Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Az epoxi gyanta a megkötése...

Az epoxi gyanta a megkötése után is káros marad?

Figyelt kérdés

18 éves vagyok

Egy ilyen ajándékot szeretnék csinálni a barátnőm születésnapjára: [link]

Szóval ehhez kellene az epoxi gyanta

Kicsit utánaolvastam, hogy mennyire káros, és írták, hogy allergiás reakciókat válthat ki, illetve hogy rákkeltő. Szóval a kérdésem az, hogy ezek a tulajdonságai (főleg a rákkeltő a másik nemhiszem) a megkötése után is megmarad?

Olvastam azt is, hogy maszkban és kesztyűben kell vele dolgozni. Maszk most úgyis van itthon (ha ez a fajta jó). A kesztyű milyen anyagból legyen? (Úgy értem, hogy számít-e.)

És hol lehet venni ilyen epoxi gyantát és hozzá edzőt?

Azt is olvastam, hogy ez veszélyes hulladéknak számít. A kikeveréséhez használt edénytől hogyan kell megszabadulni?

Előre is nagyon köszönöm a segítőkész válaszokat.



2020. máj. 23. 23:34
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően még meg nem kötött állapotban lehet rákkeltő és idézhet elő allergiás reakciót, megkötve már nem. Persze van, aki a víz érintésére allergiás, ilyen értelemben előfordulhat, hogy létezik aki a megkötött verzióra is az, de nem jellemző az biztos. Rákkeltő ismét, ha az lenne hosszútávon (azaz megkötve emberek lakásában és nem komponensenként a műhelyben), akkor nem lehetne forgalomba hozni és árulni a belőle készült termékeket.

Milyen fajta maszkod van? Amúgy ha egyszer használod életedben és nem folyamatosan, akkor elég kicsi az esélye, hogy emiatt lennél rákos, ez inkább rendszeres használatnál lehet veszélyesebb. Ha megfelelően szellőző helységben csinálod, most az egyszer, akkor nem muszáj a maszk.

Az szerintem fontosabb, hogy a szemedet védd, mert ha véletlenül belefröccsen, az nagyon nagy gáz. Kesztyű az sima gumikesztyű, jobbak azok, amik nem a vaskos "mosogatós" kesztyűk, mert abban nehéz fogni. Sima vékony gumikesztyű, nem fogja elolvasztani vagy átégetni, csak azért kell, hogy ha esetleg irritálná a bőröd, akkor így nem ér hozzá, meg sokkal egyszerűbb így takarítani. Tapasztalatból mondom, hogy nem kellemes elfoglaltság műgyantát vakarni az ember kezéről:D

Vannak veszélyes hulladék lerakó helyek. De csak a nem megkötött verzió számít annak, szóval ha sikerül megkötnöd az egészet (az edénybe bele fog kötni ha jól csináltad), azt simán kidobhatod a kukába.

Sok helyen, keress rá pontosan milyet szeretnél vagy nézz ki egy szimpatikus boltot és menj be, mondd el mit szeretnél csinálni és fognak segíteni.

2020. máj. 24. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Talán ez segít:

https://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__barkacsolas__184068-a..


https://www.gyakorikerdesek.hu/egyeb-kerdesek__egyeb-kerdese..


https://www.gyakorikerdesek.hu/kereses.php?keres=m%C5%B1gyanta


Sajnos én sem mindenre találtam választ.

De annyi biztos, megkötés után stabil. Nem mérgező. Inkább az oldószerei.

Ha fúrod-faragod, ahhoz biztos nem árt a maszk, de kesztyűnek talán alkalmas a gumi, vagy gyógyszertári cérna kesztyű. Bár, a videókban sosem látom, hogy kesztyűvel dolgoznának.

Ha veszélyes hulladék, arra ott vannak a hulladék-udvarok, bár most oda is csak kocsival lehet behajtani, és mindenki egy zsáknyi hulladékot adhat le. Az FKF oldalán nézd meg.


Egyébként jó ez a lámpa (én tengeren úszó palackot láttam hasonló technikával), de túl sok professzionális szerszám kell hozzá. :)

2020. máj. 24. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Az első válaszoló vagyok, a második válaszát olvasva pontosítanám, amit írtam: a maszk viselést a keverésre, öntésre értettem, ha csiszolod, fúrod, akkor mint bármi másnál, mindenképp vegyél maszkot. Ahhoz a sima pormaszk is jó, ott nem kémiai irritációt akarsz elkerülni. És az utómunkához már nem kell kesztyű, ha nem zavar, hogy poros lesz a kezed.
2020. máj. 24. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Sima ilyen orvosi maszkunk van itthon amibe műtenek. Az jó a keveréshez?

A 2. Válaszoló első linkjénél írták, hogy pet öntéshez nem jó, mert felolvasztja. A videomban pedig azzal csinálja. Most akkor azzal lehet vagy nem?

2020. máj. 24. 11:43
 5/7 A kérdező kommentje:

Ja és még annyi, hogy hogyan kell úgy kikeverni, hogy ne legyen buborékos?

És bármilyenfajta festék keverhető hozzá?

2020. máj. 24. 11:49
 6/7 anonim ***** válasza:
59%
Feleségem pár hónapja napokon át töltött órákat azzal, hogy youtube videókból fullosan megtanul műgyanta holmikat önteni. Sikerült neki, pedig nem az eszéért szeretem.
2020. máj. 27. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Egy alkalomra nem érdemes (és nem is lehet) megtanulni a gyantázás, ahova komolyabb kétkomponensű gyanták szükségesek.

Arról nem is beszélve 1x-i bevásárlás hozzá VS megrendelnéd valaki által az elképzelésed - nos az utóbbi olcsóbb lenne.


Védőfelszerelés:

sima orvosi/patikai maszkok és kesztyűk nem megfelelőek, szinte halottnak a csók.

Minimum ez az M3-as maszk:

[link]


+ speciális szűrője


Na és a gyanták gyúlékonyak, ezért használnak LEDet bele.


Folyékony állagban veszélyesek, főleg reakciókor a felszabaduló gázok miatt.

Ha nem megfelelően van kezelve a gyanta (gyantafüggő), kötés után is lehet veszélyes.


Vannak melyek utóhőkezeléseket igényelnek a végleges megszilárduláshoz.


((tudom, késői válasz, max másnak is jó lesz.))

2022. febr. 27. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!