Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hívők! Istennek miért kell...

Hívők! Istennek miért kell jónak lennie?

Figyelt kérdés

Vitáim során sokszor megkaptam a kritikát, hogy túl emberinek akarom képzelni Istent, pedig ő annál jóval felette van.

Mégis, mikor értelmetlen, vagy legalábbis felesleges mészárlásait olvassuk, nem tudom az ember fölé helyezni, mert ezek a módszerek, az ember módszerei.


Szóval, végső soron miért ne lehetne Isten emberien tökéletlen, mint amilyenek a Görök istenek voltak?


Tőlük a logikátlanság, agresszió, fortélyok és minden egyéb tulajdonságuk és cselekedetük embertársaink bensőjét tükrözték. Így mikor ők követtek el szörnyűségeket a népek ellen, még az is közelebb állt hozzánk, mert elfogadtuk, hogy többé-kevésbé csak az erőviszonyok építik meg a hidat ember és istenek között.


Ezzel szemben, ha Isten nem jelentené ki magáról, hogy tökéletes, jó és oltalmazó, akkor mi más módon tudnánk ezekre következtetni?



2015. júl. 16. 12:02
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Melyik istenre gondolsz? e világ istene, sátán ugyanis el akarja hitetni az emberekkel, hogy amit ő csinált, az valójában a Teremtő műve. régebben is, ma is, és a jövőben is ez az ő technikája. Jézustól ezt tudhatjuk róla.
2015. júl. 16. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
50%
ja,és ajánlom a felülést, és pár hónap múlva cserélheted a nevedet kockahasra.
2015. júl. 16. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Természetesen nem Sátánról beszélek, hanem Istenről, nagy kezdőbetűvel. És a Bibliában leírt tetteiből indultam ki, nem az azutániakra...azok épp elég ingatag lábakon állnak.
2015. júl. 16. 12:49
 4/13 anonim ***** válasza:
51%

Remélem, hogy amit írok, az értő fülekre talál és nem azonnal leidiótázol. :/


Amikor Mózes született, akkor az egyiptomi fáraó parancsa az volt, hogy öljenek meg minden 2 év alatti gyermeket a zsidók között. Ez valahogy nem kelt tagadókban felháborodást. Amikor viszont Isten tízszer figyelmezteti, hogy engedje el az ingyen segédmunkásait, mert azok az ő népe és a fáraó beint, és Isten a legkeményebb büntetéshez folyamodik, csak mert őkelmének nem volt kedve elengedni a zsidókat (még az egyiptominak kell gürizni, hát hol élünk mi???), akkor máris jön a hű de kegyetlen az Úr felkiáltás.


A moabita király a saját fiát égette el, mert náluk a gyermekáldozat megszokott volt és ha a saját gyerekével így bánt, gondolhatod, hogy a többi ember mit kapott. Az Úr ezért bosszút állt, de már megint nem tetszik ez a tagadóknak.


Esküszöm nem értem: ha engedi a gonoszt, akkor az a baj. Ha bosszút áll érted, mert valaki bántott, akkor az a baj. Ha türelmes és kegyelmes, az a baj, ha úgy dönt, hogy valaki érdemtelen erre az életre, mert átadta az egész lelkét a gonosznak és ezért kiemeli az élők közül, akkor az a baj.


Lenne bármi is, ami nektek megfelel?

2015. júl. 16. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Lássuk be, ez az isten is túl emberire sikerült. Legközelebb jobbat teremtünk.
2015. júl. 16. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Ha elfogadjuk Jézust és hiszünk a tanításának, akkor abból egyenesen következik, hogy Isten jó. Ő azért jött, hogy megismerhessük Istent, mert igazán az Ószövetség népe sem ismerte.
2015. júl. 16. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 fairi1 ***** válasza:

53%

"Amikor viszont Isten tízszer figyelmezteti, hogy engedje el az ingyen segédmunkásait, mert azok az ő népe és a fáraó beint, és Isten a legkeményebb büntetéshez folyamodik, csak mert őkelmének nem volt kedve elengedni a zsidókat"'

szóval akkor Isten él a legemberibb tulajdonságokkal: Tömeggyilkosság!Bosszú! Kollektív bűnösség. hatalommal való visszaélés!

Végtelen lény a leggyarlóbb és nem több mint egy véreskezű diktátor ki a zsidóknak kedvez.Nem jobb mint a fáraó.


Igazából nincs semmi baj, csak akkor ha tették valami jónak vagy nemesnek akarod eladni.


" Az Úr ezért bosszút állt, de már megint nem tetszik ez a tagadóknak. "

bosszú a legemberibb tulajdonság, nincs ebben semmi isteni, semmi jó.

Elvileg ezer megoldást választhatna..

Persze erre rájöjj érdemes szélesíteni látóköröd más filozófiákkal...

Hi no Tori,érdemes megnézni, bűn és büntetés kérdésével foglalkozik, nem keresztény nézőpontból, hanem távolkeleti.

2015. júl. 16. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 fairi1 ***** válasza:

"hiszünk a tanításának, akkor abból egyenesen következik, hogy Isten jó"


nem feltétlen, hihetsz a tanításában, ahogy hihetsz Hitler gondolataiban is,de ez nem fogja jelenti hogy bármelyik is Jó.

Következtetés van egy kis bakugrás.


Aki kollektív büntetést alkalmaz az már per definíció szerint se lehet Jó, sőt Igazságos se.

