Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ti hogyan jöttetek rá, hogy...

The Vault Dweller kérdése:

Ti hogyan jöttetek rá, hogy Isten nem létezik?

Figyelt kérdés

Arra lennék kíváncsi, hogy melyik volt az a pont az életetekben - már ha volt ilyen - amikor rádöbbentetek arra, hogy a vallások ígéretei üresek?


Nekem egy hosszú folyamat volt, ami azzal kezdődött, hogy ugyan nagyon vallásos nevelést kaptam, sosem éreztem jól magam az istentiszteleteken. Nem értettem, hogy miért. Ahogy az iskolában egyre többet megtanultam, egyre több kérdésem lett, amire egyszerűen hiába kérdeztem anyámat, és a többi hívőt, egyszerűen nem kaptam választ, vagy csak olyan válaszokat kaptam, amelyek finoman szólva hiányosak voltak, de kénytelen voltam elfogadni őket, ami valahogy rossz érzéssel töltött el. (Akkor még nem ismertem a kognitív disszonancia fogalmát)


(pl.: a kérdésemre, hogy "Ha a világ csak 6000 éves, akkor hogyan láthatjuk a több százezer fényévre lévő csillagok fényét?" azt a választ kaptam igen hívő nagybátyámtól, hogy "Azt csak a Jóisten tudhatja")


Aztán jött az egyetem, majd a "munka világa" megélhetési gondok, végül kivándoroltam Angliába, megszakadt a kapcsolat az übervallásos családi háttérrel, teljesen más környezetbe kerültem. Már nem jártam istentiszteletekre, mivel úgy éreztem, hogy az én tudok hinni Istenben úgy is, hogy nem járok templomba. (Ez így utólag igen vicces)

Aztán egy vasárnap eszembe jutott pár kérdés, és úgy gondoltam, hogy akár az interneten is utánanézhetnék ezeknek, hátha valaki tud ezekre választ. Hát tudott, találtam rengeteg oldalt, ahol annyira erőltetetten próbálták beleilleszteni a Biblia szövegét a modern tudományos ismeretek közé, hogy egyszerűen olvasni is fájdalmas volt, még az én minimális tudományos ismereteimmel is.


Aztán rátaláltam a Rational Wikire, ahol egy olyan válaszra bukkantam, ami addig eszembe se jutott: hogy egészen egyszerűen nem igazak a Biblia állításai, és azért nem is lehet őket beilleszteni az ismereteink közé. Most lehet röhögni, de tényleg el sem bírtam addig képzelni, hogy esetleg a Biblia nem igaz, viszont ahogy elképzeltem, hogy mi van, ha nem igaz, tulajdonképpen maradéktalanul választ kaptam az össze kérdésemre a csillagok fényétől kezdve Káin gyermekeinek misztikus anyján át egészen a Bábel tornyának képtelenségéig. Egy baromi nagy tehertől szabadultam akkor meg, aminek a létezéséről nem is tudtam.


Olyan sok időt töltöttem aznap olvasással, hogy másnap alig éltem a munkahelyemen, de nem bántam meg.


Másnak is van ilyen története, vagy csak nekem volt ennyire specifikus élmény a hittől való megszabadulás?



2015. máj. 13. 06:39
1 2 3 4 5 6 7
 31/70 anonim ***** válasza:
61%

Az 1. pont is butaságot mond, ugyanis TUDÁSBAN nincs különbség az ateisták között. Egyik se tud semmit semmiféle istenről - csak az egyiknek van egy hite ezzel kapcsolatban, a másiknak pedig nincs.


Az, hogy elfogad-e valamiféle felső erőt, az pedig tudásbeli problémát jelent.

Ugyanis ÉLETTELEN felsőbb erő nem létezhet. Olyan erő, amelyik nem a mi világunk része, nem is tudatos, viszont mégis hat a világunkra - te tudsz ilyet mondani?

Szokták példának hozni a sorsot, de ez nagyon rossz példa.

Ugyanis egy élettelen sors (ami véletlenszerűen hoz neked különféle dolgokat) - na, ez nem felsőbb erő. Ez a véletlen.

Egy olyan sors viszont, amelyik FIGYELI az életed, és e szerint dönt - ez pedig egy tudatos élő erő lehet csak. Egy isten.

