Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Akik elutasítják az evolúció...

Akik elutasítják az evolúció létét, hogyan értelmezik a pszeudogének létezését?

Figyelt kérdés

Ezek olyan, rendszerint teljes génszakaszok, amelyek olyan termékeket kódolnak, amik teljesen feleslegesek az élőlény szempontjából.

Legismertebb példája talán az emberi tojásfehérjét kódoló gén. Ami teljesen természetes, ha fejlődés útján jöttünk létre, hogy néha hátramarad egy-egy funkcióját vesztett gén.

De ha Isten készre teremtett volna minket, akkor elég kókler munka értelmetlen és felesleges génszakaszokat pakolni az élőlényeibe.



2017. ápr. 11. 08:20
1 2 3 4
 21/31 anonim ***** válasza:

#20 igen, necces terület.

Az elmúlt pár évemet erre szántam, hogy próbálom közelíteni az ezoterikus tanokat a tudományos bizonyíthatósághoz, de erős a gyanúm, hogy soha nem fog sikerülni :) Én is, csak a saját tapasztalatomat tudnám felhozni "bizonyítékként", dehát az meg nyilván nem bizonyító erejű, hogy én mit láttam vagy mit tapasztaltam :) Zsákutca. (#17, #19)

2017. ápr. 12. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 anonim ***** válasza:
48%

Ezt olvasd el!

[link]

2017. ápr. 13. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 anonim ***** válasza:

"De megnyugodhatsz, egyetemi genetikai tanulmányok vannak mögöttem."


Számomra csak az nem érthető, hogy miért van szüksége a professzor úrnak minden más ember egyetértésére? Nem teljesen tökmindegy ki mit gondol erről, meg arról? Személy szerint egy tanulatlan parasztgyerek vagyok, de még sosem vitt rá a lélek, hogy vegzáljak másokat azért, mert nem ért a birkakörmöléshez.

2017. ápr. 13. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 Mojjo ***** válasza:
100%

@23: gondolom, kérdésbe bújtatott érvelés akart lenni az evolúció mellett. Egy rávezetés, hogy ismerjék fel az evolúció tényét azok is, akik ilyen-olyan okokból tagadják.


Egyébként viszonylag kevesen szokták a birkakörmölőket csalóknak, vagy legalábbis idióta hülyéknek bélyegezni és azzal érvelni, sőt, erőszakosan azt terjeszteni, hogy nem is léteznek birkák. Gondolj bele, emberek nagy csoportja kezdené szétkürtölni a netet, hogy nem is létezik olyan, hogy birka, ezt csak a parasztemberek találtak ki, hogy átverjék a népet. Szerintem elég furcsán néznél, és alighanem vitába szállnál. Na, itt pontosan ugyanez a helyzet.

2017. ápr. 13. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/31 A kérdező kommentje:

#22

Nem a nem kódoló DNS szakaszokról volt szó, hanem pont hogy olyan génekről amelyek ismert termékeket kódolnak, és ezek olyan termékek amikre az egyednek jelen formájában már nincs szüksége.


Mojjo, köszi, jól megfogalmaztad a lényeget!

2017. ápr. 13. 20:35
 26/31 anonim ***** válasza:

@24: előfordul, hogy célozgatok, meg bújtatott érvelést alkalmazok valami ellen vagy mellett, de ezt most nem annak szántam. Egyszerűen az iróniával és az "extrém példával" arra próbáltam rávilágítani, hogy rengeteg ember foglalkozik olyan problémával, ami teljesen tökmindegy. Nem függ tőle semmi.

Már a kérdés feltevése sem szól másról, mint a most annyira divatos "egyházutálat". Minek próbál bárki is észérvekkel hatni pár ember hitére?

Mindezt úgy mondom, hogy inkább érzem magam hívőnek, mint nem, de pont hidegen hagy a genetika ezt bizonyítani vagy cáfolni kívánó ága. Ugyanúgy, ahogy a tőlem borzalmasan távolálló kvantumfizika, és az összes többi hasonló mélységű tudomány. Nem azért, mert "nem hiszek bennük", hanem mert egyszerűen nem értek hozzá és nem érdekel.

A genetikának a szaporodás része viszont érint, ha már egyszer birkatenyésztő vagyok. Tudnom kell melyiket érdemes és melyiket nem továbbtartani. Ezáltal törekszek rá, hogy a számomra (illetve a piac számára) a legmegfelelőbb egyedeket tudjam biztosítani.


Az általad felhozott példa amúgy teljesen jól illik ide is. Viszont mit érdekel engem, hogy a többi ember mit hisz (jelen esetben) a birka létezéséről? Vallásszabadság van (bővített változat, mindenki azt hisz amit akar). Nem azért vagyok, hogy vérre menő veszekedést folytassak bárkivel, aki másként gondolja.


Jelen fő kérdést pedig egy olyan szűk kör érti csak ténylegesen, hogy vagy a kérdést feltevő értelmi szintje bizonytalan (azt feltételezi, hogy a gyakorikérdéseken genetikából szigorlatozott emberek fordulnak elő ilyen mértékben), vagy a célja pusztán fricskázás az átlagember (vagy átlaghívő) felé.

