Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ha a világot Isten teremtette,...

Ha a világot Isten teremtette, akkor a tudomány miért tudja megmagyarázni a működését Isten nélkül is?

Figyelt kérdés

Bármit vizsgálunk a világban, azt látjuk, hogy minden logikus törvényszerűségek alapján működik. Már legalább 400 éve tudományos téziseket állítunk fel az univerzumról, és semmi sem utalt arra, hogy bármilyen természetfeletti tényező szükséges ahhoz, hogy a dolgok olyanok legyenek, amilyenek.


Ha pl. belenézünk mikroszkóppal egy vérmintába, nem egymillió táncoló hörcsögöt látunk, vagy bármiféle értelmetlenséget, hanem mindenféle mikróbát, amik a testünket működtetik.


Tudjuk, hogy az embert nem Isten gyúrta össze agyagból, hanem a majomból fejlődött ki, a majom még egyszerűbb állatokból, az egyszerűbb állatok meg az egysejtűekből, amik az atomokra hasonlítanak, csak bonyolultabb felépítésűek: egyszerű kémiai és fizikai törvények működtetik őket.



Valamint ott van a testünk működése, itt van pl. ez az érdekes videó, ami a DNS replikációját, a DNS RNS-re való átírását, és az RNS fehérjére való átírását mutatja be:


https://www.youtube.com/watch?v=yqESR7E4b_8


Ebben is azt látjuk, hogy a testünk működése milliárdnyi kis sejttől, és a bennük lévő molekuláris gépektől függ.


Érdekes módon a kommentszekció tele van vallásos emberekkel, akik Istent dicsőítik ezért a "zseniális dizájnért", azonban az egynek sem jut eszébe, hogyha Isten mindenható, akkor mi szükség van ezekre a bonyolult molekuláris szerkezetekre, miért bíbelődött ilyen apró ketyerékkel, amikor simán lehetnénk egy zsák hús és vér, akiket Isten varázslattal tart életben, mint Pinokkiót, és ha belenézünk egy csepp vérbe, akkor egyszerű homogén vörösséget látunk, de mégsem így van.



Egyesek a "hézagok istenében" hisznek, vagyis isteni teremtést látnak olyan dolgokban, amiket a tudomány egyenlőre nem tud megmagyarázni. Azonban érdekes módon a tudósok nem érik be annyival, hogy a tudáshézagot Istennel tömik be, hanem tovább kutatják a dolgok működését, és idővel rájönnek a logikus válaszra. Nemrég pl. láttam egy Jehovás propagandafüzetet, ami azt ecseteli, hogy bizonyíték Isten létezésére, hogy a DNS-ünk milyen sok információt tartalmaz.


Ez az érvelésmód megint két okból is érthetetlen:


1. Azzal akar okot adni Isten létezésére, hogy olyan dolgokra jött rá a tudomány, ami tudományos műveltségű emberek számára nehezen képzelhető el


2. Ismét elköveti a fentebb említett "Pinokkiós" érvelési hibát: Egy kozmikus mindenható lénynek miért kell DNS-sel működtetnie minket? Miért nem fából (vagy agyagból) faragott bábok vagyunk, akik megmagyarázhatatlanul tudnak járni és beszélni?



Gyakran szokott elhangzani még a "vannak vallásos tudósok" érv. Ez is csak annak a jele, hogy az illető nem olvasott utána statisztikáknak, csak hallott valami vallási vezetőtől egy ilyen "érvet" és kapaszkodik bele.


Pedig a valóságban alig van tudós, aki magát nem ateistának vallja, azok közül is a legtöbben csak hagyományból vallják magukat valamelyik vallás tagjainak. Régen, Newton korában több ilyen volt, de csak azért, mert kevesebb volt a tudományos ismeretünk, mint manapság. A mai korban viszont azt látjuk, hogy a fizikával, kémiával, és különösen a biológiával foglalkozó tudósok között úgy kell keresni a vallásos csodabogarat, mint tűt a szénakazalban. Ha meg megleltük, akkor vagy kiderül róla, hogy áltudós, vagy megint valamiféle ceremónikus vallásosságot tart, nagyrészt hagyományból.



2018. szept. 23. 06:50
1 2 3 4 5 6 7
 31/63 anonim ***** válasza:
86%

Egy olyan világ, ahol nem lennének természettörvények, nagyrészt élhetetlen lenne, hacsak nincsenek szimulált természettörvények. Sőt, enélkül atomok sem lennének, a világban káosz uralkodna, mert az anyag hol így, hol úgy viselkedne.


Ha mégis lenne élet, akkor nem lenne mit megismerni, nem lehetne tudni, hogy mi miért van, nem lehetne megismerni az okságot. Egy ilyen világban senki sem magyarázná Istennel azt, hogy a kő hol kemény, hol puha. Miért? Mert csak. Ha nincsenek törvények, nincs mit megismerni. A természettörvények helyett szimulált természettörvényekben hívő vallás sem igazán a tudomány barátja.

2018. szept. 23. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/63 anonim ***** válasza:
39%

1. Az itt leírt dolgok semmilyen formában nem cáfolják sem Isten létét, sem Isten létezésének szükségességét.

2. A természettudomány egy csodálatos dolog (ne hívjuk csak "tudománynak", ha lehet. A természettudományok különböző ágait érinted, de a tudomány egy sokkal tágabb fogalom). Vannak olyan dolgok, pl. metafizikai kérdések, amikre a természettudomány sosem fog tudni válaszolni. Nagyon egyszerű, hogy miért nem. A metafizika tárgya a fizikai tapasztaláson túli dolgok. Ezek már nem esnek a természettudomány tárgykörébe, de mivel teljesen másról van szó, így a kettő nem is zárja ki egymást.

