Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ateista létemre elmehetek egy...

Ateista létemre elmehetek egy templomi istentiszteletre?

Figyelt kérdés

Teljes mértékben ateista nevelést kaptam, templomban csak pár alkalommal jártam turistaként, de ettől függetlenül nagyon kíváncsi vagyok, mi történik egy mise, egy prédikáció alkalmával.

Halvány fogalmam azért van róla, hiszen filmekben láttam már részleteket, de valami olyan alkalom kellene, ahol nem kell tevékenyen részt venni a programban, mert nem akarom sem megjátszani magam, sem valami baklövést elkövetni, vagy botrányt okozni.

Legszívesebben Katolikus, református, zsidó és muszlim szertartásra mennék el, de akár a többi vallás által celebrált egyházi szertartásra is, mint amilyen a hindu, vagy a szcientológia, vagy a JT összejövetel, nem tudom, ez mennyire lehetséges, illetve azt sem, milyen alkalom lenne a legjobb erre, hogy csak meghallgathassam, láthassam, mi történik, de semmit ne kelljen tennem.

Pusztán kíváncsiság motivál, mi történik egy egyházi összejövetel során, milyen a hangulata, hogyan élik meg az emberek, stb...

Lehetséges ez, vagy esetleg tilos?



2019. febr. 24. 03:16
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez jó ötlet, de ha azt szeretnéd látni amire kíváncsi vagy, akkor nem elég beugrani mindenhova egy-egy misére. Ezeknek egyik lényege pont a rituálé, ami a szó elég szoros értelmében ertendő, vagyis a szabályos kereteken belüli ismétlődést jelentené.

Másrészt akárhova mész, egy minimális felkészülésre szükséged lehet, nem elsősorban az elvárások miatt, hanem hogy tudd mi történik körülötted, máskülönben ücsörgés, felállás, éneklés, mormolás és csendes nagy pillanatok furcsa összevisszasságát fogod látni, ami ha véletlenül megérintene, akkor is felszínesen és éppen ezért legtöbbször téves értelmezésben. Szóval hogy átélhetsz egy emelkedett hangulatot, egy elmélyülést, lecsendesülést, de nem ez lenne a valódi értelme a misének. Részben benne vannak ezek is, de más értelmezésben, másik síkon és lelki állapotban.

Ha ateistaként vagy kíváncsi hol mi hogyan zajlik, akkor elsősorban a mi, mikor, hogyan és miért úgy történik főbb pontokat kellene megismerned és úgy elmenni egy-egy egyház több miséjère. Nem egy nagy felkészülést igénylő dolgok ezek (mármint egy kívülálló részéről), szerintem utána lehet olvasni ezeknek, és akkor nem veszel el a történésekben.

2019. febr. 24. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 anonim ***** válasza:
18%

"milyen a hangulata"

Hát... időnként normálisabb, időnként meg olyan óvodás.

Amikor normálisabb, akkor is el van rugaszkodva egy kicsit az élettől.

Persze 2000 éves gondolatok, nem csoda.

A pap énekel beszéd helyett is, ez elég fura.

De néha mond akkora butaságokat, hogy a fülem kerekedik.

Persze ezek le vannak írva a Bibliában, mondania kell.

Amikor pedig felemeli az ostyát, hogy "íme hitünk szent titka" - na, az a legfurább.

Persze értem, hogy milyen szimbolika van mögötte, de hogy ez lenne a hit legfőbb titka... ezt óvodásoknak lehet így mesélni.


Ja, és olyan helyen még nem voltam, ahol politizálnak is, mert az meg undorító. Én még csak olyat hallottam, hogy ha a világi és az egyházi törvények összeütköznek, akkor az egyházit kell betartani.

Na, ezt hívják uszításnak a világi törvények szerint.

2019. febr. 24. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 A kérdező kommentje:

A katolikusokról tudok a legtöbbet, hogy áldoznak, meg gyónnak, de hogy mi az a bérmálás, az már ismeretlen előttem.

A reformátusokról meg annyit tudok, hogy minden sokkal egyszerűbb, puritánabb az öltözet, meg a templom is.

A zsidó vallás az tisztára rejtelem, pedig többször volt zsidó származású szomszédom, kollégám, barátom, de itt élnek ugyan velünk, mellettünk, ám ilyen fontos dologban teljes a homály, csak annyi, hogy kóser a kajájuk, de még azt sem értem teljesen, mert nem csak a hús kóser, aminek kiengedik a vérét, hanem más is, tudja a pék, hogyan és miért kóser mondjuk a zöldség.

