Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Kézi kútfúró készítés házilag....

Kézi kútfúró készítés házilag. Tapasztalatok, tippek?

Figyelt kérdés
miből lenne a legjobb megcsinálni?

2012. máj. 1. 20:08
 1/7 anonim ***** válasza:

Mekkora méretet?

A legegyszerűbb ha veszel csövet és azt vágót ketté(hogy nyitható legyen) az egyik végére a másikra meg a felfogatást.

ha érdekel nekem van egy fúrófejem(lehet hogy gépre való),pénz nem kell érte de lenne egykét szerszám ami jól jönne cserébe(nagyflex,gyorsdaraboló),vagy esetleg egy garázsban hagyott csepel vagy akármi más.

Amúgy Én is egy barátomnál kézzel fúrúnk meg majd nálam is csak katonai fúrófejjel...

Majd írj ha érdekel a fej!

Üdv!

2012. máj. 3. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Megbeszéljük!

Írj!

2012. máj. 3. 19:26
 3/7 anonim válasza:
Én is házi fúráson gondolkodom. Annyit olvastam már a neten, hogy nem tűnik bonyolultnak, ráadásul egy kút fúrásánál személyesen is ott voltam. Az alapanyagokat beszereztem, ami hiányzik, azt házilag elkészítem. A fúrást egy KPE csővel tervezem elkészíteni, ami egy darabból van. Azért egyben, hogy biztosan fel is tudjam húzni. A végére a fúrót házilag barkácsolom össze. A másik felére egy búvárszivattyút kötök. Könnyű a helyzetem, mert már van egy kutam, így tudom, hogy 12-14 m-en bizonyosan van víz 100-200 méteres körben. A fúrás során alaposan megjáratom a furatban a fúrót, hogy biztos legyen, hogy lemegy majd a végleges cső. A földfelszínen semmi kosszal, módosítással nem jár remélhetőleg. Egy 110-es PVC csövet lenyomok olyan 1 méter mélyre (iránycső). Erre teszek egy Y tagot, ami arra jó, hogy a furat mellé helyezett edénybe bele tud folyni a mosó folyadék, amiből búvárszivattyúval keringetem vissza. A furat ezzel el is készülne. Az előre elkészített kutat ezután dugnám le, ami a következőkből állna: Szűrő tag, ami egy szál 40 mm-es PVC csőből lesz. 8 mm-es fúróval sűrűn kifúrom, majd betekerem több réteg erős műanyag szúnyoghálóval, jól odakötözöm valamilyen erős műanyag kötéllel. A végét ledugózom. A kutas fórumokon fadugót írnak, én még nem tudom, hogy fával vagy műanyaggal dugózzam, de ez részletkérdés. Az alsó és felső 30-40 cm-t nem kell fúrni, hogy stabilabb maradjon a cső, illetve az alsó rész egyben iszapzsák is. Ezzel a szűrőtag el is készül. A következő szakasz 2 m-es 40 mm-es PVC csövekből áll összeragasztva, tömítőzve. Az utolsó (legfelső) tagba kerül a lábszelep. Ebből olcsót nem találtam, valószínűleg magam készítem el. A mintát a már korábbi saját kutunkból vettem, amit már javítottam korábban. Ez csak egy sima műanyag cső, ami passzol a 40-es csőbe. A lényege, hogy megfogjon egy golyót (üveg, kerámia, vas, stb.) Nem árt esztergálni, hogy jól illeszkedjék. Nálam bevált, bár a vizet néhány óra alatt elengedi. Viszont szinte ingyen van. Nekem vasgolyó van benne, amit télen kiszedek, hogy ne rohadjon, illetve ezzel téliesítem is egyben a kutat. Szóval az utolsó tagba kell lábszelep, amit még nem mértem meg, hogy milyen mélyen legyen, de kb. 1,0-1,2 méter mélyen lehet. (úgy, hogy kézipumpával is működjön a kút és ne akadjon bele húzás közben. Néhány dolog még nem tiszta, de menet közben majd bízok benne, hogy letisztul. Pl., hogy honnan fogom tudni, hogy már elég a fúrásból, de nagyon nem is érdekes, mert közel a régi kút és ugyanolyan mélyre szeretném elkészíteni. Úgyis csak próbából csinálnám, hogy tényleg meg tudom-e csinálni. Eddig a fúrócsövet és a PVC csöveket beszereztem, meg a 32-es KPE csőre egy idomot, ami segítségével a búvárszivattyú tömlőjét rákötöm. Ez eddig 10.000.- alatt volt, úgyhogy egy próbának akkor is megéri, ha csak nehezen jön össze vagy nem olyan mélyre. (Alföldön vagyok, jó eséllyel sekélyebben is lesz víz. A réginek igen jó a vízhozama, bőven 100 liter/ perc) A fent leírtak csak elméletek részemről, illetve ezeket tudtam kihámozni a sok sok anyagból, amit a neten lehet olvasni, a megvalósítás még várat magára. Ja el is felejtettem, még egy hajtókart kell elkészítenem, amivel a csövet tudom tekergetni, nyomkodni lefele. Erről még lövésem sincs, hogy hogy lesz meg. Szivattyú, hordó, Y 110-es, 110-es cső meg van itthon, úgyhogy ezeket sem kell már beszerezni. A fúrófej félig kész. A fúrófej egy kb. 20 cm hosszú vascsőből áll, ami illeszkedik a KPE csőre. Csavarral rögzítem, a végére hegesztek egy ásófejhez hasonló laposvas darabot rá. Nyilván kisebbet, de átmérőre akkora kell legyen, hogy utána a 40-es cső simán lemenjen és még az osztályozott kavicsot is le tudjam szórni mellette, amiről korábban eddig nem írtam, pedig lényeges. A szűrő tagot lent körbe kell venni nagyjából borsó méretű kaviccsal, hogy szűrje a homokot. Ha elkészül, és érdekel valakit, akkor az eredményről is beszámolok.
2014. jún. 5. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Nekem az nem világos, hogy mikor melyik csőről beszélsz. Mert ugye kettő van, a 40-es, meg a száztizes. Azt vágom, hogy a negyvenes a száztízesen elül van, de az nem világos, hogy a száztízes is folyamatosan süllyed le együtt a negyvenessel? mert az iszapos víz akkor tud viszajönni rajta. Amikor elkészült, akkor a száztízes bennmarad, a negyvenest kihúzod és felszereled a szűrőt, majd visszadugod, és a száztízest meg kiszeded? Ez a rész nem világos, de kb. így tudom elképzelni.
2016. máj. 16. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:

