Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ateisták! Ti mivel magyarázzát...

Ateisták! Ti mivel magyarázzátok azt, hogy sok ember tapasztal természetfeletti dolgokat, természetfeletti lények jelenlétét? Miért gondoljátok, hogy ezek nem léteznek, ha sokan átélik őket?

Figyelt kérdés
2016. jan. 2. 22:52
1 2
 1/13 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Az UFÓkra gondolsz? Azokat elég sokan tapasztalják.
2016. jan. 2. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Semmilyen bizonyítékot nem láttunk még róluk. That's all.
2016. jan. 2. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Azt senki nem gondolja, hogy bizonyos érzetek nem léteznek. De ezeket a vallásos emberek sem képesek összekötni semmiféle természetfelettivel. Ha a keresztények mind azt mondanák, hogy megjelent előttük éber és tiszta állapotukban egy ilyen meg olyan kinézetű ember, aki ezt meg azt mondta, akkor lehetne kapcsolatról beszélni. Ha lenne akár csak pár ezer ilyen esetünk, és a beszámolók függetlenek és egybehangzóak lennénk, az elég jó érv lenne. Csakhogy ilyesmiről szó sincs.


Ezek a tapasztalatok leginkább arról szólnak, hogy "énekeltem a templomban, és olyan jó érzés töltött el" vagy "ezt meg azt álmodtam". Olyan esetek, amiket semmi nem kapcsol semmilyen természetfelettihez, csak a hívők prekoncepciói. Én is álmodtam furcsa dolgokat. Velem is személy szerint előfordult, hogy olyan furcsa érzésem volt amikor nagy tömegben énekeltem. És mégsem gondolom, hogy biztosan Isten csinálta, mert nem vagyok hívő, és nem megerősítést kerestem, hanem tényleges okot.


HA tudsz mutatni olyat, hogy sok független és azonos beszámoló nem magyarázható triviálisan természetfeletti beavatkozás nélkül, akkor már elérted az UFO-hívők szintjét. De jelenleg a hívők ad populum érve még az ufósokénál is gyengébb.

2016. jan. 2. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
15%

# hollófernyiges


A földönkívüli létformák (amennyiben léteznek) ugyanúgy a teremtett világ részét képezik, vallási szempontból tehát nem számítanak természetfelettinek.


# 3


"Ha lenne akár csak pár ezer ilyen esetünk, és a beszámolók függetlenek és egybehangzóak lennénk, az elég jó érv lenne. Csakhogy ilyesmiről szó sincs."


De, van szó erről, ennek meglehetősen gazdag az irodalma. Például kapásból egy válogatás ezer év szerzőitől, röpke ezerkétszáz oldalban:

[link]

És ez még csak a kereszténység, a buddhizmusnak még több írása van ebben a témában :)

2016. jan. 2. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Olyan dolgokra gondolok, hogy például rengetegen mondják, hogy tapasztalták szellemek jelenlétét, paranormális élményeik voltak, satöbbi... Velem még nem volt ilyen, de ha ilyen sokan tapasztalnak hasonló dolgokat, akkor miért gondoljátok, hogy biztosan nem léteznek természetfeletti lények?
2016. jan. 2. 23:29
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Nyilván nem olvastam el több mint ezer oldalt, és nem is fogok. Helyette rákerestem a wikipédián, ahol azt írják, hogy 38 szerző műveit tömöríti ez a könyv. 38 beszámolóról beszélünk ezer évből. Ennél több UFO észlelés volt csak tavaly. És ezek nem is természetfeletti esetek beszámolói, hanem tanítások.


További félreértések elkerülése végett: az elvárásom, ha egy jelenségről meg akarjátok mutatni csak emberi beszámolók alapján hogy igaz:

1) Legyen sok ember. Nem 38, hanem olyan 1000-re gondolnék csak Magyarországon. Elvileg minden egyes keresztény személyes kapcsolatban áll Istennel, nem olyan nehéz. És persze minél konkrétabb, annál kevesebb is elég. Igazából olyan 100 is elég lenne, ha a 2) pontban példaként leírt alaposságról és nagy mértékű egybehangzásról beszélünk.


2) Az esetek legyenek tárgyilagosak és egybehangzóak. Nem filozófiai fejtegetésekre vagyok kíváncsi, hanem valami ilyesmire:

"1. személy: Papp Ákos: 2013 december 17.-én Debrecenben a családi vacsorán (kb. 8 órakor) jelent meg neki egy magas, fehér hajú kaukázusi, szakállas ember. Mély hangon beszélt, fény kísérte a megjelenését, stb. Azt mondta neki, hogy az apja rákos. Így volt, de még sikerült megmenteni a korai diagnózis miatt.

