Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Kézi kaszának mennyire kell...

Kézi kaszának mennyire kell élesnek lenni egy jó kés éléhez képest?

Figyelt kérdés
Mert lehet, hogy kalapáccsal kellene már élt ütögetni rá, de inkább kérdezek, még sosem kalapáltam élt.

2022. máj. 24. 15:17
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
8%

Új kaszát sarló szokták kalapálni

hogy éle legyen mert ott elég vastag az anyag,elég egy sima fenőkő valószínű.

2022. máj. 24. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Olyan éle kell legyen, mint egy jó késnek?

Régi a kasza, csak nekem új.

2022. máj. 24. 15:47
 3/19 A kérdező kommentje:

1: "Új kaszát sarló szokták kalapálni"

Ez mit jelent?

2022. máj. 24. 15:48
 4/19 anonim ***** válasza:
59%

Azt jelenti, hogy régen vékonyra kalapálták, mert csak a fenőkövet ismerték és hetekig tartott volna megfenni.

Ezt évszázadokon át így csinálták az akkori parasztok.

A mai parasztok viszont egyszerűen előveszik a flexet.

:)

2022. máj. 24. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
97%

A kalapálással keményítették, és vékonyították az anyagot. A kasza élét inkább borotvakéshez hasonlítsad. Hosszan vékonyodik, használat közben, többször meg kell húzni, sorjátlanítani, mint a borotvakést.

Ha nem kalapáltálmég, akkor tönkreteheted, kinyújtod, hullámosítod az élt; nem olyan könnyű.

2022. máj. 24. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
96%

"Amai parasztok viszont egyszerűen előveszik a flexet."


Mert nem értenek hozzá, tönkreteszik az élt.

2022. máj. 24. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
97%

Ha 1 kasza ki van kalapálva,annak az élét munka közben is tökéletesen fenőkővel (kasza kővel)tökéletesre lehetett élezni. Az élezésnek is meg vannak a maga kis trükkjei .A régen kézi kovácsolással gyártott kaszákat (szentgothárdi) évtizedekig lehetett használni.De ilyenek voltak a kapák is.

Ezeket is ki kellett kalapálni,mert csak a vékony él megy földben könnyen.

A flexel élezett szerszámok élvesztők,és és hamar el is fogynak.

2022. máj. 24. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

4: ok., vékonyra.

5: borotvakésben sem vagyok otthon, de szemléletes. Igen, a kalapálásra ha rávenném magam, azt jobban megalapoznám.

6: igen, csak hidegen.

7: élezős videót láttam 1-2-t, mindenki másképp csinálja.

2022. máj. 24. 19:02
 9/19 anonim ***** válasza:
43%

Csak jelezném, hogy a ma gyártott kaszák teljesen más anyagból készülnek mint a régiek és nyugodtan lehet flexel/köszörűvel élesíteni, majd megfenni.

Nekem is van ilyenem már vagy egy évtizede és olyan mint a borotva.

Sajnos a mai napig használni kell pl. ha egy kiadós esőtől hirtelen megnő a fű és a fűnyíró már nem bírna vele.

2022. máj. 24. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
61%

Hiába készülnek más anyagból, a fém az fém.

5 évig ezt tanultam.

A kalapálással tömörítik az anyagot, tehát az acél térhálós rácsszerkezetét deformálják, így sokkal erősebb és kopásállóbb lesz. Ha flex-szel élezed, akkor is éles lesz, de éltartó nem, mert nem alakul ki az él fokozott keménysége. Plusz az se mindegy, hogy a flex elvesz a kaszapengéből (forgácsokat), a verés pedig csak átformálja.

2022. máj. 25. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!