Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Jézus történetét/életét más...

Jézus történetét/életét más régebbi mitológiákból rakták össze?

Figyelt kérdés
[link]

2018. márc. 4. 11:49
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
15%

Mivel a történészek szinte kivétel nélkül elfogadják Jézus létezését, mint történelmi személy (még az ateista történészek túlnyomó része is), ezért nem.


Azt viszont el tudom képzelni, hogy sok mítosz a kereszténység terjedése nyomán alakult át. Érdemes lenne megnézni, hogy a linkelt oldalon felhozott állítások a mitológiai személyekről léteztek-e már Krisztus előtt.

2018. márc. 4. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 A kérdező kommentje:

"# 1

"Krisnát sokan valóban létező személynek tartják, aki i. e. 3200–3100 között élt."


"Attisz isteni tiszteletben részesült az egész görög világban, és kultuszát a Nagy Anyáéval együtt i. e. 204-ben Róma is átvette."


"Zarathustra írásaiban található utalások alapján munkásságának időszaka i. e. 1700 és i. e. 1500 közé tehető."

2018. márc. 4. 12:39
 3/24 A kérdező kommentje:

# 1

És itt inkább nem arról van szó hogy létezett e vagy nem hanem hogy máshonnan kiszínezték az ő életét!

2018. márc. 4. 12:41
 4/24 anonim ***** válasza:
51%

Látom tényként kezeled az ottani állításokat, én a helyedben azokkal lennék inkább szekptikus.


De nem a levegőbe beszélek, mondok is rá példát.


Mint írtam, inkább Krisztus valósága/legendája (kinek mi tetszik) gyakorolt hatást az ott megfogalmazott állításokra.


Azt írják, hogy Dionüszosz dec 25-én született. Ez olyan szempontból érdekes, hogy a görögöknél nem volt december. Sőt 12 hónapos naptár sem volt, hiszen ez csak később, keleti hatásra jelent meg náluk. Decembe először rómában volt, ahol 10 hónapos évet tartottak.


Attiszról azt írják, hogy anyja szűzként szülte. Ez annyiból érdekes, hogy két legenda él róla, mind a kettő számon tarja az apját és anyját is. Az egyik ismert legendában az apja isten.


Krisna esetében valóban van szó pásztorokról (tehén pásztorok egyébként), de nem csillagot követve jutnak el hozzá, hanem meghívják őket a születése miatt rendezett ünnepségre. Egyébként a Bibliában a bölcsek követik a csillagot, nem a pásztorok. Aki kitalálta ezeket, lehetett volna figyelmesebb.


Megnézhetnénk minden egyes állítást, gondolom a java része egyszerűen hazugság, ezt a feladatot már rád bízom. Ha érdekel a téma, olvass utána, az úton elindítottalak.


Egyébként nem érdekes, hogy a wikiben oly sok helyen vannak források, a linkelt részhez egyet se tettek?

2018. márc. 4. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 A kérdező kommentje:

# 4

"Látom tényként kezeled az ottani állításokat, én a helyedben azokkal lennék inkább szkeptikus. "


Talán azért vagy ezzel szeptikus mert éppen bibliai alapú vallásod van? ;)

2018. márc. 4. 12:56
 6/24 A kérdező kommentje:

# 5

*szkeptikus

2018. márc. 4. 12:57
 7/24 anonim ***** válasza:
47%

Szinte minden vallás korábbi vallásokra épült. Ugyanígy van ez pl. a bibliával és a koránnal, akár a bibliai történetekkel (lásd Gilgames: Utnapisti és biblia: Noé).


Korábban olvastam valahol Kriszus élet-történetével kapcsolatos cáfolatokat, bár nem magát Jézus létét cáfolták, hanem például azt, hogy a biliában található történet időben nem egyeztethető össze a bizonyított történelemmel.


Vagy bizonyos iszlám vallás-tudósok szerint a "kivonulás Egyiptomból" valójában "kiűzetés volt Egyiptomból" (később hasonló eset történt pl.: Spanyolországban.)

2018. márc. 4. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
33%

#5


Sikerült elolvasnod, megértened amit írtam? Láthatóan nem.


Miért nem győződsz meg saját magad akkor? Én indoklással megcáfoltam több ottani állítást is. De nem fontos nekem hinned, olvass utána magad.


Sajnos egyre jellemzőbb manapság, hogy az emberek mindent benyalnak elsőre. Annyira naívak és tudatlanok, hogy képtelenek logikus gondolkodásra.


"Talán azért vagy ezzel szeptikus mert éppen bibliai alapú vallásod van? ;)"


Nem kedves kérdező. Azért vagyok ezzel szekptikus, mert rendelekezem egy olyan misztikus dologgal, amit alapműveltségnek hívnak. Ennek pedig semmi köze a vallásomhoz. Lehetnék ateista is, akkor is tudnám, hogy a kora ókori görögöknél nem létezett december 25. Így egy istenük se születhetett egy nem létező napon.

Persze a hindu vallást nem ismerem, de könnyen elérhető róla minden információ, ami cáfolja az ott leírtakat.

2018. márc. 4. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
27%

"

Sikerült elolvasnod, megértened amit írtam? Láthatóan nem. "

A srác minden héten megkérdezi. Gondolom az ateista szektában neki van kiosztva a vallási rovatban történő provokálás

2018. márc. 4. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
30%
Elképzelhető, mert lényegében semmilyen vallási dolgot nem kevertem bele. Egyszerűen történelmi cáfolatokat hoztam fel, még is nekem esett a szegény pára.
2018. márc. 4. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!