Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Villanyszerelők, melyik...

Villanyszerelők, melyik fogókat szeretitek jobban, a rugósat vagy rugó nélkülit? Miért?

Figyelt kérdés
Ősztől beiratkozom OKJ-ra, így nincs saját tapasztalatom egyelőre, de még a nagy netes áremelések előtt szeretnék rendelni egy tartósabb lapos fogót, viszont van belőle hagyományos, meg rugós kivitel - és ha már hosszú távra tervezek, megkérdezném a már gyakorlott villanyszerelőket, hogy jobb-e a rugós. Eredetileg úgy vagyok bele, hogy nem kell hogy rugós legyen, mert akkor nincs ami elromolhat rajta - a napi munkátok során segít annyit egy rugós fogó, hogy megérje azt választani? Oldalcsípővel, blankolóéllel kombinált crimpelő laposfogó amúgy, kifejezetten épületvillamossági szerelésekhez. Köszi, ha meg tudtok osztani saját tapasztlatot!

2021. ápr. 27. 09:12
A kérdező szavazást indított:
Használtam rugós fogókat, és jobban szeretem, mint a simát
Használtam rugós fogókat, de a simát szeretem jobban
Nem használtam rugós fogókat
7 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Sose dolgoztam rugóssal, sokszor nem jó. Ha szorítasz a fogóval valamit, a rugó, megnyitja ki a fogót. Mi értelme? 30 év alatt egy kollégánál sem láttam.

Azok a mindenes fogók blankolóval, szintén értelmetlenek. Az ilyen semmire sem jó. Egy kilógó vezetéket, hogy blankolnál meg vele, hogy fognád a csonkot? Erre gyártott blankolóval egy mozdulat, akár 10-20 vezetékvég könnyedén. A másikkal egyet is megkinlódsz. Közbe eltéped a szidetelésa doboznál stb.

2021. ápr. 27. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 bamboochatheone ***** válasza:
100%

Tudom sokan ódzkodnak a kombinált szerszámoktól, de ez a fogó valami zseniális: [link]

Én ezt használom 5 éve, van mindenre fogóm de valamiért mindig ez van a legtöbbet a kezembe. Emellett tartok persze oldalvágót, kombináltat, blankolót, presselő szerszámokat. A fogók nem rugósak.

2021. ápr. 27. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


2-es, igen, én is pont ezt néztem! Csak ugye van ugyanebből rugós kivitel is, azért vacillálok :) Lehet hogy én is a nemrugósat választom végül, abban jobban bízom :)


Ahogy az 1-es válaszoló is mondta, biztos vannak azok az élethelyzetek, ahol nem váltja ki a blankolót, akár a homlokblankolót egy kombinált szerszám, de amikor vágásonként kellene cserélgetni, hogy épp melyik van a kezemben, vagy pont az hagytam a dobozban, - vagy ki tudja hol, és percekig keresni kell - akkor lehet hogy gyorsabban megy egy ilyennel a munka. :)

2021. ápr. 27. 20:00
 4/7 anonim ***** válasza:
66%

Hát, figyelj, ha megideologizáltad magadnak, hogy ezt akarod, akkor hiába írta #1 a rendkívül jó megállapítását. Amihez én még hozzátenném, bár kiolvasható #1 hozzászólásából is, hogy a normális csupaszító fogó (Stripax) az megfogja a pvc-t a szándékolt határvonal két oldalán. Ez meg nem. Húzod, és? A másik oldalon fognod kell, vagy felesleges igénybevételt fejtesz ki arra, ami fogja a vezetéket. És, mivel csupaszítás után legtöbbször a helyére dugás és csavarhúzás jön, tök mindegy, hogy mit teszel le, univerzális cserkészfogót, vagy rendes csupaszítót, egyet le kell tenned.

S bár én is használok hosszú fémrészes fogót (mondjuk van lapos és van telefonfogó is, de a laposat nem használom), szerintem a sűrűn használt az ne olyan legyen.

Ekkora erőkar mellett az a krimpelés az inkább csak alibi.

2021. ápr. 27. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Nem hülyeség amit mondasz - tény, hogy egy specializált csupaszító technológiailag alkalmasabb a feladatra mint bármelyik univerzális, egy Stripax meg aztán pláne. Bár ezeket nem is vontam kétségbe. :)

Szerencsére csupaszítóm eddig is volt (régi is, új is), így a kérdés most csupán arra irányult, hogy ha ugyanabból a fogóból mindkét fajta elérhető, akkor melyik kivitel lehet előnyösebb.

2021. ápr. 27. 22:17
 6/7 anonim ***** válasza:

"a kérdés most csupán arra irányult, hogy ha ugyanabból a fogóból mindkét fajta elérhető, akkor melyik kivitel lehet előnyösebb"

A kérdés igen, de aztán megszültél egy értekezést, miszerint:

"amikor vágásonként kellene cserélgetni, hogy épp melyik van a kezemben"

...én meg arra reagáltam.


A lényeg az, hogy minősített fogókat vegyél, mint ez a Knipex is, a magyar honlapokon általában a VDE fogó meghevezés olvasható, tehát ezek jók 1000 V-ig. A Knipexről általában azt tartják, hogy jóval később törik el, mint a többi ismert márka, de ez az árban is megmutatkozik. Itt persze megvan az a szomorú tény, amit én egész életemben láttam, hogy nem ismerik a megfelelő szerszámmal kell dolgozni elvet. Egy VDE szerszámmal nem a berozsdásodott tank lánctalpának kell nekiesni, izmos magyar melós persze, hogy beletöri a villanyszerelésre dizájnolt szerszámot. Na igen, visszatérve még a zárlatokozó gondolatomra, feszültség alatti csupaszításhoz is praktikusabb például a Stripax, de nem a márka a lényeg, hanem az elv, hogy nem kell széles mozdulatot tenni egy jókora csupasz fémrésszel - és az is előny persze, hogy szinte csak a szerszámot kell fogni.

De természetesen azt teszel, amit te látsz jónak.

2021. ápr. 28. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, ez így nagyon kerek történet, és pl. a feszültség alatti munkavégzésre korábban én nem is gondoltam! Felírom ezt is a listámra, előbb-utóbb simán lehet hogy szükség lesz rá, és így már lesz fogalmam róla, hogy mitől jó! :) a VDE-minősítésről sem volt eddig fogalmam, de most hogy rákerestem, a piktogramot láttam már sok helyen! Utánaolvasok ennek is, köszönöm!
2021. ápr. 28. 12:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!