Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Tetőteret szigetelek. A...

Tetőteret szigetelek. A kőzetgyapot behelyezése után, de még a párazáró folia felragasztása előtt, hogy legyen éjjelre az ablak? Nyitva, hogy hideg legyen a helyiségben, vagy pont, hogy csukva?

Figyelt kérdés

Gondolkodom, gondolkodom, de egyszerűen nem tudom, hogy jobb.


Ugye kint, éjjel, kb 4 fok van.

A kőzetgyapotban nem akarjuk, hogy kicsapódjon a pára.

Ehhez nem szabad hagyni, hogy nedves, meleg levegő menjen át rajta. Na de most nagyobb a páratartalom kint, mint bent. Akkor talán jobb, ha a szigetelés belső felén a lehhető legmelegebb van?


2021. okt. 22. 03:25
 1/10 anonim ***** válasza:

Halálosan mindegy! A kőzetgyapotban később is lehet pára! Azért teszel párazáró fóliát, hogy ami a szigetelés után van (gipszkarton) védd a párától! Egy tetőszerkezetnek tudnia kell szellőzni, és helyesen úgy is épül meg, hogy van szellőzés, így a pára az tud távozni. Ha nem akarsz másnap reggel totál hidegben dolgozni, akkor ne hagyd nyitva az ablakot!

Egy tetőn a tetőfólia az páraáteresztő, erre érkezik a szigetelés, (esetedben kőzetgyapot), majd erre a párazárás, ami mondjuk nem árt, ha hőtükörfóliával valósul meg, és az összeragasztva, nem csak egymásra takarással, van hozzá ragasztószalag! Majd erre a szerkezet, végül arra a gipszkarton.

Nem tudom mennyi szigetelést terveztél, de határozottan lehet érezni különbséget, ha a szigetelés 25, nem csak 15. Azaz nem csak a gerendák közét szigeteled 15-ös kőzetgyapottal, hanem utána azt még telibe beteríted 10-es kőzetgyapottal. Ilyenkor egy megoldás lehet az, ("oldalfalon") hogy direkttartókkal építed ki a szerkezetet, az ad akkora eltartást, hogy mögötte elfér még a 10-es szigetelés. A 10-es rögzítése egy kicsit macerás, de a direkttartókba ha belenyomod, majd abba belefűzöl madzagot az megtartja annyira, hogy feltudd tenni a tartókat, utána meg már maga a tartószerkezet tartja azt is (nem egy emberes feladat!). Ez utóbbi esetben nem tud máshová kerülni a párazárás, mint a szerkezetre. Mennyezeten pedig felülről kell rakni a 10-est, 15-öst beszórod gerendák közé, majd felbújik az egyikőtök, a másik feladogatja és teríti rá a 10-est, okvetlen szorosan egymás mellé.

2021. okt. 22. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

A párazárót azért rakod belülre, hogy a beltérből kifelé távozó pára na csapódjon ki a fa felületén gombásodást okozva. A pára bentről megy kifelé és nem fordítva. A kőzetgyapot tető felőli oldalán kell megoldani a légáramlást hogy távozni tudjon a pára, ha szabadon van a szigetelés felső része, vízszintesen fektetett elhelyezéskor akkor azzal nincs probléma, ha a szarufaközben van beszerelve akkor felette min 5cm légrés kell hagyni vagy páraáteresztő fóliát kell alkalmazni, ami nagyon fontos(az utóbbit javaslom). Amit az 1 válaszoló írt az a helyes kivitelezés, mert ha csak a szarufaközt szigeteled, akkor még hőhidas lesz a szerkezet, kell min 5cm keresztbe is és utána a párazáró. A szigetelést rozsdamentes dróttal tudod legkönnyebben rögzíteni, vagy ha u profilt használsz és beletömködöd. Az is fontos, hogy a belső párazáró fólia illesztését ragasszad le végig, így nem lesz filtráció. A Sarkoknál vagy ráragasztod a fólia végét a falra vagy ha az nem lehetséges akkor purhab ragasztás.

