Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Úgy vagyok vele, hogy nagyon...

Úgy vagyok vele, hogy nagyon szeretnék hinni, de nem tudok. Más is van így vele?

Figyelt kérdés

Van az a történet Szókratészról, hogy belenyomja a tanítvány fejét a vízbe, és csak az utolsó pillanatban engedi el, majd azt mondja, hogy majd ha isten eléréséért kapálózol annyira, mint most a levegőért, akkor majd megtalálod.


Én már többször éreztem úgy, hogy közel ennyire akarok hinni, de mindig azt érzem, hogy változatlanul teljesen egyedül vagyok. Nagyon szeretném hinni, hogy van, aki meghallgat, de minden, amit tudok a világról, azt súgja, hogy csak egy túlfejlett agyú főemlős vagyok, aki kitalált magának egy úgynevezett "istent", aki nagyrészt a gyerekkorában meglévő tekintélyszemélyek útmutatásai alapján állt össze azért, hogy feloldjak egy kognitív disszonanciát. Nevezetesen azt, hogy meg fogok halni, és semmit nem tehetek ellene, illetve más dolgokat, amik ellen semmit nem tehetek, de úgy érzem, beléjük rokkanok, és nem tudok ezzel a tudattal együtt élni. Mihelyt pedig belátom, hogy erről van szó, máris látom a cilinderben a nyulat, és úgy érzem, még mélyebb letargiába süllyedek. Hiába akarok imádkozni, tudom, hogy semmit nem ér, mint ahogy nem ért semmit a történelem megszámlálhatatlanul sok szerencsétlenjének sem, akik idejekorán meghaltak, vagy kivégezték őket valami háborúban, vagy megfosztották őket a családjuktól. Nem is értem a hívőket, hogy képesek hinni bármiben. Isten még nem mentett meg soha senkit, csak az orvostudomány. Hogy lehet egyáltalán ezzel a tudattal együtt élni? Miért ne kössem fel pl. magam holnap, ha úgy érzem, hogy teljesen egyedül vagyok és úgyse lesz jobb?

Ha mondjuk elhagyott az, akivel az életemet leélhettem volna, meg elszúrtam más fundamentális dolgokat?


2018. ápr. 9. 00:00
1 2 3
 1/26 A kérdező kommentje:
És erre lehet azt mondani, hogy majd ha igazán kétségbeesek, akkor megtalálom istent... de az a baj, hogy MINDIG tudni fogom, hogy csak a kétségbeesés miatt talál az agyam egy "isten"-t, mert nem akar meghalni. Csak akkor tudnék ebben feltétel nélkül hinni, ha nem működne az agyam racionális fele, de működik.
2018. ápr. 9. 00:01
 2/26 anonim ***** válasza:
Sokszor kerestem Istent külső dolgokban. Állandóan valamilyen transzcendentális visszajelzés után sóvárogtam, de mindig csak frusztráció lett a vége. Végül megtapasztaltam, hogy isten nem egy tőlünk különállo személy, aki büntet/megdícsér, hanem a mindenben bennelévő életerő, ami mozdulatlan, ugyanakkor minden mozgás okozója. Nehéz mindezt megfogni hittel, ha nem okoz közvetlen tapasztalatot.
2018. ápr. 9. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
68%

"meg fogok halni, és semmit nem tehetek ellene"

Azt ugye tudod, hogy ez nem így van?

Ha az egyház nem gátolta volna ennyire agresszíven az őssejtkutatást, akkor ma már a sérülések és a szervi bajok gyógyíthatók lennének, az élet pedig 120 évig tartana.


"illetve más dolgokat, amik ellen semmit nem tehetek"

Azért, ha körbenézel, vannak lehetőségeid.

2018. ápr. 9. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 A kérdező kommentje:

""meg fogok halni, és semmit nem tehetek ellene"

Azt ugye tudod, hogy ez nem így van?

Ha az egyház nem gátolta volna ennyire agresszíven az őssejtkutatást, akkor ma már a sérülések és a szervi bajok gyógyíthatók lennének, az élet pedig 120 évig tartana. "


És ha 120 évig élek, akkor nem fogok a végén meghalni? :D

2018. ápr. 9. 01:08
 5/26 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Teljesen megértelek, én is eléggé hasonló helyzetben vagyok, és sok gondolat, amit itt leírtál, rajtam is keresztülment az előző hónapokban. Leírom, hogy nekem milyen dolgok segítettek.


A hit ajándék. Ne emészd magad, ha neked nincs. Bennem fölmerül, vagy legalábbis fölmerült, hogy valamiért nekem az örök kételkedés a feladatom. Megláthatok olyasmit, amit egy biztos hívő nem fog meglátni.


Ugyanakkor a hit a hallásból fakad. Ezért járok misére, felnőtt hittanra és közösségbe is.


