Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Csak szerintem akadályozta...

Csak szerintem akadályozta nagy mértékben a kereszténység a természettudományok fejlődését?

Figyelt kérdés

2016. júl. 29. 10:33
1 2 3 4 5
 11/46 Ákos13 ***** válasza:
74%

Igen, jelentősen akadályozta. A középkorban persze a tudományok művelői a szerzetesek voltak, de ebben az időszakban nem fejlődött számottevően a matematika és egyik természettudomány sem, mert nem nagyon oktatták őket, hangsúlyosabb volt a teológia, a filozófia, a latin nyelv. Az egyetemeken ugyan tanítottak aritmetikát, geometriát és csillagászatot, de nem olyan szinten, mint később, a reneszánsz idején, ezek a hét szabad művészet részeként inkább csak alapozásra voltak jók.

Tudta az egyház, hogy ha az ember elkezd gondolkodni, megismeri a logikus gondolkodás eszközeit, akkor elkezd kételkedni a vallásában, és ezt nem akarták.

A reneszánsz ugyan meghozta a gondolkodás felszabadulását, de az egyház még akkor is tűzzel-vassal harcolt a tudomány ellen.

A felvilágosodás hozta meg az igazi fejlődést, és a szekularizációt követően mindenhol robbanásszerű fejlődésnek indult a tudomány. Ez nem lehet véletlen.


Ha nem lett volna kereszténység, talán már régen bázisunk lenne a Holdon és a Marson, a rák pedig egyértelműen gyógyítható lenne. Hogy csak 2 példát említsek.

2016. júl. 29. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/46 anonim ***** válasza:
10%
A világnak csak az egyik felén volt jelen a kereszténység, a másik felén nem. Többek között Kínában sem, és még sem fejlődött jobban a tudomány.
2016. júl. 29. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/46 Alex Fly ***** válasza:
18%
Igen, csak szerinted. A mai tudomány alapjait mind keresztyén gondolkodók rakták le. Sok esetben éppen az egyház támogatta a kutatásokatilletve egyházi iskolákban oktatták először az új ismereteket (főleg a jezsuita egyetemek híresek erről). Elég csak végignézni a tudománytörténeten....
2016. júl. 30. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/46 anonim ***** válasza:
84%

Pietrosol!


Tekintve, hogy az egyház a hatalma segítségével kisajátította az írástudás, nem meglepő, hogy több száz éve még szinte kizárólag az egyháztagok képviselték a tudományt. Ne legyél álszent!

2016. júl. 30. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/46 A kérdező kommentje:

#13

Milyen kutatásokat támogattag? És miben értek el eredményeket?

2016. júl. 30. 12:40
 16/46 anonim ***** válasza:
20%

Most akkor ezt a kérdést provokációnak szántad a vallásosok ellen, vagy tényleg kíváncsi vagy mindkét oldal véleményére? Mert nem teljesen világos számomra.

Bázis a Marson? Na ne röhögtess, ezt azért kötve hiszem. Rák ellenszere? Csak felvilágosítalak, hogy az mai orvostudomány nagy része szintén a szerzeteseknek köszönhető. Ázsiában és Afrikában pedig nem volt jelen szinte semennyire a kereszténység. Hol vannak most?

Nem mondom, hogy nem hátráltatta semmiben a tudományt, de túlzás, amiket ide írtok.

Európában a kereszténység dominál évek óta, és mégis az egyik legfejlettebb kontinens...


És mi az, hogy "csak" a szerzetesrendek tudtak írni olvasni? Igen, leginkább ők, mert nekik volt idejük vele foglalkozni. Meg továbbfejleszteni a tudományt. És ha annyira csak maguknak akarták volna a műveltséget, miért nyitottak annyi iskolát??


Ha pedig bizonyítékot akartok, ajánlom figyelmetekbe ezt az oldalt:

www.depositum.hu/tudosok.html

2016. júl. 30. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/46 Ákos13 ***** válasza:
81%

"Ázsiában és Afrikában pedig nem volt jelen szinte semennyire a kereszténység. Hol vannak most?"


Afrikában a törzsi vallások, a hiedelmek sok helyen alapvetően meghatározzák az emberek életét. Elhiszik, hogy a fákban természetszellemek vannak, vagy hogy az esőt az istenek adják. Ráadásul az iszlám viszonylag hamar, már a 7. században eljutott Észak-Afrikába, majd délebbre is elterjedt. És tudjuk, hogy az iszlámban még ma is a sötét középkor időszakát élik, nem hogy a középkorban...

Afrikát tehát szintén hátráltathatták a vallásaik. Nem a kereszténység, az igaz. Annál sokkal rosszabb vallások.


Ázsia esetében te komolyan kérdezed, hol vannak most?

Kelet-Ázsia legalább 50 évvel lehagyja Európát jelenleg. És nagy részén aztán tényleg nincs ma már vallás.


Ahol viszont ott az iszlám, ott mai napig nehezen emelkednek ki a mocsokból. De igaz ez Indiára is, ahol a hinduizmus fojtogatja a társadalmat, és gátolja a fejlődést. Szerencsére azért ott már megindult a javulás, de gyorsabb lehetne, ha elhagynák a hindu szokásokat.

2016. júl. 30. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/46 anonim ***** válasza:
13%

Vidiripi


"Aztán, ha abban hiszünk, hogy a világot 6000 éve teremtette egy mindenható, szakállas, bölcs bácsi a semmiből, akkor ez megint visszaveti a tudományt."


Tehát azok a népek akik pl. a sámánizmus hitvilágában éltek azok jobb helyzetben vannak?

