Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Az "ószövetségben" közeli...

Az "ószövetségben" közeli utalást lehet találni arra, hogy Adonájnak van Fia, "egylényegű Adonáj-jal?

Figyelt kérdés

Az "ószövetségben" az izraeliták Istene sehol nem nevezi magát Atyának... Nem jelenik meg, mint (mennyei)"Atya" a népe számára, vagy az egyének számára!

Ezért is lehet számukra 'meredek' elfogadni Jézust, mint Isten Fiát?



2015. nov. 29. 13:12
 1/4 anonim ***** válasza:

Konkrét megfogalmazással nincs benne, ezért is volt lehetetlen a zsidók nagy részének Jézus Istenfiúságát elfogadni.


De költői megfogalmazással és szimbolikusan benne van, ezért volt magától értetődő más zsidóknak Jézus Istenfiúságát elfogadni :)


A 103. Zsoltár például az Istent a gondoskodó atyával azonosítja, a 33. Zsoltár pedig kijelenti, hogy az "Úr Igéje" is részt vesz a teremtésben. (Meg a Szentlélek is, az "Úr lehelete".)

2015. nov. 29. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Roland G. ***** válasza:

"A fiú tiszteli atyját, a szolga is az ő urát. És ha én atya vagyok: hol az én tisztességem? És ha én úr vagyok, hol az én félelmem? azt mondja a Seregeknek Ura néktek, ti papok, akik útáljátok az én nevemet, és ezt mondjátok: Mivel útáljuk a te nevedet?" Malakiás 1:6


"Hiszen Te vagy Atyánk, hiszen Ábrahám nem tud minket, és Izráel nem ismer minket, Te, Uram, vagy a mi Atyánk, megváltónk, ez neved öröktől fogva." Ézsaiás 63:16


"Kicsoda ment fel az égbe, hogy onnan leszállott volna? Kicsoda fogta össze a szelet az ő markába? Kicsoda kötötte a vizet az ő köntösébe? Ki állapította meg a földnek minden határit? Kicsoda ennek neve? Avagy kicsoda ennek fiának neve, ha tudod?" Péld 30:4


Valamint a 2.Sám12:17,Zsolt 89:27,2:2,4-7. Az utóbbi 3 igehelyet a rabbinikus irodalomban Dávid,Salamon és leszármazottain kívül a Messiásra is vonatkoztatták és benne látták a beteljesülést e ígéreteknek.A Messiás istenfiúságát a felsorolt igehelyek alapján lehet betű szerint és szimbolikusan is értelmezni.A rabbinikus irodalom abban különbözik az újszöv Messiás-értelmezésétől,hogy az utóbbi a betű szerinti értelmezés mellet voksol,míg az előbbi nem teszi le a voksát,de ami fontos,hogy nem is tagadja explicit módon.


"Monda az Úr (JHVH) uramnak [ládoní]:Ülj jobbomra, mígnem teszem ellenségeidet lábaidnak

zsámolyául." Zsolt 110:1

Ezt a rész a rabbinikus irodalom is a Messiásra vonatkoztatja,és itt látható az "egylényegűség"is.Rabbi Akivá azt mondta,hogy a Mennyben 2 trón van egymás mellett:az egyikben az Örökkévaló,a másikban a Messiás fog ülni (bChágigá 14a)


Nagy téma,és lehetne sorolni a Messiás isteni természetére vonatkozó helyeket az ószöv-ből.

A zsidóság nagy része többek között azért nem fogadja el Jézust Messiásnak,mert nem hozta el az Örökkévaló királyságát látható formában,de az újszöv. szerint ez meg fog történni.

2015. nov. 29. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Jób könyve 42:5 Az én fülemnek hallásával hallottam felőled, most pedig szemeimmel látlak téged.


Kit látott, ha az Atyát még senki sem látta, de ő Istennel beszélt és nem küldöttel? Tudom, hogy a jehovista szekta ilyenkor rávágja, hogy küldött volt az, aki ott volt, de amikor tényleg ez történik, azt leírja a Biblia, és Jób azt mondta, hogy szemeimmel látlak MOST ÉN TÉGED.

2015. nov. 30. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a reagálásokt, de izraelita szemmel csak nagyon nehéz lehet továbbra is elfogadni, a Tórát ismerve, meg a Prófétákat, Írásokat, hogy a "beigért" Messiás az Úr Fia (is) lehet, ha majd eljön...


Jézus lépten nyomon az Atyát hozta szóba, de az "Ószövetség" nagyon "titkolja", hogy az Úrnak lehet Fia, és egylényegű Vele...


Ezért nehéz azok előtt erősen "megállni", akik a fentiek alapján két külön (ellentétes) "műfajnak" tartják az "Ó-" és Újszövetséget...

2015. dec. 1. 10:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!