Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Jézus történetét/életét más...

Jézus történetét/életét más régebbi mitológiákból rakták össze?

Figyelt kérdés
[link]

2018. márc. 4. 11:49
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:
82%

Dionüszosz tekintetében talán azért nehéz "dűlőre jutni", mert számos kultúra volt hatással a másikra. Például a keresztények is tudják, hogy Jézus lehet nem december 25-én született, de a rómaiak ekkor ünnepelték a fény születésének ünnepét, amibe tökéletesen beleillett.


Azonban én kizárnám, hogy eredetileg télen ünnepelték volna, azt pláne, hogy télen született.

A nélkül, hogy nagyon a részletekbe mennék... Mindössze egyetlen Dionüszosz ünnepet tartottak télen, ami egyrészt kis fesztivál volt, másrészt eredendően nem hozzá kapcsolódott. A legnagyobb ünnepei ősszel voltak betakarításkor, szüretkor, illetve a tavasz kezdetén. Ez utóbbi a Dionysia volt, elég jelentős esemény egész Göröghonban.


Ezeknek pontos napja nincs, hiszen poliszonként máskor tartották. Továbbá időben Kr.e. 5-4. században járunk, nem pedig a wiki cikkben megnevezett 13-12. században.


Részemről ezt ezért bizonyítottnak tekintem.


Krisna esetében egy érdekes szempont, hogy külön kell választani az eredeti hinduizmust és a krisna-tudatot. Bár a felmerült kérdés szempontjából nem olyan lényeges, esetleg az ominózus cikkben felsorolt többi állítás esetén lehet az. Mint tudjuk a hinduizmus egy teljesen más, indiai vallás, a krisna-tudat pedig a hinduizmus és a kereszténység keveréséből jött létre.


A gyermekmészárlás esete érdekes kérdés. Annyi bizonyos, történelmileg hiteles, hogy Heródes véres kezű uralkodó volt, akár a rokonait tekintve, akár a vele szembeszegülőket, vagy a magas adók miatt háborgókat. Különösen féltékeny volt hatalmára. Egyes források (Flavius) úgy mutatják be utolsó éveit, mintha tébolyult lenne.


Megtörténhetett egy ilyen mészárlás, ha elfogadjuk Jézus születéséhez kapcsolódó eseményeket? Meg, sőt valószínű reakciója lett volna. Korabeli forrás van róla? Nincs. Ezért ilyen szemszögből bizonyítani nem tudjuk, cáfolni sem. Amúgy olyan 30-40 gyermekről lehet szó.


Ha átvett legenda is lenne, akkor sem tartom valószínűnek, hogy Indiából származott. Sőt, ha már így latolgatunk, fordítva is történhetett. Indiában az első keresztények már az I. században megjelentek, legkésőbb a II. században. A védákat pedig Kr.e. 1000 és Kr.u. 500 között írták. Legalább is az európai történészek szerint.


Igen, keresztény vagyok. Ráadásul szeretem a történelmet, különösen az ókori és középkori történelmet. Sőt az ókori mitológiákat is. Hidd el, néha nekem is tátva marad a szám néhány fundamentalista keresztény hozzászólásán. Bár ők a kisebbség, ezen az oldalon gyakran hangos többség.

Engem például rendszeresen lepontoznak, mert tudom, hogy a leírt Noé történet valósággal képtelenség, ahogy akár a teremtéstörténet is, viszont mind a kettőnek fontos és hasznos teológiai, illetve erkölcsi mondanivalója van.


Tehát számomra mindezek nem jelentenek feloldhatatlan ellentmondást. Pusztán tudni kell mindent a helyén értelmezni.

2018. márc. 4. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 Zenon ***** válasza:
56%

Két lehetőséget tudok elképzelni Jézus létezésével kapcsolatosan.


1. történelmi személy, de ez kizárja isteni mivoltát, mivel egy prédikátor volt a sok közül, akik hirdették tanaikat


2.mitológiai alak, egyfajta szent sablon, amelyet az egyház kreált, hogy a népet kontroll alatt tudja tartani


A jézusi "példamutató élet" egyébként sokkal régebbi dolog a történelemben. Már Egyiptomban vagy Mezopotámiában is volt hasonló.

2018. márc. 5. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 anonim ***** válasza:

21-es


Herodes Krisztus születése előtt 4-ben meghalt Jerikóban.

2018. márc. 6. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 anonim ***** válasza:

Valóban jó eséllyel meghalt i.e. előtt 4-ben, de mint tudjuk Krisztus sem 0-ban született, hanem korábban. Tehát picit el van tolódva az időszámításunk.


De mint írtam, nem zárom ki, hogy legenda ez a része, a lényegen nem változtat semmit. Próbáld az egész hozzászólásomat értelmezni.

2018. márc. 6. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!