Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ti hogy látjátok ezt?

Ti hogy látjátok ezt?

Figyelt kérdés

Érdekel a pszichológia, ezért sokszor olvasgatok ilyen témájú cikkeket. Szüleim vallásosak, így néztem interneten már olyan oldalt, ami keresztény emberek véleményét írja le a pszichológiáról. Azt az érzést keltette bennem az egész, hogy kicsit ellentmond egymásnak a kettő. A vallás szerint Isten teremtette az embert, ő irányít, és az ő akaratát, azaz a sorsunkat el kell fogadnunk. Mindennek megvan az oka, hogy mit miért csinál. A pszichológia szerint azonban mi alakítjuk a sorsunkat, és mindenkinek az a sorsa amit hisz magáról.

A másik, hogy a vallás szerint az ember eredendően bűnös. Ezt a pszichológia nem így gondolja, ott pont az a lényeg, hogy a terheket el tudjuk engedni, és bűntudat nélkül tudjunk élni.

Egyszer egy katolikus ismerőstől kaptam egy fiatalok gyakori kérdései című könyvet. Több téma is szó esett benne. Például, hogy a vallás szerint mindig tisztelni kell a szülőket. Ez pedig érvényes arra az esetre is, ha például verik a gyereküket, vagy alkoholisták. Mivel már azért tisztelet jár, hogy az életünket nekik köszönhetjük. Pszichológusok persze nem értenek ezzel egyet, hiszen nagy különbség van aközött, hogy azért tiszteljük őket mert ők is tisztelnek minket, vagy azért mert hatalmuk van felettünk. Amit a szülőktől kapunk, nem nekik kell visszaadni, mivel az úgymond ajándék, azt a saját gyerekeinknek, és a többi embernek kell adnunk.

Egy internetes oldalon olvastam pszichológus és lelki vezető véleményét a gyerekek szexuális neveléséről. A lelki vezető szerint tisztességre kell nevelni a gyerekeket, hogy házasságig várjanak a szexuális kapcsolattal, és annyi gyermeket vállaljanak, amennyit Isten ad. A pszichológus szerint viszont nem szabad tiltani a kisgyerekeket sem az önkielégítéstől, mert azzal ismerik meg a testüket, és készülnek fel a szexuális életre. És a szakember szerint fontos, hogy házasság előtt ismerjük meg a másik szexuális szokásait. És persze fel kell világosítani a gyerekeket a fogamzásgátlásról is.

Másik oldal véleménye kitért a relaxáció, meditáció, hipnózis rossz hatásaira, és egy ismerősöm is azt mondja, hogy a katolikusok ezeket tiltják. Az az oldal ahol ezt olvastam egyenesen azt írta, hogy sok katolikus szerint a problémáinkkal Istenhez kell fordulni, nem pszichológushoz. Ezen eléggé kiakadtam, hiszen egy vallásos ember is kérhet pszichológusi segítséget.

Ezek után lehet, hogy elbeszélgetek egy olyan pappal, aki pszichológus is, vagy csak egyszerűen vallásos pszichológussal. De azért a ti véleményetekre is kíváncsi lennék. Hogyan vélekedtek ezekről?

Előre is köszönöm a válaszokat!



2018. febr. 5. 16:18
 1/5 anonim ***** válasza:
82%

Létezik keresztény pszichológia, nem csak a Freud-féle, meg a többi.

Nekem van keresztény pszichológus ismerősöm, aki egyébként teológiát is tanult.

2018. febr. 5. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha van isten, akkor ő teremtett minket olyanra, amilyenek vagyunk. A pszichológia abban segít, hogy megismerjük, elfogadjuk, és az önismeretünk keretein belül fejlesszük magunkat. Nem látom be, istennek mi baja lehetne ezzel, különben is, ha létezik, a pszichológiát is tőle kaptuk, nem? :D Ezt egy hívő el kéne, hogy tudja fogadni.

