Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Fenyő tetőlécből építenék...

Fenyő tetőlécből építenék padot: mekkora (és milyen) göcs az, ami még belefér?

Figyelt kérdés

30 x 50 mm-es lécek (2m-es szálakból lesz a pad), és azt szeretném főleg tudni, hogy a sok lécből ami van itthon, milyeneket válogassak az ülőlaphoz / háttámlához. Mindegyikben vannak göcsök, tehát az nem opció,hogy a göcs nélkülieket, viszont vannak kisebb göcsök, nagyobbak, van olyan ahol távol vannak egymástól, és olyan is, ahol a lécnek a szélén van kieső göcs. Van olyan göcsátmérő pl, ami elhanyagolható? 50 centinként lesz zártszelvény "létra" az ülőlap alatt, ha ez számít - de a támla mögött csak 75 centinként.

(Esetleg ha valaki tudja, mi a különbség az "benőtt ággöcs" és a többi egyéb göcs között, arra is kíváncsi vagyok). Köszi :)



2020. júl. 10. 14:50
 1/5 anonim ***** válasza:
77%
Fenyőből nem tanácsos,mert enyv is jöhet belőle .
2020. júl. 13. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Ebből van sajnos csak a megfelelő mennyiségben. Igazából egyedül az a kérdés, hogy mekkora göcsökre lehet még ráülni, és milyen göcsöket tegyek inkább a támlához vagy tetőnek. Olvastam, hogy a göcs 10-50% -ban csökkenti a fa szilárdságát, de nem mindegy, hogy melyik véglettel találkozom - ehhez szeretnék iránymutatást. :)
2020. júl. 14. 02:44
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Tetőléchez nincs sok bizadalmam, max ha nagyon sűrűte csinálod

Mindenesetre kis csomókkal nem szoktam foglalkozni kerti bútor esetében, főleg ha pl magamnak csinálom... ha az atmerő negyedét, felét meghaladja a csomó, ott már lehetnek gondok az általában ott már piszok könnyen törik.

Az enyvvel nincs baj, ha találsz nyitott enyvtáskákat, azt felületkezelés előtt egy csavarhúzóval pl ki tudod és érdemes is kihúzni belőle az enyvet, főleg ha ülőfelület pl...

Gondolom nem ipari mennyiséget akardz, csak barkácdolsz magadnak, úgyhogy a k8váladztott léceket javasl9m egyesével vizsgáld át, hajlítgasd meg, teszteld, hogy bírja e majd a terhelést...

Szakmám asztalos, nekem ez kb ránézésre megy, de csináljuk mi is... bár mar nem is gonfolkodunk rajta... de pl tanulóknak még egyesével kell kiválogatniuk az anyagot, vizsgán pl azert is külön pont járt szakmunkásban, hogy milyen anyagot választok ki a kupacból... szóval igazi szaki is egyesével válogatja az anyagot, nem kell tőle ódzkodni.

Ilyen időben ha felületkezeled majd, javasl9m valami oldószeres anyagot válassz, én pont vízbázisuval festettem ma egész nap, és gyakorlatilag nem tudok olyan gyorsan dolgozni, ahogy szárad... pedig van 20 év szakmai gyakorlatom :D

2020. júl. 14. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

1# válaszhoz csak annyit,

De tanácsos...

Kerti bútort jellemzően luc fenyőből gyártunk, mert megfelelő felületkezelessel időtálló, mégis az egyik legolcsóbb alapanyag...

Borovi fenyő nem bírja jól a kinti körülményeket, vörös fenyő lenne a legtutibb, de azt meg sokan drágának találjak, mert ugye az van az emberek fejében, hogy fenyő= olcsó...

Keményfák közül tölgy, akác jöhetnek számításba... de az akác 220000/m³ a tölgy meg sok helyen már elérte a 350000/m³ árat... szóval már a gazdagok sem kérnek nagyon kültérre tölgyet... nekik is jó a luc.

2020. júl. 14. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Szuper, köszi! Amikor kiírtam a kérdést, akkor körülbelül olyasmit reméltem, amilyen a 3-as válasz lett végül - részletességét és szakmaiságát tekintve. A gyantatáskákat elkezdtem kipucolni, és így már, hogy a göcsöket a lécek szélességének egynegyedéig válogatom, már könnyebb dolgom lesz. Bár ahogy alakul a szerkezet, szerintem zártszelvényből végül teszek majd az ülőlap alá egy "létrát", hogy biztos elbírjon majd mindenkit, a háttámlához meg csak tűgöcsöket válogatok maximum, vagy teljesen benőtt ággöcsöket. Nagyon köszönöm a segítséget!

Bónusz kérdés, ha esetleg visszanéz a válaszadó: a kieső göcsök helyét érdemes kipótolni, vagy hagyhatom lyukason is, mint dizájn-elem? az 5-5 centi szélességű lécek között 2-2 cm lesz a hézag, és több lécból kiütöttem a kieső göcsöket - de nem tudom, hogy jó ötlet volt-e. Szokták egyébként benne hagyni? Volt, amit kézzel is ki lehetett nyomni, ezeket ki is kell mindig szedni? Vagy pl ha fogok egy kis faragasztót, és visszaragasztom? Mennyire elterjedt ez a módszer vajon?

2020. júl. 19. 23:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!