Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ti hogyan jöttetek rá, hogy...

The Vault Dweller kérdése:

Ti hogyan jöttetek rá, hogy Isten nem létezik?

Figyelt kérdés

Arra lennék kíváncsi, hogy melyik volt az a pont az életetekben - már ha volt ilyen - amikor rádöbbentetek arra, hogy a vallások ígéretei üresek?


Nekem egy hosszú folyamat volt, ami azzal kezdődött, hogy ugyan nagyon vallásos nevelést kaptam, sosem éreztem jól magam az istentiszteleteken. Nem értettem, hogy miért. Ahogy az iskolában egyre többet megtanultam, egyre több kérdésem lett, amire egyszerűen hiába kérdeztem anyámat, és a többi hívőt, egyszerűen nem kaptam választ, vagy csak olyan válaszokat kaptam, amelyek finoman szólva hiányosak voltak, de kénytelen voltam elfogadni őket, ami valahogy rossz érzéssel töltött el. (Akkor még nem ismertem a kognitív disszonancia fogalmát)


(pl.: a kérdésemre, hogy "Ha a világ csak 6000 éves, akkor hogyan láthatjuk a több százezer fényévre lévő csillagok fényét?" azt a választ kaptam igen hívő nagybátyámtól, hogy "Azt csak a Jóisten tudhatja")


Aztán jött az egyetem, majd a "munka világa" megélhetési gondok, végül kivándoroltam Angliába, megszakadt a kapcsolat az übervallásos családi háttérrel, teljesen más környezetbe kerültem. Már nem jártam istentiszteletekre, mivel úgy éreztem, hogy az én tudok hinni Istenben úgy is, hogy nem járok templomba. (Ez így utólag igen vicces)

Aztán egy vasárnap eszembe jutott pár kérdés, és úgy gondoltam, hogy akár az interneten is utánanézhetnék ezeknek, hátha valaki tud ezekre választ. Hát tudott, találtam rengeteg oldalt, ahol annyira erőltetetten próbálták beleilleszteni a Biblia szövegét a modern tudományos ismeretek közé, hogy egyszerűen olvasni is fájdalmas volt, még az én minimális tudományos ismereteimmel is.


Aztán rátaláltam a Rational Wikire, ahol egy olyan válaszra bukkantam, ami addig eszembe se jutott: hogy egészen egyszerűen nem igazak a Biblia állításai, és azért nem is lehet őket beilleszteni az ismereteink közé. Most lehet röhögni, de tényleg el sem bírtam addig képzelni, hogy esetleg a Biblia nem igaz, viszont ahogy elképzeltem, hogy mi van, ha nem igaz, tulajdonképpen maradéktalanul választ kaptam az össze kérdésemre a csillagok fényétől kezdve Káin gyermekeinek misztikus anyján át egészen a Bábel tornyának képtelenségéig. Egy baromi nagy tehertől szabadultam akkor meg, aminek a létezéséről nem is tudtam.


Olyan sok időt töltöttem aznap olvasással, hogy másnap alig éltem a munkahelyemen, de nem bántam meg.


Másnak is van ilyen története, vagy csak nekem volt ennyire specifikus élmény a hittől való megszabadulás?



2015. máj. 13. 06:39
1 2 3 4 5 6 7
 11/70 anonim ***** válasza:
21%
Szeretem, mikor a fizikára, matekra, kézzel fogható dolgokra fogják, hogy nem létezhet semmilyen felsőbb akarat... Az egészben a legviccesebb, hogy ez a buta emberek reakciója, a legtöbb nagy fizikus és matematikus pedig mind hívő emberek... Példának okáért, Newton nem csak fizikus volt, hanem bibliakutató is...
2015. máj. 13. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/70 anonim ***** válasza:
73%

" a legtöbb nagy fizikus és matematikus pedig mind hívő emberek"

VOLTAK.

200 évvel ezelőtt.

Azért, mert akkor más nem is lehetett.


Ez nem tűnt fel neked?

2015. máj. 13. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/70 anonim ***** válasza:
21%

Az, hogy a kérdéseidre nem kaptál megfelelő választ, nem Isten hibája, vagy nem léte miatt van.Sajnos a hívő emberek között is van tudatlan.