Azt elhiszem, hogy létezik olyan ember, aki nem hisz az istenekben, viszont az igazságos sorsban igen - de ugye látszik, hogy ez egy fogalomzavar.

2015. máj. 13. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/70 Ozmium42 ***** válasza:
91%

A felettem kialakult vitához és csoportosításhoz csak ennyit fűzök hozzá:


[link]

2015. máj. 13. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/70 fairi1 ***** válasza:

"Tulajdonképpen az 1. pont az igaz, a többi mellébeszélés."nem káros, mert egy embert nem lehet egy paraméter alapján megítélni, egy ilyen dolog tényleg a vallásokra jellemző. Elhiszed amit mondtál. Igen, akkor oké, valamiben kételkedsz akkor hitetlen kutya.


"Azt tudom elképzelni, hogy az egész az ateisták megosztását célozza."

nincs olyan hogy AZ ateisták, nem kimondottan szervezet, hanem emberek csoportja világ minden táján, akiket "kivet" a vallásos társadalom, vagy maga az ember bújik ki a vallás kötelékéből.Ez különböző szintjei lehetnek.


Máskülönben ateisták többsége vallásos, követi amit követni kell különben retorziók lesznek.


"Lényegében mindegyik pont szerint besorolhatod az ateistákat valahova - tehát nincs olyan, hogy valaki az 1. vagy az 5. ponthoz tartozik, mert mindegyikhez tartozik."

ez is a lényege az egésznek:mit állít, mit tud, mit tesz stb.

gyenge ateista könnye lehet újra hívő, és később újra gyenge. addig az erősre ez nem jellemző. míg az erős csak gnosztikus lehet, addig a gyenge lehet akár agnosztikus vagy gnosztikus is. pl halálközeli élmény meggyőzheti. Egy erős ateistát nem fogja ez. stbstbstb.

2015. máj. 13. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/70 anonim ***** válasza:
100%

#33, még mindig nem érted az egészet.

A gyenge ateista pont az, aki nem lesz hívő, mert ő GONDOLKODIK. És nem győzi meg a halálközeli élmény sem egykönnyen: főleg, mivel már ismeri az élettani hátterét.

Persze más kérdés, ha valami olyan történik vele, ami CSAK egy isten hatása lehet (tehát NEM LEHET másnak a hatása).


Az erős ateista az hisz (ebben az egy dologban). Őt könnyebb meggyőzni, mert közelebb áll a hívőhöz.


Az a gond, hogy ha egy hívő elkezd gondolkodni az ateistákon, kapásból abból indul ki, hogy az ateista is mindenképpen hisz, hinni is akar, istent keres, stb. - és, ha nem, akkor pedig sérült, korcs, vagy szándékosan (de szintén hit alapon) utasítja el a dolgokat. El se tudja képzelni, hogy ez másképp is lehet.


Sajnos mindenki magából indul ki, és egy hívő gondolkodási képességei általában eléggé korlátosak - főleg a hit témájában.

2015. máj. 13. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/70 fairi1 ***** válasza:
83%

"Az 1. pont is butaságot mond, ugyanis TUDÁSBAN nincs különbség az ateisták között. Egyik se tud semmit semmiféle istenről - csak az egyiknek van egy hite ezzel kapcsolatban, a másiknak pedig nincs. "

Hohho, pedig nagyon van.

leggyakoribb az hogy nem hisz istenben,de azt már nem állítja hogy biztos nincs isten.


Egy erős ateista nem vallhat agnosztikus nézeteket. Ez világos. Ám a gyenge ateisták nagy része jó része nem tesz határozott állítást hogy tuti nincs isten,bár másik része állítja, hogy nincs isten,de meggyőzheted ha tudod.

Megtérések legjobb alanyai a gyenge, agnosztikus ateisták. Egy gnosztikus gyenge ateistát nem tudsz szóval megtéríteni, általában nagy behatás kell, hogy istenhit felé fogékony legyen.

2015. máj. 13. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/70 anonim ***** válasza:
71%

Nem. Ateista nem tér meg csak úgy.

Aki megtér - szívből, és nem csak kényszerből - az 2-féle lehet:

- agyi sérülés miatt (elveszti néhány képességét),

- vagy eredetileg is hívő volt, csak nem abban hitt, amire megtért. Vagy nem tudta, miben higgyen (ilyen is van).