A muszlim az teljes titok, abból csak annyit láttam, hogy leveszik a cipőjüket, a szcientológiából meg valami olyasmi maradt meg, hogy időnként egyesek transzba esnek és fetrengenek, de a hindu, buddhista az teljesen egzotikus, gong van benne, de azt sem tudom melyikben, meg kántálják a hare krishnát, 'oszt' annyi.

Természetesen nem az Istentől félek, csak nem akarok sem szentségtörést elkövetni véletlenül, sem súlyosan megzavarni őket, ha esetleg csak magukban szeretnék gyakorolni a vallásuk szokásait, sem botrányt, skandalumot nem akarok okozni.

Az biztos, hogy jó lenne egy kísérő, aki odasúgja, mi miért van, akár az operakalauz, amiből megismerhetjük a történetet, mert ennek hiányában sosem tudná meg senki, miért falazzák be Radamest az Aidában.

2019. febr. 24. 14:42
 14/30 anonim ***** válasza:
69%

Miért van az, hogy a hívők az ateista válaszolókat legtöbbször nullára pontozzák?

Fordítva miért nincs így?

És ezek után a hívőknek még van bőr a képükön erkölcsösnek nevezni magukat?

2019. febr. 24. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 A kérdező kommentje:

Speciel én eddig mindenkinek zöldet nyomtam, mert többé, kevésbé, de minden válasz hasznos volt számomra, ez most nem kekeckedős kérdés és valóban segítséget, tanácsot várnék, az eddigieket ezúton köszönöm.

Esetleg talán aki ráér egy kicsit, nem vinne be a felekezete egyik istentiszteletére?

Hálából mondjuk meghívnám egy ebédre, vagy egy vacsorára, ahol pár szót válthatnánk a legfontosabb viselkedési szabályokról, vagy hasonlókról.

2019. febr. 24. 19:14
 16/30 anonim ***** válasza:

"Amikor pedig felemeli az ostyát, hogy "íme hitünk szent titka" - na, az a legfurább.

Persze értem, hogy milyen szimbolika van mögötte, de hogy ez lenne a hit legfőbb titka... ezt óvodásoknak lehet így mesélni."

Ne erőlködj. Halvány lila dunsztod nincs arról, hogy mi van mögötte.... :)) Arról már nem is beszélve, hogy ezt nem is az ostya felemelésekor mondja a celebráns...

Épp ezért én is azt javaslom a kérdezőnek, hogy előbb érdemes tájékozódni, akármelyik vallás vagy felekezet szertartására is mész el. Mert ezek nem színi előadások, hanem sokkal mélyebb tartalmú dolgok. Nekem is teljesen kusza lenne egy zsidó istentisztelet, és nem a szertartással lenne a baj, hanem a befogadóval, azaz velem.

Katolikus, református templomba szerintem nyugodtan elmehetsz (érdemes nagyobb templomot választani, mert egy kis kápolnában nehezebb lesz elvegyülni), sajnos a másik kettőről nem igazán tudok nyilatkozni. Itt eleve az öltözködés is más, egyből kitűnsz, hogy nem vagy ismerős...

2019. febr. 24. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 KZitus ***** válasza:

Szia


"Az biztos, hogy jó lenne egy kísérő, aki odasúgja, mi miért van,...", kérted, hát megmutatom neked, "elkísérlek" hogyan zajkil nálunk, Jehova tanúinál a gyülekezet, azután úgy döntesz, ahogyan jónak látod:

[link]

Talán még annyit, hogy bármelyik gyülekezetünkbe mész be, bármelyik országban, városban, faluban, a világon mindenütt ugyan az a program folyik az adott napon. A vasárnapi nyílvános előadások változnak.

2019. febr. 25. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 A kérdező kommentje:

Köszönöm a videót, engem érdekel, református és katolikus istentiszteletre is feltétlenül el fogok menni előzetes tájékozódás után, a többiről meg megpróbálok még valamilyen információt szerezni, ha mást nem írok egy emailt az egyházak vezetőinek, hogy van e erre mód.

Megfogadom a tanácsaitokat.

2019. febr. 25. 09:46
 19/30 KZitus ***** válasza:
Jelezhetnél felénk is a tapasztalataidról, ha ez nem megterhelő a számodra.
2019. febr. 25. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 A kérdező kommentje:

Rendben van, felkészülök és hétvégeken elkezdem az ismerkedést a vallásokkal.

Megírom majd, mi történt.

2019. febr. 25. 10:26
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!