2015. júl. 16. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 ceri ***** válasza:

Önmagában nincs értelme kijelenteni olyat, hogy valaki, valami jó-e vagy éppen rossz. Mi viszont egy -állítólag isten által teremtett- világban élünk, amelynek megvannak a maga törvényei. Szűkebb értelemben véve, a földnek is és benne az emberi életnek, társadalomnak is vannak törvényszerűségei. Az emberek egymáshoz való viszonyát írott és íratlan szabályok (erkölcs) határozzák meg. Elviekben minden ember egyenlő esélyeket kell, hogy kapjon. Nem feltétlenül anyagiakban, hanem jogokban. Nem egyenlősdire gondolok, hanem az egyedeket egyformán kielégítő egyedi, de nagyjából egyenlő lehetőségekre. Mint ahogy az egyes sejtjeink is működhetnek egészségesen, függetlenül attól, hogy melyik szervünk milyen sejtjéről van szó. Az egészséges szervezetben minden sejtünk elvileg megkapja amire szüksége van és egészségesen, boldogan teszi ezért a dolgát. A májsejt nem irigykedik a tüdőre, hogy amaz oxigént kap, én meg mérget. Teszi amihez ő ért, és megkapja ami jár neki.

Elvileg így kellene az egyénnek is hozzáállni a társadalom közös jójához. Az élet elrendezi, hogy ki mihez ért jobban, ki miben tudja magát megvalósítani.

Isten az embernek meghatározott erkölcsi törvényeket, amelyek nem mondhatnak ellent sem a fizikai világ törvényszerűségnek, sem a kollektív és mindenkinek járó jogoknak. A földi élet, de benne az emberi társadalom is akkor működik mindenki számára a legjobban, ha ezek a törvények jól -minél jobban- működnek. Ha nagyon nem ez van akkor az van, amit az egyes embernél betegségnek hívnak. Beteg lesz egy nagyobb egység, a társadalom. Ma ez van. És beteg lesz a világ -vagy isten- akinek vagy aminek a része vagyunk.

Ha mi felfogjuk, hogy ennek a nagy egységnek a nagyon fontos és egyedi részei vagyunk. akkor fel sem merülhet, hogy Isten a nagy egység rossz is lehet. Hiszen a nagy nélkül a sejt sem marad életben, és beteg, nem együttműködő sejtek jelenlétében az egész is szenved.

Az általad említett görög politeista szemlélet teljesen hibás, mert a világ nem így épül fel, mint ahogy az ott megfogalmazódik. Azok az istenek nem is felelnek meg az Isten, mint teremtő egység fogalmának. Zeusz sem. Az egy nevetséges színdarab. Az emberek magukról formázták, emberi hibákkal felruházva őket.

Egy játék. És nem azért mert én mondom, hanem mert az emberi gyarlóság és nem a világ törvényszerűségei szolgálnak mintául. Ilyen meggondolásból pedig nem lehet komolyan venni.

2015. júl. 16. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

"Az általad említett görög politeista szemlélet teljesen hibás, mert a világ nem így épül fel, mint ahogy az ott megfogalmazódik."


A keresztény Istennel szemben, viszont teljesen őszinte. Én is mondtam, hogy a görög istenek és emberek közti hidat, csupán az erőviszonyok jelentik, de a gondolat, hogy egy emberi isten, emberi lényt (magát az embert) akarjon létrehozni, a gyakorlatban nem tartalmaz semmi kivetnivalót. (hű még hányszor fogom kimondani, hogy ember)


Egyébként ceri értem amit mondasz, és nem is tudnék belekötni, de az analógiában az a hátrány, hogy a sejtjeink nem gondolkoznak, nincsenek vágyaik.


Az ember egy rendszer szerint él, egy rendszer szerint születik, majd hal meg. De elsősorban nem a társadalom szabta törvények szerint, hanem a veleszületett ösztönök, és mint mondtad, íratlan szabályok szerint. Ebből eredeztethető, hogy az általad leírt törvények sosem fognak 100%-osan működni, főleg nem egy bizonyos egyedszám fölött.

John Locke társadalmi szerződése is, a velünk született jogok lemondásáról szólnak (vagy inkább cseréjéről) de reflexszerű ragaszkodásunk ezekhez a jogainkhoz, felborítja a társadalmi rendszert.


És most fogalmam sincs, hogy ezt hogy akartam Istenhez kötni, de majd ha lesz időm, talán sikerülni fog xd


"Esküszöm nem értem: ha engedi a gonoszt, akkor az a baj. Ha bosszút áll érted, mert valaki bántott, akkor az a baj. "


Teljesen jogos a mondandód, és én is azon a véleményen vagyok, hogy van megbocsájtást érdemlő, sőt, elvárt gyilkosság/gyilkos. De ez nem Isten. A kollektív büntetés és özönvíz épp oly fájdalmasak voltak az ártatlanoknak, mint akárcsak a bűnösöknek is. Aztán az öngyilkosság büntetésével sem értek egyet, de az már egy más téma, amit tényleg nem itt szeretnék boncolgatni.


Tehát megismételném magam: Ha Isten nem jelentené ki magáról, hogy ő jó, akkor mi más módon juthatnánk erre a következtetésre?


Kétségkívül felajánlja a mennyországot, igazságot is hozott már, és hirdet pozitív erkölcsi üzeneteket, de ezek elegek ahhoz, hogy szemet hunyjunk felesleges, mellette fájdalmas tetteiről?

2015. júl. 16. 20:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!