Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Próbálta már valaki a biblia...

Próbálta már valaki a biblia alapján (indirekt mód) bebizonyítani hogy isten csak a társadalom halálfélelem miatti kitalációja?

Figyelt kérdés

Mostanában sokat szoktam gondolkozni rajta, és valahogy belülről érzem, legbelül sejtem, hogy a biblia és sok évszázadra visszamenőleg az eddig felállított (és működő) társadalmi modellek segítségével, ill. talán még ezekkel együtt emberi sorsok összevetésével tisztán lehetne bizonyítani isten nemlétezését.


Sokszor az is a megérzésem, h. a világegyetem alaptörvényeinek felírásai sokat lendítenének az utóbbi javára...


De amint próbálkozok a megérzéseim összefoglalásával, túl bonyolultnak tűnik az egész, egyszerűen nem vagyok elég okos hozzá : Olyan ez, mintha nem lenne különösebb affinitásom a matekhoz, és úgy próbálnám az egyik legnagyobb és legösszetettebb matematikai tételt bebizonyítani.


Azt érzem, h. lehetséges bebizonyítani, h. a keresztény vallás az emberiség történetében egy jótékonynak szánt kitaláció volt, de ehhez egy kiemelkedően okos, nagyon komplex gondolkodásra képes ember kéne.


...én azért remélem, hogy egyszer valaki ezeket képes lesz pontosan leírni...


2015. aug. 29. 16:40
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
42%

Sokszor és sokan próbálkoztak már ilyesmivel. Általában az volt a menetrend, hogy ha nem volt elég az általuk kifundált érvelés, akkor jött a fizikai erőszak.


Egyébként miért pont a kereszténység csípi a szemedet?

Az iszlám és a zsidó vallás nem zavar? Meg a többi vallás?

2015. aug. 29. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:
52%

szerintem a "halálfélelem" "megmagyarázhatatlannak tűnő dolgok megmagyarázása" mai vallások esetében már teljesen irreleváns, többnyire az feltételez ilyet aki talán még életében nem beszélt vallásos emberekkel(valamelyik világvallás gyakorlója nem csak amolyan maga módján hisz valamiben), vagy ha igen nem ilyesmiről


ha csak ateistaként foglalkozik valaki mondjuk történelemtudományos keretek között a vallásokkal (én is ilyen vagyok) ilyesmi már fel sem merül


a bibliát említetted, javaslom keress egy zsidót vagy keresztényt, de akár muzulmánt is, és rájöhetsz majd, hogy ezeknek a vallásoknak aztán semmi köze a halálfélelem elöli rejtőzködésnek, sőt sok esetben még jobb is lenne ha egyszerűen meghalnánk és vége


a keleti vallások pedig alapvetőnek tartják, hogy sosem halunk meg, és valahogy ehhez akarnak alkalmazkodni vagy kitörni belőle, a buddhizmus pl kifejezetten a végleges halálra törekszik (na ez így tudom hogy nem pontos, de egyszerűség kedvéért)

2015. aug. 29. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
60%

(1-es vagyok)


A 2. válaszoló nagyon jól összefoglalta a dolog lényegét.


Szinte naponta van hasonló kérdés a gyakorin, ahol összekeveredik a szezon a fazonnal. Akár copyzhatnám is a szokásos válaszom:


A tudománynak nem feladata, hogy alátámassza vagy megcáfolja a vallások világképeit.


A vallásoknak sem feladata, hogy alátámasszák vagy megcáfolják az éppen aktuális tudományos világképet, ami úgyis folyton változik. (Itt is meghúzódik a határ a vallásos és a szektás gondolkodás között, hogy mi a viszonya a tudományokhoz.)


Leegyszerűsítve azt lehet mondani, hogy a vallások pont olyasmivel foglalkoznak, ami nem tárgya, és sosem lehet tárgya a tudományoknak. (Pl. erkölcs.)

2015. aug. 29. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 anonim ***** válasza:

Az #1-es válaszoló felvetésére és a kérdésre is reagálva, én úgy gondolom, hogy a hasonló megérzésekkel, intuíciókkal "küzdő" embereknek, nem feltétlenül csak a kultúrális közeg által determinált volta miatt a kereszténység az, ami csípi a szemét (elsősorban). Ilyesfajta intuíciókkal azt gondolom olyan emberek is gyakran bírnak, akik okkult dolgokkal foglalkoznak. De sajnos ez sem feltétel, mert még ezer féle módon lehet ilyen hasznos megérzésekkel fertőződni.