A keresztény tanításból - legalábbis ami a modern változatát illeti - nagyon sok minden akkor is jó dolog, ha amúgy nincs Isten, csak kitalálták. Ha szereted a felebarátod, mint tenmagad, akkor átlagosan jobban fogunk élni. Ha a felebarátaid is így tesznek, akkor még jobban. Segíts magadon, az Isten is megsegít (vagy ha nem, akkor is hasznos volt az erőfeszítésed). Nekem még az imádság is hasznos - ha megfogalmazom, hogy mit szeretnék, mi volt jó stb., az akkor is segít, ha amúgy senki nem hallgatja meg. Ha megtettem mindent, ami emberileg lehetséges, akkor fölösleges idegeskednem a többin, mondhatom akár azt is, hogy a többit Istenre bízom, és elfogadom az általa adott kimenetelt.


Ajánlom ezt a zeneszámot tanulmányozásra (ELP: The Only Way), keress rá a szövegére, ha hallás után nem megy. (A vallásizélgető részeit felejtsd el, nem az a lényeg.)

https://www.youtube.com/watch?v=Wrzyd8R8YWs


Ezt is olvastam a hit vagy nem hit kérdéssel kapcsolatban. Ez egy Harry Potter fanfiction, a lényege a gondolkodási módszerek, amivel akár a hit is vizsgálható. Határozottan ateista, de engem nem billentett át, viszont eszközöket adott a hitről való gondolkodáshoz és a hit vizsgálatához. Azzal vigyázz, hogy amit sokat ismételnek, az igaznak tűnik - attól még, hogy sokszor leírják, hogy az ateizmus jó és a vallás hülyeség, nem lesz igazabb.

[link]


Itt pedig az előző fanficben alkalmazott elmélet van leírva. Ez is érthető akkor is, ha nem vagy matematikus vagy ilyesmi, bár elméletibb. Ez még erősebb eszközöket adott nekem a kérdés vizsgálatához.

[link]


Ami nekem a kritikus dolog volt az az, hogy a vallás után is van élet. Akkor is van értelme az életnek, ha nincs Isten. Ne add fel, nekem nagyjából egy éves küzdelem volt, mire újra láttam értelmét az életnek. Az is lényeges pont volt, mikor realizáltam, hogy a keresztény értékrend számomra fontos, más irányból is alátámasztott részeinek sem kell ellentmondanom (itt kívülről nézve szélsőséges dolgokra is gondolj: például továbbra is azt gondolom, hogy érdemes a szexszel várni a házasságig, mert az első szexuális kapcsolat egy nagyon erős kötelék, így ez segíti stabil házasságot, ami a gyerekeknek fontos).


Nem tudom, hogy segítettem-e - ha nem, akkor sajnálom, és hagyd figyelmen kívül a válaszom. De ha igen, és még lenne valami kérdésed, akkor állok rendelkezésedre. Bár a fentiekből úgy tűnhet, hogy már eldőlt számomra a végeredmény, ez valójában nem így van. Még van mit olvasni, és amíg a végére nem érek, semmi sem biztos. Ezen kívül van néhány nagyon racionális hívő ismerősöm, őket is ki fogom kérdezni, ha az olvasnivalómnak a végére érek. Ez nem egy gyors projekt, nagyjából fél éve dolgozom rajta intenzíven, és lehet, hogy még egy év lesz, mire a végére érek.

2018. ápr. 9. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Még egy apróság az utolsó két linkhez. Yudkowsky, a szerző, amerikai. Ott bizonyos okokból sokkal gyakoribb, hogy a keresztény hívők az intelligens tervezésben vagy akár a hétnapos szó szerinti teremtéstörténetben hisznek, és úgy gondolják, hogy az ember nem az evolúció során alakult ki. Európában ez kevésbé jellemző. Emiatt az USA-ban sokkal kiélezettebb a tudomány vs. vallás vita, mint nálunk. Nekem nagyon úgy tűnt, hogy Yudkowsky számára a vallás az amerikai kereszténységet jelenti, és ha ismerné az európait is, akkor kicsit más lenne a véleménye, de erről őt magát nem kérdeztem meg.

2018. ápr. 9. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
Egy időben voltam, igen. Azóta túlhaladtam rajta.
2018. ápr. 9. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
56%

"ha 120 évig élek, akkor nem fogok a végén meghalni?"

De igen.

Csakhogy, ha az őssejtes gyógyítás már jól működne, akkor végig tartalmas és teljes életet élhetnél, és végül abba halnál bele (120 vagy 200 évesen), hogy már nem működik jól az agyad.

Arról meg már lehet, hogy nem is tudnál ;-)


Még egy: ha a génsebészet már elég fejlett lenne (ami ellen szintén nagyon küzd az egyház - is), akkor gyakorlatilag problémamentesen élhetnél, annyira könnyű lenne az élet.

2018. ápr. 9. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
100%

Én is így vagyok.

Elolvastam a Bibliát is. Az Újszövetségnél nagyon beleéltem magam. Kezdtem valamit érezni.

Aztán elolvastam az Ószövetséget és már annyira sem megy, mint korábban. Nagyon kiábrándító volt.

Már teljesen biztos vagyok benne, hogy nem tudok igazán hinni. Legalábbis egy konkrét vallásban, annak minden előírásával, magyarázatával együtt nem.

2018. ápr. 9. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
47%
El nem tudom képzelni, hogy mennyire sérült lelkű ember az, aki a nyolcast lepontozta.
2018. ápr. 9. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!