,ugyan mitől különb,mint az ember?

2014. máj. 7. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
100%
Én láttam már szép tájakat, láttam üstököst, hullócsillagokat, napfogyatkozást, holdfogyatkozást, sokat nevetek, kiegyensúlyozott vagyok, de ez nekem nem feltételez semmi isteni jelenlétet. Ha valakinek az istenhittől függ az, hogy tudja értékelni az apró dolgokat az életben, ott baj van.
2014. máj. 7. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
0%

6-nak.


",hanem értelmetlen kínzásokat,gyilkosságokat,kicsinyes haragot is magába foglal."


Azt nem az Isten adja,hanem az ember magára vonja Törvénytelen viselkedésével.

És a Törvény nem ismerése,nem mentesít a Törvény alól.

Mivel bűnös lélek-erőkkel születünk,és a bűn nyílvánul meg ilyen formán.És ez által váltódik meg,mert nap világra került,tehát erejét vesztette.


Mindenki azt vonja magára,ami önmagában is ott van,ha erőszakra hajlamos lelkületű,akkor útóléri valamilyen formában,hogy szembsüljön önmaga bensőjével,milyenségével.

És ezáltal elszenvedi a következményét,és megszabadul mintegy megváltódik attól a bűntől.És igazzá válik,és az Isten megbocsájtja a bűneit amit elkövetett.

Ez az Isten kegyelme,hogy a rosszat is jóra fordítja.

2014. máj. 7. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

Én másképp látom kedves kérdező.


Ha kivesszük az erkölcsi tanításokat, akkor is marad egy csomó erkölcstől független példázat és tan. Jézus életének is megmarad egy nagyobb része, csak ugye a jelleméből ismernénk meg kevesebbet.


És most jön Isten. Nos igen, ő már kicsit nehezebb dió. Ha mindenféle erkölcsből fakadó cselekedetét kihagyjuk, akkor szerintem nem hatalom éhes, kegyetlen istenképet kapunk, hanem kicsit értetlent. Amolyan "ő a főnök, de miért?"

2014. máj. 7. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:

Bocs, hogy nem a kérdésre válaszolok..


Kedves Katy!

Szépek a csillagok, ha az állandóság szemüvegén át nézzük, de semmi nem állandó, csak a mi múlandóságunk felől nézve, csak azt hisszük. De mit szólsz a csillagokat, galaxisokat milliószámra szétszaggató neutroncsillagokhoz, szupermasszív fekete lyukakhoz...az Androméda-galaxishalmaz kb. 3 milliárd év múlva nagyobb tömege lévén elsöpri a Tejút rendszerünket, amibe a napunk is van...Szerinted ezek is az élet szépségeihez tartoznak? Vagy az isteni terv része? Te egy csillagban azt látod, hogy isten mindet a nevén nevezi, ahogy le van írva ókori emberek hite szerint, egy tudós viszont tudja, hogy hidrogén alakul át héliummá, aminek fényhullám és fényfoton az eredménye, miközben a fényrészecskék többmillió évig tolakodnak egymással míg kijutnak a nap felszínére, hogy elhagyják hő, hullám és foton formájában...csodát látsz ott, ahol valójában csak atomok vannak, mint bennünk.


Ha kivonatoljuk az erkölcsi megfontolásokat, ahogy többezer éve gondolták, akkor kapunk egy hamisított történelem könyvet mesevilággal átszőve...

2014. máj. 7. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!