Egyetemre jártál, de mikor eszedbe jutott pár kérdés, akkor az internetre hagyatkoztál. Jó az internet, de sok mocskot, hazugságot is a felszínre hoz, sőt...! Nem a leghitelesebb forrás.Ki tudja, milyen oldalakon keresgéltél? Egyet jegyezz meg! A Biblia soha nem akart tudományos lenni, így fölösleges keresgélned a kapcsolatot, mert fals eredményeket kapsz(mint a mellékelt "ábra" is mutatja). Rátaláltál a racionális wikipédiára? Röhögnöm kell! Mitől racionális? Mert aki szerkeszti, azt mondja? Ne haragudj, de ez annyira vicces! Mitől hiteles ez?

Szóval leszögezhetjük, hogy a hited és ezáltal Isten elvesztése a buta emberek és internetes oldalak hatására történt, mert nem a megfelelő "fórumon" kerested a kérdéseidre a választ. Persze erről nem csak te tehetsz!

2015. máj. 13. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/70 anonim ***** válasza:
22%

Ma is él sok Istenhívő tudós!

"Noah Efron, az izraeli Bar-Ilan egyetem munkatársa úgy véli, hogy a tudósokat ugyanúgy saját elveik és értékeik vezetik, mint bárki mást. Az ötlet, hogy a tényeket és a személyes nézeteket külön lehet választani, teljesen ellentmond a tudomány eddigi történetének - mondta előadásán a kutató. Tudóstársa, Collins - aki éppen könyvet ír a vallásról - szintén úgy gondolja, hogy a hitet és a tudományt nem szabad teljesen elválasztani egymástól. Collins azt is megjegyezte, hogy nem is olyan régen még majdnem minden tudós hívő volt. "Isaac Newton több tanulmányt írt a Bibliáról, mint a természet törvényeiről" - tette hozzá.

Mégis sokakat meglepett, amikor a befolyásos Nature magazin 1997-es közvélemény-kutatásából kiderült, hogy a biológusok, matematikusok és fizikusok negyven százaléka hisz Istenben, sőt imádkozik is. A megkérdezett kutatókat az amerikai tudósok szaknévsorából keresték ki, de éppen ezért sokan vitatják a kutatás eredményeit. Ha az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Akadémiájának tagjait kérdezték volna, az istenhívők aránya a tíz százalékot sem érte volna el - mondták a kritikusok.


A tiltakozások ellenére ma már egyre több tudós vállalja hitét a nyilvánosság előtt. Többségük azt állítja, hogy olyan létező Istenben hisz, aki nem avatkozik bele a természet törvényeibe. Murray, a Vatikán tudományos tanácsadójának számító Pápai Akadémia tagja is azt állítja, hogy a vallásnak helye van a tudományos életben. "Ha valaki az igazságot keresi, minden lehetséges megoldást figyelembe kell vennie, még a természetfelettit is" - foglalta össze nézeteit.


Forrás: The New York Times - Magyar Hírlap 2005-08-24 (10. oldal)"

2015. máj. 13. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/70 pelgrim ***** válasza:
79%

Én arra jöttem rá, hogy ha Isten létezik, akkor én része vagyok. Mint ahogy a fa levele a fa része, nem teremtménye, és ugyanaz az élet van benne mint az egész fában, úgy Isten jelen van bennem, mint ahogy jelen van minden más fejleményében. Márpedig én vagyok, kell hogy Isten legyen, hiszen én a legelőbbre haladt fejleményeinek, az embereknek egyike vagyok itt a Földön. Isten nem teremtett semmit, Isten mindenné fejlődött.


Arra jöttem rá tehát, hogy Isten létezik, de nem mint egy valaki, nem egy személy, közelebb állunk a valósághoz, ha Isten úgy képzeljük el mintha egy önfejlesztő ihlet lenne; mint egy vezérlő alapelv mindenben, mindennek kezdete, forrása, amiből minden kifejlődött. Egy kimeríthetetlen forrás melynek kiáradásához Isten fejleményei szükségleteikhez és képességeikhez mérten hozzáférhetőséggel rendelkeznek. Az ihletre ugyanis a közlésre, a kifejezésre, a kinyilatkozásra irányult hajlam jellemző.


