Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Milyen módszert javasoltok...

Milyen módszert javasoltok 4x6-os zártszelvény hegesztésére?

Figyelt kérdés

4x6-os zártszelvényű kerti bejárati ajtó oszlopát kell felfelé meghosszabítanom kb. 2 cm-el, de az is lehet, hogy lejjebb vágom el és akkor hosszabb darabot teszek majd a tetejére. A zártszelvény vastagságát még nem tudom, le fogom mérni, de emlékezetem szerint 1,5 vagy 2mm.


Most vettem egy inverteres hegesztőgépet,és ez lesz az első munkám vele (próba hegesztéseket fogok csinálni előtte természetesen), de amit igazán szeretnék megtudni, hogy milyen elektróddal és milyen módszerrel hegesszek vízszintesen egy függőleges oszlopon?


Persze a hegesztendő éleket le fogom csiszolni, hogy ék alakú legyen a kettő közötti hézag, de nem láttam még sehol sem olyan videót Youtubeon (se angol se magyar nyelvűt) ahol ebben a pozícióban hegesztenek.


Ja, és milyen típusú elektródát javasoltok ilyen munkához (függőleges falra)?


(61 éves vagyok, voltam autószerelő is 13 évig még a 80-as években, és utoljára szakközépben hegesztettem lánggal és ívvel. Hallottam, hogy ezekkel az inverteres kütyükkel nem nagy vaszizdasz hegeszteni (enyhe túlzással), de azért addig nem állok neki amíg nem tudom, hogy mit és hogyan kell csinálni.)



2020. okt. 31. 02:00
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

Ezt nem lesz nagy szám meghegeszteni. A kapu vetemedését egy állítható zsanérral lehetne a legegyszerűbben orvosolni. Elég lenne csak a fölső zsanért kicserélni ilyenre.

Egyébként az a keresztvas kell a két oszlop tetejére? Nincsenek lebetonozva az oszlopok, vagy nem tartja meg a kaput?

2020. nov. 4. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

Most hogy kérdezed, eszembe is juttattad az okot, hogy miért került a keresztvas oda 7-8 évvel ezelőtt. Azért, mert télen az ajtót a tőle jobbra lévő kerítés annyira elhúzta, hogy a kaput zárjának a nyelve már nem tudott bemenni az ellendarabba.


De igen, sajna a kapu "félfa"-vasok bevannak betonozva, ahogy az egész kerítés 4x4-es zártszelvényből áll beton alapzaton.


Tehát anno a keresztvas azért lett odahegesztve, hogy neengedje a hosszú (10 méteres) kerítést nagyon ráhúzzon a bejárati ajtóra. Az biztos, hogy egy picit segített a helyzeten, de mínuszokban most meg odafagy az ajtó a keresztvashoz.


Az állítható zsanért azért javasoltad, hogy minden ősszel és tavasszal állítsuk az ajtót vízszintesre?

2020. nov. 4. 19:29
 13/19 A kérdező kommentje:
Elfelejtettem említeni, hogy feltettem még egy fotót, az egész kerítésről belülről fotózva.
2020. nov. 4. 19:31
 14/19 anonim ***** válasza:

Ide nem lehet állítható zsanért tenni, mert túl kicsi a hézag a kapu körül. Annak kb 5 cm kell, ehhez pedig az egész kaput kisebbre kellene csinálni. Jól látom, hogy diópántok tartják a kaput?

Meg kellene mérni, hogy pontosan mit húz el a hőtágulás. Az egész oszlopot, vagy csak meggörbíti a zártszelvényt a hegesztésnél.

Ha az egész oszlopot húzza, meg lehetne próbálni átlóban kimerevíteni egy zártszelvénnyel.

Ha görbíti a zártszelvényt, akkor a fölső zsanér levágása és a kapu legfölső részére hegesztése segíthet valamennyit.

2020. nov. 4. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:

Valószínűleg diópántok tartják, 1-2 napon belül eljutok oda megint és készítek még néhány friss fotót.


Hogyan tudnám a hőtágulást (összehúzádódást) mérni?


Érzésem szerint alul nincs sok változás, mert ott a beton és az alsó, vízszintesen futó 4x4-es cső 10-20 cm-re van a betontól, míg felül csak a felső 4x4-es cső van, tehát annak a hőtágulása mozgatja a kaput/kapufélfát az alsó kapupánt körül (illetve a bal oldali kapufa-beton találkozása körül).