2017. ápr. 14. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 Mojjo ***** válasza:

@26:

"előfordul, hogy célozgatok, meg bújtatott érvelést alkalmazok valami ellen vagy mellett, de ezt most nem annak szántam."


És ezt senki nem is mondta. A kérdező írta ki ilyen céllal a kérdést, ezt mondtam a #24-ben.


"rengeteg ember foglalkozik olyan problémával, ami teljesen tökmindegy. Nem függ tőle semmi."


Ez pont nem egy ilyen kérdés. A genetika, és általában véve a természettudományok fontossága alapvető és konkrétan az emberiség - és talán az egész bolygó - túlélése függ rajtuk. Az, hogy valakik puszta tudatlanságból, és/vagy ilyen-olyan pszichológiai kényszerek hatására elkezdik aláásni a genetikát, vagy bármely más tudományágat, rendkívül káros. Ezek a téveszmék ugyanis terjednek. Minél jobban terjednek, annál alacsonyabb lesz mondjuk a genetikus szakma társadalmi megbecsültsége. Annál kevésbé fognak bízni a genetikus szakemberekben. Annál inkább gyanakodva fogják nézni az összes eredményt, ami előbbrevihetné az emberiséget. Sőt, egy szint után várhatóan az összes alapkutatás annál kevesebb támogatást fog kapni. Egyszerűen szembeszélben kellene dolgozni - ahogy terjednek az evolúciótagadáshoz hasonló retardságok, egyre inkább. Ami nagyon nem jó. Nem mellesleg a tudományok presztizsének aláásása igen jó táptalaj mindenféle konkrétan életveszélyes marhaság terjedésének, amit láthatunk is: új germán medicína, homeopátia, írisz-diagnosztika, bioenergetika, lúgosítás és minden hasonló. Nem távoli, minket nem érintő dolgok ezek, hanem nagyon is jelen vannak a mindennapjainkban és konkrétan életek múlhatnak azon, hogy az emberek tudományokba vetett bizalma mennyire van aláaknázva.


"Már a kérdés feltevése sem szól másról, mint a most annyira divatos "egyházutálat"."


Nem. A kérdés feltevése pont nem erről szól. A kérdés, ahogy a #24-ben is írtam, arról szól, hogy felhívja az evolúciótagadók figyelmét egy olyan jelenségre, ami jól alátámasztja az evolúció létét. Ezen túlmenően valóban van egy szerintem felesleges, sőt, kontraproduktív vallásellenes fricska benne - nem egyházellenes, hanem vallásellenes, nem mindegy.


"inkább érzem magam hívőnek, mint nem, de pont hidegen hagy a genetika ezt bizonyítani vagy cáfolni kívánó ága"


A genetika, mint ahogy az összes többi természettudomány összes többi ága NEM kívánja sem bizonyítani, sem cáfolni az istenhitet. Semmilyen szinten.


"Jelen fő kérdést pedig egy olyan szűk kör érti csak"


Valójában nem. Szerintem teljesen érthető bárki számára, és ráadásul két mondatban jól elmagyarázható, hogy a pszeudogének léte egy jó bizonyíték az evolúció ténye mellett. Nem bonyolult, nem terjengős és mindenkihez szólhat.

2017. ápr. 14. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 anonim ***** válasza:

Huh, szívesen vitáznék tovább, mert borzasztó ritka nem csak itt, hanem bárhol, hogy nem csak veszekedés megy. Szerintem érted a különbséget. Azonban, mivel tudásom kevés a genetikához, így max. a filozófiai részről tudok vitázni, az meg csak agytornának jó.


"És ezt senki nem is mondta. A kérdező írta ki ilyen céllal a kérdést, ezt mondtam a #24-ben."


Ja, hát azt magamra vettem akkor, mert nekem címezted az egész üzeneted. Azt a részt vedd tárgytalannak tőlem.


"Ez pont nem egy ilyen kérdés. A genetika, és általában véve a természettudományok fontossága alapvető és konkrétan az emberiség - és talán az egész bolygó - túlélése függ rajtuk......"


Igen, pongyola megfogalmazásomnak hála. Tehát nem a tudományokat gondolom feleslegesnek, pusztán egy-egy tudományág szembenállítását olyasvalamivel, mint pl. a vallás. A modern vallásoktól függetlenül is minden korban minden népnek létezett valamiféle hite valami emberfelettiben, vagy kézzel-nem foghatóban. Bátran lehet keverni ide már az evolúciót is. Ha nem tudunk olyan kultúráról, aminek ne lett volna valami vallási alapja, akkor lehetséges, hogy amelyikeknek nem volt, azok kipusztultak mielőtt elterjedhettek volna. Egyáltalán nem azt mondom ezzel, hogy mert őket segítette az a lény/dolog, akiben/amiben hittek, pusztán azt szeretném tudatosítani, hogy bizonyára volt olyan hatása a vallásoknak, amire az embereknek (akár csak pszichésen) de szüksége volt.


