Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ha már a pápa is elfogadja az...

Ha már a pápa is elfogadja az evolúciót Charles Darwintól, akkor a Teremtés könyvét egy az egyben mesének/mítosznak/hazugságnak vehetjük?

Figyelt kérdés
Mert mind a kettőt egyszerre azért mégsem fogadhatjuk el.
2015. jún. 26. 13:16
1 2
 11/19 ceri ***** válasza:
16%

"Tehát akkor mese az egész Teremtés könyve."


Nem, a nagy bumm elmélet a mese, amely folyamatosan változik, méghozzá abban változik amiről szól, ami a lényege. Pl az antianyag eltűnése hosszú ideig sok problémát okozott, de ma is csak elméletek vannak, hogy hova tűnt. És tudományos alapon nem is igazolható. Pl kísérletileg. Nem ismételhető meg tetszőlegesen stb, tehát nem felel meg a tudományos kritériumoknak. Ennek ellenére ezt általában elfogadják ténynek. Vagy mi az a sötét energia és -anyagnak nevezett valami, hol van, ami különben a világegyetem több mint 90%-át kiteszi. Erre is csak hipotézisek vannak. Ilyen alapon vessük el az összes tudományos eredményeinket, mert minden onnan indult.

A bibliát viszont fikázzák lépten-nyomon, pedig az nem tudományos célra készült 2-3000 éve. Ettől persze még az úgy szó szerint nem lesz igaz, csak mire ez a nagy hadakozás és tiltakozás ebből a szempontból? Van azzal lényegi gond is épp elég. Érdemesebb lenne azzal foglalkozni.

2015. jún. 26. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:

NEM, csupán a következő részei mesék:

-Teremtés (2x)

-Özönvíz

-Bábel tornya.

A többi része nem mond ellent!

2015. jún. 26. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
78%

Na most itt van mindenféle kritika, hogy nem ismételhető meg a Nagy Bumm, ezért eleve hülyeség, meg hogy minden részletét nem ismerjük, ezért el kell vetni...

A lényege az, hogy jó magyarázatot ad arra, hogy mi történhetett, és más jó magyarázat nincs.

Ami még lehetne, az egy rakat eredetmese - nem, nem csak a bibliai, de azt nagyon nyomatni akarják. A bibliai teremtés mellett (meg az özönvíz és Bábel-tornya) viszont szintén nincsenek bizonyítékok, szintén nem megismételhetőek, ugyanakkor rengeteg ellentmondás fedezhető fel a ma tapasztalt világ és ezen mesék állításai (és párszor önmaguk állításai!) között.

2015. jún. 26. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
77%
A Teremtés könyvének nagy része példabeszéd, illetve ókori zsidó eredetmondák együttese.
2015. jún. 27. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
46%

Kérdező:


Amikor erről gondokodsz, vedd számításba azt is, hogy a Teremtés könyvét az ókorban írták, végleges formáját valószínűleg a Kr.e. 5. században érte el. Ebben az időben ismeretlen volt még az evolúció, de népeknek megvoltak a kezdetekről szóló saját gondolataik.


A zsidó nép sem volt más, mint a többi ókori nép, sőt, ha alaposan vizsgáljuk a Teremtés könyve 1-11. fejezetét, akkor arra a következtetésre juthatunk, hogy a környező világképpen szemben írták. Ugyanaz a mitologikus, képes nyelvezet mint a korabeli nemzeteknél, viszont a belső mondanivalóban éppen ellentétes velük. Ez már önmagában jelzi felénk, hogy a Teremtés könyve szerzője nem történelmet ír az 1-11. fejezetben, hanem a kornak megfelelő divatos stílusban egy világmagyarázatot.


Mitológiának tehát felfogható a Teremtés könyve, de hazugságnak nem.

2015. jún. 28. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
78%

"Nem, a nagy bumm elmélet a mese, amely folyamatosan változik, méghozzá abban változik amiről szól, ami a lényege. Pl az antianyag eltűnése hosszú ideig sok problémát okozott, de ma is csak elméletek vannak, hogy hova tűnt."


