Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hívők! Istennek miért kell...

Hívők! Istennek miért kell jónak lennie?

Figyelt kérdés

Vitáim során sokszor megkaptam a kritikát, hogy túl emberinek akarom képzelni Istent, pedig ő annál jóval felette van.

Mégis, mikor értelmetlen, vagy legalábbis felesleges mészárlásait olvassuk, nem tudom az ember fölé helyezni, mert ezek a módszerek, az ember módszerei.


Szóval, végső soron miért ne lehetne Isten emberien tökéletlen, mint amilyenek a Görök istenek voltak?


Tőlük a logikátlanság, agresszió, fortélyok és minden egyéb tulajdonságuk és cselekedetük embertársaink bensőjét tükrözték. Így mikor ők követtek el szörnyűségeket a népek ellen, még az is közelebb állt hozzánk, mert elfogadtuk, hogy többé-kevésbé csak az erőviszonyok építik meg a hidat ember és istenek között.


Ezzel szemben, ha Isten nem jelentené ki magáról, hogy tökéletes, jó és oltalmazó, akkor mi más módon tudnánk ezekre következtetni?



2015. júl. 16. 12:02
1 2
 11/13 ceri ***** válasza:

"Egyébként ceri értem amit mondasz, és nem is tudnék belekötni, de az analógiában az a hátrány, hogy a sejtjeink nem gondolkoznak, nincsenek vágyaik. "


Ezt honnan veszed? Természetesen nem azon a szinten gondolkodnak, mint az egész. Mint ahogy az egyén sem társadalom szintjén gondolkodik.

Mindenesetre van egy közös vezérlő elv, amely valamilyen szinten működik. Pl ott vannak a fehérvérsejtek. Ha nem lenne ez a "közösségi érzés" -most tekintsünk el attól, hogy hogyan működik- akkor mi módon tennék a dolgukat?

Vannak ilyen betegségek amikor nem működik ez a rendszer, amikor hiányzik ez a közösségi érzés. Autoimmun betegségeknek hívják ezeket, mikor a test nem ismeri fel a saját fehérjéit. Vagy ott van a rák, amikor egy téves információjú sejt minden másik rovására kezd el élni kiválasztottként. :)

Tudod hibák mindig vannak. Életünkben több 100-szor indulnak el kimutathatóan (agyi CT) rákos folyamatok. Ilyenkor a test (az egész) vagy túléli valahogy a bűnözést, vagy ha az túlhalad egy szintet, akkor pusztul az egész.

Az orvoslás nem tesz mást, mint tömeggyilkosságot hajt végre ezeken a hibás sejteken -mellékesen persze rengeteg nem hibáson is- pl. kemoterápia. De van amikor az egész sokkal szelídebben megoldja a kérdést, és eléri hogy a helyes közösségtudat információ domináljon, a rossz pedig elhaljon.

Na ez az utóbbi társadalmi szinten a jézusi út.


Isten azért nem lehet tökéletlen, mert tökéletes. Mert őt hívjuk tökéletesnek. Ez nem játék a szavakkal. Ő az egészség, az együttműködés, a közös jó mentén történő működés. Az egyetlen változat a sok lehetséges közül, amely nem tartalmaz olyan információt amelyet mi a betegséggel azonosítunk, annak hívjuk.

Az már más kérdés, hogy a különböző vallásoknak ezt az információt mennyire pontosan sikerül megfogalmazni. Az ábrahámi vallásoknak (judaizmus és a rájuk épülő kereszténység, iszlám) meglátásom szerint ez nemhogy nem sikerül, hanem egyenesen az elrákosodást segítik elő.

A keleti tanok pl buddhizmus, de Jézus tanai is, az egészség információjának megfogalmazásai egy-egy bizonyos szinten.

Élet vagy halál ez a tét. Ehhez képest a görög mitológia egy bugyuta kis "mit egyek ma reggelire ilyenkor fél 9-kor" epizód.