Az egyik közeli fotón jól látni, hogy a kapu ill. ajtó sarka kb. 5 mm-el van feljebb mint a kapufa felső széle.


Az átlós kimerevítés ötlet tetszik, feltételezem, hogy nemcsak a 4x6 hanem a 4x4 csövek is 2 mm vastagok, tehát az átlós merevítés is 2 mm-esből legyen?


"Ha görbíti a zártszelvényt..."

arra a 4x6-re gondolsz amire a diópántok vannak ráhegesztve?


Szerintem az csak alul, a zártszelvény és a beton találkozásánál görbülhet egy kicsit, ezért is ér az ajtó jobb felső széle hozzá a keresztvashoz. De ezt majd megtudom mérni sublerral a zártszelvény és az ajtó széle között alul, felül és középen.

2020. nov. 4. 20:53
 16/19 anonim ***** válasza:
100%

"Hogyan tudnám a hőtágulást (összehúzádódást) mérni?"

Átlóba mérd meg a kapuoszlop teteje és a mellette lévő oszlop alja közötti távolságot hidegebb és melegebb időben is.

Valóban, az alsó kereszttartónál kicsi a hőtágulás miatti deformáció a lebetonozás miatt. Ha ott is annyit tudna elmozdulni mint fölül, akkor nem ferdülne el a kapu. Az átlózás ezért is segíthet a merevítésben.

Nem tudom mekkora az átló távolsága, de és inkább kantra állított 40x60x2-es zártszelvényből csinálnám.


"arra a 4x6-re gondolsz amire a diópántok vannak ráhegesztve?"

Igen arra. A képen úgy látni, hogy a fölső kapupánt pont a kereszttartó zártszelvénnyel van egy vonalba hegesztve. Mivel a két kapuoszlop fölül össze van kötve, előfordulhat, hogy a hideg hatására a fölső zsanérnál elkezdi görbíteni a kapuoszlopot ezért kezd el emelkedni az ellentétes sarok. Mintha a zsanért állítanád jobbra. Ezt egy teljesen egyenes sík felülettel, pl. egy hosszabb vízmértékkel, vonalzóval lehetne ellenőrizni. Ha ráfekteted a kapuoszlop belső felére, rögtön látni a görbeségeket.

2020. nov. 5. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:

Tehát akkor per pillanat, a komolyabb tél elérkezése előtt mit tudnék csinálni, hogy az ajtószorulást elkerüljük?


Mivel az eredeti hegesztési munkák (és gondolom maga a kerítés készítése is anno), 20 fok feletti hőmérsékleten történhettek, a rendszer nyáron van nyugalmi helyzetben (feszültség nélkül) de most már feszültség alatt van, tehát most behegeszteni az átlós merevítést nem tűnik célszerűnek vagy egyszerűen kivitelezhetőnek hiszen a nyári pozíciót kellene kimerevíteni, nem a mostanit.


Vagy esetleg a felső, keresztben végigfutó 4x4-est kellene levágni a kapufélfáról és betoldani annyit, hogy a félfa megint függőlegesen álljon?


Vagy lenne valami egyszerűbb ideiglenes megoldás, amivel az átlós merevítő behegesztését eltudnám halasztani nyárig?

2020. nov. 5. 11:07
 18/19 anonim ***** válasza:

Inkább most kellene az átlót betenni és méretre tenni a kaput.

A hőtágulás hatására a zártszelvény vagy bármilyen acél könnyebben hajlik, főként ha elég hosszú.

Legfeljebb egy kicsit ívelt lesz az egész kerítés nagy melegben.

Viszont a hideg hatására valamit húznia kell és itt baromi nagy erők lépnek fel, ha pedig a kapuoszlop a leggyengébb láncszem, akkor azt fogja húzni.

2020. nov. 5. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:

OK, arra most nem emlékszem, hogy hány mm-es hézeg van a kapu alatt az ajtófélfához közeli oldalán, remélem pár mm-el lejjebb fogom tudni tenni az ajtó zsanérjait.


Köszönöm a segítséged!

2020. nov. 5. 12:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!