A vallás már más kérdés, azok a példák pedig, amiket hoztál (alkalmatlan szülők tisztelete, szexuális önmegtartóztatás, bűntudatban pocskondiázás, családalapítás erőltetése) szerintem a vallás legsötétebb, legostobább, legkárosabb oldalát világítja meg. Egy értelmes hívő szerintem el tudja fogadni, hogy ezek a tabuk olyan időkből származtak, mikor egyrészt a világ még más követelményeket támasztott az ember felé, másrészt az emberek még kevésbé ismerték magát a világot, önmagukat, úgy általában isten művét, és ezért sokszor hibás módon próbáltak megfelelni isten szándékának, ha volt ilyen. Esetleg isten régen pont azért tartotta vissza az embereket a pszichológia felismeréseitől, mert akkor erre volt szükség, mostanra viszont eljött az ideje, hogy jobban ismerjük saját magunkat, és e szerint éljünk. Persze aki olyan szabályok szerint akarja élni az életét, melyek közül a legfiatalabb is kétezer éves, szíve joga, de ezt elvárni mástól, ehhez igazítani a pszichológiát, vagy épp belevonni a gyereknevelésbe, na az elmekórtani kategória.

2018. febr. 5. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
49%

"A vallás szerint Isten teremtette az embert, ő irányít, és az ő akaratát, azaz a sorsunkat el kell fogadnunk."


Nos ez nem igaz. Lehet van ilyen vallás, de a kereszténység szerint mindenkinek szabad akaratot adott Isten. Mindenki maga irányítja sorsát.


"A másik, hogy a vallás szerint az ember eredendően bűnös. Ezt a pszichológia nem így gondolja, ott pont az a lényeg, hogy a terheket el tudjuk engedni, és bűntudat nélkül tudjunk élni."


Vagy szándékosan kevered az eredendő bűnt és a személyes bűnt, vagy tényleg így gondolod. Ha tényleg így gondolod, akkor kicsit jobban belemenve, például te helyesled, hogy egy sorozatgyilkosnak nincs bűntudata. Hiszen a gyilkosságok utáni bűntudat feszéyezné szegény párát.


"Például, hogy a vallás szerint mindig tisztelni kell a szülőket."


Ez így van.


"Ez pedig érvényes arra az esetre is, ha például verik a gyereküket, vagy alkoholisták."


Úgy érzem, hogy itt már csalsz. Valóban is jár akkor is egy alapvető emberi tisztelet, például nem lövöd fejbe a szülőt. Viszont lehet jelenteni az illetékes hatóságnak, sőt kell is jelenteni!


"A pszichológus szerint viszont nem szabad tiltani a kisgyerekeket sem az önkielégítéstől, mert azzal ismerik meg a testüket, és készülnek fel a szexuális életre. És a szakember szerint fontos, hogy házasság előtt ismerjük meg a másik szexuális szokásait. És persze fel kell világosítani a gyerekeket a fogamzásgátlásról is."


Igen, itt van egy alapvető különbség az Egyház és az ultraliberális szemléletmód között. A fent leírtakkal sok pszichológus nem értene egyet. Itt a törtésvonal nem a valás és pszichológia mentén van, hanem a szabadosság és a szemérmesség között.


"Másik oldal véleménye kitért a relaxáció, meditáció, hipnózis rossz hatásaira, és egy ismerősöm is azt mondja, hogy a katolikusok ezeket tiltják."


Mutasd meg kérlek, hogy hol tiltják például a relaxációt. Kíváncsi vagyok.


"Az az oldal ahol ezt olvastam egyenesen azt írta, hogy sok katolikus szerint a problémáinkkal Istenhez kell fordulni, nem pszichológushoz."


Erre is hozz hivatalos forrást, mert inkább tűnik a te vélekedésednek, mint hivatalos álláspontnak. Ha pedig a te légbőlkapott ötleted, ne állísd be egy vallás nézetének.

2018. febr. 5. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"A vallás szerint Isten teremtette az embert, ő irányít, és az ő akaratát, azaz a sorsunkat el kell fogadnunk."


A protestáns vallások, legalább is a református szerint igen.


De mind a zsidó, mind a katolikus vallás szerint I-ten meghqagyta nekünk a szabad akaratot.


Tehát, ha katolikus vagy és épp olyat teszel, ami irgum-burgum, nem kenheted I-tenre, mert szabadon dönthetsz a jó és a rossz között.


Azt pedig, hogy mi a jó, mi a rossz tudhatod, amióta Ádám és Éva ettek az almából.

2018. febr. 7. 03:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 HaEv ***** válasza:

Kedves Kérdező!

Te aztán utánanéztél! Grtaula! :) Tényleg! Egy felkészült kérdező!

Keresztény vagyok, akinek az egyik legjobb barátnője keresztény és pszichológusnak tanul, mert úgy gondolja, az Istentől kapott ajándékát így fogja leginkább Istenhez méltó módon használni. Nagyon szeretek vele beszélgetni.