2015. júl. 17. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 fairi1 ***** válasza:

ceri

"Mindenesetre van egy közös vezérlő elv, amely valamilyen szinten működik."

tényleg azt gondolod valahogy mágikusan beszélgetnek a fehérvérsejtek hogy mit kell tenniük?

sejtek kemotaktikus ingerre válaszolnak, amit különféle komplex receptor és citokinkölcsönhatások modulálnak.

Steptococcus azért egy rettegett baci, mert van néhány olyan fehérjéje ami hasonlít az emberi fehérjékre, emiatt olyan ellenanyag termelődhet ami végül mi sejtjeinhez kapcsolódik, és az immunrendszer többi eleme meg is indítja a szervezet ellen a támadást. Sokan meghaltak régen mandulagyulladásban...


nem értem milyen közösségi érzésről beszélsz..


"Na ez az utóbbi társadalmi szinten a jézusi út. "

vagyis az a Jézusi út, ha senki nem képes gondolkodni,és mint egy droid él,aki csak ingerre adja a választ,és nem tudja amit csinál az jó vagy nem, csak követi a közösségi ingereket. Mivel az immunrendszerre sajnos ilyen..


"Mert őt hívjuk tökéletesnek. Ez nem játék a szavakkal. Ő az egészség, az együttműködés, a közös jó mentén történő működés. "

pedig az játék a szavakkal, igazi tökéletesség mikor a (zárt) rendszer eléri a maximális entrópia állapotát.Ha innen nézzük mindenféle isteni lény csak egy anomália.


"Az már más kérdés, hogy a különböző vallásoknak ezt az információt mennyire pontosan sikerül megfogalmazni."

mikor megfogalmazza valaki mi a tökéletes,saját vágyaiból és embertársaiból fog kiindulni.


Annyi igaz kistávlatokban lehet tökéletes dolgokat megfogalmazni:pl tökéletes gömb,ez definiálható.


Ám tökéletes entitás, vagy tökéletes társadalmi rendszer,na ez inkább tűnik értelmetlen dolognak.


A tökéletes "együttműködés, a közös jó mentén történő működés" közösség szintjén a Jó, de egyéni individuális szinten a legnagyobb tökéletlenség. Közös Jó, egyéni szinten lehet nagyon rossz, és együttműködés se mindig hasznos.

2015. júl. 17. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:

"Ehhez képest a görög mitológia egy bugyuta kis "mit egyek ma reggelire ilyenkor fél 9-kor" epizód."


Ezzel azért vitatkoznék, mert te, egy horrorfilmet és egy vígjátékot próbálsz mérlegelni, csak az egyiknek előnyös szempontokból.


Az ókori görög vallás, másra alapozott, márpedig az emberi függetlenségre. Az ember halhatatlanságát nem hit kérdéseként adta meg, hanem egy valós lehetőségként, csakhogy példát mondjak. Az isteneik is kifinomultak a maguk szerepében, és nem idealizált dolgokról beszélek. A változó, egymással vetekedő erkölcsi nézeteket is szimbolizálják, mikor egy adott kérdésben még az istenek is egymás ellen fordulnak.


Mellettük persze ott van, az egoizmus, a gáncsoskodás közöttük, a gyarló emberi gondolkodásmód, de magának a vallásnak értéke van/volt, ahogyan mondandója is.


A különbség, ami talán téged is jobban zavar, hogy a görög vallás inkább a "sejteknek" íródott, mintsem az egész "szervezetnek" ahogyan azt a Biblia teszi.


"Az orvoslás nem tesz mást, mint tömeggyilkosságot hajt végre ezeken a hibás sejteken -mellékesen persze rengeteg nem hibáson is- pl. kemoterápia."


Szóval, ilyen logika alapján, a börtöntöltelékek szisztematikus leölése, szerinted megengedhető lenne?


Érdekes azonban, hogy míg Isten folyton beleavatkozott, és formálta a társadalmunkat, akkor folyton akadt is munkája. Most viszont, hogy hosszú-hosszú évekre békén hagyott minket, viszonylag milyen sikeresek lettünk, minden szempontból. Nem lehet, hogy Isten maga generálta a gondokat, valami közvetett, akaratlan módon?

2015. júl. 17. 21:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!