Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Honnan lehet letölteni az...

Honnan lehet letölteni az Országos Településrendezési és Építési Követelményeket (OTÉK)? Én elsősorban a családi házak felépítésére lennék kíváncsi (szobák méretezése, belmagassága, WC elhelyezése, ilyesmi).

Figyelt kérdés
2010. dec. 13. 00:45
 1/6 BlackSword ***** válasza:
2010. dec. 13. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 BlackSword ***** válasza:

Bocsi, ez nem az, csak egy droid része, aminek nem sok hasznát veszed...


De tőlem akár kérdezhetsz is... Technikusim megvan, és építésznek készülök...


Egyébként a belmagasság leginkább a falazóanyagtól függ... Ezt nem kötik ki (olyan 265-285 között szokott lenni) Beépített tetőtérnél meg ha jól emlékszem 210-től.

Épületmagasságot szoktak megadni (maximális értéket), de ez meg a terület építészeti besorolásától függ... Ami alatt a felsík és a tetősík metszépontjának maximális magassága értendő...

Szobák:12-16

konyha:0-2;2-4;4-6; Vagy amekkorát akarsz

nappali: min 18, kandallóval +2, étkezőkonyha kb 25

1,5 alatt a wc nem nyílhat befelé, és zsilipes rendszerrel kell kialakítani (az elsődleges funkciójú helyíségre nem nyílhat közvetlenül)

2010. dec. 13. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Helló, köszönöm a segítséged. A helyzet nálam ennél sokkal bonyolultabb. 3 fő kérdésem van.


1. A ház adott, szeretném családi házzá minősíttetni minél kevesebb ráfordításból. Eredetileg egy nyaraló. Belmagassága mindössze 2.35 m. Viszont aluldeszkázott. Ha leszedem a deszkázatot és felüldeszkázom, akkor már tekinthető >= 2.5 m-nek? Ugye a keresztgerendák aljai kb. 2.4 m-nél kezdődnének, de a közöttük levő rész meg kb. 2.55 m lenne. Ha kell, akkor a 13.55 m2-es szoba résznél nem is raknám fel a deszkázást és akkor egészen a nyeregtetőig terjedne a légtér, persze a keresztgerendák továbbra is ott maradnának.


2. A szobák csak 13.55 m2-esek. A családi házhoz minősítéshez kell, hogy legyen egy >17 m2-es szoba (nappali). Ezért áttöretném a falat egy helyen és egy 13.55 és egy 7 m2-es helyiséget egybenyitnék. De nem teljesen, mert az egyik oldalon a villanyórának kell vagy 40 cm fal, a másik oldalon a kémény mellett kell vagy 40 cm fal. A kettő között viszont lenne vagy 2.3 m nyílás, kb 2.2 m magassággal. Ez egy légtérnek nyilvánítható és meglenne a kb 20 m2 szoba?


3. Egy fürdőszoba jelenleg a 7 m2-es szobára nyílik. Van benne egy WC. WC tudtommal nem nyílhat nappalira, étkezőre. Ha kiszedem a WC-t és csak a fürdőkád és a mosdó marad bent, akkor már nyílhat a nappalira?


Ezért is kellene az OTÉK, mert jönnek aztán az önkormányzat képviselői és minden badarságot mondanának, hogy miért nem lehet átminősíteni. De egy ilyen szent könyvvel talán tudnék harcolni ellenük.

2010. dec. 13. 16:27
 4/6 A kérdező kommentje:
A magyarorszag.hu-ról lehet letölteni, a jogszabálykeresőből. Az 1997 évi 253-as kormányrendelet.
2010. dec. 13. 21:15
 5/6 anonim válasza:

A Magyarország.hu jogszabálykeresőjében meg lehet találni az összes törvényt és rendeletet. Az OTÉK a 253/1997-es.


Itt a link:

[link]


Ezen kívül még azonban az ún. helyi építési szabályzat (HÉSZ) is tartalmaz előírásokat, melyek általában a helyi Önkormányzatok honlapján érhetők el.

Budapest területén a kerületi szabályozáson túl, még a fővárosi is vonatkozik az ingatlanra.


Azonban, ha egy gyakorló mérnöktől elfogadsz egy jótanácsot:

Feltétlenül bízz meg egy építészt az átalakítás terveinek elkészítésével, mert abból, amit írsz a kommentekben ez az átalakítás nem lesz egy egyszerű vállalkozás. A számos - gyakran egymásnak ellentmondó - feltételek (szellőzés, benapozás, megvilágítás, alapterület, magasság, helyiségek kialakítása és kapcsolódása, stb.) teljesítése pedig szakembert kíván.


Az építész persze nincsen ingyen, de az esetek 95%-ban egy tervező bőven "megtermeli" a saját költségeit a Megbízója számára. Hogy mivel? Csak a szükséges átalakításokat csináltatja meg Veled, a megfelelő anyagokat építteti be és esetleg ellenőrzi a kivitelezési munkákat is. Továbbá képvisel a Hatóság előtt, amivel rengeteg időt spórol meg Neked; és mint tudjuk az idő pénz. De a legfőbb előnye, hogy a ház későbbi üzemeltetésének költségeit tudja jelentősen lecsökkenteni.


De mindezek mellett azért érdemes tanulmányozni az OTÉK-ot is, mert jobb ha az ember maga is tájékozott a témában...


Építészt a Magyar Építész Kamara névjegyzékében tudsz keresni, de ha fővárosi vagy környéki ingatlanról van szó, és írsz egy e-mait, akkor tudok javasolni valakit név szerint is.


Remélem segítettem...

2010. dec. 13. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. "Sajnos" a ház Velencefürdőn van, nem igazán Pest környéke.
2010. dec. 14. 21:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!