Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ateista létemre elmehetek egy...

Ateista létemre elmehetek egy templomi istentiszteletre?

Figyelt kérdés

Teljes mértékben ateista nevelést kaptam, templomban csak pár alkalommal jártam turistaként, de ettől függetlenül nagyon kíváncsi vagyok, mi történik egy mise, egy prédikáció alkalmával.

Halvány fogalmam azért van róla, hiszen filmekben láttam már részleteket, de valami olyan alkalom kellene, ahol nem kell tevékenyen részt venni a programban, mert nem akarom sem megjátszani magam, sem valami baklövést elkövetni, vagy botrányt okozni.

Legszívesebben Katolikus, református, zsidó és muszlim szertartásra mennék el, de akár a többi vallás által celebrált egyházi szertartásra is, mint amilyen a hindu, vagy a szcientológia, vagy a JT összejövetel, nem tudom, ez mennyire lehetséges, illetve azt sem, milyen alkalom lenne a legjobb erre, hogy csak meghallgathassam, láthassam, mi történik, de semmit ne kelljen tennem.

Pusztán kíváncsiság motivál, mi történik egy egyházi összejövetel során, milyen a hangulata, hogyan élik meg az emberek, stb...

Lehetséges ez, vagy esetleg tilos?



2019. febr. 24. 03:16
1 2 3
 21/30 Darkmoon80 ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Elérhetőséget NE adj meg senkinek!

Keresd inkább te őket.

2019. febr. 25. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 anonim ***** válasza:
Velem is jöhetnél templomba, csakhát elég sok olyan kérdésed lenne amire valószínűleg nem tudnék válaszolni... Remélem találsz hozzáértőket, ha nem találsz keresek neked.
2019. febr. 25. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 A kérdező kommentje:
Nézegettem már a mise menetét, a Bazilikában, vagy mondjuk a Mátyás templomban, mert ott frankó az orgona, régen voltam már ott zenei esten, van latin mise is, az igazán frenetikus lehet, csak most az jutott eszembe, hogy meg sem vagyok keresztelve, az biztosan nem probléma?
2019. febr. 25. 12:01
 24/30 A kérdező kommentje:

például ezt néztem:

[link]

2019. febr. 25. 12:09
 25/30 anonim ***** válasza:

Nem, az nem látszik meg rajtad. :D

Áldozni nem mehetnél elvileg, szóval nem ehetsz kis ostyakorongot, de ha mégis megtennéd sem történne semmi. Pontosabban, éppen ezért nem történne semmi.

Menj el külön az orgona meg a zene miatt templomokba, de misénél ne ez legyen a szempont, meg főleg ne latinul... halálra unnám magam egy latinul lenyomott misén.

2019. febr. 25. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:

KZitusnak:


azért az egyforma programokban nem vagyok olyan biztos!


Évekig jártam különböző kongresszusokra, de soha nem tapasztaltam meg itthon az ebédszünetekben ezt a kikapcsolódási lehetőséget:


[link]

2019. febr. 25. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 A kérdező kommentje:

Kedves Mirőlszól!

Mi már ismerjük egymást, beszélgettünk már néhányszor, mert az elmúlt évek alatt megjelenek itt időnként.

Lényegében azért fordult meg ez a gondolat a fejemben, mert többször olvastam itt, hogy más az megélni az isteni jelenlétet, mint itt erről vitatkozni és valóban, rádöbbentem, hogy mit kritizálom én a hívőket, amikor még egy misén sem voltam soha.

Amúgy sem árt egyszer mindent kipróbálni, el tudom képzelni, hogy egy templomi hangulat az komoly hatással lehet.

Nem kívánok én mást, mint kulturáltan végigülni egy istentiszteletet és amennyire lehet, részt venni benne.

Ha a bűneink megbánására szólítanak fel, mert amint látom ez része az aktusnak, akkor mindent el fogok követni, hogy megbánjam őket, bár most nem igen van szerintem sok, meg nem is tartom őket olyan nagy bűnnek, de komolyan mondom, megpróbálom keresztény szemmel nézni, na úgy már talán lenne miről beszélni.

A Bibliát azt ismerem elég jól, azzal nem lesz sok gond és úgy gondoltam, ha már lúd, legyen kövér, meg a Bazilikában biztosan könnyebb elvegyülni, vagy a Nagyboldogasszony templomban, mint egy kisebb helyen.

Az orgona nem feltétlenül kell, de miért ne legyen, ha van rá esetleg módom, az az igazi nem?

Ami a latint illeti, valaha tanultam latinul, már nem nagyon emlékszem rá, legalább kipróbálnám, hiszen a Horatiust ugyan értem, de az nem is csoda, mert valaha kívülről tudtam, lehet, hogy én leszek az egyetlen, aki valamit érteni is fog a szertartás szavaiból, ha az latinul van, de persze nem ragaszkodom hozzá.