Ami a páratartalmat illeti, az relatív páratartalom amiről beszélsz. 10 fokos külső levegő 100% relatív páratartalom 9,4g/m3, az belül 20 fokon 9,4/17,29 55% páratartalomnak fele meg.

2021. okt. 22. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

2es: azt írod, hogy a pára bentről megy kifelé. Hogy érhetem el, hogy ne csapódjon ki a szigetelésben/gerendán?

Ha hidegebb a szoba, vagy ha melegebb?

2021. okt. 22. 09:30
 4/10 anonim ***** válasza:

A párazáró fólia bent tartja a szobában a párát, nem engedi bele a faszerkezetbe. A szobán belül meg úgy tudod a párát szabályozni, hogy vagy szellőztetsz, vagy veszel párátlanító gépet, vagy ha van klíma a szobában, akkor az megoldja a párátlanítást. Azért fontos a párazáró fóliát toldásnál egymáshoz ragasztani és a sarkokban is légmentesen lezárni, hogy a szobában lévő pára ne tudjon távozni. Ha a cserép alatt normál tetőfólia van ami visszafogja a légcserét(nem páraáteresztő), akkor már necces a dolog, mert a szobából kiszökő pára kicsapódik a fólia belső oldalán és vizes lesz a fa, idővel megjelenik a gomba is. A jó szigetelés ismérve, hogy a tetőszerkezet száraz, konganak a gerendák.

Úgy éred el ha a szobában alacsony a páratartalom, és nem fűtöd túl. Az ember 20-22 fok 45-55% páratartalom mellett érzi jól magát, a szigetelés külső oldalán van 0 fok, már bőven kicsapódik a pára ha nincs légmozgás.

2021. okt. 22. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Hihetetlen, mennyit írtok, kivéve azt, amit kérdeztem.


Pontosan tudom, hogyan kell felépíteni, mi mire való, és hogyan fog működni.

Az egyetlen, amit nem tudok, az a kérdésem, vagyis hogy az építkezéa alatt hideget vagy meleget érdemes a szobában tartani, különösen este.

Mivel nem tudom egy napon belül betenni a páraáteresztő fóliát, a szigetelőanyagot, a kiegészítő szigetelést és a légmentes párazárást.

2021. okt. 22. 12:54
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Teljesen mindegy a belső hőfok, a páratartalom számít. A szigetelés nem penészedik és gyakorlatilag nincs páradiffúziós ellenállása, vagyis a pára átmegy rajta. Ha a tetőléc alatt páraáteresztő fólia van, akkor nem lesz vele probléma. Így ok?
2021. okt. 22. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Úgy kezdtem én is a mondandómat, hogy mindegy! :) Kaptál rá választ tőlem is meg a másik válaszolótól is! Mindegy milyen a hőfok/páratartalom addig, amíg dolgozol, mindegy, hogy zárt helyiség, vagy nyitva hagyod az ablakot. Szerinted a beépülő szigetelés hol és hogy állt hónapokig, míg Te megvetted? :) Abból a pára távozni fog, abba az irányba, amelyik irányba tud. Azaz ha berakod ma, és lezárod párazáróval, akkor a másik irányba, kifelé fog távozni a pára. Ezért kell páraáteresztő fólia a tetőre, szellőző tetőcserép, és szellőzőnyílást alul is hagyni kell, amire rovarhálót szokás tenni. Így: [link]

Azért írtunk ennyit, hogy értsd miért hótt mindegy! Puszta logika egyébként!

2021. okt. 22. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindkettőtöknek. Akkor csukom az ablakot és hagyjuk felmelegedni.


És bocsánat, hogy bunkó voltam, nehéz napjaim vannak.

2021. okt. 22. 14:16
 9/10 anonim ***** válasza:
:D Hát ez ilyen... Ha építkezik az ember, ha maga csinálja ha más, tökmindegy... nehéz napok, hónapok, akár évek!
2021. okt. 22. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Pontosan így érzem :))

De ha egyszer elkészül, szuper lesz.. remélem...

2021. okt. 22. 19:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!