Kívánom hogy mielőbb megszabadulj az ilyen jellegű megérzéseidtől Jézus által.

2015. aug. 29. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:
8%

"Egyébként miért pont a kereszténység csípi a szemedet?

Az iszlám és a zsidó vallás nem zavar? Meg a többi vallás?"


Minket itt mi a tökömnek zavarjanak ezek, amikor itt a keresztények zaklatnak minket?

2015. aug. 29. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 Pietrosol ***** válasza:

Szia!


Az a helyzet a felvetéseddel, hogy (ha már kereszténység) Jézus Krisztus tanításai nem a jövőre és kifelé irányítják a figyelmet. Az alaptétel az éberség a jelen pillanatban, hiszen csak ezzel rendelkezel! Sőt, az elme múltba és jövőbe (már és még nem létező időbe) járkálásától és félelmeitől való megszabadulásra buzdít.

2015. aug. 29. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 anonim ***** válasza:
78%

# 5


Szegény. Biztosan agyon vagy zaklatva.

2015. aug. 29. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 ceri ***** válasza:

Nem hinném, hogy a halálfélelem miatt...

Eléggé félelmetes lehet egy félősnek ha Isten megítéli a cselekedeteit. Legalábbis ami az ábrahámi vallások istenét illeti. Garantált a pokol mindenkinek. :) Az elmebeteg, ellentmondásos JHVH-nál semmit sem lehet tudni.


Isten nemlétét nem lehet bizonyítani. Azt esetleg lehet, hogy a vallásokban leírt isten -úgy ahogy azokban meg van határozva -értelmetlen, ellentmondásos, stb, de hogyan lehetne bizonyítani bármit ami nem része a világunknak? Még az elvileg megismerhető világunkban is lehet rengeteg búvóhelyet találni. Ezt a világot sem ismerjük. Egyenlőre még földön kívüli életet sem nagyon tapasztaltunk. Legfeljebb annyit sejtünk, hogy a földön kívül keletkezik élet. Valószínűsíthető, hogy az élet mindenfelé jelen van a kozmoszban. Valószínű !!!

Szóval ilyen okos ember nincs és nem is lesz. Ahhoz viszont nem kell sok ész és erkölcsiség, hogy a zsidók istene nem isten, mert egy istenhez méltatlan az a mocskos fertő, aminek az ábrázolva van. Az ábrázolás azonban annak "alkotóját" minősíti, és persze a közönséget, aki valamilyen módon viszonyul ehhez.

2015. aug. 29. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 Komlós Henrietta ***** válasza:
71%

A kereszténység nem a halálfélelem leküzdésének segítésére jött létre, ennél jóval komplexebb dolgokról van szó.


"Azt érzem, h. lehetséges bebizonyítani, h. a keresztény vallás az emberiség történetében egy jótékonynak szánt kitaláció volt"


Olvasd el a Quo Vadis-t. Ez a mű elég hiteles képet fest az akkori történelmi viszonyokról és jól beleláthatsz abba, miért volt sok embernek lelki szükséglete egy újfajta közösséghez tartozni. Sokaknak elege lett a Római Birodalom elnyomásából és kegyetlenkedéseiből, valamint a zsidó vezetők farizeus-hozzáállásából. Hogy a szerző egyik mondását idézzem, "a görögök elhozták a világba a bölcsességet, a rómaiak az erőt, a keresztények pedig a szeretetet."


Az a tény, hogy még üldözték is őket emiatt, csak még elszántabbá tette ezeket az embereket és így sztoikusabban álltak a halál gondolatához, mint mások, de ez szerintem már inkább az átszellemültségük következménye, nem pedig az oka.


Azt, hogy ezek után mennyire számít "jótékony kitalációnak" a kereszténység, mindenki döntse el saját maga.

2015. aug. 30. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:
0%
A tételedet az cáfolja, hogy a keresztények a halálnál sokkal félelmetesebb dolgokat találtak ki maguknak. A keresztények szerintem kifejezetten szeretnek félni.
2015. aug. 30. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!