Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Új lakás, nincs földelés, fi...

Új lakás, nincs földelés, fi relé megszakít, ilyenkor mit tegyek?

Figyelt kérdés
Vettünk egy új lakást és szépen elkezdtük sajátkezüleg felújítani. Életemben eddig csavarhúzót is ritkán vettem a kezembe, de mostmár tudok csempézni, vakolni, festeni, szanitert bekötni, és lassan villanytszerelni (hála az internetnek) Szóval rendkívül elavult a vezetékrendszer és a földelés sincs bekötve sehova, mivel villanysütőt vásároltunk úgy döntöttem kiépítek még 2 új áramkört egyet a mosógépnek egyet pedig a sütőnek. Eddig olvadóbiztosító volt amit kicseréltem kismegszakítókra. A fi relét sajnos nem tudom bekötni mivel mindig lecsapja valami és nem tudok rájönni mi lehet... (tudom újra kéne vezetékezni az egészet, hogy rájöjjek mi csapja le a fi relét de az rendkívül sok meló) ráadásul ami az olvadó biztosító mögött volt az egy káosz... miután elrendeztem mindent, kisebb falbontás után a kismegszakító melett(!!!) megtaláltam a földkábelt (piros szinű ugyebár) jó vastag, és véletlenül sem volt rákötve semmire, és mikor megfogtam szénfekete lett az ujjam a kosztól szerintem lehetett valami kábel égés a közelében valamikor... Ezek után nem kötöttem rá semmire, még az új elkészült áramköreimre sem (még)(bár a kábelt elvezettem és kialakítottam hozzá hátha). Kérdés hogy ha nincs fi relém, és nincs földelésem milyen hiba miatt lehet bármilyen baj? Milyen hibát követhetek el ami miatt baleset következik be? Hogyan tudom megállapítani hogy a földkábelem megfelelő-e hogy biztonságosan ráköthessem mondjuk a mosogépet a sütőt? (másrészt az előző tulajokat vinni el a nátha...)
2011. aug. 19. 16:14
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
48%

elmegy az áram a vízvezeték, lefolyócsöveken, mint tudjuk, a víz vezeti az áramot (többé-kevésbé kis ellenállással), így a műanyagcső belseje sem jelent akadályt.


azért szakít a fí relé, mert a rendszeredben kóbor áramok mennek. AZ egész lakásban javasolom a teljes vezetékhálózat kicserélését, mert több helyen is lehetnek sérült szakaszok.


a föld csak akkor ég le, ha valami brutális behatolás történik, pl villámcsapás.

2011. aug. 19. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Sürgősen cseréld ki a vezetékeket, alumíniumra nagyon nem kéne villanytűzhelyet kötni!
2011. aug. 19. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim válasza:
100%
hogy nincs fi relé és föld az egy dolog, de a szenes kábeltől én bizony nagyon tartanék, mert az za jeletni, hogy valahol máris hiba van, és az úgy életveszély, hogy nem tudod mikor gyullad ki. annak az okát mindenkéépen meg kell keresni, de én is javasolnám, hogy akkor már csináld meg normálisan az egészet. lehet, hogy sok pénz és macera, de ezt előbb-utóbb mindenképp meg kell csinálni, és jobb akkor, mikor amúgy is felújítasz.
2011. aug. 19. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

A földelés ellenőrzését bízd szakemberre. Hallani urban legendeket, hogy ha fogyasztót kötsz a fázis és a föld közé, és az működik, akkor jó a földelésed, de ez azért nem így van. Balesetveszélyes, és ilyet NE TEGYÉL. Inkább méressed ki.

A fi azért szakít, mert valahol elfolyik az áramod és az oldási áramerősségnél több folyik el. Vagy el van kötve a relé (mondjuk van olyan nullvezető-rész, ami nem megy bele, viszont a fázis meg onnan indul), vagy valahol az ingatlanban folyik az áram. Ezt mindenképp meg kell keresni, hiszen ez balesetveszélyes!

Az ingatlan köreit ellenőrizzed. Először egy kört köss bele, utána a másikat és így tovább.

Magát a relét pedig úgy tudod ellenőrizni, hogy rákötsz egy fogyasztót, és üzemelteted a fogyasztót. Ha akkor is leold, a reléd a rossz.

Védőföldelést pedig építs ki. A te érdeked!

2011. aug. 19. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
88%
Hát ahol olvadóbiztosíték volt a rendszerbe, azt a rendszert teljesen fel kell számolni. Mert vagy nagyon régi az egész, vagy ha vannak benne esetleg modernebb részek, akkor, valami ultra nagy kókler volt aki csinálta, ugyanis olvadóbiztosítékok már nagyon régóta nem használnak lakóházakban. Szóval szerintem minden esetben építs ki egy új hálózatot.
2011. aug. 19. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
96%

Az elszenesedett vezeték a nem megfelelő méretezés miatt lehetett: ha csak az előírt erősségű biztosítékot használták volna és nem 100-as szeggel patkoltat ha jól volt megcsinálva nem olvadt volna le. A patkolt lehet még akkor sem old le, ha a vezeték már ég...


A fi relét csak jó kábelezésre érdemes kötni (mérd ki páronként) egyszerűbb egy kisebb blokkra pl. csak konyha.


Földelés nem csak hogy előírás már de életvédelmi szempontból nagyon fontos. Ha nagyon kezdő barkács vagy kérlek hívj szakembert: a csempézéssel ellentétben itt egy rossz kivitelezés nem csak esztétika: a saját, vagy családod életébe kerülhet!

2011. aug. 24. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
93%

Földelés nélkül gondod lehet, ha bármely védőföldelést kívánó készüléked testzárlatos lesz, (hűtő, mikro, elektomos bojler, vasaló, stb.) A földelőkábelt te nem tudod megállapítani, hogy jó-e, mert speciális műszer kell hozzá, ami a fázis és a föld közötti ellenállást méri, és nem tudod, mijen max. érték az elfogadható. Mivel nem csak egy dugaljat kell felszerelni, bízd szakemberre a munkát!! A lakásod valószínüleg teljesen át kell kábelezni, vagy legalábbis alaposan át kell nézni.

Az egyik hozzászóló azt írta, hogy az alukábelre ne kössünk sütőt. Nem igaz! Kössünk nyugodtan, ha sértetlen, és megfelelő az átmérője, és az állapota. 2.5-ös vígan elviszi a sütőt.

2011. szept. 12. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim válasza:
91%

Hívj szakembert! Ez kontárkodás! Csak tudd, hogy ha valamit elszúrsz akkor akár emberölésért is mehetsz a sittre!

Akik meg segítenek egy olyan embernek aki az életében nem szerelt még villanyt, azok meg bűnrészesek. Erre a kérdésre csak egy felelősségteljes választ lehet adni: fordulj szakemberhez!

2012. máj. 25. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Ahogy látom a leírásodból, nem értesz a vilanyszereléshez.Inkább hívj szakembert!!! A fi relé leoldhat akkor is, ha a hálózaton bellül a fítől kijövő nulla össze van kötve a nem fízett nulla hálózattal.
2012. jún. 10. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
A földelő(nem föld kábel) kábelt földelési ellenállás mérővel lehet megmérni, ami a fázis, és a föld közötti ellenállást méri.
2012. jún. 10. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!