Bocsánat, hogy ilyen soká válaszolok. Még azóta sem fogtam neki a kútfúrásnak, de most már úgy érzem, hogy nagyon közel az idő, amikor nekifogok. :) Véletlenül bukkantam az írásomra, a kútfúrás után kutakodva, ezért válaszolok most. Utólag visszaolvasva tényleg eléggé zavaros írás. Az a kétféle cső valójában 3 féle, mert van a 32-es KPE, amivel akkor még fúrni akartam, most már inkább a 40-es PVC-vel fúrnám. Aztán van a 40-es PVC, ami a tényleges kút és van a 110-es PVC cső, ami az iránycső és csak egy méteres darab van legfelül a kút tetején és az véglegesen ott is szokott maradni tudomásom szerint. Tegnap este munka után végeztem egy próbafúrást, aminek az eredményéről be tudok számolni.

Ez csak arra volt jó nekem, hogy megtudjam, hogy hol van a talajvíz nyugalmi szintje. A fúrást egy használt esőcsatorna csövével készítettem szárazon. Csak simán forgattam a földben és mindig beleragadt nagyjából 10cm föld, később agyag. A furat 2 méteres lett, amiben reggelre 50 cm-es víz állt, tehát nagyjából másfél méterre a felszíntől már ott a talajvíz. Azért voltam erre kíváncsi, mert az első kutat csak a talajvíz kitermelésére készíteném öntözni. A becsléseim szerint 6 méter mélység elég is lenne, beleszámítva azt is, hogy a nyár közepére a talajvíz akár 2-3 méterrel lentebb is mehet. Újabb fejlemények után írok.

2017. máj. 26. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:

Végre be tudok számolni tapasztalatról is. Könnyebb volt, mint gondoltam. 40 mm átmérőjű PVC csőből lett a kút, a saját csövével fúrtam Édesapám segítségével. A fúráshoz szükséges volt 18 méter csőre, egy fúrófejre, amit én készítettem el, egy szorító szerszámra a forgatáshoz, amit szintén én készítettem el, egy szál 110 mm átmérőjű PVC csőre, ami az iránycső volt, egy 110-es Y idomra az iránycsőre, hogy kivezethessem az öblítőfolyadékot egy malteresládába, egy 40 mm-es 90 fokos idom kellett még a cső végére átalakítóval, hogy tömlőt lehessen rákötni, azért, mert ezen keresztül lett az öblítővíz bevezetve a 40-es csőbe. A fúráshoz még szükség volt vízre, amit én egy közeli fúrott kútból vettem KAMA-10 szivattyú segítségével. Az a kút a kilencvenes évek közepén lett fúrva és 14 méteres.

