Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ha nem szabad ítélkezni, az...

Ha nem szabad ítélkezni, az azt jelenti, hogy pozitív dolgokat sem ítélhetünk meg?

Figyelt kérdés
Mostanában sok embertől hallottam, hogy milyen rossz dolog ítélkezni és elkezdtem gondolkodni, hogy általában az ítélkezés a negatív dolgokra értendő viszont az éremnek két oldala van és én úgy gondolom, hogy ha nem szabad rosszat mondani senkiről, akkor jót se. Ti hogy gondoljátok?

2018. jan. 4. 12:38
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
94%
Az ítélet alapból negatív kicsengésű szó. Tehát a pozitív ítélet csak elméletileg létezik. Gyakorlatban nem hallottam olyat, hogy valakit Kossuth-díjra ítéltek. Esetleg megítélhetik neki, de a megítélés az a véleményezés szinonimája, míg az ítélkezés mást jelent.
2018. jan. 4. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
63%
Félrehallottad. Nem ítélkezni nem szabad, hanem alap nélkül, ismeret nélkül, hamisan nem szabad.
2018. jan. 4. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
93%
A másik ok nélküli fikázására érti a biblia. Tudod ez a jelenség már oviban is megfigyelhető. Csúfolják azt aki nem olyan, mint a legtöbb gyerek aztán lehet rá 20 évre az a szerencsétlen kiközösített kakukktojás 100x annyit tesz le az asztalra, mint a kigúnyolói.
2018. jan. 4. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
83%

Összekevered a megítél és az elítél szavakat, és ezek értelmét.


Jézus azt tanította, hogy megítélni dolgokat feltétlenül meg kell ítélnünk. Tehát igen is tudnunk kell eldönteni azt, hogy mi az ami jó és helyes, és egyezik az Ő tanításával. De elítélni senkit sem szabad, nem szabad lenézni a másikat, főleg nem szabad az egész ember felet ítéletet mondani, mert erre az Isten való.


A bűnt gyűlölnünk kell, de a bűnöst szeretni, röviden ennyi.

2018. jan. 4. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

"Ha nem szabad ítélkezni, az azt jelenti, hogy pozitív dolgokat sem ítélhetünk meg?"

Az ítélkezik és a megítél az nem ugyanaz

2018. jan. 4. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
93%

Igen, ez egy gyakori félreértés félinformációk alapján...


Ahol Jézus arról beszél hogy ne ítélkezzünk az ugyanaz a rész ahol arról beszél hogy a saját szemedben a gerendát nem veszed észre, de más szemében a szálkát is. Magyarul képmutatás úgy ítélkezni hogy közben a saját hibáidat nem látod be.


Sokan ezt a részt ismerik a Bibliából, és akkor azt hiszik hogy mindennek mindegynek kell lenni. Hát nem, mert máshol meg ezt mondja Jézus: "Ne ítéljetek a látszat után, hanem igaz ítélettel ítéljetek!" (János 7:24)

2018. jan. 4. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Az, hogy ítélkezni nem szabad,

nem jelenti azt, hogy örlülni sem szabad, a másik örömében osztozni nem szabad.

2018. jan. 4. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Személyes tapasztalatból kiindulva,a pozitív ítélkezés is sülhet el rosszul.Pl.segítettem egy embernek,hogy nálunk dolgozzon,nagyon szimpatikus volt eleinte,már mindenféle pozitív dolgot beleképzeltem(szorgalmas lesz,vállalja a tévedéseit,intelligens,jól kijön az emberekkel)aztán rövidesen kiderült,hogy egy teljesen más valaki van a kulisszák mögött.A pozitív ítéletből fakadóan felruháztam olyan tulajdonságokkal,amikkel eleve nem is rendelkezett,aztán koppantam.

Lényeges dolog,hogy nem a "szabad"-on van a hangsúly,hanem azon,hogy mi az,ami neked éppen használ,vagy árt.

2018. jan. 5. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Ítélkeznünk,életünk minden pillanatában kell jó,és rossz döntéseink előtt.

Kötelező megítélnünk mi az,ami Krisztus követőjének meg kell tennie,és mi az,ami bűn,kerülendő.


Nincs jogunk elítélni egy másik embert,de meg kell ítélnem,hogy az ő tette,szava követendő számomra,vagy nem.


Minden ember megítélője Isten.Mások felett nem ítélkezhetek,mert ha ítélkezek,ítéletet vonok magamra.

2018. jan. 6. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 KZitus ***** válasza:

Szia


A „Ne ítéljetek többé, hogy ne ítéltessetek” Máté 7:1re gondoltál?


ez nem hozható öszefüggésbe azzal, "hogy ha nem szabad rosszat mondani senkiről, akkor jót se.", mert a vers további része így szól: mert amilyen ítélettel ítéltek, olyannal fognak ítélni titeket; és amilyen mértékkel mértek, olyannal fognak mérni nektek. Miért is nézed a testvéred szemében levő szálkát, a saját szemedben levő gerendát pedig miért nem veszed figyelembe? Vagy hogyan mondhatod a testvérednek: »Hadd vegyem ki a szálkát a szemedből«, amikor íme, a saját szemedben gerenda van? Képmutató! Előbb vedd ki a gerendát a saját szemedből, és akkor tisztán fogod látni, hogyan vedd ki a szálkát a testvéred szeméből” Máté 7:1–5.

valóban két oldala van a dolognak, és ezt a két oldalt maga Krisztus magyarázza meg.

Ha csakugyan értékeljük Isten irgalmát, akkor nem fogunk késztetést érezni arra, hogy ítélkezzünk felebarátaink felett. Hogyan is érthetnénk meg őket olyan mértékben, ahogy égi Atyánk? Nem csoda, hogy Jézus erre figyelmeztet minket: „Ne ítéljetek többé, hogy ne ítéltessetek.” Ha helyes megvilágításban látjuk a saját tökéletlenségeinket, akkor nem alkotunk majd olyan ítéletet másokról, melyet Isten igazságtalannak tart.

Nem olvastam olyat a Bibliában,miszerint a helyénvaló dícséret nem jó. Maga Krisztus a Jelenések könyvében előbb megdicsérte a gyülekezeteket azokért a jó dolgokért, amit látott bennük, náluk. Pál apostol is dícsérte a gyülekezeteket, ha volt miért. A dicséret lehet ösztönző erő.


mennyivel jobb kedvel főz/főzött az anyukád a családnak ha megdícsérték a finom ételt. Már nem főzött hiába, és legközelebb is törekedni fog arra, hogy finomat főzzön a családnak....szóval nem tudom miért nem lehetne dícsérni, ha van miért? :-)

2018. jan. 10. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!