-Csúsztatsz és terelsz, itt a kérdésnek köze sincs a kozmológiához, modern fizikához te pedig minden ok nélkül előhuzakodsz egy teljesen másik, irreleváns témával.


-Attól, hogyha a modern tudomány csupa-csupa hülyeséget állítana és a tudományos elméletek egyike se lenne köszönőviszonyban sem a valósággal, az attól még nem igazolná egyik vallás tanításait sem.


-Nem is értem miről beszélsz mellesleg, az anyag-antianyag annihilációról rengeteg mindent találni simán a neten is, nem is beszélve a normális szakkönyvekről.


"És tudományos alapon nem is igazolható. Pl kísérletileg"


Micsoda, az ősrobbanás? Lehet, de nem is szükséges, mivel a rendelkezésre álló megfigyelések alapján az ősrobbanás modell teljesen plauzibilis, logikus következtetés. Persze ettől függetlenül lehet, hogy nem igaz, de ha téves, akkor arra (csakúgy mint minden érdemi eredményre) tudományos módszerrel fogunk rájönni, nem pedig a vallás kinyilatkoztatásokra, homályos eredetű, toldozott-foltozott szent szövegekre épülő "módszertanával".


"Nem ismételhető meg tetszőlegesen stb, tehát nem felel meg a tudományos kritériumoknak"


A reprodukálhatóság semmilyen épelméjű tudományfilozófus szerint nem követelménye a tudományosságnak. Ilyen alapon a csillagászat sem tudományos, mert nem tudjuk megismételni az adott eseményeket.


"Vagy mi az a sötét energia és -anyagnak nevezett valami, hol van, ami különben a világegyetem több mint 90%-át kiteszi. Erre is csak hipotézisek vannak. Ilyen alapon vessük el az összes tudományos eredményeinket, mert minden onnan indult. "


Csak tudod több probléma van itt az analógiáddal.


A tudományos megismerési módszertan empirikus-logikai alapokon működik, és több olyan metódust találtak ki a tudományfilozófusok, amik a megbízhatóságot növelik. A korábban megfigyelt, igazolt adatok alapján lehet további következtetéseket levonni, predikciókat végezni és azokat ellenőrizni. Ez természetesen önreflexív módon működik és ha valahol, valami hiba csúszott a rendszerbe, akkor az ki fog derülni, mert az elméletek egymásra épülnek és emiatt a hiba nem igazán maradhat örökre rejtve. Ráadásul csak a tudomány segítségével szereztük meg az összes eddigi a világról szóló objektív ismeretünket, és ha valami téves (mint ahogyan arra volt már példa korábban is), szintén a tudósok dolga ezt a tévedést korrigálni, mert a módszertani alap náluk áll rendelkezésre.


"A bibliát viszont fikázzák lépten-nyomon, pedig az nem tudományos célra készült 2-3000 éve. "


Ez szép és jó, de sokan ma is arra használják.

2015. júl. 1. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:

"Ha már a pápa is elfogadja az evolúciót Charles Darwintól, akkor a Teremtés könyvét egy az egyben mesének/mítosznak/hazugságnak vehetjük?"


Nem! A Biblia igazsága nem relatív, hanem abszolút. Nem függ a pápa véleményétől, az állhatatlan, ide-oda sodródó ál "hívőkétől", Darwin meséjétől, néhány természettudós filozofálgatásától (törzsfejlődés).

És láss csodát, egyre több természettudós veti el a törzsfejlődést, a tudományos lehetetlenségére hivatkozva.

2017. febr. 9. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

@17:


1. senkit nem érdekelnek a jehovások


2. hazudsz

2017. febr. 9. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

Hejj, de régi kérdés!


"A Biblia igazsága nem relatív, hanem abszolút." - Szóval akkor a megkövezést vissza kellene vezetni a joggyakorlatba, pl?


"Darwin meséjétől" - Ha az mese, akkor a Teremtéstörténetecskék mik? :D Csapongó fantáziák?


"És láss csodát, egyre több természettudós veti el a törzsfejlődést" - Öhmn, érdekes, én valahogy pont a fordítottját látom: egyre több természettudományos berkekben mozgó ember veti el a vallásosságot.

2017. febr. 10. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!