A fúrás:

Elkészítettem egy 110 mm átmérőjű, 1 méter mély lyukat a földbe a leendő kút helyén. Ebbe betoltam 1 méternyi 110-es csövet, majd elfűrészeltem a föld felett olyan 50-60 cm magasságban. Erre rátettem a 110-es Y tagot úgy, hogy a kifolyó vizet ki tudja vezetni, tehát az egyenes része volt függőlegesen, az elágazás pedig nyílással lefelé. Az elágazás részébe betoltam a megmaradt 110-es PVC csövet, hogy távolabbra essen a kút tövétől a kifolyó víz. A kifolyó alá betettem egy 90 literes malterkeverő ládát és odakészítettem még egyet tartaléknak, meg vödröket, amivel ki lehet meregetni.

A korábban már elkészített szűrő tagot is odakészítettem, ami egy 2 méteres 40-es csőből áll. 8 mm-es fúróval sűrűn kifúrtam, betekertem sűrű szövettel, amin a homok nem tud bejutni. Én még kicsit extráztam is, hogy a cső és a szűrőanyag közé spirálisan zománcozott rézhuzalt tekertem nagyjából 7-8 mm menetemelkedéssel, hogy a víz jobban tudjon befelé áramolni. A szövetet vékony kábelkötegelőkkel rögzítettem körülbelül 15 centiméterenként. Tehát a szűrő megvan, oda lett készítve. A fúrófejet rátoltam az első 40-es PVC csőre, majd kifúrtam 2 helyen, ahol a rögzítőcsavarok vannak. Betettem a csavarokat a helyére, majd erősen, de nem megszakítva meghúztam a csavarokat. Azt hiszem, hogy 8 mm átmérőjűek. A többi 40-es csőnek lefűrészeltem a toldó részét, majd gázláng segítségével nagyjából 10 cm hosszan kitágítottam egy darab 40-es csővel. Amire ráhúztam, tettem egy vizes ruhát, hogy a hőtől az ne lágyuljon ki és ne menjen összébb. Amikor minden tagnak elkészült a toldó része, odakészítettem őket és a PVC ragasztót is. A fúrós darabra rátoldottam még egy tagot ragasztva. Tehát így az első 4 méter már egyben volt, a végén a fúrófejjel. A túlsó felére ráhúztam a csatlakozást, amiből a víz folyik és elindítottam a szivattyút. Letoltam az egy méter mély lyukba és kezdődhet a fúrás. A bilincses forgatószerkezetemet felerősítettem, amivel kapaszkodni lehet a csőbe. Ütögetni, forgatni kell, miközben a folyadék mossa a furatból az agyagos levet. Amikor a forgató bilincs elérte a 110-es Y idomot, akkor újra kell föntebb fogni, hogy lehessen tovább haladni. Amikor elfogyott a cső, akkor fontos, hogy nem szabad a szivattyút leállítani, (legalábbis én így csináltam) ki kell emelni az egész csövet mindenestől, hogy rá lehessen ragasztani a következő tagot. Aztán cső vissza a tetejére, mehet vissza a furatba és lehet fúrni a következő 2 métert. Én úgy jártam 6 méter környékén, hogy a következő tagot ott akartam rátoldani a kútban, de a szivattyú kikapcsolása után visszaülepedett a homok és beszorult az egész. Nagyon nehezen jött ki. Nálam 12 méternél eltűnt az öblítővíz és nem is jött vissza többé. Valahova biztosan ment, legalábbis úgy gondoltam, hogy akkor viszi magával a kimosott homokot is. Valószínűleg úgy is volt, mert 2 méternyi homok után megint agyagos jött és nagyon lassan tudtam benne haladni. Ez már 14 méter alatt volt. Még fúrtunk egy métert és kivettük az egész csövet. Lefűrészeltem a fúrót gyorsan és helyette ráragasztottam a szűrőt, majd amilyen gyorsan tudtuk, vissza is tettük. Ez olyan másfél perc lehetett. Egész az agyagig lement, nagyjából 14 méterig. Pont a vízadó rétegbe került a 2 méteres szűrő. Ezután egy gyors sörbontás után gyöngykavicsot szórtam nagyjából 20 litert az iránycsőbe a 40-es csövön kívülre a szűrő köré. Majd a kimosott homokot, agyagot igyekeztem visszadolgozni egészen a tetejéig. Ezzel elkészült a kút. Szivattyúzás, kézi pumpálás, kipróbálás. Tökéletes lett.

2017. júl. 5. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Ja és a talajvizes ötletem nem lett volna jó. Az első 1 méter feketeföld. Aztán 12 méterig csak homokkő meg agyag van. Sehol sincs kitermelhető víz. 12 méter alatt van csak vízadó réteg nálunk, úgyhogy szerencse, hogy sikerült addig elmenni, mert most lenne lent 6 méter szűrőzött cső, amiből naponta feljönne vagy 2 liter víz. :)
2017. júl. 5. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!