Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ennek mi értelme van a Bibliáb...

Ennek mi értelme van a Bibliában? Csak én értelmezem rosszul?

Figyelt kérdés

Mi értelme van a 10 csapásnak, ha a fáraót Isten tette kőszívűvé?

"Menj be a fáraóhoz, mert én tettem konokká a szívét, hogy ezeket a jeleket véghezvigyem közöttük."

"De megkeményítette az Úr a fáraó szívét..."

Én ebből csak azt tudom levenni, hogy az Úr nem engedte ki Izráel népét Egyiptomból, csak azért, hogy kiélhesse a vérszomját, és meggyilkolhassa azt a sok ártatlan gyereket.



2017. szept. 28. 22:45
1 2 3 4 5
 1/47 anonim ***** válasza:
34%
Az egésznek nincs semmi értelme, ha belegondolunk, hogy elvileg mindent isten irányít.
2017. szept. 28. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/47 anonim ***** válasza:
14%

Kedves Kérdező!

A Biblia kijelenti "Isten nem gyönyörködik még a gonosz halálában sem". Vagy "Isten gonoszsággal nem kisérthető". Az idézet Bibliai történetet inkább ugy értelmezhetjük, Isten hagyta,hogy a Fáraóban felszinre törjön a gonoszság. Nem gátolta meg a cselekedeteiben.

2017. szept. 29. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/47 imakommandós ***** válasza:
50%

" Én ebből csak azt tudom levenni, hogy az Úr nem engedte ki Izráel népét Egyiptomból, csak azért, hogy kiélhesse a vérszomját, és meggyilkolhassa azt a sok ártatlan gyereket."


5 esetben a fáraó maga keményitette meg a saját szívét, ami akkor következik be, amikor az ember hajthatatlan, visszautasitja az Istennek való engedelmességet, és kemény marad a szíve:

(2Móz 7:13 ; 2Móz 7:23 ; 2Móz 8:15 ; 2Móz 8:32 ; 2Móz 9:34)



5 esetben pedig Isten keményitette meg a szívét azért, hogy megmutassa a korlátlan hatalmát.

Isten itélete Egyiptomon nem volt igazságtalan a 10. csapásnál még akkor sem ha Ő keményitette meg a fáraó szívét. Mert ha a fáraó nem engedi el Izraelt, akkor Izrael sorsa megpecsételődött volna, miután a fáraó kiadta azt a parancsolatot Egyiptom népének, hogy a héber fiú csecsemőket vessék folyóvízbe ahogy megszületnek.

Egyiptom csak azt aratta le amit elvetett.

Ráadásul Isten Izraelt elsőszülött fiának tekintette, tehát különös tekintettel volt akkor és van most is arra, hogy ki, vagy mely népek hogyan viszonyulnak Izraelhez.

2017. szept. 29. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/47 anonim ***** válasza:
30%

Szervusz.


Isten szabad akaratot adott az embernek. Ha Isten közre játszott volna, hogy az ember konok maradjon, akkor Isten igazságtalan, és nem is kapott ezek szerint szabad akaratot.


A rossz fordítás itt is megmutatkozik. Eredetileg az úgy hangzik, hogy "Isten hagyta, hogy a Fáraó szíve konok maradjon".

Jehova előre tudta, hogy a fáraó „csak erős kéz hatására” fogja elengedni az izraelitákat

Pál apostol is értekezik erről, ám sokszor helytelenül úgy értelmezik a szavait, hogy Isten önkényesen, az előre elrendelt szándéka szerint megváltoztatja egy személy szívállapotát, és nem veszi tekintetbe, hogy korábban mire indította volna a személyt a saját szíve


Sok fordítás azt írja, hogy Isten azt mondta Mózesnek, ’meg fogja keményíteni a fáraó szívét’

Ám néhány fordítás úgy adja vissza ezt a héberül íródott beszámolót, hogy Jehova „hagyja, hogy a [fáraó] szíve vakmerővé váljon” (Ro), ’engedi megáltalkodni a fáraó szivét’ (Szep., 1835)


Ezt a megfogalmazást alátámasztja az, ami Rotherham fordításának a függelékében olvasható, miszerint a héberben egy esemény megtörténte vagy megengedése gyakran úgy van leírva, mint az esemény kiváltó oka, illetve hogy „még az egyértelmű parancsok is időnként csupán engedélyadásként értelmezendők”.