Azt nem tudom, hogy áldozni az muszáj e, vagy csak ha akar valaki, elkerülném, ha lehet.

Azt nagyon megköszönném, ha a szárnyaid alá vennél egy ilyen alkalomra, nem ragaszkodom én sem az orgonához, sem a katedrálishoz, csak simán menjen a dolog.

Mellesleg ha személyesen is találkoznánk, esetleg tudnék neked mutatni egy Lidl gitárt, ami ugyan nem a legjobb hangszerem, de azért szerintem az árát megéri, bár tudom, erről sem egyezik a véleményünk, persze ez attól is függ, ki mit vár attól a csekélyke összegtől, amibe nekem speciel került.

Na persze ha érdekel egyáltalán, vagy lehet, hogy már el is felejtetted az esetet, meg aztán az is lehet, hogy tényleg vacak az a gitár, csak nekem tetszik valamiért, de ez jelen esetben nem is fontos, mindenesetre köszönöm a tanácsokat.

üdv.

2019. febr. 25. 17:50
 28/30 anonim ***** válasza:

#27 Te vagy az akivel arról beszélgettem, hogy ugyan azt a szöveget más-más szűrőn át értelmezhetik az emberek? Akkor mondtam, hogy nem csak a Biblia szövegét kellene olvasni, hanem tanulmányozni a vallásokat, ha ennyire érdeklődik valaki. És ezt komolyan is gondoltam, és jó ötletnek tartom, hogy körülnézel mindenfelé, és minden amit ezzel kapcsolatban írtam segítségnek szántam. Azok amiket leírtál nem segítenek megélni semmilyen isteni jelenlétet, és még el is vonják a figyelmet a lényegről, de ezt is részletesen leírtam, hogy miért gondolom így. Nem bántani vagy leszólni akarlak ezzel, és sajnálom ha ennek ellenére így érzed. Tutira az én hibám, mások is besértődnek azokon amiket írok.

Egyébként szinte minden beszélgetésre emlékszem, csak nem jegyzem meg kivel miről szoktam, nevek nélkül ez egy nehezített pálya, így lehet hogy te ismerni vélsz engem, de én nem ismerhetlek.

Próbálom megszokni, hogy az ellenkező vélemény itt valamiért személyes támadásnak minősül. Egyszer annyit írtam egy dalról, hogy szerintem unalmas, valaki megsértődött rajta. Kifejtettem, hogy bírom a szerzőjét, hogy elismerem a munkásságát, de nekem az a szerzeménye nem tetszik, mégis megsértődött ezen az illető. Most mit kezdjek ezzel? Mondjam, hogy jó, akkor nekem tetszik vagy hogy ne bántsam meg valaki személyes ízlésvilágát ha az enyémmel nem egyezik?

Tudomány témakörben már csak a kérdéseim miatt is mindenféle hülyének és elmebetegnek el lettem könyvelve, igaziból engem ez sem zavar, a stílus sem, meg az sem hogy mit gondolnak rólam ismeretlenek, ezért sem értem mások miért bántódnak meg ellenvéleményeken.

Volt egy kérdés ahol gyerekfelpofozás volt a téma, egyedül ott éreztem ellenszenvet a kérdező iránt, és akkor sem a stílusa miatt.

A gitárra is emlékszem, és nem akartalak vele megbántani, csak már nem tudom minden hozzászólásomhoz elégszer oda írni, hogy "szerintem" vagy hogy "én azt gondolom" a legtöbb témához, főleg a zenéhez meg a különböző vallások szokásaihoz oda szoktam írni, hogy nem vagyok a téma szakértője, hogy minden amit írok teljesen szubjektív. A gitáros témánál is ha emlékszel ki lettem javítva, hogy pont az a jó ha könnyebb a test. Nem írtam, hogy jó vagy rossz a gitár, annyit írtam le, hogy nehezebb a fej és nyak része mint a test, ahhoz képest amit megszoktam, és ezen kívül az ár-érték arányról írtam, ahhoz viszonyítva néztem meg a gitárt, és azt is leírtam, hogy az enyém is egy alacsonyabb árkategóriában mozgó, ráadásul ősrégi darab, ami nem volt kímélve az évek során, mégis azt szeretem. Nem konkrétan a te gitárodat szóltam le, a büdös életbe nem tennék ilyet, és mint írták, ki lehet fogni ilyet is olyat is.

Nem szeretnélek a szárnyaim alá venni, mert nem nagyon vannak nekem szárnyaim, már hogy olyan értelemben sem, mint ahogy ezt te használtad itt. Nem igazán értek semmihez, ez az igazság, és ezt el is szoktam mondani. Barátokat sem keresek, ezt már csak azért is leírom mert szoktam kapni üzeneteket. Aztán meg most hogy ezt leírtad, átgondoltam a dolgokat és talán jobb ha nem mindig magamból indulok ki, és nem derül ki senki számára, hogy ki is vagyok.