2018. szept. 24. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/63 anonim ***** válasza:
22%

"Ha a világot Isten teremtette, akkor a tudomány miért tudja megmagyarázni a működését Isten nélkül is?"

1. a teremtés és a működtetés két külön dolog. Ha tudsz autót vezentni attól még nem tudod összerakni az autót


2. wikipédia, körkörös érvelés:

„Negatív” formában (amikor az érvelő nem eleve felhasznál, hanem eleve kizár valamit, amit cáfolni akar):


"Természetfölötti/Isten nem létezik, mert a világ jelenségeit a természettudományoknak Istenre hivatkozás nélkül is, pusztán oksági alapon sikerült magyarázni."


Az a tény, hogy a természettudományok természetfölötti jelenségek nélkül is magyarázatot tudnak adni a világ jelenségeire, még nem jelenti azt, hogy egészen biztosan nem létezik természetfölötti.

2018. szept. 24. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/63 Anahystor ***** válasza:
46%
Való igaz, viszont az is igaz, hogy az, hogy a tudomány bizonyos jelenségeket (még) nem tud megmagyarázni, nem jelenti azt, hogy Isten létezik!
2018. szept. 24. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/63 Ozmium42 ***** válasza:
91%

Az eredeti kérdésre válaszolva:


A tudomány azt sem tudja megállapítani, hogy egy fát ember ültetett, vagy a szél vitte oda a magot. A tervezettség nem egy mérhető, egzakt anyagi tulajdonság, ami vagy benne van a dologban vagy nincs, és utólag meg lehet nézni. Nincsen rá semmilyen mód. Talán az időutazás, ha vissza tudnál menni, és meg tudnád nézni. A tervezett dolog nem különbözik törvényszerűen a nem tervezettől. Spekulatív következtetéseket is csak minták alapján állíthatunk fel. Például ésszerű feltételezni egy házról, hogy ember építette, mert a szél nem szokott házakat összefújni, viszont az emberek szoktak házakat építeni.

2018. szept. 24. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/63 anonim ***** válasza:
14%
Nagyszerű istenellenes érvelés. Elfelejtetted megmagyarázni az életet, valamint, a világ kezdetét.
2018. szept. 24. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/63 anonim ***** válasza:
0%

Isten az emberi elme számára felfoghatatlan. Nem egy szakállas bácsika, aki szépen mosolyog. Isten nem lény, és főleg nem ember... Ja és nem is Gandalf, vagy Dumbledore... Isten az Univerzum, maga a Létezés. Minden összefügg mindennel, mert ugyanannak a rendszernek a része, és a rendszer maga az az Isten. Amikor a természetet, az embereket, a csillagokat vizsgálod, Istent vizsgálod, nem a teremtményeit.


És ha jön egy meteor, és kitörli a Földet az univerzumból, akkor Isten ugyanúgy létezni fog, csak a kételkedők tűnnek el...

2018. szept. 25. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/63 anonim ***** válasza:
100%

"Elfelejtetted megmagyarázni az életet, valamint, a világ kezdetét"


->A világ kezdetére vonatkozóan: A Föld mintegy 4,5 milliárd évvel ezelőtt keletkezett porból és gázfelhőkből. Az életre vonatkozóan (jelenlegi tudásom szerint) nincs még egzakt magyarázat, azonban, ám az élet spontán módon kialakulhatott magától. Egyrészt rengeteg ideje volt rá, több milliárd év, másrészt bizonyították, hogy megfelelő körülmények között a szervetlen anyag átalakulhat szervessé, ìgy lett például szénből aminósav.

2018. szept. 25. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/63 anonim ***** válasza:
0%
Nen akkor keletkezett, továbbá az általad említett alkotó részek is lettek valamiből..ezen még nem gondolkodtál. Egészen a kezdetekig kell visszamenni, na azt magyarázd meg isten nélkül! Segítek: volt a semmi, aztán lett minden. Ez hangzik jobban, vagy egy örök energia által létrehozott anyagi világ?
2018. szept. 25. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/63 anonim ***** válasza:
100%

Három dolgot jegyeznék meg:


1. Ha elfogadod a tudományos világképet és azt próbálod összeegyeztetni a hiteddel, akkor az magában hordozza az istenkép változását is. Eszerint Isten nem teremtett konkrétan úgy, ahogy a Bibliában le van írva. Változik a bűnesetről szóló tanítás is, stb.


2. Meg lehet magyarázni Isten nélkül is a dolgokat. Ha ugyanis te abból indulsz ki, hogy a világ annyira bonyolult, hogy Teremtő kellett neki, akkor Istennek még inkább kell Teremtő hiszen ő legalább olyan bonyolult mint a világ, vagy még bonyolultabb. Az örökkévalóságra valóbhivatkozás nem oldja fel a fenti problémát, sőt ennyi erővel hivatkozhatok arra, hogy 2 univerzum mindig volt, aminek az ütközése okozta a Nagy Bumm-ot.


3. Teljesen mindegy, hogy van-e Isten vagy sem. A természettudomány nem talált bizonyítékot arra, hogy Isten beavatkozna a Világegyetem eseményeibe. A természettudomány alapján a vilàgunkat változatlan természeti törvények irányitják. Csodák nincsenek, sem az istenek sem a démonok nem játszanak semmilyen szerepet. Eszerint a deista istenkép a helyes, ha feltételezzük Isten létezését.

2018. szept. 25. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!