Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Katolikusok! Ha nem vagytok...

Katolikusok! Ha nem vagytok bálványimádók akkor miért borultok le szobrok előtt?

Figyelt kérdés

Vannak szobraitok a templomba is meg otthon is, imátkoztok előttük.

Akik más vallásúak és vannak szobraik ők se a szobrot tisztelik hanem amit/akit ábrázol, de Isten ezt tiltja.

Mit gondoltok?



2018. jún. 16. 17:11
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
32%

Imádkozni dével szokás.


Amúgy jártál már valaha templomban? Láttál már keresztényt leborulni bármilyen szobor előtt? Legfeljebb ha elgáncsolod.

2018. jún. 16. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Lux morulus ***** válasza:
27%

Azt, hogy egy szerencsétlen kis "műanyag muszlim" vagy, és próbálsz itt trollkodni.


Mondjuk én pont nem vagyok ábrahámita, de attól még te, egy troll kismajom vagy. :)

2018. jún. 18. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
30%

Osztom az első két kommentelő véleményét. :)


Katolikus vagyok, és soha, de soha nem borulunk le szobrok előtt. Amikor a misén letérdelünk, az nem szobroknak szól, hanem Jézusnak, aki hitünk szerint az Eucharisztiában jelen van. Otthon sem szoktam szobrok előtt imádkozni, nem tartok itthon szobrokat, kicsit drága mulatság lenne. :)


A Biblia nem tiltja a szoborkészítést, hanem a szobrok istenként való imádását tiltja. A Bibliában találunk példákat arra, amikor Isten maga parancsolja meg a szobrok készitését, például Isten kéri, hogy készítsenek kerub szobrokat a Szent Sátorba, majd később a jeruzsálemi templomba, vagy amikor Isten elrendeli, hogy készítsenek rézkígyót, és arra feltekintve meggyógyultak. :)


Ez most egy gyenge trollkérdés lett. :)

2018. jún. 20. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Hát igen, a téma ismerete nélkül nehéz jó troll-kérdést kiírni.
2018. jún. 20. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
44%

A Biblia eredeti szövege alapján a 10 parancsolat a szobrok előtti letérdelést vagy leborulást, meghajlást illetve a szobrok bármilyen szolgálatát (felöltöztetés, felékesítés, virágok hozatala, stb.) tiltja, ezek bálványimádásnak minősülnek, függetlenül a hozzájuk fűzött teológiától.


Nézzünk pár képet és videót:


[link]


[link]


[link]


https://www.youtube.com/watch?v=3wqPVDgCmWk



Egy katolikus plebános véleménye:


"Ha öltöztetős, hordozós szobrokat említünk, az embereknek a portugál, spanyol vagy latin-amerikai vallásos fieszták képe jelenik meg a szeme előtt, ahol drága kelmékbe öltöztetett szobrokat visznek körül a vallásos közösségek csuklyás tagjai. Pedig hazánkban, a Csanádi Egyházmegye területén is majdnem minden templomban ott őrizték az öltöztetett Mária szobrot, amit az ünnepeken Mária-lányok vállon vittek ki a körmenetekre" - mondta Czank Gábor újkígyosi plébános, a kiállítás szakmai tanácsadója.


Egy idézet a Bibliából:


3

Pedig a mi Istenünk az égben van, és amit akar, azt mind megcselekszi.

4

Azoknak bálványa ezüst és arany, emberi kezek munkája.

5

Szájok van, de nem szólanak; szemeik vannak, de nem látnak;

6

Füleik vannak, de nem hallanak; orruk van, de nem szagolnak;

7

Kezeik vannak, de nem tapintanak, lábaik vannak, de nem járnak, nem szólanak az ő torkukkal.

8

Hasonlók legyenek azokhoz készítőik, és mindazok, akik bíznak bennök!



15

A pogányok bálványai ezüst és arany, emberi kezek alkotásai.

16

Szájok van, de nem beszélnek, szemeik vannak, de nem látnak;

17

Füleik vannak, de nem hallanak, és lehellet sincsen szájokban!

18

Hasonlók lesznek hozzájuk alkotóik is, és mindazok, akik bíznak bennök.

2018. jún. 23. 05:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
57%

#5, már megint az öltöztetős szobrokkal jössz?


A verebélyi még mindig sokkal szebb, linkelgessed inkább azt.