2019. febr. 25. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 A kérdező kommentje:

Elnézésedet kérem, valószínűleg rosszul fogalmaztam, mert nem akartalak megbántani.

A szűrős vitát nem velem folytattad, nem emlékszem ilyenre, amúgy is nagyjából hasonlónak tűnik az én felfogásom is ebben a témában.

Az utóbbi években kezdtem el érdeklődni a vallások iránt és több ember válaszából, amikre legtöbbször nem is reagáltam, jutottam arra a következtetésre, hogy jobban meg kellene ismernem a szertartásokat, miként fejeződik ki, vagy mi az, ami támogatja az Istenhitet.

Talán azért gondoltam elsőre, hogy orgonás, vagy latin nyelvű misére kellene mennem egy katedrálisba, mert ilyen részletet láthattam valamilyen filmben, úgy képzeltem el, ez az átlagos katolikus istentisztelet.

Nem sértődtem meg azon, amit írtál, sőt, nagyon örültem neki, mert voltak benne gyakorlati tanácsok is, csak egyszerűen az a helyzet, hogy tényleg nem könnyű ebbe belefogni, lehetséges, hogy hosszabb tájékozódási időszak kellene hozzá, de amit elhatároztam, azt általában meg is szoktam tenni, ha az lehetséges, vagy mondjuk inkább úgy, hogy szeretem véghezvinni.

A vitákban engem nem zavar különösebben, ha érvekkel letromfolnak, mert még szerencsésnek is tartom, ha egy téves véleményemtől megszabadulhatok, vagy tanulhatok valamit és nem is szoktam vehemensen csatázni, esetenként történelmi hátterű kérdésekhez szólok kissé bővebben hozzá, de csak tájékoztató jelleggel és csak ahhoz, amiről vannak ismereteim.

Abban a gitáros kérdésben talán tovább vittem a kelleténél az ellenkezést a közhangulattal, de véleményem szerint igazam volt, hiszen egy kezdő és valószínűleg nem túl gazdag kérdező azt kérdezte, az alapok megismerésére használható e egy olcsó, filléres áruházi Lidles gitár és mindenki óva intette, mert milyen már az, hogy a répák és a saláták között hangszert árulni?

Na hát én elmondtam, hogy egy időben gyakran jártam Németországba dolgozni és kifelé nem cipel az ember hangszert, de kint meg egy idő múlva hiányozni kezd. Vettem is több alkalommal, de a vendégmunkást időnként kirúgják, mert lefut a széria, nincs rá szükség, repül, ha meg kell megint, akkor felvesznek belőlük, így legutoljára nem akartam százezres költségbe verni magam, bár volt ugyan pénzem, de a Lidlben vettem egy ötvenesért egy hasonlót és semmi gond nem volt vele, teljesen jól elszórakoztam, sőt a haverjaim is gyakran az én szobámban gyűltek össze, mert szerették hallgatni a hangját.

Az világos, hogy drága és márkás hangszerrel nem ér fel, de olcsósága dacára megfelelő, pláne kezdőnek és bár jelentéktelen kérdés volt, valamiért mégis jobban belementem a vitába, de azt nem mondhatod, hogy bármi illetlen dolog elhangzott volna, vagy sértés, indulatos kifejezés.

Amúgy sem veled volt a legfőbb vita, ha jól emlékszem, hanem Mojjoval, aki gitár témában szakértő ugyan, de szerintem ebben az esetben kissé sznobnak mutatkozott.

Azt sajnálom, hogy nincs kedved ahhoz, hogy elkísérjelek egy templomi látogatásra, de semmi baj, igazából kár is volt felvetnem, hiszen talán nem is illik ilyet kérni, mert valamiképpen túlságosan bizalmas jellege lenne, mert tulajdonképpen idegenek vagyunk, csak arra gondoltam, ha amúgy is mész oda, akkor nem kérek semmi komolyabb áldozatot tőled, nekem meg mégis nagyobb biztonságot adna, hogy te legalább tudod, miről van szó és így elkerülhetem azt, hogy saját tudatlanságomból valamilyen cikis helyzetbe keveredjem.

Nekem nincs ebből gondom, de ha téged valamiképpen megbántottalak, azért elnézésedet kérem, vedd úgy, hogy szóba sem került ez a dolog.

Megoldom, ám ha esetleg további tanáccsal segítesz, azt örömmel fogadom.

szia

2019. febr. 26. 04:22
 30/30 anonim ***** válasza:

Még mindig tartom hogy ez egy jó ötlet, az is hogy olyas valakivel mész aki tudja mi történik.

Inkább csak abba nem gondoltam bele hogy régóta beazonosítva írogatok ide, és emiatt vannak akik egész jellemrajzot húztak fel erre, és bocs, nem elsősorban miattad, de ez kicsit ijesztő mostanában. Úgyhogy ez az egyetlen oka részemről amiért nem.

2019. febr. 26. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!