"Nem. A kérdés feltevése pont nem erről szól. A kérdés, ahogy a #24-ben is írtam, arról szól, hogy felhívja az evolúciótagadók figyelmét egy olyan jelenségre, ami jól alátámasztja az evolúció létét. Ezen túlmenően valóban van egy szerintem felesleges, sőt, kontraproduktív vallásellenes fricska benne..."


Ismét a megfogalmazásom... Nekem tök8, hogy vallás vagy egyház, az ideológiát érteném alatta, ha nem lennék rossz kommunikációból. Közben újraértelmeztem a kérdést is, leginkább az evolúciót elutasítóknak szól. Nem is tudtam, hogy léteznek ilyenek, akik tagadják. Mostantól akkor én nem hiszek a gravitációban.


"A genetika, mint ahogy az összes többi természettudomány összes többi ága NEM kívánja sem bizonyítani, sem cáfolni az istenhitet. Semmilyen szinten."


Sokan mondták, hogy dolgozzak a kommunikációmon. Sajnos képtelen vagyok rá. Itt arra gondoltam pusztán, hogy számomra semmi értelme egy-egy tudományt abból a szemszögből vizsgálni, hogy alátámasztja-e vagy megdönti a vallási felfogást. Azért nincs értelme, mert nincs haszna. Nem lesz jobb tőle az életem, se rosszabb. Ha igaza van, ha nincs. Ennélfogva nem is érdekel. Az a rész viszont annál inkább, hogy valami találmány segítségével (a tudósoknak hála) megoldódnának azok a problémák, amik elárasztanak minket (a szó szoros értelmében pl. a szeméttengerek).

Amíg valaki arra használja a tudását, hogy ismét bizonygassa egy olyan dolog nemlétezését, ami nem oszt nem szoroz, addig ő számomra "elég kókler munka értelmetlen és felesleges". Ahelyett, hogy a tudását arra használná, amiket felsoroltál az élet élhetőbbé tétele érdekében.


"Valójában nem. Szerintem teljesen érthető bárki számára, és ráadásul két mondatban jól elmagyarázható, hogy a pszeudogének léte egy jó bizonyíték az evolúció ténye mellett. Nem bonyolult, nem terjengős és mindenkihez szólhat."


Pozitív előítéleted van az átlagemberekkel szemben. Én csak sejtem, miről szólhat ez, de ahhoz, hogy ténylegesen megértsem kevés lenne pár mondatban elmagyarázni. Leginkább, mert nekem a teljes képet kell átlátnom, és megértenem ahhoz, hogy elfogadjak egy álláspontot. (Ráadásul ez kutatáson alapszik -gondolom-, így amíg én magam nem végzem el a kutatást, és nem jutok ugyanerre az eredményre, addig számomra ez pusztán egy olyan információ, amit elHISZek, de nem győződtem róla meg. Elhiszem, mert valaki azt mondta, hogy így van. S lám, már alakul is ki egy újabb vallás...)

2017. ápr. 14. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 A kérdező kommentje:

"Egyszerűen az iróniával és az "extrém példával" arra próbáltam rávilágítani, hogy rengeteg ember foglalkozik olyan problémával, ami teljesen tökmindegy. Nem függ tőle semmi. "

Ez esetben azért nem állítanám, hogy nem függ tőle semmi. Kreacionisták között akadnak például akik azért lobbiznak hogy az evolúció helyett a Bibliai genezist tanítsák az iskolákban, vagy hasonló agymenések. Az ilyesmi pedig egyenes út egy társadalom elhülyüléséhez. Ami ellen ha csak annyit is tehetek hogy egy-két erre járó ember szemét talán felnyitom, úgy gondolom, már megérte.

Illetve amit Mojjo ír is lényeges egyes tudományágak megítéltségével kapcsolatban. És nyilván minél több embert sikerül megetetni a kreacionista propagandával, az annál károsabb néhány igen lényeges tudományterület, és ezáltal közvetetten az emberiség fejlődése szempontjából.


Egyébként nem vagyok keresztényellenes, és nem utálom az egyházat. Csak a kreacionistáktól mászok falra.

2017. ápr. 14. 16:02
 30/31 Mojjo ***** válasza:

@28: tulajdonképpen akkor a legtöbb dologban egy állásponton vagyunk, csak kicsit elbeszéltünk egymás mellett :)


Csak általánosságban pár gondolat: a tudományt szerintem is felesleges szembeállítani a vallással. Evolúció témakörben azért történik meg mégis sokszor, mert az evolúciót tagadók bő 90%-a vallási alapon tagadja azt. Ugyanúgy amúgy többnyire vallásos alapon szokás a gravitációt is tagadni. Akármilyen hihetetlen. Van egy szép magyarországi csoportja is a gravitációtagadó laposföldhívő embereknek. Itt tartunk 2017-ben és ezzel valamit kezdeni kell. Több okból, ahogy az előző hozzászólásomban ki is tértem rá.


A helyzet az, hogy igazán sokat már nem tudok a témához hozzátenni, amit szerettem volna, leírtam, vitás pont pedig részemről nem maradt :)

2017. ápr. 14. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!