[link]


Te még mindig nem érted, hogy attól, hogy szobrok vannak a templomainkban,és esetleg ezeknek a szobroknak ruhát is varrnak, nem feltétlenül bálványiimádás??!! Akkor szerintem ne varrjunk a kislányok játékbabáira sem ruhát, mert az is bálvanyimádás, sőt, ne legyen játékbabájik sem, mert hát ugye ne csinálj képmást arról, ami a földön vagy az égben van. Sőt, fotózkodni se fotózkodjunk akkor.


Mellesleg nem csak egy szobor lehet bálvány, bálványozni lehet hírességeket, a pénzt, vagy esetleg egy Németh Sándor nevű kamu lelkészt is.

2018. jún. 23. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
53%
Gyerekkorom óta gyakorló katolikus vagyok, de nem hallottam még ilyenről, hogy leborulnánk egy szobor előtt, nem tudom honnan vetted ezt a marhaságot. :D
2018. jún. 24. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
46%

Sajnos gyakori jelenség római katolikus templomban (saját szememmel láttam, nem egy-kétszer), hogy ki van rakva egy kőszobor, előtte van egy térdeplő, a mise végén a nép egy része, főleg az idős nénik letérdelnek a szobor előtt, ránéznek a szoborra, mormolnak valamit vagy keresztet vetnek, majd felállnak, és mennek haza. Ez a gyakorlat a Biblia alapján kimeríti a bálványimádás fogalmát.


A gyermekeknél nem baj, ha vannak babáik, és öltöztetik őket, majd egy idő után úgy is kinövik. Ha nem növik ki 10-12 éves korukra, az baj! A római katolikus egyház babázó egyház, nem nőtte ki a babaöltöztetést.


Pár idézet Isten beszédéből:


"Ne csináljatok magatoknak bálványokat, se faragott képet, se oszlopot ne emeljetek magatoknak, se kőszobrokat ne állítsatok fel a ti földeteken, hogy meghajoljatok előtte, mert én vagyok az Úr, a ti Istenetek."



"Ne hajoljatok a bálványokhoz, és ne csináljatok magatoknak öntött isteneket. Én vagyok az Úr, a ti Istenetek."



A Fekete Madonna kép, amelyet meg is koronáztak:

[link]


„A festmény nélkül Jasna Góra nem volna több egy épületkomplexumnál, műalkotások múzeumánál, amelyek kétségkívül értékesek és szépek, de hiányzik belőlük az élet ereje. A festmény a misztérium, az alapzat, az atmoszféra a Jasna Góra-i szentélyben” – írja a kolostor honlapja.



97. Zsoltár

5

A hegyek, mint a viasz megolvadnak az Úr előtt, az egész földnek Ura előtt.

6

Az egek hirdetik az ő igazságát, és minden nép látja az ő dicsőségét.

7

Megszégyenülnek mind a faragott képek szolgái, akik bálványokkal dicsekednek; meghajolnak előtte mind az istenek.

8

Hallotta és örvendeze Sion, és örülének Júdának leányai a te ítéleteidnek Uram!

9

Mert te felséges vagy Uram az egész földön, és igen felmagasztaltattál minden isten felett!

10

Akik szeretitek az Urat, gyűlöljétek a gonoszt! Megőrzi ő az ő kegyeltjeinek lelkét; a gonoszok kezéből megszabadítja őket.

11

Világosság támad fel az igazra, és az egyenesszívűekre öröm.

12

Örüljetek igazak az Úrban, és tiszteljétek az ő szentséges emlékezetét!

2018. jún. 25. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A nép hiteője ***** válasza:
Babilon egyhazaba megrngedett a balvanyimadas (szobrok elotti leborulas, stb), de az ostyat minden katolikusnak kotelezo szakralisan tisztelni (balvanyimadni).
2018. jún. 26. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

"az ostyat minden katolikusnak kotelezo szakralisan tisztelni"


Az "ostyát" persze hogy imádjuk, mivel maga Jézus Krisztus van benne jelen. Nem tudom te melyik szektához tartozol, így azt sem tudhatom, mennyiben számítasz kereszténynek, de a kereszténység lényege Krisztus követése és az Ő imádása, mivel ő a megtestesült Isten. Az a tény pedig, hogy a kenyérben valóságosan jelen van Krisztus, számtalan mondattal igazolható a Bibliából. Én nem kezdek el idézgetni, mert nem fogom a Bibliát bálványozni, ha nagyon érdekel, olvass utána.

2018. jún. 27. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!