De lehetne sorolni görögök, aztékok, maják kínaiak vagy akármelyik afrikai népcsoport.

Meg a világ többi része! Fura hogy pl. a Dél-Amerikában élő népek a kereszténység kialakulás után 1500 évvel találkoztak elvileg keresztényekkel. Valójában hódítokkal. Na de a lényeg az hogy 1500 év alatt sem fejlődtek annyit hogy legyőzzék a hódítókat pedig azok jóval kevesebben voltak mint ők. Ezzel szemben a KERESZTÉNYNEK MONDOTT Európából érkezők már akkor is jóval fejletteb technikai eszközöket tudhattak magukénak. Azokkal szemben akik soha nem is hallottak a kereszténységről.

S ott van még Kína amely jóval de jóval később találkozott csak a kereszténységgel. De ők sem voltak fejlettebbek a keresztény európaiaknál. Pedig előbb ismerték vagy találták fel a kereket a papírnyomtatást a fém megmunkálást kohóban a puskaport az iránytűt meg mit tudom én hogy még mi mindent! S még is csak lemaradtak. Hogy van ez én nem értem?

Ha ennyire visszaveti a tudományt akkor ahol nem is ismerték, miért nem fejlődtek jobban?


"És nem csak pusztán azért, mert az embereket tévútra vezeti a baromságaival, hanem mert a vallásra és annak szertartásaira fordított idő és energia még azt az időt is elveszi az emberektől, amit a létező dolgokon történő gondolkodásra fordíthatnának."


Keresztény=Krisztus követő!

Tudod e hogy Krisztus hány szertartást mutatott a híveinek? Nézz utána! De elárulom neked hogy csak egyet! A többit mindet emberek találták ki! Csak arról az egyről olvashatsz a Bibliában.

S az mennyi időt vesz el az emberektől hogy azon gondolkodnak hogyan fogják kifizetni a számlákat meg a ház törlesztő részletét? S azzal tisztában vagy hogy mennyi ember él a létminimum alatt, mélyszegénységben?

De ha már gondolkodás! Elárulnád nekem hogy az első népiskolákat miért vallásos emberek és az egyházak hozták létre? Az uralkodók miért nem taníttatták a népet? Persze azért némileg árnyaltabb a kép. De az tény hogy a szegényebb rétegek gyermekei nem tanulhattak olyan könnyedén. S rengeteg egyébb részlet is van. Viszont ami tény. A tömegoktatás bölcsője az Európa a technikai fejlődés bölcsője szintén Európa. Az emberi jogok s köztük a nők jogai sőt egyáltalán az egyetemes jog szintén Európa földjén alakult ki. S mindezek úgy hogy a kereszténység bizony nagyon is jelen volt. S ott ahol meg nem volt jelen ott meg sem közelítette azokat az eredményeket - néhány dologtol eltekintve - amiket Európában elértek!

Amennyiben nagymértékben akadályozta a természettudományok fejlődését a kereszténység akkor hogyan lehetséges az hogy ahol még csak nem is hallottak róla ott nem fejlődtek jobban a természettudományok?


S még egy kis érdekesség a történelem világából. Luther Márton! Ő volt az aki szorgalmazta hogy a Bibliát fordítsák le nemzeti nyelvekre. S miután elkezted terjedni a fordítások s az emberek megtanultak olvasni az anyanyelvükön a Vatikán befolyása csökkenni kezdett mert az emberek megtudták hogy amit a pápa közvetített feléjük a papol segítségével az nem áll összhangban azzal ami a Bibliában olvasható!

Szóval terjedjen csak akereszténység mert pontosan ez az a vallás amely kitermeli a gondolkodó embereket s ezt a történelem igazolja!

2016. júl. 30. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/46 A kérdező kommentje:
Elsősorban nem a technikai fejlődésre gondoltam. Inkább csillagászat, fizika, kémia, biológia, matematika. Mert a matematikát, ha nem is akadályozta, de nem Európában fejlődött, vagy a csillagászat. Hány nagyszerű tudósnak kellett börtönbe vonulnia, csak mert ellent mondtak az egyháznak?
2016. júl. 30. 21:33
 20/46 Alex Fly ***** válasza:
82%

Nos akkor csillagászat.

Sokáig még a ptolemaioszi redszert sem ismerték, leragadtak Arisztotelésznél. Egészen egy keresztény, sőt egyházi tudós eljöveteléig. Mikolaj Kopelnik lengyel kanonok, ismertebb nevén Kopernikusz alkotta meg a heliocentrikus világrendszert, amelyet megfigyelésekkel egy szintén katolikus olasz, Galilei támasztott alá, majd a szintén keresztény Keppler írta le a bolygók mozgását, melynek matematikai alapjait a mélyen hívő Newton dolgozta ki...

Magyarországra ezek az ismeretek a jezsuitákon keresztül jutottak el, első ízben a kalocsai egyetemen oktatták a heliocentrikus világképet. Ott épült az ország első modern obszervatótiuma... Mindez a katolikus egyháznak köszönhetően. Fényi, Hell, Sajnovics... Külföldön Pascal, Gauss, Messier, Schiaparelli, de Sitter, Lemaitre, Heisenberg -hogy csak néhány nevet említsek, akik a mai tudomány megalkotói voltak és kivétel nélkül hívő keresztények.

És hogy ne csak a történelemről essen szó, egy egész generáció nőtt fel ebben az országban a tudományt népszerűsítő szerzetes-tanár, Öveges professzor műsorain és könyvein...

Egyelőre elég ennyi?

2016. júl. 31. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!