2015. máj. 13. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/70 fairi1 ***** válasza:

"A gyenge ateista pont az, aki nem lesz hívő, mert ő GONDOLKODIK. És nem győzi meg a halálközeli élmény sem egykönnyen: főleg, mivel már ismeri az élettani hátterét. "

Nono,ez így nem igaz, az átélt élmény nagyon erős,így gondolkodást felülírhatja. Ember nem racionális lény, kevesen érik e azt a szintet hogy ilyen helyzetbe is racionális legyen. Ilyen után gyakori a hirtelen megtérés!


"Persze más kérdés, ha valami olyan történik vele, ami CSAK egy isten hatása lehet"

ez csak az ember fejében dől el, pl. sokan kétkedve fogadják a halálközeli élmények tudományos magyarázatát, és a haláltól való félelem nagyon erős. Pl vallások rá tudnak játszani: ateista vagy majd mész a pokolba.


"Az erős ateista az hisz (ebben az egy dologban). Őt könnyebb meggyőzni, mert közelebb áll a hívőhöz."

neki a nemhite erősebb, kb. tűz-víz a kapcsolat. erős ateista tudja, hogy nem létezhet Isten, kb lehetetlenség. isten jelenne meg szeme előtt azt is betudná hallucinációnak.


"hogy az ateista is mindenképpen hisz, hinni is akar, istent keres, stb. -" mivel egy részükre talán igaz, keresi a helyét a világban, istenben nem hisz,de térítésre jó alany, erre vadszik a szekták többsége. Sok ateista rosszul képzett tudományokból, kb bulvár szinten, és jól előadva a dolgokat, ráharaphat a szektára.

Ezekből lesznek az, hogy ateista aki megtért.hallelujah.

2015. máj. 13. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/70 fairi1 ***** válasza:
60%

77%

" Nem. Ateista nem tér meg csak úgy. "

sztem ez valami berögzült hülyeség nálad.

Sokan azért lesznek ateisták, mert nem érte őket vallási hatás,egész mizériát elkerülték. Pl manapság már gyakori.

Ezek nem hívők, megkérdezed azt fogják mondani nincs isten.

Ám nem immúnisak a vallások eszközeire. Nincs szerzett immunitás a vallási "mémek" ellen. Mivel te gondolkodásra vagy nevelve, így minden infót megszűrsz, szinte személyiségeddel született ez az immunitás (először kételkedj, és csak utána fogadd el),valszeg agykárosodás kellene hogy ezen változás essen.


Sokaknak nincs nevelés, kritikus gondolkodáshoz nem értenek, tudományhoz se max bulvárszinten és kell egy profi hittérítő és beleesnek a csapdába.

2015. máj. 13. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/70 anonim ***** válasza:
56%

No igen: itt jön az, hogy ki mennyire tudatos és képzett.

Ma még egyáltalán nem divat ateistának lenni, így nyugodtan lehet mondani, hogy az ateisták többsége tudatos is és kellőképpen képzett is. Ők nem fognak megtérni egy katasztrófa hatására sem: mert TUDJÁK, hogy nincs értelme.


Kivétel az, aki ateistának mondja magát, de mégsem az - találkoztam már ilyennel. Arra igaz, amit itt mondtál.

2015. máj. 13. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/70 anonim ***** válasza:
56%

"mert nem érte őket vallási hatás"

De attól még nem feltétlenül ateista! Akkor sem, ha annak mondja magát.

Ő az, aki LEHET hívő - úgy, hogy nem tudja, miben hisz majd. De hajlama szerint hívő.

Ezt mondjuk ki is lehet deríteni a gondolkodásából.


Aztán előfordul olyan is, hogy az ilyen ember tényleg ateista lenne - de pl. azért csatlakozik a hívőkhöz, mert elfogadja a tekintélyelvet, becsapják, megfélemlítik, stb.

Na: ez pedig a képzésbeli hiányosságok miatt lehetséges így.


Persze ez itt már elnevezésbeli kérdés is:

ateista-e az, aki MOST ÉPPEN nem hisz - de amúgy minden hajlama megvan rá? Ha így határozzuk meg az ateistát (t.i: hogy most éppen nem hisz az istenekben) - akkor igen.

Én azért jobbnak érzem azt a meghatározást, hogy ateista az, aki egyáltalán nem hisz - és, ha rajta múlik, nem is fog.

2015. máj. 13. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!