Rájöttem arra is, hogy habár Isten nem egy valaki, válhat nekünk személyessé, feltéve, ha isteni kilétünkre ébredünk és a Krisztust hozzuk kifejezésre, mint ahogy Názáreti Jézus tette; akkor majd vele együtt mondhatjuk: „Én és az Atya egy vagyunk”


Rájöttem arra is, hogy habár a vallások tanításai gyakran félreértett és félrevezető, hogy helytelen dolog a Biblia szövegeit szó szerint venni, mégis van benne igazság. Arra, hogy a bibliai elbeszélések nagy része, nem valós esemény, hanem csak tanmese, hitrege, mint például az ember bűnbeesése, ami a fejlődésnek azt a szakaszát ábrázolja, mikor az ember látni kezdte az összefüggést tettei és azok következményei között, „evett” a tudás fájának gyümölcséből.


Rájöttem arra, hogy a vallások ígéretei, pontosabban Názáreti Jézus ígéretei nem üres szavak. Ő az emberek (ön-)tudatának felemelését látta feladatának, belátta, hogy az ember vágya a fejlődés hajtóereje, ezt bizonyítja a hegyi beszéde.


Rájöttem még egy tucatnyi olyan dologra, amit a vallások nem így tanítanak, szükség volt tehát nem egy kijózanodásra, inkább egy kilazulásra a vallásos emberek és szervezetek szorongató markolatából, és igen én is egy tehertől szabadultam meg. Nekem Osho bátorítása volt nagy segítségemre, mégis évekig tartott, míg teljesen leráztam a vallás igáját.

2015. máj. 13. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/70 anonim ***** válasza:
0%
Mindezekre már mások is "rájöttek" csak olvasni kéne...
2015. máj. 13. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/70 anonim ***** válasza:
52%

Érdekes amit írtál, egy kicsit meg is döbbentem, mert ez nálam pont fordítva történt!


Az anyám nagyon vallásos volt, de a kérdéseimre szinte semmi olyan választ nem tudott adni, ami az értelmemet is megnyugtatta volna.

Aztán elkönyveltem, hogy nincs Isten. Sőt egy kicsit hülyéknek néztem azokat, akik hittek Istenben.


Jöttek az évek, a karrier, család és mégis üresnek éreztem valahogy az életemet. Őszintén be kellet vallanom, hogy ugyan mindenem megvan, mégsem vagyok boldog. Az üresség fokozódott amit próbáltam betölteni a földi örömökkel.


Harminchárom éves voltam amikor észre vettem, hogy alapvető kérdéseket gyáva vagyok feltenni önmagamnak, mivel sejtettem, hogy az ezekre adandó válaszok messze meghaladják, a biológia létezésemnek a valóságát.


Pld.: Mi értelme van az életemnek?

Mi a boldogság? Hogyan lehetek boldog?

Mi lesz velem a halál után?

Mire kellene használnom a rendelkezésre álló időmet, az életemet?

Stb..


Elhatároztam, hogy félre teszem a gyávaságomat, és szembe nézek ezekkel a belől mardosó kérdéseimmel. És nem csak felteszem magamnak, hanem válaszolni is próbálok rá.


Áldom azt a napot, amikor befejeztem a menekülést, és a szembesülést választottam önmagammal és a kérdésekkel szemben, mivel rájöttem, hogy akár hogyan is menekülök, de ezek a kérdések mindenhol utolérnek. Attól a naptól kezdve én újjászülettem, és boldog ember vagyok.

Ma már nagyon sokat foglalkozom Jézus tanításával, van egy jézusi közösségünk, ahol minden kérdést fel lehet tenni, és közösen keressük ezekre a válaszokat. És nyugodtam mondhatom, hogy ma már minden engem érdeklő kérdésre megtaláltam a szívemet és értelmemet is megnyugtató válaszokat. Nyugodtam VÁROM a halálomat, mert amiért megszülettem, azt sikerült teljesítenem, és boldog vagyok, Jézusnak köszönhetően!

2015. máj. 13. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/70 anonim ***** válasza:
81%

Sehogy. Valaminek a nem létezésére nem lehet rájönni.


Szimplán csak nem érdekel a vallás. Nem izgat, hogy van-e valamilyen isten vagy nincs.

Szóval nem foglalkoztat. Lehet ezzal ateistának számítok, nem tudom. Ez sem érdekel.

2015. máj. 13. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/70 anonim ***** válasza:
28%

Kedves 18-as!


Ha ennyire nem érdekel a vallás, akkor miért vagy a "valláskritika" témakörben?:)

2015. máj. 13. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/70 anonim ***** válasza:
79%
19. A vallásgyakorlás nem érdekel. Más emberek gondolotai vagy a vallás hatásai emberekre/történelemre/tudományra igen. :)
2015. máj. 13. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!