Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Létezik pozitív hazugság?

Létezik pozitív hazugság?

Figyelt kérdés

Ha azt hazudnám egy utcai árusnak, hogy mindig olyan termékre vágyott a nagymamám, amit ő készített a saját kezével, akkor ha nem bánom meg a pokolba kerülök?


(a motíváció, hogy a néni örüljön és kapjon egy kis pénzt karácsony előtt és érezze, hogy valami hasznosat tett).



2018. dec. 11. 18:15
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
Köszi a válasokat! Neked is #5. és #8. válaszoló :)
2018. dec. 11. 22:23
 12/18 Mansour ***** válasza:

"Én képtelen vagyok hazudni vagy kedveskedni, szóval a kérdés csak elméleti."

"Hazudni mindenképp rossz, még ha jószándèkkal teszed is, de nem halálos bűn."

Nem így van. Hazugság nélkül lehetetlenné válna a társadalmi együttélés. Ha úgy vesszük, az embert gyerekkorától kezdve hazudni tanítják. Erről szól az iskola, a munkahely, az illemszabályok.

Én sem szeretem azt, ha hazudnom kell, nem szeretem az őszinte tartalom nélküli jópofizást, az illendőségből történő ferdítéseket. De belátom, hogy ha legalább minimális kapcsolatot fenn akarok tartani a társadalommal, akkor kénytelen vagyok ezeket megtenni.

2018. dec. 12. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
Attól mert mi képtelenek vagyunk egy ilyen társadalmat felépíteni még nem lehetetlen. Bár ehhez valóban egy mindenre kiterjedő alap szemléletváltás kellene.
2018. dec. 12. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 Mansour ***** válasza:

Hát ha képtelenek vagyunk rá, akkor gyakorlatilag lehetetlen... :)

De nem is lenne jó. Mi lenne már, ha mindenki őszinte lenne? Ember ezt nem képes elviselni.

2018. dec. 12. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

#14 Mi, most ebben a korban, ezekkel a feltételekkel a társadalom egészére kihatva nem vagyunk rá képesek. De ettől még lehetséges lenne egy hazugság nélküli világ. Volt már hasonló kérdés, csak nem találom...

Az hogy nem hazudunk nem azt jelenti hogy mindenképp meg kell bántani másokat. Pl. vannak dolgok amiket nem muszáj elmondani, ilyen a vélemény amit nem kérdeznek. A másik meg a gondolatok pontos közlése és fogadása lenne. Ezt a pszichológiában is használják, mikor a felek rosszul közvetítenek egymás felé. Utállak=Haragszom rád. Vagy a kérdező "hazugsága" is lehetett volna őszinte: Milyen kedves a nénitől, hogy ilyen szép dolgokat készít, mennyivel jobban értékelem a saját kezűleg készített alkotásokat, milyen elismerendő hogy ennyi munkát, időt áldoz egy tárgy elkészíteséhez, stb.

Már miért ne lehetne elviselni az igazságot? :D Nem azt mondom, hogy én aztán soha de soha, de én jobban örülnék ha hihetnék az embereknek. Sokszor én sem tudom, hogy csak kedveségből vagy udvariasságból tesznek vagy mondanak valamit. Pedig pl. a jellemfejlődéshez milyen hasznos lenne már egy objektív képet kapni magunkról.

2018. dec. 12. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 Mansour ***** válasza:

"Már miért ne lehetne elviselni az igazságot?"

Először is ott kezdődik a dolog, hogy magunkkal sem vagyunk őszinték. Ez persze nem jó dolog, lehet, és kell is rá törekedni, hogy ne így legyen. De ezek a belső hazugságok jó részben olyan tudatalatti forrásokból táplálkoznak, amit csak szakember segítségével lehetne feltárni. Az "igazság társadalmában" mindenki mélylélektani elemzésre szorulna...

A másik probléma pedig az, hogy mi az igazság? Mindenkinek megvan a saját igazsága, legalábbis az, amit annak gondol. Namost, ha ezt mindenki őszintén kimondja, akkor mit fogadjunk el igazságként? Amit a legtöbben mondanak?

Ha pedig az is hozzátartozik a dologhoz, hogy kéretlen véleményt ne mondjunk, akkor drasztikusan lecsökkenne az emberek közötti kommunikáció (ez mondjuk engem nem zavarna, sőt...). Szerintem az emberek többsége a saját énképe védelme érdekében nem lenne kíváncsi az őszinte véleményekre. Pedig azokból lehetne épülni... vagy teljesen megsemmisülni. Szerintem az utóbbi lenne a gyakoribb.

2018. dec. 12. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 Mansour ***** válasza:
Arról nem is beszélve, hogy milyen kihatása lenne ennek a gazdaságra és a politikára... Gyakorlatilag a jelenlegi rend teljes összeomlását eredményezné, amit én nem is bánnék, ha biztosan valami jobb épülne fel helyette. De ebben meg a fentiek miatt nemigen bízok...
2018. dec. 12. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 világvége1 ***** válasza:
Az kerül a pokolba, aki rosszat tesz. Megbánás nincs a szellemben.
2020. máj. 26. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!