Igen, a problémáinkkal Istenhez fordulunk és van, amikor Isten egy pszichológusra mutat!

Én semmiképpen nem akarok bűntudat nélkül élni! A bűntudat a vétek és/vagy bűn következménye. Ha az autó műszerfalán villog a gomb, hogy üres a tank, nem fogom összetörni a jelzőt, hanem tankolok. Azaz, ha a bűntudat jelez, hogy rosszat tettem, inkább elhagyom a rosszat, mint hogy figyelmen kívül hagyjam a bűntudatot, ami egy idő után kikopik és nem lesz segítségem akkor, amikor valami igen rosszat követek el - azaz pszichopata leszek. Hát azért szerintem a pszichológusok se erre gondoltak, mert a pszichopatákkal már a pszichiáterek foglalkoznak. :) A bűnnek is van terhe. Ha megölsz valakit, a bűn terhét érezni fogod, ha normális vagy - nem fog segíteni rajtad az, ha "elengeded", megbocsátásra lesz szükséged. Ismerek olyat, aki ölt már embert.

Az ember eredendően ártatlan volt és nem bűnös! Amíg valakinek nem jött a kísértés a hisztire, addig ártatlan. (És most ne menjünk bele a bűn tanába, ami különbséget tesz tulajdonított bűn és a saját magunk által elkövetett bűnök között.)

A szülők tisztelete. Igen, tisztelettel bánj a szüleiddel. De ez nem jelenti azt, hogy el kell tűrni nekik mindent. Egy alkoholista szülő nem tudja ellátni a szülői kötelességeit. Egy bántalmazó szülő pedig maximum biológiai szülő. Van, aki ilyen családban nőtt fel és köszöni az életét... A tisztelet nem azt jelenti, hogy az illetőt magam fölé helyezem és az bármit büntetlenül megtehet. A szeretet nagyobb, mint a tisztelet! Ha szeretem az alkoholista szülőmet, akkor minden eszközt bevetek, hogy segítsek neki megszabadulni ettől a rabságtól és ha tiszteletlenül bánnak vele a kórházban, ... hát én jól leszidtam az illetőt, hogy több tiszteletet adjon - nem nekem. És meg tudnám ma is ölni azt a fickót, aki az egyik régi barátnőm biológiai apja és éveken át megerőszakolta a lányát az íróasztalon és ahol épp érte - éveken keresztül. De inkább elkerültem ezt a fickót. És bátorítottam a lányát, amikor kijött a fickó a börtönből, hogy egyáltalán nem kell vele találkoznia, ha fél tőle. Az hogy a fickó találkozni akar vele, az egy dolog. Tartsa tiszteletben a lánya kérését, hogy ő még nem készült fel rá. A szülők, akik elvárják a tiszteletet a fenti idézetek szerint, azoknak felhívom a figyelmét arra, hogy a tiszteletben egymást megelőzők legyetek és hogy az erősebbek tartoznak azzal a gyengének, hogy hordozzák. Azaz a szülő annyi tiszteletet fog kapni, amennyit megtanít a gyerekének. Többet elvárni tiszteletlenség. Ha a szülő ráadásul hívő, akkor meg duplán!

Az ateista pszichológus a szexista Freud pszichológiájára építette a tanulmányai nagy részét. Biztos, hogy jó a szexről ilyen alapokon gondolkodni? Igen, vannak keresztény pszichológusok is! Ha nem akarsz hülyeséget elkövetni, inkább őket részesítsd előnyben.

Annyi gyereket vállalni, amennyit Isten ad? Hoho, azért még Isten is úgy gondolja, hogy van azért ebbe az embernek is beleszólása! Isten tudja mit jelent tiszteletben tartani azt, ha egy nő vagy férfi azt mondja, ennyi elég. És igen, létezik fogamzásgátlás! Na erre varrj gombot! :)

Hipnózis és egyéb technikák veszélye. Igen, ha egy szakbarbárhoz kerülsz, nagyon mellé tud nyúlni. Egy normális pszichológus vagy pszichiáter nagyon jól tudja ennek a kockázatát és nagyon ritkán alkalmazzák. Nagyon.

Mindent összevetve: üzenem a Szüleidnek, hogy nagyon jó munkát végeztek Veled! :) Okos vagy és ezt nem félsz használni!

2018. febr. 15. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!