2017. szept. 29. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/47 Mansour ***** válasza:
73%

"Az idézet Bibliai történetet inkább ugy értelmezhetjük, Isten hagyta,hogy a Fáraóban felszinre törjön a gonoszság."

Értelmezhetjük így, de akkor ez már nem szó szerinti értelmezés. Aki a szó szerinti értelmezés elvét vallja, annak bizony úgy kell értenie, hogy Isten szó szerint megkeményítette a Fáraó szívét. Esetleg olyan súlyos koszorúér-elmeszesedést kapott a fáraó, hogy konkrétan kemény lett a szíve.

2017. szept. 29. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/47 anonim ***** válasza:
57%

Válasz a Bibliában van, kedves kérdező!


Róma

9,17 Mert azt mondja az írás a Faraónak, hogy: Azért támasztottalak téged, hogy megmutassam benned az én hatalmamat, és hogy hirdessék az én nevemet az egész földön.


2 Mózes

9,16 Ámde azért tartottalak fenn tégedet, hogy megmutassam néked az én hatalmamat, és hogy hirdessék az én nevemet az egész földön.

2017. szept. 29. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/47 anonim ***** válasza:
44%

"Értelmezhetjük így, de akkor ez már nem szó szerinti értelmezés. Aki a szó szerinti értelmezés elvét vallja, annak bizony úgy kell értenie, hogy Isten szó szerint megkeményítette a Fáraó szívét. Esetleg olyan súlyos koszorúér-elmeszesedést kapott a fáraó, hogy konkrétan kemény lett a szíve."

Ennyire nem tudtok a konkrét és a képletes beszéd között különbséget tenni?:( De legalább ne beszéljetek marhaságokat a "szó szerint vevők" nevében, ugyanis mi nem mindent veszünk szó szerint, csak amit kell.

Nekem pl. a "megkeményíti a szívét" az nem az érelmeszesedést jelenti, sem semmiféle fizikai elváltozást.

Az értelmemmel, amit Istentől kaptam tudom, hogy ez képletes beszéd.

Úgyhogy a saját nevedben nyilatkozz kizárólag, ha lehet. Ha valami nem világos, javaslom kérdezz! Tudod, amolyan jó keresztény módra ne rágalmazzunk másokat úgy, hogy valótlanságot állítunk a nevében.

2017. szept. 29. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/47 Mansour ***** válasza:
80%

Bocs az iróniáért, sajnálom, ha sértő volt! De nem is tagadom, hogy gonosz módon a szó szerint értelmezőket akartam ezzel kifigurázni.


"ugyanis mi nem mindent veszünk szó szerint, csak amit kell."

De ki dönti el, és milyen alapon, hogy mi az amit kell? Te, az Istentől kapott értelmed alapján, ahogy írod. És más nem kapott értelmet Istentől, vagy nem annyit, hogy dönteni tudna az értelmezést illetően, vagy hogy gondolod ezt a dolgot?

2017. szept. 29. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/47 imakommandós ***** válasza:

" Bocs az iróniáért, sajnálom, ha sértő volt! De nem is tagadom, hogy gonosz módon a szó szerint értelmezőket akartam ezzel kifigurázni."


Tényleg nagyon fals irónia volt, mivel amikor a szentírás szívről beszél, akkor a szó szerint értelmezők szinte soha nem a dobogó fizikai szívre gondolnak, mivel döntő többségben a Szentírás sem ezt teszi. De gondolom a minden természetfeletti megnyilvánulást szimbólikusra cserélő keresztények nem mélyednek el ennyire a Szentírásban.

2017. szept. 29. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/47 Mansour ***** válasza:

Nem feltételeztem komolyan, hogy itt bárki a fizikai szívre gondolna. :-)

De a szó szerint értelmezés sokszor hasonló mértékű melléfogáshoz vezet szerintem.


Amúgy meg a szív a bibliai héberben nem az érzelmek, hanem az értelem megtestesítője :-P

(mondjuk azt már nem tudom, hogy az eredeti szövegben a "megkeményítette a szívét" kifejezésben tényleg a szív szó szerepel-e)

2017. szept. 29. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!