2. személy: Kovács Júlia: 2013 december 21.-én Budapest XX. kerületben kocogás közben jelent meg neki egy magas, fehér hajú kaukázusi, szakállas ember. Mély hangon beszélt, fény kísérte a megjelenését, stb. Azt mondta neki, hogy kerüljön balra. Az indok ismeretlen.

3. személy: ..."


És ebből 1000 darab. Legyen csak 100, és akkor már beszélünk. Nem az érdekel, hogy Pontoszi Evagriosz mit ajánl a szenvedések leküzdésére.


3) Az esetek legyenek függetlenek, azaz ne mondjuk egyetlen szekta vallja azt, amit a papjuk mondott, hogy valljanak. és a függetlenség olyan dolgokat is tartalmaz, mint pl. eredménytől független gyűjtés. Vagyis ha csakis az olyan eseteket gyűjti össze a könyv, amikben Isten emberként jelent meg fehér hajjal, akkor nem egy teljesítmény, hogy mindegyik beszámoló egybehangzóan állítja, hogy Isten emberként jelent meg fehér hajjal. Stb. Aki ezzel foglalkozik, az tudja, hogyan kell az ilyen hibákat kiküszöbölni.


Nem várnék el kevesebbet mástól sem. Ahogy Carl Sagan mondta az ufósokról, de rátok is vonatkozik: "Extraordinary claims require extraordinary evidence"

Ha annyi a bizonyítékotok, hogy sok ember látta, akkor legalább az a bizonyíték legyen jó.


@kérdező

"hogy például rengetegen mondják, hogy tapasztalták szellemek jelenlétét, paranormális élményeik voltak, satöbbi..."


Lásd a válaszom elejét. Ha sok egybehangzó független beszámoló lenne erről, akkor elhinném. De nincs.


"miért gondoljátok, hogy biztosan nem léteznek természetfeletti lények?"


Gondolja a fene. Azt gondolom, hogy nem indokolt elhinni, hogy léteznek. Mondott bárki is olyat, hogy biztosan nem léteznek? Azt sem állíthatod biztosan, hogy a szék létezik amin ülsz. Természetesen soha nem állítanék olyasmit semmiről, hogy egész biztosan nem létezik. Csak nem hiszek bennük, mert nem látom indokoltnak.

2016. jan. 2. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Wiseman: Paranormalitás

Swaab: Agyunk mi vagyunk


Ezekben a könyvekben kapsz választ a kérdésedre. Olvass utána mielőtt kérdezel.

2016. jan. 3. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Ákos13 ***** válasza:
100%

Az a helyzet, hogy ez a "sok" ember körülbelül annyira sok, amennyi elmebeteg vagy tudatmódosító szereket használó is előfordul a társadalomban.

De ha nem is esnek az észlelők ilyen kategóriába, akkor is simán lehet, hogy csak félnek valamitől vagy erősen befolyásolja őket világnézetük.


Inkább azt a kérdést kellene feltenni, hogy miért csak egyesek látják? Különleges képességeik vannak? Vagy a természetfeletti lények őket részesítik előnyben? Miért?


Biztosan nem állítom, hogy nem léteznek, azt se mondom, hogy nem hiszek semmilyen természetfeletti lényben, de ettől függetlenül semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy vannak, mert ezek a beszámolók nem ellenőrizhetők. Akinek pedig nem elég a hit, hanem bizonyosságot akar, az nem is fogja elhinni őket.

2016. jan. 3. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 pelgrim ***** válasza:
Azért mert a természet oly terjedelmes hogy mindent magába foglal, nincs természet fölötti. Az amit vagy akit Istennek nevezünk maga a természet, Isteni természetéhez tartozik, hogy minden belőle fejlődik ki.
2016. jan. 3. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Tulajdonképpen meg is válaszoltad a kérdést. Mert sokan (?) átélik, de nem mindenki számára megmutatható a jelenség. Minimum, hogy kételkedik az ember. Ha valami tény, akkor ez megismételhető, még ha ritka is, egy kétkedő elé lehet tárni: nézd ha nem hiszed!



Most mit kellene tenni? Bemondásra elhinni mindent? Különben is, annyi természetfeletti lényt, jelenséget leírnak, mind egyidejűleg nem lehet igaz. Ha elég sokan mondják, akkor bármekkora marhaság is igaz?

2016. jan. 3. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!